Super League LIVE: ΑΕΚ - Λαμία 2-0

Η ΑΕΚ υποδέχεται τη Λαμία στο ΟΑΚΑ για τη 13η αγωνιστική της Super League.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ που ανεβαίνει βαθμολογικά ενώ κερδίζει και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

90' Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 με το γκολ που σημείωσε ο Πόνσε στο 13' και το αυτογκόλ του Αναστασιάδη στο 47'.

90' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Η μπάλα έφτασε στον Αλμπάνη έξω από την περιοχή που έκανε ένα τεχνητό σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει όμως στο οριζόντιο δοκάρι.

88' Κεφαλιά του Πόνσε με τον Σαράνοφ να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να απομακρύνει.

87' Κερδίζει κόρνερ η ΑΕΚ από τα δεξιά.

85' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Τσόσιτς ο οποίος είχε περάσει λίγη ώρα νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο.

83' Σουτ του Μπερτόγλιο εκτός περιοχής με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

83' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Τσόσιτς να μπαίνει στο ματς αντί του Γαλανόπουλου.

81' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Σέντρα από τα δεξιά και πλασέ στη κίνηση του Πόνσε με τον Σαράνοφ να διώχνει σε κόρνερ.

77' Ωραία ενέργεια του Αλμπάνη και σουτ με το αριστερό με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Σαράνοφ.

73' Κερδίζει κόρνερ και πάλι η ΑΕΚ μετά από προσπάθεια του Αλμπάνη το οποίο πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

72' Κίτρινη κάρτα στον Μπαράλες παρά το γγεονός ότι είναι στον πάγκο για διαμαρτυρία.

71' Αλλαγή για την ΑΕΚ, η δεύτερη. Εκτός αγώνα ο Μάνταλο και στη θέση του ο Αλμπάνης.

67' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Σκόνδρας που τράβηξε τον Κλωναρίδη.

66' Η Λαμία κερδίζει και πάλι φάουλ σε καλή θέση για γέμισμα. Ο Μπερτόγλιο έκανε την εκτέλεση αλλά η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε. 63'Φάουλ για τη Λαμία από τα αριστερά με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να βγαίνει και να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

60'Φάουλ σε καλή θέση για τη Λαμία με τον Μπερτόγλιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

58' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Ωραία ανάπτυξη για τους γηπεδούχους από τα δεξιά με κάθετη πάσα προς τον Κλωναρίδη. Αυτός τη γύρισε παράλληλα προς τον Πόνσε που έκανε το σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δυο δοκαριών.

56' Γίνεται τελικά η αλλαγή με τον Άλεφ να δίνει τη θέση του στον Μοράν.

55' Αλλαγή θα γίνει και ο Άλεφ ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει και έχει πέσει στο έδαφος.

54' Δεύτερη αλλαγή για τη Λαμία και αυτή αναγκαστική. Εκτός ο Μπαράλες και στη θέση του θα περάσει ο Ρόμανιτς.

50' Η Λαμία ακόμα δεν έχει καταφέρει να απειλήσει σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο.

47' ΓΚΟΛΔιπλασιάζει τα τέρματα της με αυτογκόλ του Αναστασιάδη η ΑΕΚ. Λάθος του Σαράνοφ στην απομάκρυνση με τον Μάνταλο να παίρνει τη μπάλα να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά. Η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Αναστασιάδη άλλαξε πορεία και κατέληξε στα διχτυα της Λαμίας.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Με την ΑΕΚ στη σέντρα και χωρίς αλλαγές από τις δυο ομάδες.

Οι παίκτες των δυο ομάδων είναι ξανά στον αγωνιστικό χώρο.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Η ΑΕΚ πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το γκολ του Πόνσε από το 13'.

45+'

Κερδίζει και πάλι κόρνερ η ΑΕΚ μετά από ενέργεια του Κλωναρίδη. Πέρασε χωρίς αποτέλεσμα η φάση.

45' Δυο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.

43' Ασίγκμπα και Αναστασιάδης συγκρούστηκαν μεταξύ τους και έχουμε μια μίνι διακοπή στην αναμέτρηση.

41' Η ΑΕΚ έχει πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα σε αυτά τα τελευταία λεπτά και ψάχνει ένα δεύτερο γκολ.

38' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Μπογέ. Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα, έκανε την προσπάθεια και το σουτ με τον Σαράνοφ να διώχνει και πάλι πανέμορφα.

37' Διπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Αρχικά ο  Μπογέ μπήκε από τα αριστερά, πέρασε τον Αναστασιάδη και γύρισε στον Πόνσε ο οποίος έκανε το σουτ με τον Σαράνοφ να διώχνει με τα πόδια. Η μπάλα πήγε στον Άλεφ ο οποίος είδε το ανέβασμα του Γκάλο του πέρασε τη μπάλα και ο αμυντικός της ΑΕΚ επιχείρησε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

32' Ο Μπογιέ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, αλλά άνοιξε λίγο παραπάνω το κοντρόλ και δεν κατάφερε να σουτάρει.

28' Η ΑΕΚ έχει ρίξει λίγο τους ρυθμούς της στα τελευταία λεπτά, σε σχέση κυρίως με τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

25' Η Λαμία προσπαθεί να πάρει και αυτή κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν τα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής.

22' Στο 71-29% υπέρ της ΑΕΚ είναι η κατοχή της μπάλας μέχρι στιγμής.

21' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Πόνσε ο οποίος θα βγει και πάλι από τα αριστερά μετά την πάσα του Μάνταλου, έκανε το σουτ, ο Σαράνοφ όμως του είπε όχι αυτή τη φορά

20' Σουτ του Γαλανόπουλου έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει έξω.

18' Αλλαγή για την Λαμία, αναγκαστική. Εκτός ο Πλιάτσικας και στη θέση του ο Αναστασιάδης.

17' Ο Πλιάτσικας δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει έχοντας υποστεί ένα τράβηγμα.

13' ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ με τον Πόνσε. Η ΑΕΚ πίεσε ψηλά με τους Κλωναρίδη και Μάνταλο, έκλεψαν τη μπάλα από τον Ασίγκμπα με τον αρχηγό των "κιτρινόμαυρων" να κάνει και τη σέντρα από τα δεξιά προς τον Πόνσε ο οποίος με μονοκόμματο αριστερό σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

12'Η ΑΕΚ μέχρι στιγμής προσπαθεί να αναπτυχθεί κυρίως από τα αριστερά αλλά και από τον άξονα.

8' Η ΑΕΚ έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή της αλλά ακόμα δεν έχει βρει καθαρή φάση μπροστά στην εστία της Λαμίας.

4' Ο Μπογέ έκανε την ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να κάνει και τη σέντρα και κέρδισε το πρώτο κόρνερ στο ματς για την ΑΕΚ από τα αριστερά.

3' Αντεπίθεση για τη Λαμία με τον Μπαράλες από τα αριστερά να μπαίνει στην περιοχή έχοντας μπροστά του τον Τσιγκρίνσκι, έκανε και το σουτ αλλά αυτό δεν ήταν τόσο καλό και ο Τσιντώτας μπλόκαρε.

2' Ο Χουλτ βγήκε όμορφα από τα αριστερά, έκανε και τη σέντρα με την μπάλα να περνάει και τον Πόνσε να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνος.

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι με την Λαμία στη σέντρα και την πρώτη επίθεση του αγώνα.

Να θυμίσουμε ότι εκτός αγώνα για την ΑΕΚ είναι ο Λιβάγια ο οποίος είναι τιμωρημένος και είχε δηλωθεί ώστε να εκτίσει την μια αγωνιστική της ποινής του.

Όσο για την διαιτητική τετράδα είναι η εξής:

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων), Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)

4ος: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

Και αυτή της Λαμίας:

Δείτε τη διάταξη της ΑΕΚ:

Οι παίκτες των δυο ομάδων βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

Στον πάγκο της Λαμίας θα είναι οι Μελίσσας, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Μαστούρ, Ρόμανιτς, Βάντερσον και Μπουλούλης.

Η Λαμία από την πλευρά της θα παραταχθεί με τους: Σαράνοβ, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Πλιάτσικα, Βασιλαντωνόπουλο, Μπλάζιτς, Σκόνδρα, Επστάιν, Μπερτόγλιο, Καραμάνο και Μπαράλες

Το ζέσταμα των δυο ομάδων συνεχίζεται χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Λιγοστός κόσμος βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ  και δύσκολα θα αλλάξει η εικόνα αυτή μέχρι την ώρα έναρξης του αγώνα.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ αποτελείται από τους: Τσιντώτα, Γκάλο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλο, Άλεφ, Μάνταλο, Κλωναρίδη, Μπογέ και Πόνσε.

Στον πάγκο είναι οι: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Αλμπάνης, Μοράν, Γιακουμάκης και Γιαννιώτας

Οι παίκτες των δυο ομάδων κάνουν το ζέσταμα τους στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μετά την επικράτηση της επί της Ξάνθης υποδέχεται τη Λαμία έχοντας ως στόχο και πάλι την κατάκτηση των τριών βαθμών.