Ηττα στο Κάουνας για τον "διπρόσωπο" Ολυμπιακό

Δύο πρόσωπα έδειξε στο Κάουνας ο Ολυμπιακός, αλλά δυστυχώς για αυτόν... το κακό στο δεύτερο μέρος. Ως αποτέλεσμα, η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε με 83-75 από τη Ζαλγκίρις. Με 10/16 τρίποντα και μηδέν λάθη στο πρώτο 20αλεπτο, αλλά και τον Πρίντεζη να έχει σημειώσει 16 πόντους με 4/4 τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν το «αφεντικό» στο πρώτο μέρος ξεφεύγοντας ακόμη και με +13 πόντους. Όμως, στην 3η περίοδο υπέπεσαν σε 8 λάθη (15 στο σύνολο), η Ζαλγκίρις έπαιξε πιεστική άμυνα και από τα 1/6 τρίποντα του α΄ μέρους τέλειωσε τον αγώνα με 7/19. Ο Μάριους Γκριγκόνις (19π. με 3/4 τρίποντα) έβαλε τέλος στο σερί 3-0 της ομάδας του Πειραιά χαρίζοντας τη 2η εντός έδρας νίκη στην ομάδα του στη διοργάνωση φέτος. Ουόλτερς (14π., 7ρ.), Ουάιτ (13π.) και Μπράντον Ντέιβις (12π.) ήταν επίσης διψήφιοι για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Πέραν του Γιώργου Πρίντεζη (18π.), μόνο ο ΛεΝτέι (15π.) πέτυχε διψήφιο νούμερο για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75

Ονοματεπώνυμο... είχαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα! Ο Γιώργος Πρίντεζης μπήκε «καυτός» και με 4/4 τρίποντα (14 πόντους) σε 5 λεπτά έπαιζε μόνος του απέναντι στη Ζαλγκίρις. Ισοφάρισε μάλιστα το ρεκόρ καριέρας του σε τρίποντα από τις 10 Απριλίου 2013 κόντρα στην Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ (67-62)! Ο Λιθουανός διεθνής Αντάνας Καβαλιάουσκας απαντούσε στη ρακέτα, για το 14-16. Παπανικολάου και Τίμα, με δύο ακόμη τρίποντα έδωσαν αέρα 8 πόντων στην ομάδα τους, 16-24, πριν ευστοχήσει στο 7ο τρίποντο (στα 9) του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο για το +11, 18-29! Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μία βολή του Ααρον Ουάιτ, 19-29 και τη Ζαλγκίρις να έχει 0/3 έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Χωρίς ούτε ένα λάθος συνέχισε ο Ολυμπιακός βασιζόμενος κυρίως στην επίθεση. Με τον ΛεΝτέι να υποχωρεί στο «4» αντί στο «5» που έπαιξε στην 1η περίοδο και να ευστοχεί σε ένα ακόμη τρίποντο, ο Ολυμπιακός προσπέρασε και με +13, 19-32! Έκτοτε, όμως οι Λιθουανοί ροκάνισαν τη διαφορά, με τον Γκριγκόνις να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή των γηπεδούχων. Η άμυνα του Ολυμπιακού «έμπαζε» και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, χάρη στην υπεροχή της στα ριμπάουντ (17 - 9 στο ημίχρονο) μείωσε στο καλάθι, 40-42, με επιμέρους σκορ 21-10! Δύο ακόμη τρίποντα και μάλιστα διαδοχικά, από Παπανικολάου και Στρέλνιεκς έστειλαν τον Ολυμπιακό με την πρωτοπορία στο +8, 40-48.

Για περίπου 3 λεπτά στην 3η περίοδο, μόνο η μία βολή του Μπράντον Ντέιβις άλλαξε το σκορ, 41-48. Το σερί των γηπεδούχων, όμως θα σταματούσε στο 8-0 (με λύσεις από Μιλάκνις, Καβαλιάουσκας) από το ημίχρονο, με τη Ζαλγκίρις να ισοφαρίζει για πρώτη φορά από το 16-16 σε 48-48. ΛεΝτέι, Τίμα και Σπανούλης κράτησαν τον Ολυμπιακό με τον αρχηγό του να διαμορφώνει το 56-59 με 2/3 βολές μετά από τεχνική ποινή στον προπονητή της Ζαλγκίρις, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν ήταν συγκεντρωμένοι, έκαναν λάθη (8 λάθη στην 3η περίοδο!) και έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλό τους να βρεθεί στο +1, 60-59, στο 30ο λεπτό, με δίποντα από Ααρον Ουάιτ και Νέιτ Ουόλτερς (20-11 το επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο). Με σερί 8-0 ξεκίνησε η Ζαλγκίρις στην 4η περίοδο, 68-59, έχοντας πλέον το momentum και την παρότρυνση από τους φιλάθλους της. Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός να πετύχει πόντο, 68-61, δια χειρός ΛεΝτέι, αλλά η νευρικότητα στις επιλογές των «ερυθρόλευκων» ήταν εμφανής. Μετά το τάιμ άουτ του Μπλατ, ο Ολυμπιακός γύρισε την μπάλα και μείωσε σε 70-64 με τρίποντο του Ουίλιαμς-Γκος, αλλά ο Ολυμπιακός όχι μόνο δέχτηκε τρίποντο αμέσως μετά, 73-64, από τον Ουόλτερς, αλλά είδε και τον Σπανούλη να μπερδεύεται και να χάνει μόνος του την μπάλα. Στο -9 και με το χρόνο να γλιστρά από τα χέρια του (απέμενε λιγότερο από 3 λεπτά), ο Ολυμπιακός κυνηγούσε χίμαιρες. Αφού ο ΛεΝτέι με 2 βολές μείωσε σε 73-66, το τρίποντο του Γκριγκόνις ήταν «μαχαιριά στην καρδιά» των παικτών του Μπλατ, 76-66. Με μία βολή, ο Ντέιβις Μπράντον έδωσε προβάδισμα με διψήφια τιμή για πρώτη φορά στους γηπεδούχους 77-66. Ο Τιμά με τρίποντο απάντησε, 77-69, αλλά απέμενε 1:29! Και ο Γκριγκόνις έδωσε τη χαριστική βολή στον Ολυμπιακό, 80-69, έξω από τα 6.75 και τη δεύτερη εντός έδρας νίκη στη διοργάνωση φέτος στη Ζαλγκίρις (83-75 τελικό).

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Πέρεθ (Ισπανία), Κοβάλσκι (Πολωνία)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Ουόλτον, Ουόλτερς 14 (1), Ουόλκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Ουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλανόβας 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 18 (4), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (1)