Ελλάδα - Εσθονία: LIVE

Η Ελλάδα για την τελευταία αγωνιστική του Nations League υποδέχεται στην Εσθονία με στόχο τη νίκη ώστε να εξασφαλίσει και μαθηματικά τη δεύτερη θέση στο γκρουπ της.

Δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

44'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΘΟΝΙΑ! Ο Ζενιόβ από αριστερά ξέφυγε από τον Παπασταθόπουλο και έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, ο Λαμπρόπουλος στην προσπάθεια του να προλάβει τον Σάπινεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα για το 0-1 στο ΟΑΚΑ.

Με γκολ του Νάγκι, η Ουγγαρία προηγείται τώρα με σκορ 2-0 της Φινλανδίας.

Εκτέλεσε από δεξιά ο Μασούρας, ο Καρέλης ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά, αλλά χωρίς ισορροπία σώματος δεν μπόρεσε να της δώσει πορεία προς την εστία.

41'Σουτ του Μπακασέτα με το δεξί από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ, όγδοο για την Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο.

39'Μπακάκης και Μασούρας συνεργάστηκαν από δεξιά, η μπάλα ήρθε στον άξονα, ο Σάμαρης έδωσε για τον Μπουχαλάκη, αυτός την έσπασε ξανά στον χαφ της Μπενφίκα, που σούταρε στην κίνηση και εκτός περιοχής αλλά χωρίς να βρει στόχο.

35'Όρθιος ο Αναστασιάδης, δίνει οδηγίες στους παίκτες του, που σταδιακά έχασαν τον καλό ρυθμό του πρώτου 25λεπτου.

34'Σέντρα του Ζενιόβ από αριστερά, κεφαλιά του Λουτς, εύκολα ο Μπάρκας μπλόκαρε τη μπάλα.

Με σκόρερ τον Άνταμ Σάλαι, η Ουγγαρία προηγείται 1-0 της Φινλανδίας στο άλλο ματς του ομίλου.

31'Προσπάθεια του Μπουχαλάκη εκτός περιοχής, δεν ανησύχησε ο Λέπμετς.

30'Ο Ζενιόβ προσπάθησε να βγει στην κόντρα, με τον Παπασταθόπουλο να τον κυνηγάει έκανε λάθος κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Μπάρκα να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης.

28'Σουτ του Σάμαρη εκτός περιοχής, ο Λέπμετς απομάκρυνε στην δεξιά του γωνία, ο Καρέλης κέρδισε το κόρνερ στην εξέλιξη της φάσης.

24'Συνέχεια στην επίθεση η Ελλάδα, η τριάδα στα χαφ με Ζέκα - Σάμαρη - Μπουχαλάκη έχει κυριαρχήσει πλήρως, με αποτέλεσμα η μπάλα να είναι μονίμως σε γαλανόλευκα πόδια.

Από την εκτέλεση του Μπακασέτα ο Παπασταθόπουλος με πλάτη στην εστία κοντρόλαρε και γύρισε το κορμί του σουτάροντας με το δεξί, η μπάλα στην αγκαλιά του Λέπμετς.

21'Κόρνερ για την Ελλάδα.

20'Εξαιρετικά κινητικός ο Μασούρας στο πρώτο 20λεπτο, κερδίζει φάουλ, κόρνερ και προσωπικές μονομαχίες, δημιουργώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

18'Σουτ του Ζέκα, η μπάλα κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λέπμετς. Νέο κόρνερ για την Ελλάδα.

18'Κόρνερ για την Ελλάδα.

14'Ο Μπακασέτας δοκίμασε το πόδι του αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, χωρίς τύχη η προσπάθεια του.

13'Ο Μπουχαλάκης έψαξε την κάθετη κίνηση του Καρέλη στην πλάτη της άμυνας, για λίγο ο διεθνής φορ δεν πρόλαβε να κάνει κοντρόλ και να απειλήσει.

12'Ένα ακόμη κόρνερ για την Ελλάδα.

10'Ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καμς στην προσπάθεια του να διώξει παραλίγο να σκοράρει αυτογκόλ, ξανά σωτήρια σε κόρνερ ο Λέπμετς!

9'Από δεξιά ο Μασούρας πάτησε περιοχή και επιχείρησε να σκοράρει, ο Λέμπετς έδιψξε σε κόρνερ.

8'Ανεβάζει τους Μπακάκη και Γιαννούλη ψηλά η Ελλάδα, ψάχνοντας πλάτος σε δημιουργία/επίθεση από τους μπακ της. Με τους Μπακασέτα - Μασούρα να συγκλίνουν και να πατάνε περιοχή.

5'Η μπάλα στα πόδια των Ελλήνων παικτών στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

1'Ξεκίνησε το παιχνίδι.

1'Σέντρα στο ΟΑΚΑ.

Σε λίγα λεπτά η έναρξη του αγώνα.

Στο γήπεδο και λιγοστοί Εσθονοί οπαδοί

Αυτή τη στιγμή κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Τον μοναδικό βαθμό στο γκρουπ τον πήρε η Εσθονία στο 3-3 με την Ουγγαρία.

Αυτή είναι η εικόνα στο Ολυμπιακό Στάδιο αυτή τη στιγμή:

Υπενθυμίζεται ότι προ ημερών η Εθνική νίκησε 1-0 τη Φινλανδία στο ΟΑΚΑ, στο ντεμπούτο του Άγγελου Αναστασιάδη στον πάγκο.

Διαιτητής: Yevhen Aranovskiy (UKR)

Βοηθοί: Oleg Pluzhnyk (UKR), Semen Shlonchak (UKR)

Επιπρόσθετοι βοηθοί: Serhiy Boiko (UKR), Anatoliy Abdula (UKR)

4ος: Χρήστος Ακρίβος

Ο πάγκος της Εσθονίας: Ακσάλου, Μέριτς, Πικ, Καλιουμάε, Πούρι, Πούριε, Ογιάμα, Βασίλιεβ, Αντόνοβ, Αρτιούνιν, Τενίστε.

Η σύνθεση της Εσθονίας: Λέπμετς, Μπαράνοφ, Βίμαν, Ταμ, Καμς, Καλάστε, Ντιμιτρίεφ, Λεπίστου, Ζένιοφ, Λουτς, Σάπινεν.

Στον πάγκο για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είναι οι εξής παίκτες: Βλαχοδήμος, Πασχαλάκης, Ρισβάνης, Σιόβας, Κουλούρης, Φορτούνης, Μήτρογλου, Τοροσίδης, Κουρμπέλης, Πέλκας, Μάνταλος, Κούτρης.

Η σύνθεση της Εθνικής Ελλάδας: Μπάρκας, Μπακάκης, Παπασταθόπουλος, Λαμπρόπουλος, Γιαννούλης, Σάμαρης, Ζέκα, Μπακασέτας, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Καρέλης.

Η Εθνική ό,τι και αν γίνει, δεν θα μπορέσει με την ολοκλήρωση του ομίλου να τερματίσει 1η. Οι Φινλανδοί που κοντράρονται με τους Ούγγρους, είναι εκείνοι που κατέλαβαν την πρωτιά μετά τα πρώτα πέντε ματς.