Ελλάδα - Φινλανδία 1 - 0. Οι Φινλανδοί κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο

Ελλάδα - Φινλανδία  1 - 0. Οι Φινλανδοί κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο

Οι Φινλανδοί χάνουν, αλλά το πανηγυρίζουν. Κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Τελικό αποτέλεσμα. Ελλάδα - Φινλανδία 1-0.

Αλλαγή για τη Φινλανδία. Ο Πούκι δίνει τη θέση του στον Λαμ.

Υπενθυμίζεται ότι η Ελλάδα θέλει νίκη με 2+ γκολ για να έχει ελπίδες πρώτης θέσης.

90'+2'
Σέντρα του Τοροσίδη με το αριστερό από τη δεξιά πλευρά, δεν μπορεί να βρει συμπαίκτη του.

Η Ελλάδα δεν μπορεί να βρει το δεύτερο γκολ που θέλει.

90'+1'Τρία τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου στο δεύτερο ημίχρονο. Διανύουμε το πρώτο εξ αυτών.

90'Φάουλ για τη Φινλανδία.

Στις καθυστερήσεις βρίσκεται το ματς στη Βουδαπέστη. Ουγγαρία - Εσθονία 2-0.

88'Ο Φορτούνης εκτελεί απευθείας, ο Χραντέτσκι απομακρύνει σε κόρνερ.

87'Φάουλ για την Ελλάδα. Ο Γκράνλουντ κόβει με το χέρι τη σέντρα του Κούτρη.

86'Σέντρα του Κούτρη από αριστερά, πολλά τα φάλτσα, κανένα όμως ελληνικό πόδι για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

84'Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μπακασέτας στη θέση του Πέλκα.

84'Φάουλ για την Ελλάδα.

83'Αλλαγή για τη Φινλανδία. Ο Πίρινεν στη θέση του Τούομινεν.

82'Η Ουγγαρία προηγείται 1-0 της Εσθονίας ακόμη στη Βουδαπέστη. Αυτό το ματς είναι στο 87'.

80'Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, ο Κουλούρης πιάνει την κεφαλιά. Η μπάλα δεν έχει δύναμη, μπλοκάρει ο Χραντέτσκι.

78'Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Άραγιουρι.

77'
Οι Φινλανδοί δεν δείχνουν ότι μπορούν ν' απειλήσουν. Όσο το σκορ παραμένει στο γκολ, παραμένει εύθραυστο.

75'Αυτή τη φορά ο Τοροσίδης επιχειρεί τη σέντρα. Η κατάληξη ομοίως κακή.

74'Ο Τοροσίδης μπαίνει από τα δεξιά, "σπάει" την μπάλα έξω στον Φορτούνη, αλλά η σέντρα εκείνου δεν είναι καλή.

73'Αλλαγή για τη Φινλανδία. Ο Γένσεν στη θέση του Σόιρι.

72'Ο Μιχάλης Μπακάκης έχει ξεκινήσει προθέρμανση.

71'Ο Καμαρά κόβει με φάουλ τον Μάνταλο.

Ο Μάρκου Κάνερβα διαμαρτύρεται για τράβηγμα της φανέλας του Παπασταθόπουλου στον Κάουκο. Όντως, ο αμυντικός της Άρσεναλ τράβηξε τη φανέλα του μέσου της Έσμπιεργκ, ο οποίος συνέχισε την προσπάθειά του.

69'Ο Παπασταθόπουλος όχι μόνον εξουδετερώνει τον Κάουκο, αλλά του παίρνει και την μπάλα.

69'Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κουλούρης στη θέση του Μήτρογλου.

68'Ο Ευθύμης Κουλούρης θα είναι η πρώτη αλλαγή του Άγγελου Αναστασιάδη.

66'Ο Φορτούνης κάνει το σουτ εκτός περιοχής, δεν είναι καλό.

65'
Ο Μάνταλος μπαίνει εντός περιοχής, κάνει το κοντρόλ, αλλά το σουτ που κάνει κοντράρει στον Γκράνλουντ.

64'Έχουν σηκωθεί για προθέρμανση οι Σάμαρης, Μπακασέτας και Κουλούρης.

62'Παραμένει το ίδιο σκορ στη Βουδαπέστη. Η Ουγγαρία νικά 1-0 την Εσθονία

61' Ο Μάνταλος βγάζει κάθετα στον Φορτούνη, εκείνος προσπαθεί ν' αφήσει την μπάλα στον Τοροσίδη. Έχουν προλάβει να καλύψουν οι Φινλανδοί.

59'
Η Ελλάδα προσπαθεί να βάλει κάτω την μπάλα και να δημιουργήσει με ορθόδοξο τρόπο. Κυρίως από τα πλάγια. Γιατί Φορτούνης, Πέλκας και Μάνταλος δεν το έχουν καταφέρει.

58'
Φάουλ για τη Φινλανδία από την αριστερή της επιθετική πλευρά.

56'
Διαμαρτυρήθηκε για σπρώξιμο από τον Τόιβιο ο Έλληνας μέσος, δεν υπήρχε κάποια παράβαση.

56'
Ο Τοροσίδης κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Μάνταλος προσπαθεί να πάρει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, δεν μπορεί όμως.

54'
Προσπαθούν οι διεθνείς μας με διαδοχικά σουτ. Τελευταίο του Τοροσίδη, η μπάλα έξω.

53'
Ο Μάνταλος χάνει την μπάλα,αλλά προηγουμένως του έχει γίνει φάουλ.

51'
Μεγάλη ευκαιρία  για τη Φινλανδία. Ο Τούομινεν με εξαιρετική ντρίμπλα και διασκελισμό "αδειάζει" όλη την ελληνική άμυνα, κάνει κίνηση από δεξιά σε αριστερά, αλλά το σουτ του με το αριστερό δεν ήταν ικανό να νικήσει τον Βλαχοδήμο.

50' Ο Πούκι δέχεται την μπάλα εντός περιοχής και δεξιά, προσπαθεί να κάνει το σουτ, ο Παπασταθόπουλος βάζει τελευταία στιγμή την κόντρα και παραχωρεί κόρνερ.

48' Τοροσίδης και Παπασταθόπουλος καλύπτουν εξαιρετικά την μπάλα προ του Σόιρι.

46'
Κίτρινη κάρτα στον Γκράνλουντ.

46'
Ο Γκράνλουντ κόβει με φάουλ τον Κούτρη, ο οποίος προσπαθεί να κάνει τη σέντρα από την αριστερή πλευρά.

46'
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο.

Η Εθνική Ελλάδας φιλοξενεί τη Φινλανδία με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο της και κυνηγάει νίκη με +2 γκολ για να έχει ελπίδες για την πρώτη θέση στον όμιλό της στο Nations League

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Ελλάδα - Φινλανδία 1-0.

45'+4'

Διανύουμε το τέταρτο και τελευταίο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

45'+3'

Ο Κώστας Μανωλάς πηγαίνει στ' αποδυτήρια με δεμένο το πόδι του.

45'+2'

Σε θέση οφσάιντ ο Φορτούνης.

Ο Σόιρι είναι - δίχως αμφιβολία - ο πιο κινητικός παίκτης των Φινλανδών. Αγωνίζεται στην Αυστρία με τη φανέλα της Αντμίρα Βάτσκερ.

5'+1'

Τέσσερα τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου. Διανύουμε το πρώτο εξ αυτών.

45'Φάουλ για τη Φινλανδία. Ο Σόιρι προσπαθεί να μπει στην περιοχή, ο Παπασταθόπουλος τον σπρώχνει εκτός αυτής για να πάρει την μπάλα.

43'Οδηγίες του Άγγελου Αναστασιάδη προς τον Σιόβα. Δεν έχει καθίσει στον πάγκο εδώ και δέκα λεπτά ο Έλληνας ομοσπονδιακός.

42'Ο Λουντ προσπαθεί να κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Κούτρης του κλείνει το οπτικό πεδίο.

41' Ο ίδιος πιάνει την κεφαλιά υπό πίεση, δεν απειλείται η εστία του Χραντέτσκι.

40'Κόρνερ για την Ελλάδα. Ο Παπασταθόπουλος κινείται από τη δεξιά πλευρά, προσπαθεί να κάνει τη σέντρα, η μπάλα κοντράρει.

37'Ο Σόιρι προσπαθεί να μπει από τα δεξιά, κόβεται όμως. Κόρνερ για τη Φινλανδία.

36'Ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Φορτούνης εκτελεί το φάουλ, ο Τοροσίδης πιο ψηλά από όλους πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα όμως άουτ.

Ακούστε πώς μετέδωσε ο Sport24 Radio 103,3 το αυτογκόλ του Γκράνλουντ:

35'Ο Κούτρης κόβεται με φάουλ στη μεσαία γραμμή.

1. Φινλανδία 12

2. Ελλάδα 9

3. Ουγγαρία 7

4. Εσθονία 1

Πάμε να δούμε και τη βαθμολογία του ομίλου, όπως έχει τώρα..

Στη Βουδαπέστη, η Ουγγαρία άνοιξε το σκορ με τον Όρμπαν στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με την Εσθονία.

32'Ο Φορτούνης εκτέλεσε, ο Κουρμπέλης στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα ψηλά άουτ.

O Σιόβας έχει να παίξει από τις 29/3/2016 σε ένα Ελλάδα - Ισλανδία 2-3 φιλικό πριν το Μουντιάλ στο Φάληρο. Είχε αγωνιστεί 81 λεπτά.

31'Ο Κάουκο δεν έχει άλλη επιλογή από το να κόψει ε φάουλ τον Φορτούνη στη μεσαία γραμμή.

30'Μεγάλη ευκαιρία για τη Φινλανδία. Ο Πούκι βγήκε από δεξιά, ο Σιόβας βγήκε να τον κλείσει, αλλά έτσι άφησε κενό στο κέντρο της άμυνας. Ο Τούομινεν από το ύψος του πέναλτι πλασάρει, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Βλαχοδήμος.

28'Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σιόβας στη θέση του Μανωλά.

28'Ο Μανωλάς δεν μπορεί να συνεχίσει.

27'Έχουν ανάψει καπνογόνα. Συστάσεις από τα μεγάφωνα να μην γίνεται αυτό.

25' ΓΚΟΟΟΛ για την Ελλάδα (αυτογκόλ Γκράνλουντ) και Ελλάδα - Φινλανδία 1-0: Ο Τοροσίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πέλκας την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας, ο Χραντέτσκι απέκρουσε. Ο Γκράνλουντ στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

23'Σηκώθηκε κι ο Σιόβας από τον πάγκο για παν ενδεχόμενο. Ο Μανωλάς έλαβε τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου και συνεχίζει προς το παρόν.

22'Φαίνεται ότι έχει τραυματιστεί ο Μανωλάς. Σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας στην προηγούμενη φάση, ο αμυντικός της Ρόμα τραυματίστηκε κατά την πτώση από πόδι Φινλανδού.

21'Σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής - μετά από εκτέλεση κόρνερ - δεν είναι καλό.

20'O Κούτρης κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Χραντέτσκι αποκρούει, αλλά δεν το κάνει σταθερά. Ο Ζέκα δεν μπορεί να βάλει το πόδι του.

18'Ο Τοροσίδης επιχειρεί κάτι ριψοκίνδυνο με αντίπαλο στον Σόιρι. Τελικά πετυχαίνει η "ποδιά", παίρνει και το φάουλ.

16'Ο Λουντ βρίσκεται στη δεξιά πλευρά - όπως επιτίθεται η Φινλανδία - για να παίξει με τον Πούκι, ο ο οποίος βγαίνει από εκεί. Όπως, δηλαδή, και στη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

15'Ο Πέλκας επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι εντός περιοχής, δεν ήταν επιτυχής η απόπειρα.

14'Στο έδαφος ο Κουρμπέλης. Το ιατρικό επιτελείο της Εθνικής μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για τις πρώτες βοήθειες.

O 29χρονος της Έρεμπρο μπήκε με τον αγκώνα στον Έλληνα μέσο.

12'Φάουλ του Γκράνλουντ στον Κουρμπέλη.

11'Η Ελλάδα πιέζει ψηλά, οι Φινλανδοί όμως στην αντεπίθεση έδειξαν ότι μπορούν ν' απειλήσουν.

9'Ευκαιρία για τους Φινλανδούς. Ο Πούκι βγαίνει από κανονική θέση από δεξιά, ο Ζέκα δεν μπορεί να τον φθάσει, ο Μανωλάς έχει κάνει κίνηση για να τον καλύψει. Ο επιθετικός της Νόριτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, αλλά άνοιξε το κοντρόλ. Ο Έλληνας γκολκίπερ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

8'Ο Μανωλάς κρατά πολύ την μπάλα υπό την πίεση του Πούκι. Καταφέρνει και τη γυρίζει με ασφάλεια στον Βλαχοδήμο.

7'Όρθιος εδώ και δύο λεπτά ο Άγγελος Αναστασιάδης. Προς το παρόν παρακολουθεί το ματς, χωρίς να έχει δώσει οδηγίες στους παίκτες του.

5'Μπαλιά του Μανωλά για τον Μήτρογλου, δεν κατάλαβε ο δεύτερος την πρόθεση του πρώτου.

4'Ο Σόιρι βγαίνει από αριστερά, ο Μανωλάς καθαρά στην μπάλα με αποτελεσματικό τρόπο κόβει τη διέλευσή του.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την έναρξη του ματς έσκασαν δύο κροτίδες εκτός του γηπέδου. Δεν έχει διευκρινιστεί ο λόγος.

2'Ευκαιρία για την Εθνική Ελλάδας! Ο Μάνταλος κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Πέλκας άφησε την μπάλα, ο Μήτρογλου έκανε το σουτ εντός περιοχής κι ελαφρώς δεξιά, η μπάλα πάνω από την εστία του Χραντέτσκι.

1' Έναρξη του αγώνα

Οι 200 Φινλανδοί έχουν πάρει τη θέση τους για να υποστηρίξουν την εθνική ομάδα της πατρίδας τους.

H σημαία του Nations League κυματίζει στο ΟΑΚΑ.

Ντεμπούτο και για τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο. Ο 24χρονος Έλληνας γκολκίπερ της Μπενφίκα βρίσκεται σύμφωνα με πορτογαλικά ΜΜΕ στο στόχαστρο των Ντόρτμουντ και Σάλκε. Δεν συζητούν παραχώρηση οι "αετοί" και παραπέμπουν στη ρήτρα των 60.000.000 ευρώ.

Τέταρτος ο Αλεσάντρο λο Τσίτσερο.

Επιπρόσθετοι βοηθοί - επίσης από τη γειτονική χώρα - οι Πάολο Βάλερι και Μίκαελ Φάβρι.

Βοηθοί οι συμπατριώτες του, Μάουρο Τονολίνι, Αλμπέρτο Τεγκόνι.

Διαιτητής είναι ο Ιταλός, Λούκα Μπάντι.

Χαμηλή η προσέλευση στο Ολυμπιακό Στάδιο μισή ώρα πριν την προγραμματισμένη έναρξη του ματς.

2. Ελλάδα 6

3. Ουγγαρία 4

Ας θυμηθούμε τη βαθμολογική κατάσταση του ομίλου...

Στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων για προθέρμανση

Αισιόδοξος για το μέλλον της Εθνικής εμφανίστηκε ο Βασίλης Τοροσίδης, ενώ τόνισε πως δεν παρατάει τη μάχη του Nations League όσο υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες.

"Ελπίζω να τους φωτίσει ο Θεός, να μη με βγάλουν ψεύτη", υποστήριξε ο Άγγελος Αναστασιάδης στη συνέντευξη Τύπου την παραμονή της αναμέτρησης. Δείτε αναλυτικά ΕΔΩ όσα είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Γιόρονεν, Γιάακολα, Βάισανεν, Τέιλορ, Μάρκανεν, Γένσεν, Χάλστι, Πίρινεν, Σκραμπ, Λαμ, Φόρσελ, Σάκσελα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της εθνικής Φινλανδίας, Μάρκου Κάνερβα, έχει επιλέξει τους: Χραντέτσκι, Γκράνλουντ, Τόιβιο, Άραγιουρι, Ούρονεν, Καμαρά, Κάουκο, Λουντ, Σόιρι, Τούομινεν, Πούκι.

Στον πάγκο βρίσκονται: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Σιόβας, Μπουχαλάκης, Καρέλης, Κουλούρης, Μπακασέτας, Μασούρας, Γιαννούλης και Σάμαρης.

Το πιθανότερο είναι πως η εθνική θα παίξει με 4-2-3-1. Με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα γκολπόστ, στην αμυντική διάταξη τους Τοροσίδη, Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Κούτρη,  δυο αμυντικούς χαφ (Κουρμπέλης, Ζέκα), τριάδα μπροστά τους οι Φορτούνης, Πέλκας, Μάνταλος και στην κορυφή ο Μήτρογλου.

Ο Άγγελος Αναστασιάδης στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδας έχει επιλέξει για το αρχικό σχήμα τους: Βλαχοδήμο, Τοροσίδη, Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Κούτρη, Ζέκα, Κουρμπέλη, Φορτούνη, Πέλκα, Μάνταλο και Μήτρογλου.