Super League: Απόλλων - Άρης 1 - 2, τελικό σκορ

O Άρης θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά την απομάκρυνση του Πάκο Ερέρα και φιλοξενείται από τον Απόλλωνα, ο οποίος έχει μόλις ένα βαθμό.

Καλό σας βράδυ!

Ο Άρης επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγώνες.

Λήξη της αναμέτρησης!

Απομακρύνουν οι παίκτες του Άρη.

90+2' Φάουλ για τον Απόλλωνα με τον Σικαμπάλα.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Το φάουλ του Κονέ βρίσκει στο τείχος.

89' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα Σμύρνης.

86' Στην αντεπίθεση ο Άρης απειλεί, με τον Μπούνο Γκάμα να κάνει το σουτ και τον Χουάντερσον σε ετοιμότητα να διώχνει.

86' Κεφαλιά του Λούκιτς έπειτα από πλάγιο βγάζει πολύ δύσκολα ο Κουέστα.

84' Από πολύ πλάγια θέση ο Τομάς προσπάθησε να απειλήσει, μπλοκάρει σταθερά ο Χουάντερσον.

81' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σόουζα περνάει στην θέση του Ντιγκινί.

79' Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας με τον Ακόστα, με τον Αργεντινό να πέφτει εντός περιοχής και να διαμαρτύρεται για πέναλτι.

78' Καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ο Κουέστα διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Σικαμπάλα.

77' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Τριάδης παραχωρεί την θέση του στον Ακόστα.

75' Σουτ του Μπρούνο Γκάμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Χουάντερσον που ήταν στο σωστό σημείο.
71' Σουτ του Τριάδη από αρκετά πλάγια θέση, βγάζει ο Κουέστα με γροθιές.

Ο Άρης παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στην Ριζούπολη. «Μαγική» πάσα του Ντιγκινί στον Μπρούνο Γκάμα, με τον Πορτογάλο επιθετικό να μην αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ!

67' Γύρισμα του Γκάμα στην περιοχή ο Μαρτίνες στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

65' Σουτ του Μαρτίνες από αρκετά μακριά, δεν ανησυχεί τον Χουάντερσον.

Όλα καλά με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό.

64' Στο έδαφος ο Παναγιώτης Τριάδης. Ο Κωνσταντινίδης άθελα του τον βρήκε στο πρόσωπο.

62' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ελ-Χέβλε θα δώσει στον Σικαμπάλα, με το σουτ του Αιγύπτιου να μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

Επιθετικό φάουλ του Κύργια. Θα περάσει ο κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους.

56' Φάουλ σε καλό σημείο από τα αριστερά για τον Απόλλωνα.

54' Καταπληκτική προσπάθει του Ματέο Γκαρσία που «αδειάζει» δύο παίκτες αλλά το πλασέ του βρίσκει σε σώματα αμυντικών.

Πολύ καλύτερα έχει μπει η «ελαφρά ταξιαρχία» στο δεύτερο μέρος, βγάζοντας ενέργεια και διάθεση.

52' Σουτ του Σικαμπάλα από τα δεξιά, αρκετά μέτρα δίπλα από την εστία του Κουέστα.

Θα απομακρύνει χωρίς πρόβλημα η άμυνα του Άρη .

50' Φάουλ σε καλό σημείο για μια σέντρα για τον Απόλλωνα.

49' Εξαιρετική προσπάθεια του Ελ-Χέβλε από τα δεξιά, δύσκολα σε κόρνερ ο Κουέστα.

ΕΝΑΡΞΗ δευτέρου ημιχρόνου!

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 45λεπτου, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμό στο τελαυταίο πεντάλεπτο και να φτάνουν στην ισοφάριση.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου!

Ο Σικαμπάλα θα εκτελέσει το φάουλ με τον Κύργια να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι. Ο Κουέστα θα διώξει ενστικτωδώς με τον Τριάδη να έρχεται να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-1!

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΜΥΡΝΗΣ!

42' Νέα διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σικαμπάλα θα κάνει το σουτ από αριστερά με τον Κουέστα να κάνει ασταθή απόκρουση και στη συνέχεια ο Τριάδης με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι!

40' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα. Ο Κουέστα κάνει το λάθος με τον Ντούρσο να παίρνει την μπάλα και να προσπαθεί να «κρεμάσει» αλλά να μαζεύει ο κίπερ των φιλοξενούμενων.

Παραλίγο ο Ορουέλα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά ο Χουάντερσον ήταν εκεί για να μπλοκάρει.

38' Κόρνερ για τον Άρη από τα αριστερά.

Ο Σικαμπάλα εκτελεί αλλά ο Κουέστα θα βγει και θα καθαρίσει τη φάση.

32' Πρώτο κόρνερ για τους γηπεδούχους.

31' Σέντρα του Οριουέλα από δεξιά, απομακρύνουν οι αμυντικοί του Άρη.

30' Κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη Κωνσταντινίδη έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα.

Το 1 - 0 του Άρη κόντρα στον Απόλλωνα στο 1ο λεπτό

28'Τώρα η αλλαγή. Αντί του Μάντζιου, ο Χιλάλ Ελ Χέλβε.

28'Ο Μάντζιος δεν είναι σε θέση να ξεκινήσει και θα γίνει αλλαγή.

27'Κεφαλιά του Βέλεθ στο δεύτερο δοκάρι από σέντρα του Γκάμα, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

25'Ο Άρης συνεχίζει να ελέγχει το ματς. Αυτός δίνει το ρυθμό. Δεν κάνει καλό παιχνίδι ο Απόλλων.

23'Φωνές του Ματζουράκη στους παίκτες του να ανέβουν και να μην είναι πίσω κλεισμένοι.

21'Εκτέλεση φάουλ του Μενέντεθ, ο Χουάντερσον μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά.

19'Κακό πλασέ του Μαρτίνες έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

18'Οι οπαδοί του Απόλλωνα έχουν αναρτήσει πανό για τον Δεληζήση. Δεν ξεχνούν την προσφορά του οι φίλοι της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

16'Ο Απόλλων αρχίζει πλέον να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δεν έχει την ίδια παθητική εικόνα, όπως στα πρώτα 15 λεπτά.

14'Κίτρινη κάρτα στον Μπάσα.

Όταν αντιμετώπισε για πρώτη φορά ο Γιάννης Ματζουράκης για το πρωτάθλημα σαν προπονητής τον Άρη (Δεκέμβριος 1983), απο τους 22 παίκτες που είναι στο γήπεδο είχαν γεννηθεί μόνο ο Χουάντερσον και ο Μάντζιος, αλλά και αυτοί δεν είχαν περπατήσει ακόμα (πηγή: soccerbase.gr).

10'Δυνατό σουτ του Δεληζήση έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

10'Ο Απόλλων είναι κλεισμένος στα καρέ του. Κυριαρχεί ο Άρης στο ξεκίνημα του ματς.

9'Σουτ του Σιώπη έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Χουάντερσον.

8'Ο Άρης άλλαξε πέντε πάσες μέχρι να φτάσει η μπάλα στον Γκάμα, στο γκολ της ομάδας.

7'Εκτέλεση φάουλ από τον Γκάμα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

6'Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Άρη, έκανε χέρι ο Λούκιτς. Δέχτηκε μάλιστα κίτρινη.

3'Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για τον Απόλλωνα, που ασφαλώς και δεν περίμενε τέτοια εκκίνηση.

2'Το γκολ του Άρη μπήκε ύστερα από 18 δευτερόλεπτα!

1'ΓΚΟΟΟΛ 1-0 για τον Άρη (Ματέο Γκαρσία)!

Ο Μπρούνο Γκάμα έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Χουάντερσον απομάκρυνε, αλλά ο Ματέο Γκαρσία που πήρε το ριμπάουντ από κοντά σκόραρε.

1'Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας). Βοηθοί του είναι οι Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου) και Κωνσταντίνος Κωνστάντιος (Ευβοίας). Τέταρτος ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γ. Ματζουράκης): Χουάντερσον, Στάθης, Οριουέλα, Κύργιας, Λούκιτς, Γκίνο, Ντ' Ούρσο, Κονέ, Μάντζιος, Σικαμπάλα, Τριάδης.

Άρης (Τ. Τερζής): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Μενέντεθ, Σιώπης, Μπάσα, Μαρτίνες, Γκάμα, Γκαρσία, Ντιγκινί

Ύστερα από εννέα παιχνίδια οι Θεσσαλονικείς έχουν 12 βαθμούς και βρίσκονται στην 8η θέση. Ο Απόλλων Σμύρνης είναι 16ος, τελευταίος, με 1 βαθμό, αυτόν που πήρε την προηγούμενη αγωνιστική με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Ο Άρης στο πρώτο του εφετινό παιχνίδι δίχως τον Πάκο Ερέρα στην τεχνική ηγεσία, κατεβαίνει στη Ριζούπολη με υπηρεσιακό προπονητή τον Τόλη Τερζή.