Europa League: Βίντι - ΠΑΟΚ 1-0 Τελικό

Ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται στην "Groupama Arena" από τη Βίντι και θέλει να κάνει άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League

Με δεδομένο ότι η Τσέλσι νίκησε 1-0 τη ΜΠΑΤΕ και πέρασε στην επόμενη φάση, η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής μετά την 4η αγωνιστική:

1. Τσέλσι 12 (6-1)

2. Βίντι 6 (3-3)

3. ΠΑΟΚ 3 (4-5)

4. ΜΠΑΤΕ 3 (4-8)

Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 1-0 από τη Βίντι, χάρη στο γκολ του Μιλάνοβ στο 50'.

95'Επιθετικό φάουλ του Πρίγιοβιτς στην προσπάθειά του για ανάποψο ψαλίδι.

95'Τελευταίο λεπτό.

94'Ανάποδο ψαλιδάκι από τον Μάτος, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

92'Δραματικά τα τελευταία λεπτά. Ο ΠΑΟΚ έχει ακόμη χρόνο να φτάσει έστω στην ισοφάριση.

91'Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σουτ του Βέρνμπλουμ μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

90'Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

89'Εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ με γέμισμα, η μπάλα απελπιστικά άουτ.

88'Ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση. Η Βίντι κρατάει το προβάδισμα.

87'Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

86'Τελευταία λεπτά στην Ουγγαρία και ο ΠΑΟΚ ψάχνει την ισοφάριση. Στο μισό γήπεδο κλεισμένη η Βίντι.

85'Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ουάρντα, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

84'Ο Ακπόμ επιχείρησε γυριστό, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Μπίσεσβαρ, το γύρισμα του οποίου δεν είχε αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ, καθώς απομάκρυνε ο Βινίσιους και ακολούθως ο Φιόλα.

83'Πιέζει ο ΠΑΟΚ.

82'Κίτρινη ο Σάχοβ.

80'Ο ΠΑΟΚ με δίδυμο Πρίγιοβιτς - Άκπομ στη γραμμή κρούσης. Δεξιά ο Ουάρντα και αριστερά ο Μπίσεσβαρ στο 4-4-2.

79'Σουτ του Νικόλοφ, μπλόκαρε με υπερένταση ο Πασχαλάκης.

78'Συνεχίζει και ο Στοπίρα.

77'Αλλαγή για τη Βίντι. Ο Χότζιτς αντί του Σέποβιτς.

76'Ο Μάτος έχει φορέσει δυχτάκι στο κεφάλι μετά τη σύγκρουσή του με τον Στοπίρα.

75'Συνέχεια ξανά στο παιχνίδι, παραμένει εκτός ο Στοπίρα, ο Μάτος έχει επιστρέψει.

73'Παραμένει στο έδαφος ο ακραίος αμυντικός της ουγγρικής ομάδας. Ο Μάτος δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα.

72'Ο Μάτος στην προσπάθειά του να πιάσει κεφαλιά, συγκρούστηκε στο κεφάλι με τον Στοπίρα. Οι πρώτες βοήθειες δίνονται στον μπακ της Βίντι από το Πράσινο Ακρωτήρι.

70'Αντί του Ζαμπά, ο Ουάρντα.

69'Ο ΠΑΟΚ πιέζει τη Βίντι, αλλά μέχρι στιγμής δεν μπορεί να απειλήσει. Χωρίς ιδέες στην επίθεση οι παίκτες του Δικεφάλου.

67'Ο τεχνικός της Βίντι έχει κάνει μέχρι στιγμές τις ίδιες αλλαγές με τον αγώνα της Τούμπας. Κόβατς αντί Χούζτι και Νικόλοβ αντί Μιλάνοβ.

66'Αλλαγή για τη Βίντι. Αντί του Χούζτι, ο Κόβατς.

65'Και ο Ουάρντα έχει σηκωθεί για εντατικό ζέσταμα.

64'Επιθετικό φάουλ του Ζαμπά στον Βινίσιους.

63'Ο Τσούμπα Άκπομ αντί του Ελ Καντουρί.

62'Σουτ του Μάτος έξω από την περιοχη και αριστερά, η μπάλα αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ζαμπά υπό την επιτήρηση του Φιόλα.

60'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Αντί του Λημνιού ο Μπίσεσβαρ.

58'Πράγματι ο Μπίσεσβαρ θα είναι η πρώτη αλλαγή για τον Λουτσέσκου.

57' Αλλαγή για τη Βίντι. Ο σκόρερ Μιλάνοβ θα περάσει εκτός, στη θέση του ο Νικόλοφ.

53'Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ θα περάσει κατά τα φαινόμενα στο ματς εντός ολίγου.

52'Ο ΠΑΟΚ τώρα είναι υποχρεωμένος να ανεβάσει την απόδοσή του και να φτάσει αρχικά στην ισοφάριση.

Το γκολ του Μιλάνοβ.

50'ΓΚΟΛ 1-0 για τη Βίντι (Μιλάνοβ)!

Ο Βινίσιους από αριστερά μέσα από την περιοχή έκανε το γύρισμα και ο Μιλάνοβ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ξεκινά από λανθασμένη πάσα του Βέρνμπλουμ προς τον Πρίγιοβιτς, ενώ ο Σουηδός χάνει ακολούθως και τον Βούλγαρο που σκόραρε.

49'Κίτρινη κάρτα στον Χάτζιτς.

Στο 53' ο Ζιρού κάνει το 1-0 για την Τσέλσι απέναντι στη ΜΠΑΤΕ. Ευνοϊκή εξέλιξη για τον ΠΑΟΚ.

48'Άκπομ και Πέλκας έχουν ζεσταθεί για ζέσταμα.

47'Κίτρινη κάρτα στον Ελ Καντουρί.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

45'+2'Λήξη του πρώτου μέρους.

Στο 45', το άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα σε ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ και Τσέλσι είναι στο 0-0.

45'+1'

Σουτ του Μιλάνοβ, πάνω στον Βαρέλα. Ακολούθησε νέο σουτ από τον Βούλγαρο, μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

45'Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

44'Έχει επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο ο Ζαμπά.

43'Ο Βραζιλιάνος πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, αλλά εκτιμάται πως θα επιστρέψει.

42'Ο Ζαμπά στο έδαφος μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Στοπίρα.

40'Σε θέση οφσάιντ ο Σέποβιτς ύστερα από πάσα του Χούζτι. Είχε προηγηθεί λάθος του Βέρνμπλουμ, που έχασε τη μπάλα.

38'Αντικανονικό μαρκάρισμα του Σέποβιτς στον Τόσκα.

37'Στο 69% η κατοχή μπάλας υπέρ του ΠΑΟΚ.

35'Σε εγρήγορση ο Πασχαλάκης, βγήκε και απομάκρυνε προ του Σέποβιτς.

33'Έχει αρχίσει να ανεβάζει την απόδοσή της η Βίντι.

31'Συνεχίζει ο μπακ της Βίντι.

30'Ο Φιόλα έχει χτυπήσει στο πρόσωπο και του δίνονται οι πρώτες βοήθειες.

29'Κίτρινη κάρτα στον Ζαμπά για μαρκάρισμα στον Φιόλα.

27'Ίδια εικόνα λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο. Ο ΠΑΟΚ ελέγχει το παιχνίδι, έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολεύεται να παράξει τελική. Η Βίντι αμύνεται διαρκώς.

23'Οδηγίες του Λουτσέσκου στον Λημνιό.

20'Ο Φιόλα ανέκοψε με το χέρι επιθετική προσπάθεια του ΠΑΟΚ με τον Ζαμπά. Κίτρινη κάρτα στον μπακ της Βίντι.

18'Φάουλ του Βέρνμπλουμ στον Φιόλα κοντά στη μεσαία γραμμή.

16'Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί εκτέλεσε κόρνερ, ο Κρέσπο έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

13'Η Βίντι μέχρι στιγμής δεν δείχνει την παραμικρή διάθεση να επιτεθεί.

11'Καλά θωρακισμένη η Βίντι, δεν έχει επιτρέψει στον ΠΑΟΚ να παράξει τελική.

9'Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού. Κλεισμένη στο μισό γήπεδο η Βίντι.

7'Η κεφαλιά πάσα του Λημνιού μέσα από την περιοχή δεν είχε αποτέλεσμα.

6'Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή της μπάλας, ελέγχει το ματς και ψάχνει τρόπο να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή.

5'Σουτ του Ζαμπά έξω από την περιοχή, ο Φιόλα έβαλε το πόδι και απομάκρυνε.

4'Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από δεξιά στα πρώτα λεπτά.

3'Σέντρα του Χούζτι από δεξιά, έδιωξε με το κεφάλι ο Κρέσπο.

1'Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ βρίσκονται οι: Ρέι, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Χατσερίντι, Άκπομ, Ουάρντα, Κάνιας.

Τους 100 αγώνες με τη φανέλα του ΠΑΟΚ συμπληρώνει απόψε ο Χοσέ Άνχελ Κρέσπο.

Ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί απόψε με τη γκρι εμφάνιση, για πρώτη φορά εφέτος.

Η ενδεκάδα της Βίντι: Κόβατσιτκ, Φιόλα, Γιουχάζ, Βινίσιους, Στοπίρα, Νεγκό, Χάτζιτς, Πάτκαϊ, Μιλάνοβ, Χούζτι, Σέποβιτς.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Σάχοβ, Βέρνμπλουμ, Λημνιός, Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν ρίσκαρε τη συμμετοχή του Μαουρίσιο και τον άφησε εκτός 18άδας, ενώ στον πάγκο είναι ο Πέλκας και μετά από καιρό ο Χατσερίντι.