Μεγάλη νίκη για την Εθνική 28-26 τα Σκόπια

Μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο πήρε η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών η οποία επιβλήθηκε με 28-26 των Σκοπίων για τη δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης των προκριματικών του EURO 2020.

Όλοι οι διεθνείς έκαναν σπουδαίο παιχνίδι με τους Μάλλιο και Μυλωνά να τραβάνε το κουπί στο σκοράρισμα και τον Κώστα Τσιλιμπάρη να πραγματοποιεί τεράστια εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια.

Η εθνική ομάδα ξεκίνησε νευρικά στην επίθεση και έκανε πολλά λάθη. Αυτό επέτρεψε στα Σκόπια να προηγηθούν με 5-1 έπειτα από εννιά λεπτά παιχνιδιού. Από εκεί και πέρα οι διεθνείς άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και μέσα σε δέκα λεπτά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (8-8).

Από εκεί και πέρα είχαμε μεγάλη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους Σκοπιανούς να είναι μπροστά στο σκορ, όμως η Εθνική ομάδα να μην τους αφήνουν να ξεφύγουνι χάρη κυρίως στους Μάλλιο και Μυλωνά, αλλά και τον Τσιλιμπάρη που έκανε μεγάλες επεμβάσεις σε όλο το ματς. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 12-13 του ημιχρόνου.

Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, όμως από το 45' μέχρι το τέλος οι διεθνείς ήταν σαφέστατα ανώτεροι. Ο Παπαδιονυσίου λίγο πριν τη συμπλήρωση 50 λεπτών αγώνα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Εθνική η οποία από εκεί και πέρα είχε απαντήσεις απέναντι στην επίθεση των Σκοπίων και με περισσότερες δυνάμεις έφτασε στη μεγάλη νίκη με 28-26.

Ελλάδα - ΠΓΔΜ 28-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-6, 8-8, 10-11, 12-13 (ημ), 15-16, 17-19, 20-21, 23-23, 25-24, 28-26

Ελλάς (Αρβανίτης): Τσιλιμπαρης, Μωραΐτης , Μυλωνάς 6, Μάλλιος 9, Πασσιάς, Δομπρής, Τζηράς 5, Τσίλης 1, Κανδύλας, Ιωάννου, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 4, Γουργούμης, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος, Ζαμπούνης 1.

ΠΓΔΜ (Γκονζάλεθ): Μιτρέφσκι, Μανάσκοφ 4, Βελκόφσκι, Στοΐλοφ, Κ. Λαζάροφ 8, Πρίμπακ 1, Ταλέσκι 6, Β. Μαρκόφσκι 1, Ν. Μαρκόφσκι, Κουσμανόφσκι, Γκεοργκιέφσκι 2, Φ. Λαζάροφ 1, Δασκαλόσκι, Ολέσκι, Ποπόφσκι 1, Πεσέφσκι 2.

Διαιτητές: Μπάουμγκαρτ – Βιλντ (Γερμανία). Πέναλτι 5/7 – 1/2. Δίλεπτα:4-4