Νικηφόρο το πέρασμα της Ξάνθης από τη Λειβαδιά

Από το καλό στο καλύτερο βαδίζει η Ξάνθη, η οποία πραγματοποίησε πολύ ώριμη εμφάνιση στη Λιβαδειά και έφτασε σε ένα σημαντικό διπλό (1-2) για να παραμείνει αήττητη για 6η σερί αγωνιστική (3-3-0).

Οι Ακρίτες προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου (45’) με τον Μπαξεβανίδη, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 70’ με πέναλτι του Γέντρισεκ. Η ομάδα του Μάντζιου μείωσε απλά στο 91’ με πανέμορφο του Σουμπίνιο, ενώ στάθηκε άτυχη καθώς είχε δύο δοκάρια.

Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη ήττα του Λεβαδειακού στο πρωτάθλημα, αλλά και το πρώτο φετινό διπλό της Ξάνθης.

Το ματς

Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την Ξάνθη να έχει τις δύο πρώτες καλές στιγμές σε ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ από τον Ντουρίτσκοβιτς (10’, 11). Από ‘κει και πέρα όμως, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμα περισσότερο, με τις δύο ομάδες να απειλούν ελάχιστα.

Μετά το 25’ ο Λεβαδειακός προσπάθησε να κάνει… παιχνίδι και να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία: στο 28’ ο Σουμπίνιο σούταρε δυνατά, αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε, ενώ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων πρόλαβε τον Ιωαννίδη στο 34’.