Super League: Απολλων Σμυρνης - ΑΕΚ 0 - 2, τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης στη Ριζούπολη ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και την ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Super League.

Η ΑΕΚ επικρατεί με άνεση 2-0 του Απόλλωνα στη Ριζούπολη και... επιστρέφει στους 13 βαθμούς. Στο μηδέν παραμένει ο Απόλλωνας, που όμως έδειξε σημάδια ανάκαμψης.

Λήξη της αναμέτρησης

Ο Μάνταλος έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Γκονζάλες, δόθηκε πλεονέκτημα, αλλά στη συνέχεια ο Γκονζάλες έσπρωξε εκτός φάσης τον Μάνταλο

Ένταση λίγο πριν από τη λήξη

Τρία λεπτά καθυστερήσεων

85' ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ ΚΑΙ 0-2! Άψογο τελείωμα του Λιβάγια από γύρισμα του Κλωναρίδη από τα δεξιά και η ΑΕΚ τελειώνει το ματς.

84' Κίτρινη κάρτα στον Γκάλο

82' Ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα, με τη μία το τελείωμα του Μάνταλου, άουτ η μπάλα

81' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Γκάλο, άουτ η μπάλα

Κάκιστη χρήση του πλεονεκτήματος από τον Γρατσάνη! Ο Μάνταλος έβγαλε την πάσα μισό γκολ, αλλά ο ρέφερι είχε σφυρίξει φάουλ, ενώ θα μπορούσε να αφήσει τη φάση να εξελιχθεί

79' Κίτρινη κάρτα στον Οριουέλα.

78' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Γκονζάλες, εκτός Ντ' Ούρσο

76' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Ακόστα, μέσα ο Σικαμπάλα

75' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Μπακασέτας, μέσα ο Μπογέ

73' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα του Χουλτ από τα αριστερά, ο Λιβάγια έχει ξεφύγει από το μαρκάρισμα του Βαφέα, αλλά η μπάλα από το αριστερό του πλασέ πέρασε άουτ.

70' Ωραία δημιουργία παικτών του Απόλλωνα, τελικός αποδέκτης ο Μπετινέλι που όμως έκανε κακό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ

65' Σουτ του Γκάλο από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, η μπάλα πάνω από την εστία του Χουάντερσον

61' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Πόνσε, μέσα ο Κλωναρίδης

57' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Σέντρα του Τριάδη για τον Μπετινέλι που έχει ξεφύγει από το μαρκάρισμα του Χουλτ, αλλά είναι λίγο πιο μπροστά από την πορεία της μπάλας και δεν μπορεί να τη στείλει προς την εστία.

56' Κερδίζει συνεχόμενα κόρνερ ο Απόλλωνας

54' Βρίσκει περισσότερους χώρους πλέον η ΑΕΚ, αφού ο Απόλλωνας παίζει με περισσότερο ρίσκο

47' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ για το 0-2 με τον Λιβάγια! Σέντρα του Άλεφ, ο ξεχασμένος από τον Βαφέα Λιβάγια παίρνει την κεφαλιά, με τον Χουάντερσον να του λέει «όχι» πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Μοράν, μέσα ο Άλεφ,

Χωρίς να πιάσει κάποια σπουδαία απόδοση, η ΑΕΚ προηγείται 1-0 στη Ριζούπολη με το γκολ του Μάνταλου στο 37', έπειτα από άριστη συνεργασία του με τον Μπακασέτα. Η καλύτερη ευκαιρία του ματς, πάντως, πριν το γκολ της ΑΕΚ ήταν του Απόλλωνα, με τον Μπάρκα να κρατά το μηδέν στην εστία του.

Λήξη α' ημιχρόνου. Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ 0-1

45'+1' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες

45' Σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Πόνσε. Οριακή φάση με την κάμερα του ριπλέι να μην ξεκαθαρίζει την κατάσταση

44' Πλασέ του Τριάδη, εύκολη επέμβαση του Μπάρκα

Ζήτησε αλλαγή ο Μοράν

42' Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια

37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! 1-0 ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Τακουνιά του Μπακασέτα στον Μάνταλο, αυτός με ωραία ενέργεια περνάει τον Βαφέα που δεν τον προλαβαίνει και με ιδανικό πλασέ ανοίγει το σκορ για την «Ένωση».

33' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Μπετινέλι βγάζει τη σέντρα, η μπάλα κοντράρει στον Τριάδη και μετατρέπεται σε ασίστ στον Ακόστα, που με δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση και από πλάγια θα νικηθεί από τον Μπάρκα! Σωτήρια επέμβαση του διεθνή γκολκίπερ

30' Διακοπή στο ματς λόγω προβλήματος τραυματισμού του Μοράν

27' Έχει απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων η ΑΕΚ, αλλά δεν έχει απειλήσει ιδιαίτερα την ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη

23' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια έχοντας στην πλάτη του τον Κύργια, γύρισε και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

18' Δυνατό σουτ του Μάνταλου, η μπάλα άουτ. Καμία σχέση με το τέρμα

17' Φάουλ για χέρι στον Μπακασέτα. Η μπάλα χτύπησε στον ώμο του. Λανθασμένη απόφαση, αλλά πρόκειται για μια φάση στο κέντρο του γηπέδου

13' Πρώτη απειλή από πλευράς ΑΕΚ! Ο Λιβάγια έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά οι αμυντικοί του Απόλλωνα εξουδετέρωσαν τους Πόνσε και Μάνταλο

9' Σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε και πάλι ο Χουλτ. Μάλλον λανθασμένη αυτή η υπόδειξη του δεύτερου βοηθού

6' Σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Χουλτ. Σωστή υπόδειξη

5' Πολλές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής μέχρι τώρα

1' Σέντρα στο ματς

Μικρή καθυστέρηση για να καθαριστεί λίγο η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα των οπαδών της ΑΕΚ

Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης Α' βοηθός: Αθανάσιος Κολοσιώνης Β' βοηθός: Αντώνιος Δίπλαρης 4ος: Στέφανος Κουμπαράκης

Στον πάγκο για τον Απόλλωνα: Βάσιτς, Λούκιτς, Γκονζάλες, Βάρκας, Γκαρός, Ρώσση, Ντεφεντερίκο

Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Άλεφ, Μπογέ, Γιακουμάκης, Κλωναρίδης

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Μπάρκας – Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ – Μπακασέτας, Μοράν, Σιμόες, Μάνταλος – Λιβάγια – Πόνσε.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης: Χουάντερσον - Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Οριουέλα - Κονέ, Γκίνο, Ντ' Ούρσο - Μπεντινέλι, Ακόστα, Τριάδης.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη είναι στην 6η θέση

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά έχει πλέον 10 βαθμούς, μετά την ποινή που της επιβλήθηκε για αφαίρεση τριών βαθμών από τα επεισόδια που έγιναν στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ

Ο Απόλλωνας πραγματοποιεί μια τραγική πορεία έχοντας ισάριθμες ήττες σε 6 αγωνιστικές

Το ματς διεξάγεται στη Ριζούπολη, με την ΑΕΚ να έχει τη στήριξη των οπαδών της, μετά το «ΟΚ» που έδωσε και ο υφυπουργός Αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και την ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Super League