Super League: Ξάνθη - ΑΕΛ 1 - 0 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και την ΑΕΛ για την 6η αγωνιστική της Super League.

Το μοναδικό γκολ ο Γέντρισεκ με πέναλτι στο 82'. Με 9 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ΑΕΛ, αφού αποβλήθηκαν ο Ζίζιτς (43') και ο Καρανίκας (73').
Τέλος αγώνα, η Ξάνθη επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ.

Ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι.

93' Μίνι διακοπή στο παιχνίδι. Ο Μπαργκάν χτύπησε άθελά του στο κεφάλι τον Ζίβκοβιτς.

91' Επικίνδυνη στιγμή για την ΑΕΛ, με το σουτ του Σαχίτι να κοντράρει σε σώματα αντιπάλων.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς, η μπάλα άουτ.

88' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Κοέφ πήρε τη θέση του Ακόστα.

87' Μίνι διακοπή στο ματς. Τραυματίστηκε ο Τζουρίτσκοβιτς.

86' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Λισγάρας βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, σούταρε με δύναμη, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έδιωξε.

85' Κόρνερ για την Ξάνθη.

84' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν. Πολλά τα νεύρα στην πλευρά της ΑΕΛ.

81' 1-0 για την Ξάνθη. Ο Γέντρισεκ εκτελεί το πέναλτι και ανοίγει το σκορ.

Πολύ δύσκολη φάση με τον Γκόλια να βρίσκει τον Μπρίτο, αλλά είναι δύσκολο να πει κανείς αν είναι έξω ή μέσα.

79' Πέναλτι για την Ξάνθη.

79' Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο.

75' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Γύρισμα του Μπρίτο από τα αριστερά, ο Τζουρίτσκοβιτς πλάσαρε, η μπάλα ψηλά άουτ.

Η ΑΕΛ συνεχίζει το παιχνίδι με 9.

72' Δεύτερη κίτρινη για την ΑΕΛ και νέα αποβολη. Εξω ο Καρανίκας.

70' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα.

69' Μακρινό σουτ του Φατιόν, η μπάλα έξω.

64' Εξω ο Καντά, μέσα ο Μπρίτο για την Ξάνθη!

Η ΠΑΕ ΑΕΛ εξέδωσε ανακοίνωση κατά της διαιτησίας. «Επιτέλους, κάθε Κυριακή με 10!!! 2 οφσάιντ ανύπαρκτα και η απευθείας κόκκινη που θα έκοβε το πόδι του Μιλοσάβλιεβιτς έγινε κίτρινη... Ό,τι και να κάνουν θα βγούμε Ευρώπη!».

58' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία, δίχως κανείς να μπορεί να την σπρώξει στα δίχτυα.

46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο. Αλλαγή για την Ξάνθη έξω ο Σουλεϊμάν, έξω ο Ντουρίτσκοβιτς. Εξω ο Πίτι για την ΑΕΛ, μέσα ο Γκρομητσάρης.

45' Λήξη ημιχρόνου. 0-0 το αποτέλεσμα σε ένα άθλιο παιχνίδι. Με 10 η ΑΕΛ θα προσπαθήσει να πάρει αποτέλεσμα στα Πηγάδια.

43' Δεύτερη κίτρινη καρτα στον Ζίζιτς και αποβολή. Με 10 η ΑΕΛ.

39' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη. Συνεχίζεται το σκληρό παιχνίδι.

38' Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Κάστρο, έξω ο Σαρπόνγκ.

Ο Σαρπόνγκ έχει πρόβλημα για την Ξάνθη και δε θα μπορέσει να συνεχίσει.

35' Κίτρινη στον Καμαρά.

32' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μιλοσάβλιεβιτς βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

30' Ο Πίτι βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά κόπηκε ως οφσάιντ. Από το ριπλέι φαίνεται ότι ο παίκτης της ΑΕΛ καλύπτεται οριακά.

27΄ Τρεις οι τελικές στο παιχνίδι. Δυο για την Ξάνθη, μια για την ΑΕΛ.

Πολλά τα φάουλ στο παιχνίδι. Σκληρό το ματς.

24΄Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα.

19΄ Φάουλ και κάρτα στον Ζίζιτς

Εχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι με την ΑΕΛ να έχει κάπως φέρει στα μέτρα της το ματς.

8' Πιο επιθετική η Ξάνθη σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

3΄ Καλή φάση για την Ξάνθη. Έπειτα από επίθεση διαρκείας, ο Καμαρά σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Ζίζιτς έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Γιώργος Λάμπρου (Ευβοίας) Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών) Γεώργιος Γιαννίκος (Πειραιά) Φώτης Φωτιάδης (Καστοριάς).

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Λισγάρας, Κασάδο, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Σαρπόνγκ, Καντά, Συλλά, Σουλεϊμάν, Καμαρά, Γέντρισεκ ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς, Πίτι, Ντέλετιτς, Γκόλιας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ακόστα, Φατιόν, Σαχίτι

Η Ξάνθη βρίσκεται στην 9η θέση με 6 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έχει, επίσης, 6.

Με τη συγκεκριμένη αναμέτρηση ολοκληρώνεται η 6η αγωνιστική.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και την ΑΕΛ