Τελικό σκορ: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 0 - 1

Πολλές χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά του Ολυμπιακού, που είχε 23 τελικές συνολικά.

Πολύ πιο αποτελεσματική η ομάδα του Λουτσέσκου, που προηγήθηκε στο 49' με αυτογκόλ του Βούκοβιτς.

Τέλος αγώνα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 τον Ολυμπιακό!

98' Κίτρινη κάρτα στον Πασχαλάκη για καθυστέρηση.

97' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πλασέ του Χασάν μέσα από την περιοχή, η μπάλα ακριβώς δίπλα από το δοκάρι.

97' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ σε αντεπίθεση 3 εναντίον ενός. Ο Πρίγιοβιτς δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

96' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Βέρνμπλουμ.

Εκτέλεσε ο Φετφατζίδης, με τον Γκερέρο να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

95' Κι άλλο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

93' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

93' Βαθιά μπαλιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, βγαίνει και μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

91' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος.

13 τελικές στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός, 0 ο ΠΑΟΚ!

8 λεπτά καθυστερήσεις.

91' Μακρινό σουτ του Ομάρ, η μπάλα άουτ.

Ο Χασάν βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, σούταρε, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε και στο ριμπάουντ ο Γκερέρο σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε πλάγια.

90' Τρομερή διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

89' Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΠΑΟΚ, κέρδισε κόρνερ ο Ολυμπιακός.

88' Πίεσε λίγο ο ΠΑΟΚ τώρα, δυσκολεύτηκαν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού να διώξουν την μπάλα.

87' Εκτέλεσε χαμηλά ο Φετφατζίδης, έδιωξε ο Πρίγιοβιτς.

87' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

86' Πιέζει ο Ολυμπιακός.

85' Οφσάιντ ο Πρίγιοβιτς.

84' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τόσκα πήρε τη θέση του Βιεϊρίνια.

83' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά από την εκτέλεση φάουλ, ο Χασάν δεν μπόρεσε από κοντά να πλασάρει.

Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.

82' Κι άλλη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκιγιέρμε πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη.

81' Μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης αντικαθιστά τον Φορτούνη.

Φάουλ από τα αριστερά για τον Ολυμπιακό

Πολλά τα καπνογόνα και πάλι. Δεν υπάρχει καλή... ορατότητα αυτήν τη στιγμή.

Βρίσκεται στο έδαφος ο Μπίσεσβαρ από προηγούμενη φάση.

76' Άστοχο σουτ του Τσιμίκα, μετά από σέντρα του Ποντένσε

75' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Μεριά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

73' Σέντρα του Ποντένσε, ζήτησαν χέρι και πέναλτι οι γηπεδούχοι

73' Επίθεση με αποδέκτη τον Γκερέρο, έδιωξε η άμυνα του ΠΑΟΚ

72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Βέρνμπλουμ αντί Λημνιού

72' Άστοχο σουτ του Καμαρά, εκτός περιοχής

Μπαίνει ο Βέρνμπλουμ σε λίγο

Με δύο φορ ο Ολυμπιακός πλέον

69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο αντί του Χριστοδουλόπουλου στο ματς

65' Ο Κάνιας σταμάτησε αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Φορτούνη και δέχθηκε κίτρινη κάρτα

64' Καλό σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, έπειτα από γύρισμα που έγινε από τα δεξιά, αλλά στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Χασάν, για να ολοκληρωθεί έτσι η φάση

62' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Ποντένσε έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά και σέντραρε, αλλά ο Χασάν δεν είχε καλή ισορροπία και έπιασε άσχημα την κεφαλιά. Ο Λάζαρος πίσω του είχε πολύ καλύτερη θέση. Ο Μπουχαλάκης στη συνέχεια έπιασε πολύ δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη

Έχει ανεβάσει στροφές ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά, αλλά εκτός της φάσης του Φορτούνη δεν έχει φτιάξει κάποια άλλη φάση. Ο ΠΑΟΚ ποντάρει πολύ στην κόντρα επίθεση τώρα. Γι' αυτό και μπήκε ο Ζαμπά προφανώς

59' Συρτό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη που έλεγχε την κατάσταση

58' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ζαμπά αντί Πέλκα στο ματς

Θα μπει ο Ζαμπά στο παιχνίδιr

56' Μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη

56' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, έδιωξε με γροθιές ο Πασχαλάκης

54΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, έστρωσε στον Φορτούνη που με χαμηλό σουτ νικήθηκε από τον Πασχαλάκη. Αιφνιδιάστηκε ο Χριστοδουλόπουλος στη συνέχεια, με εξουδετερωμένο τον Πασχαλάκη και μπόρεσε να κάνει μόνο ένα γύρισμα, αντί να τελειώσει τη φάση

Γκολ ο ΠΑΟΚ, 0-1!

Έναρξη στο δεύτερο μέρος!

Συνεχίζεται το ψιλόβροχο

Τώρα και ο ΠΑΟΚ

Στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός

Ημίχρονο στο Καραϊσκάκη. Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-0

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο τέταρτο και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καμαρά στο 2'. Γενικότερα η ομάδα του Μαρτίνς έχει πιο καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά μετά τα μέσα του ημιχρόνου, ο "δικέφαλος" που είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο μισό, έχει φέρει στα μέτρα του το παιχνίδι

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

Προσπαθεί να τρυπήσει την άμυνα του Ολυμπιακού με κάθετες μπαλιές ο ΠΑΟΚ

44' Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Ο Πρίγιοβιτς πήρε από τα αριστερά, με ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα και η μπάλα μετά την παρέμβαση του Τσιμίκα κατέληξε σε κόρνερ. Ήταν σε καλή θέση ο Πέλκας

43' Το εκτέλεσε ο Χριστοδουλόπουλος, δίχως επιτυχία

Φάουλ για τον Ολυμπιακό, με την μπάλα στημένη στην ευθεία του Πασχαλάκη, αλλά και αρκετά μέτρα μακριά

39' Κεφαλιά του Μεριά, μετά από φάουλ του Φορτούνη, πέρασε αρκετά έξω απο την εστία του Πασχαλάκη

37' Πολύ καλή αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με αρκετά... σκόρπιο τον Ολυμπιακό αμυντικά, αλλά σταματάει για offside στον Μπίσεσβαρ

32' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με δυνατό σουτ του Χασάν, που έδιωξε ο Πασχαλάκης σε κόρνερ

31' Επίθεση του ΠΑΟΚ που έδειχνε να είναι με καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Βαρέλα υποδείχθηκε ορθώς σε θέση οφσάιντ

25' Δυνατό σουτ του Πέλκα εκτός περιοχής, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Γιαννιώτης

22' Απειλεί ο Ολυμπιακός! Ο Φορτούνης το εκτέλεσε, ο Μεριά πήρε την κεφαλιά δίχως να έχει καλή ισορροπία και η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία

22' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλή θέση, από τα δεξιά

18' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Καμαρά κουβάλησε αρκετά την μπάλα και έδωσε για τον Ποντένσε, που κινήθηκε καλά από τα αριστερά, αλλά ολοκλήρωσε τη φάση με κακό σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη

16' Ύστερα από κυκλοφορία της μπάλας, αυτή κατέληξε τον Βιεϊρίνια, που έκανε πολύ κακό σουτ

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ

14' Καλή επίθεση του ΠΑΟΚ, με τον Πρίγιοβιτς να κουβαλάει αρκετά την μπάλα, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού έκοψε τον Πρίγιοβιτς

13' Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Λάζαρου με την μπάλα να καταλήγει εκτός

12' Επίθεση του Ολυμπιακού με καλές προϋποθέσεις, κέρδισε ο Χριστοδουλόπουλος το κόρνερ

Ψιλοκουτσαίνει ο Μαουρίσιο έπειτα από μια προηγούμενη μονομαχία

Πρώτη επίθεση του ΠΑΟΚ. Εκτεθειμένος ο Πρίγιοβιτς

6' Μπούκα του Τσιμίκα από τα αριστερά, στο έδαφος ο παίκτης του Ολυμπιακού. Δεν φαίνεται να είναι κάτι. Ούτως ή άλλως ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης

5' Αδύναμο σουτ του Ποντένσε από τα ορια της μεγάλης περιοχής, ήταν πολύ αδύναμο και η μπάλα κατέληξε εκτός ούτως ή άλλως

Έχει μπει δυνατά ο Ολυμπιακός

2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά από κάπως πλάγια θέση (μετά το φάουλ του Φορτούνη) και ο Πασχαλάκης έδιωξε, με τον Βούκοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά να κάνει άψυχο σουτ που απομακρύνθηκε

1' Φάουλ από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Φορτούνης

Έναρξη στο ματς!

Χαμός από βεγγαλικά κλπ στο γήπεδο Καραϊσκάκη

Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο...

Στα αποδυτήρια κι ο Ολυμπιακός

Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση του ΠΑΟΚ. Αποχωρούν οι παίκτες του για τα αποδυτήρια

Αμέσως μετά βγήκε και ο Ολυμπιακός. Πολύ θερμή υποδοχή από τον κόσμο που είναι στο γήπεδο

Στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη ο ΠΑΟΚ. Έντονες οι αποδοκιμασίες

Πανό στο Καραϊσκάκη για Κυβέρνηση και ΠΑΟΚ με τις φανέλες Τσίπρα – Καμμένου!

Με ένα πανό που έχει πολιτική χροιά και κάνει λόγο για σχέσεις του ΠΑΟΚ με την σημερινή κυβέρνηση θα υποδεχθούν τους Θεσσαλονικείς οι οπαδοί του Ολυμπιακού.

Επί της ουσίας με αυτό το πανό οι φίλοι του Ολυμπιακού, αναφέρονται στις φανέλες που δώρισε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ στον Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, αλλά και στον ΥΠΕΘΑ, Πάνο Καμμένο στην πρόσφατη ΔΕΘ.

Διαιτητής: Σαν Φενταγί. Βοηθοί: Σλάνταν Γιοσίποβιτς, Μπεκίμ Τζογκάϊ 4ος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος

Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση οι τριάδα των τερματοφυλάκων του Ολυμπιακού, ζεστό χειροκρότημα από τον κόσμο

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού

Με αυτούς ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε σε γενικές γραμμές τα πρόσωπα που αναμενόταν στο αρχικό σχήμα. Εκτός του Χασάν, που βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης αντί του Γκερέρο. Ο Βούκοβιτς με τον Μεριά είναι το δίδυμο στα στόπερ.

Αναλυτικά η ενδεκάδα: Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Χασάν

Στον πάγκο των γηπεδούχων: Χουτεσιώτης, Νάτχο, Γκερέρο, Φετφατζίδης, Γκιγέρμε, Τοροσίδης, Σισέ

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις οι επιλογές του Ράζβαν Λουτσέσκου για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Με τους Πασχαλάκη, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιό, Πέλκα, Μπίσεσβαρ και Πρίγιοβιτς παρατάσσει την ομάδα του στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ράζβαν Λουτσέσκου.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Ρέι, Τόσκα, Καρέλης, Βέρνμπλουμ, Σάκοφ, Ακπόμ, Ζαμπά.

Ο "δικέφαλος του Βορρά" έχει νικήσει Αστέρα Τρίπολης, Πανιώνιο, ΟΦΗ και την ΑΕΚ την περασμένη εβδομάδα

Ο Ολυμπιακός προέρχεται από νίκες επί Λεβαδειακού, ΠΑΣ Γιάννινα, Αστέρα Τρίπολης και Πανιώνιου.

Και οι δύο ομάδες έχουν κάνει το "4x4" στο πρωτάθλημα (ο ΠΑΟΚ είναι στο -2 λόγω της τιμωρίας που κουβαλάει από πέρυσι) και φυσικά ο στόχος τους είναι να συνεχίσουν με το απόλυτο.

Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 20:30 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports1, ενώ φυσικά θα υπάρχει κάλυψη και από τον ΣΠΟΡ FM 94,6

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική της Super League,  από το γήπεδο "Γ. Καραϊσκάκης"!