Κρίμα! Έχασε ιστορική ευκαιρία η Εθνική Γυναικών

Μια χρυσή ευκαιρία να γράψει ιστορία έχασε η Εθνική Γυναικών γνωρίζοντας την ήττα με 57-56 από τη Νιγηρία. Η ελληνική ομάδα επέστρεψε από το -15, προηγήθηκε στα 20’’ πριν το τέλος, αλλά τα λάθη στο φινάλε στοίχισαν και αποχωρεί από το Παγκόσμιο Κύπελλο με μια θέση στις δώδεκα κι όχι στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Στοίχισαν η αστοχία (18/44 δίποντα, 3/20 τρίποντα), τα λάθη (19) και τα χαμένα ριμπάουντ (19 επιθετικά η Νιγηρία). Η Μαριέλλα Φασούλα με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ ξεχώρισε, αλλά μεγάλη προσπάθεια έκαναν όλα τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά.

Το ματς

Παυλοπούλου, Μάλτση, Καλτσίδου, Σπανού και Φασούλα ήταν η πρώτη ελληνική πεντάδα. Η Νιγηρία είχε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα (6-11, 7-13), ωστόσο με οδηγό αρχικά τη Φασούλα και καλές άμυνες στη συνέχεια η Εθνική κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία (15-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου και να προηγηθεί για πρώτη φορά με τρίποντο της Μάλτση (18-15). Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους επτά (22-15), ωστόσο λάθη χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στις Αφρικανές να περάσουν μπροστά με τρίποντο της Καλού (24-25). Η ελληνική αστοχία από μακριά (1/11 τρίποντα) έδωσε τη δυνατότητα στη Νιγηρία να ξεφύγει με 31-26 μέχρι το ημίχρονο, καθώς το απίθανο σουτ της Μάλτση κρίθηκε σωστά εκπρόθεσμο.

Η απόσταση μεγάλωσε και στο +8 με γκολ-φάουλ της Αμουκαμάρα, ενώ η Σπανού έφτασε τα τέσσερα φάουλ μετά από τεχνική ποινή και μία ακόμη στον πάγκο εκτόξευσε τη Νιγηρία στο 46-31. Η Εθνική έμεινε σχεδόν τέσσερα λεπτά άποντη μέχρι να σπάσει το ρόδι η Μάλτση (46-34), αλλά δεν κατέθεσε τα όπλα. Με γκολ-φάουλ της Φασούλα πλησίασε στους πέντε (44-49) 7:19 πριν το τέλος και συνέχισε την αντεπίθεσή της παρά την αστοχία στα τρίποντα. H Μάλτση έφερε την Ελλάδα στο -2 στα 3:23 για τη λήξη και η Σπανού την κράτησε σε απόσταση βολής (55-53) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Η Καλτσίδου με βολές έβαλε μπροστά την Εθνική (56-55) στα 20’’, αλλά η Εντεφεριόκα με επιθετικό ριμπάουντ και δύο βολές έφερε ξανά μπροστά την ομάδα της στα 3,7 για το τέλος. Μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Κεραμιδά δεν έγινε ποτέ επαναφορά και από την παράβαση πέντε δευτερολέπτων της Λύμουρα ουσιαστικά χάθηκε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 15-15, 26-31, 37-48, 56-57.