Super League: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2 - 0 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε το ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ.

Τέλος στο ματς. ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0
Με τα δύο τέρματα του Πρίγιοβιτς (29’, 59’), που σκόραρε πρώτη φορά κόντρα στην Ένωση.

90+3' Ψαλιδάκι του Λιβάγια, η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη, που έλεγχε την πορεία της.
Ένα γεμάτο λεπτό ακόμα

90+2' Σουτ του Μπακασέτα, κέρδος ένα κόρνερ

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις που έδειξε ο τέταρτος, παίζονται ήδη

89' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Βέρνμπλουμ αντί του Μπίσεσβαρ

87' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Δυνατό σουτ του Λόπες, σε ετοιμότητα ο Πασχαλάκης έδιωξε με γροθιές την μπάλα, που, πάντως πήγε πάνω του. Βρήκε αέρα ο Κλωναρίδης στη συνέχεια
87' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τσόσιτς αντί Σιμόες στο ματς

82' Σουτ του Πρίγιοβιτς από δύσκολη γωνία, πλάγιο η μπάλα

81' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πέλκας, μέσα ο Ελ Καντουρί

Αποβάλλεται από τον πάγκο του ΠΑΟΚ ο πρώην επόπτης, Σαραϊδάρης, που πλέον είναι παράγοντας στον Δικέφαλο
78' Κίτρινη κάρτα στον Ζαμπά για μαρκάρισμα στον Μάνταλο

76' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Από πλάγια θέση ο Ζαμπά, μπήκε στην περιοχή από κάθετη του Μπίσεσβαρ, αλλά σημάδεψε άουτ

75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Λημνιός, μέσα ο Ζαμπά.

74' Κατεβάζει ωραία ο Μάνταλος την μπάλα από σέντρα του Μπακάκη, από το σουτ που έκανε, η μπάλα άουτ

73' Αναπτύσσεται σωστά η ΑΕΚ, αλλά είναι φλύαρη στην τελική της προσπάθεια

70' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Πόνσε, μέσα ο Γκάλο
66' Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΚ

62' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ! Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη!

59' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ! 2-0 ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ! Τρομερή συνεργασία του Μάτος με τον Πρίγιοβιτς. Ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα, αφού είχε παίξει το 1-2 με τον Σέρβο και ο τελευταίος εντελώς αμαρκάριστος, ξεχασμένος από τον Λαμπρόπουλο στο πρώτο δοκάρι έκανε το ιδανικό τελείωμα για το 2-0! Λάθος και του Γαλανόπουλου που αφήνει τον Μάτος με μεγάλη ευκολία να κάνει τη σέντρα
57' Επικίνδυνη προσπάθεια του Μπίσεσβαρ από τα αριστερά, σε κόρνερ η άμυνα της ΑΕΚ

54' Σουτ του Κάνιας έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ. Η φάση άρχισε από κλέψιμο του ΠΑΟΚ στο χώρο της μεσαίας γραμμής

53' Σουτ του Λιβάγια από μακρινή απόσταση, ψηλά η μπάλα
52΄ Πολλά φάουλ στην έναρξη του β' ημιχρόνου

48' Σουτ του Πέλκα, άουτ η μπάλα.

48' Καλή αντεπίθεση για την ΑΕΚ, που καταλήγει σε οφσάιντ του Λιβάγια. Αν ο Κροάτης άφηνε την μπάλα, τότε ερχόταν ο Μπακασέτας να σουτάρει ανενόχλητος
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 με το γκολ του Πρίγιοβιτς στο 29'. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς, έφερε το παιχνίδι προς τα καρέ του Πασχαλάκη κυρίως με στατικές φάσεις. Παρ' όλα αυτά η κεφαλιά του Βαρέλα στο 15' ήταν η πρώτη φάση του ματς κόντρα στη ροή του αγώνα. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ είχε τη δική της στιγμή στο 20' με το σουτ του Λιβάγια να τραντάζει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη. Αυτό που τελικά κάνει τη διαφορά είναι το σοβαρό λάθος του Λαμπρόπουλου και το εκπληκτικό τελείωμα του Πρίγιοβιτς στο 29'. Η ΑΕΚ είχε ακόμα μία ευκαιρία στο 40' με την κεφαλιά του Πόνσε. Σε καλό βράδυ ο Πασχαλάκης

Λήξη α' ημιχρόνου

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

40' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Πολύ ωραίο χτύπημα από τον Μάνταλο, κεφαλιά του Πόνσε, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης σε κόρνερ. Πέρασε ανεκμετάλλευτη η στατική φάση για τους φιλοξενούμενους

39' Φάουλ από εξαιρετικό σημείο για την ΑΕΚ. Το έκανε ο Κάνιας.

37' Μακρινό σουτ του Λημνιού, ψηλά άουτ

33' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για δυνατό φάουλ στον Λημνιό

32' Μακρινό σουτ του Μαουρίσιο, η μπάλα πάνω από την εστία του Μπάρκα
29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΠΡΙΓΙΟΒΙΤΣ!1-0 Ο ΠΑΟΚ!

28' Δυνατή σέντρα του Μάτος με το αριστερό, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
27' Σε 5 φάουλ έχει υποπέσει ο ΠΑΟΚ, σε 8 η ΑΕΚ

23' Τρεις τελικές για τον ΠΑΟΚ όλες στην εστία, πέντε για την ΑΕΚ οι τρεις στην εστία

22' Κίτρινη κάρτα στον Μαουρίσιο για μαρκάρισμα στον Μπακασέτα

20' Σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης
20' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!

19' Σουτ του Μπίσεσβαρ από αριστερά, εύκολη δουλειά για τον Μπάρκα

15' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΡΕΛΑ! Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Βιεϊρίνια, ο Βαρέλα στο δεύτερο δοκάρι έχει ξεφύγει από τον Σιμόες και πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Μπάρκας με εξαιρετική επέμβαση του λέει «όχι».

15' Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Κερδισμένο από το σουτ του Βιεϊρίνια
11' Επικίνδυνο φάουλ του Πέλκα με τις τάπες σε διεκδίκηση με τον Οικονόμου. Επίσης γλιτώνει την κάρτα

9' Νέο σουτ του Μάνταλου, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης

8' Δεύτερη κακή αμυντική αντίδραση του Γαλανόπουλου που τραβά παρατεταμένα τη φανέλα του Μπίσεσβαρ. Γλιτώνει την κίτρινη κάρτα.
4' Μακρινό σουτ του Μάνταλου, κανένας ουσιαστικός κίνδυνος για τον Πασχαλάκη

4' Δυνατό σουτ του Μπακασέτα, σωτήριο τάκλιν του Βιεϊρίνια

4' Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ

3' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την ΑΕΚ από τα αριστερά. Κερδισμένο από τον Λόπες

1' Σέντρα για τον ΠΑΟΚ και έναρξη του ματς

Δεν θα λέγαμε ότι τηρήθηκε και ευλαβικά η διαδικασία από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 21χρονου διαιτητή Ντοσίδη

Όρκος νίκης από τους παίκτες του ΠΑΟΚ

Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο Φινλανδός, Γκεστράνιους

Στην τελική ευθεία για τη σέντρα στο ματς

Ο ΠΑΟΚ των Αστέρα Τρίπολης (1-0), Πανιωνίου (0-1) και ΟΦΗ (1-3)

Η ΑΕΚ έχει επικρατήσει των ΠΑΣ Γιάννινα (2-0), Αστέρα Τρίπολης (0-1) και Πανιωνίου (4-0)

Και οι δύο ομάδες τρέχουν σερί τριών νικών

Συνεχίζεται χωρίς απρόοπτα η προθέρμανση των δύο ομάδων

Υπενθυμίζεται ότι οι τέσσερις διαιτητές είναι οι Ματίας Γκεστράνιους, Α’ βοηθός ο Μίκο Αλακάρε, Β’ βοηθός ο Ρίκου Βιρεαβουόρι και 4ος ο Αθανάσιος Τζήλος

Στην Τούμπα βρίσκεται ο αρχιδιαιτητής, Βίτορ Περέιρα

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Ρέι, Χατσερίντι, Σάκχοφ, Βέρνμπλουμ, Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Καρέλης

Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης - Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια - Κάνιας, Μαουρίσιο - Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ - Πρίγιοβιτς

Έγινε γνωστή και η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

Ο κόσμος του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με το που μπήκαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο φώναξαν «κλέφτες, κλέφτες»

Ο Ιβάν Σαββίδης υποδέχτηκε την αποστολή του ΠΑΟΚ στην Τούμπα (εκτός του γηπέδου) ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ.

ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας - Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες - Σιμόες, Γαλανόπουλος - Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος - Πόνσε

Πριν από λίγα λεπτά ανακοινώθηκε η ενδεκάδα της ΑΕΚ

Μαζί θα παρακολουθήσουμε όσα συμβαίνουν στην Τούμπα πριν από τη σέντρα του μεγάλου ντέρμπι, αλλά και φυσικά την εξέλιξη του ντέρμπι που έχει σέντρα στις 20:30