Ξανθη - ΟΦΗ 3 - 0 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την αναμέτρηση της Ξάνθης με τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Δύο γκολ ο Γέντρισεκ (28', 40'), στο 87' το 3-0 από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοβάτσεβιτς. Με μόλις έναν πόντο έχει ξεμείνει ο ΟΦΗ.

Τέλος αγώνα, η Ξάνθη επικράτησε 3-0 του ΟΦΗ και πανηγύρισε το πρώτο φετινό "τρίποντο" στη Σούπερ Λίγκα.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μελιόπουλος αντικαθιστά τον Κοβάτσεβιτς.
Ο μέσος της Ξάνθης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.

87' Γκολ για την Ξάνθη με τον Κοβάτσεβιτς!

86' Σουτ του Παπαστεριανού έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

Όλα καλά με τον Αραβίδη, ξεκίνησε και πάλι το ματς.

85' Μίνι διακοπή στον αγώνα, τραυματίστηκε ο Αραβίδης.

80' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Σουτ του Κάστρο από το ύψος του πέναλτι, εντυπωσιακή απόκρουση του Σωτηρίου.
80' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κάστρο παίρνει τη θέση του Σαρπόνγκ.

78' Ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι, επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Καντά.

Μίνι διακοπή γιατί τραυματίστηκε ο Καντά.

72' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Πλατέλλας βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Δεν μπορεί να βρει ρυθμό ο ΟΦΗ.

68' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα αντικαθιστά τον Κουτσιανικούλη.

65' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ξάνθη.

64' Κίτρινη κάρτα στον Βουό. Στο 63' δέχθηκε κίτρινη κάρτα και ο Καμαρά.

62' Κόρνερ για την Ξάνθη.

61' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντε Λούκας παίρνει τη θέση του Κίκε.

59' Έπεσε κάπως ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Στο 56' δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Κοβάτσεβιτς.

53' Κόρνερ για την Ξάνθη.

49' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Ποτουρίδη από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

46' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Σουτ του αμαρκάριστου Σιλά μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε άουτ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ξάνθη προηγείται 2-0 του ΟΦΗ με τα τέρματα του Γέντρισεκ (28', 40').

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.

43' Κίτρινη κάρτα στον Αραβίδη.
42' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.

Ο επιθετικός της Ξάνθης βρέθηκε μόνος του στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, πέρασε και τον Σωτηρίου για να πλασάρει σε κενή εστία.

40' Γκολ για την Ξάνθη με τον Γέντρισεκ!

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, η Ξάνθη... προηγείται.

37' Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Σωτηρίου.

36' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Κουτσιανικούλη μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
33' Σουτ του Κουτσιανικούλη έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Ζίβκοβιτς.

Ο Σαρπόνγκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γέντρισεκ πήδηξε ψηλότερα από όλους στο πρώτο δοκάρι και "εκτέλεσε" τον Σωτηρίου για να γράψει το Ξάνθη-ΟΦΗ 1-0.

28' Γκολ για την Ξάνθη με κεφαλιά του Γέντρισεκ!

27' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σαρπόνγκ βγήκε απέναντι από τον Σωτηρίου, αλλά ο γκολκίπερ του ΟΦΗ έδιωξε σε κόρνερ.

25' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Δυνατό σουτ του Αραβίδη έξω από την περιοχή, έδιωξε ο Ζίβκοβιτς.

24' Κεφαλιά του Αραβίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

24' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα.

22' Σηκώθηκε ο Βουό, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

Μίνι διακοπή στο παιχνίδι γιατί τραυματίστηκε ο Βουό.

21' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Βουό πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

18' Φάουλ για την Ξάνθη σε καλό σημείο για γέμισμα στην περιοχή του ΟΦΗ.

17' Πρώτη τελική για την Ξάνθη. Σουτ του Γέντρισεκ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

13' Ισορρόπησε κάπως η Ξάνθη.
10' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.

9' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κομεσίδης παίρνει τη θέση του τραυματία Παπάζογλου.

9' Ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι.

Μίνι διακοπή στο ματς γιατί τραυματίστηκε ο Παπάζογλου, που θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.

7' Σουτ του Κυριακίδη, η μπάλα έφυγε ψηλά.

6' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.

6' Ο ΟΦΗ έχει ξεκινήσει καλύτερα το παιχνίδι και κάνει... κουμάντο.

4' Πρώτη προσπάθεια για γκολ. Κεφαλιά του Παπαστεριανού, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.

Ξεκίνησε το ματς, ο ΟΦΗ πήρε τη σέντρα.

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου διαιτητή Νατσίδη.

Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Σε 10 λεπτά η σέντρα του αγώνα.

Στον πάγκο για τον ΟΦΗ οι Στρέζος, Νάστος, Ντίνας, Κομεσίδης, Κοροβέσης, Μπολάκης, Νέιρα.

Στον πάγκο για την Ξάνθη οι Σταθάκης, Ντε Λούκας, Αλμέιδα, Μελιόπουλος, Θυμιάνης, Σουλεϊμάν, Κάστρο.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ (4-4-2): Σωτηρίου – Κυριακίδης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Κοιλιάρας – Κουτσιανικούλης, Μεγιάδο, Παπαστεριανός, Πλατέλλας - Αραβίδης, Βουό

Η ενδεκάδα της Ξάνθης (4-2-3-1): Ζίβκοβιτς – Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά – Καμαρά, Κοβάτσεβιτς – Κίκε, Σαρπόνγκ, Καντά – Γέντρισεκ

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ έχει να κερδίσει στην Ξάνθη εδώ και 15 χρόνια! Έκτοτε μετράει 2 ισοπαλίες και 10 ήττες.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στο ίδιο γήπεδο την Τετάρτη για το Κύπελλο.

Διαιτητής του αγώνα ο Αναστάσιος Παπαπέτρου.

Ούτε ο ΟΦΗ έχει γευτεί τη χαρά της νίκης στη φετινή Σούπερ Λίγκα (0-1-2), ενώ την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε 1-3 εντός από τον ΠΑΟΚ.

Η Ξάνθη έρχεται από το 1-1 εντός με τον Παναιτωλικό, ενώ ακόμα δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (0-2-1).

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ξάνθης με τον ΟΦΗ στα Πηγάδια για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.