Europa League: ΠΑΟΚ - Τσέλσι 0-1 Τελικό

Europa League: ΠΑΟΚ - Τσέλσι  0-1 Τελικό

Ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί την πανίσχυρη Τσέλσι (19:55) στην κατάμεστη Τούμπα για την πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα με 1-0

96' Μετά από τρία λεπτά ο Ζιρού ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ και έστειλε τη μπάλα έξω.

93' Ο Πέδρο είχε τραυματιστεί από φάση καθώς εν συνεχεία χτύπησε με τον Πασχαλάκη και φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό.

92'Η Τσέλσι έφυγε στην αντεπίθεση με αποδέκτη τον Πέδρο ο οποίος πήγε να μπει στην περιοχή και δέχτηκε το σπρώξιμο από τον Ελ Καντουρί και ο διαιτητής έδωσε φάουλ εκατοστά έξω από τη γραμμή.

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

91' Αψιμαχία ανάμεσα σε Ρίντιγκερ και Ουάρντα και θα δουν κίτρινη κάρτα και οι δυο.

90' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Μπάρκλει για φάουλ στον Ουάρντα.

87' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Θα την δει ο Βέρμπλουμ για καλό φάουλ για να κόψει την αντεπίθεση της Τσέλσι.

86' Η Τσέλσι βγήκε στην επίθεση με αποδέκτη τον Ζιρού με τον Γάλλο να επιχειρεί το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης με νέα καλή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

85' Ωραία επιθετική προσπάθεια από τον ΠΑΟΚ. Η μπάλα έφτασε στον Μπίσεσβαρ ο οποίος έκανε ένα πλασέ και ο Κεπά έπιασε. Αυτό ήταν το πρώτο σουτ εντός εστίας για τους γηπεδούχους.

83' Πρώτο σουτ για τον ΠΑΟΚ στο ματς. Από μακριά ο Βιεϊρίνια έκανε το συρτό σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω από την εστία της Τσέλσι.

82' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Θα μπει ο Μπίσεσβαρ και θα βγει ο Λέο Ζαμπά.

81' Κερδίζει κόρνερ ο ΠΑΟΚ. Σέντρα από τα δεξιά του Πρίγιοβιτς και ο Κεπά έδιωξε σε κόρνερ.

80' Τρίτη αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Ζιρού πέρασε στο ματς αντί του Μοράτα.

78' Κερδίζει κόρνερ από τα αριστερά η Τσέλσι σε προσπάθεια του Μοράτα.

75' Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Η Τσέλσι δεν δείχνει διατεθειμένη να ανεβάσει ρυθμό και ο ΠΑΟΚ έχει έχει τέταρτο στην διάθεση του για να τα δώσει όλα.

72' Τρομερή επέμβαση του Πασχαλάκη. Όμορφη κίνηση του Πέδρο από τα αριστερά και σουτ με τον Πασχαλάκη να διώχνει με το ένα χέρι και εν συνεχεία η μπάλα έφτασε στον Ουίλιαν που έκανε το σουτ αρκετά έξω από την εστία του ΠΑΟΚ.

70' Ο Βαρέλα έδιωξε σε κόρνερ βαθιά μπαλιά των αμυντικών της Τσέλσι και η μπάλα πέρασε έξω.

69' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Σάκχοβ και στη θέση του ο Πρίγιοβιτς.

67' Ο Πρίγιοβιτς παίρνει τις τελευταίες οδηγίες από τον Λουτσέσκου για να μπει στο ματς.

65' Διπλή αλλαγή για την Τσέλσι. Μέσα οι Φάμπρεγας και Αθπιλικουέτα και θα αποχωρήσουν οι Ζορζίνιο και Μάρκος Αλόνσο.

63' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πέλκας και στη θέση του θα μπει ο Ουάρντα.

62'Νέα καλή στιγμή για την Τσέλσι. Ο Μάρκος Αλόνσο βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε και την ντρίμπλα και σε δεύτερο χρόνο το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Χατσερίντι και να πηγαίνει κόρνερ.

60'Με τη συμπλήρωση 60' λεπτών αγώνα ο Ουάρντα ετοιμάζεται να περάσει στο ματς.

59' Ο Ρίντιγκερ χτύπησε τον Λέο Ζαμπά άθελα του στον χώρο του κέντρου αλλά και πάλι ο Μαγιένκο δεν έδωσε τίποτα.

57' Σέντρα από τα δεξιά του Πέδρο, έγινε η κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε με την μπάλα να φτάνει στον Ουίλιαν που έκανε το σουτ αρκετά άστοχο.

55' Νέα προσπάθεια της Τσέλσι από τα αριστερά και παράλληλο γύρισμα με τον Χατσερίντι να κόβει αρχικά και τον Βιεϊρίνια να απομακρύνει.

52' Κάνιας, Ουάρντα και Πρίγιοβιτς είναι οι τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ που έχουν σηκωθεί για ζέσταμα.

49' Νέα καλή στιγμή για την Τσέλσι. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν ωραία την μπάλα με τελικό αποδέκτη τον Μοράτα αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε τη μπάλα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους υπήρξε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ καθώς ο Μπάρκλεϊ κράτησε από τη φανέλα τον Μαουρίσιο αλλά ο Ισπανός διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Όπως φάνηκε από το ριπλέι η φάση είναι καθαρή.

45' Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Με την Τσέλσι να προηγείται με 1-0 με το γκολ του Ουίλιαν από το 7' του αγώνα.

45' Νέο φάουλ του Μάρκος Αλόνσο πάνω στον Λέο Ζαμπά που έμεινε και αυτό ατιμώρητο.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο πρόεδρος της Τσέλσι βρέθηκε στη θύρα των φίλων των Άγγλων και μοίρασε πατατάκια στους Άγγλους φιλάθλους.

41' Νέα ντρίπλα του Λέο Ζαμπά πάνω στον Μάρκος Αλόνσο που σπρώχνει με το χέρι τον συμπατριώτη του αλλά δεν βλέπει την κίτρινη κάρτα.

40' Νέο κόρνερ για την Τσέλσι μετά την προσπάθεια και το τάκλιν του Χατσερίντι.

39' Το κόρνερ από τα δεξιά βρήκε τον Μοράτα που πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

38' Τρομερή αντεπίθεση από την Τσέλσι με τον Μάρκος Αλόνσο να βγάζει μια τρομερή διαγώνια πάσα προς τον Πέδρο ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε και το συρτό σουτ με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια.

37' Νέο κόρνερ από τα δεξιά. Απευθείας εκτέλεση αλλά η μπάλα θα φύγει στο δεύτερο δοκάρι και θα περάσει έξω.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπάτε Μπορίσοβ έχει ανοίξει το σκορ κόντρα στην Βίντι.

30'Συμπληρώσαμε μισή ώρα στην Τούμπα με την Τσέλσι να προηγείται με 1-0 με το γκολ του Ουίλιαν και να έχει ευκαιρίες για ακόμα δυο τέρματα με τον Μοράτα. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει απειλήσει έως τώρα, δεν έχει κάνει ούτε ένα σουτ στην εστία του Κέπα και έχει απειλήσει μόνο από μια στημένη φάση.

30' Νέο κόρνερ θα κερδίσει η Τσέλσι και πάλι από τα αριστερά. Η άμυνα του ΠΑΟΚ μπόρεσε αυτή τη φορά να βγάλει χωρίς πρόβλημα τη φάση.

27'Από τα αριστερά και πάλι η Τσέλσι με τον Ουίλιαν να δίνει στον Μοράτα, αυτός έκανε τη ντρίμπλα και το σουτ και η μπάλα πέρασε έξω.

23' Συνεχίζει να έχει την υπεροχή στην αναμέτρηση η Τσέλσι και να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ.

21' Πάλι ο Μοράτα σε θέση βολής από το ύψος της μικρης περιοχής πλάσαρε έξω.

20' Στην αντεπίθεση η Τσέλσι που κερδίζει νέο κόρνερ από τα αριστερά αυτή τη φορά.

19' Καλή στιγμή για την Τσέλσι. Βαθιά μπαλιά προς τον Μοράτα ο οποίος την κατέβασε πανέμορφα αλλά το πλασέ που επιχείρησε από καλή θέση ήταν άστοχο.

18' Προσπάθησε ο ΠΑΟΚ με τον Μαουρίσιο αλλά ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να πάρει την κόντρα.

17' Ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να έχει τη μπάλα στην κατοχή του και συνέχεια η Τσέλσι έχει τη μπάλα στα πόδια της.

15' Πιέζει η Τσέλσι και κερδίζει και δεύτερο κόρνερ το οποίο όμως πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

14' Κακή έξοδος του Πασχαλάκη με τον Κρίστενσεν να πιάνει την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

10' Νέα καλή στιγμή για την Τσέλσι. Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Χατσερίντι να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει έξω.

7' ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ η Τσέλσι. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Ουίλιαν ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Πασχαλάκη για το 1-0.

4'Εκτέλεσε το φάουλ ο Πέλκας με την άμυνα της Τσέλσι να διώχνει σε κόρνερ.

3' Ωραία ενέργεια του Λέο Ζαμπά από τα δεξιά και πήρε και το φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ για να απειλήσει.

1' Ξεκίνησε το ματς με την Τσέλσι στη σέντρα και την πρώτη επίθεση.

Ας θυμηθούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Χατσερίντι, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Μαουρίσιο, Σάχοβ, Λέο Ζαμπά, Πέλκας, Ελ Καντουρί.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Τζαπακόστα, Ρίντιγκερ, Κρίστενσεν, Μάρκος Αλόνσο, Ζορζίνιο, Kαντέ, Μπάρκλεϊ, Πέδρο, Ουίλιαν, Μοράτα.

Οι δυο ομάδες κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.

Η Τσέλσι θα παίξει με τις κίτρινες εμφανίσεις ενώ ο ΠΑΟΚ με την κλασική ασπρόμαυρη φανέλα.

Στην Τούμπα που δεν έμεινε εισιτήριο ούτε για δείγμα θα βρίσκονται και 500 φίλοι της Τσέλσι στη θύρα 8.