Nations League: Εσθονία - Ελλάδα 0 - 1 τελικό

Nations League: Εσθονία - Ελλάδα  0 - 1 τελικό

Τέλος αγώνα,Το γκολ του Φορτούνη ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη επί της Εσθονίας με 1-0.
 Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε την πορεία της στο Nations League με νίκη.

90+1'Τρίτη αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κουλούρης περνα αντί του Πέλκα.

90+1'
Ο Μάνταλος βρήκε τον Φορτούνη με εξαιρετική κάθετη πάσα, εκείνος βγήκε τετ α τετ όμως ο Άκσαλου τον νίκησε.

Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά. Περιμένουμε να δούμε το χρόνο των καθυστερήσεων.

89'
Ο Πέλκας τροφοδότησε τον Φορτούνη στα αριστερά. Εκείνος απέφυγε δύο αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Ο Μπουχαλάκης αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού στο δικέφαλο και για αυτό αντικαταστάθηκε.

85'
Τρίτη αλλαγή για την Εσθονία. Ο Πούρι μπαίνει αντί του Λουτς

81'
Ωραία πάσα από τον Τζίολη στον Φορτούνη εκείνος με την μία έκανε το βολέ και έδιωξε ο Άκσαλου.

Δέκα λεπτά ακόμα στο ματς συν τις όποιες καθυστερήσεις.

80'Δεύτερη αλλαγή για την Εσθονία. Ο Όγιαμα βγήκε και μπαίνει ο Ταμ

78'Σουτ από τον Πέλκα, μπλόκαρε εύκολα ο Άκσαλο.

78'Αλλαγή για την Εθνική. Ο Μπουχαλάκης παραχωρεί τη θέση του στον Τζιόλη.

Έδιωξε την μπάλα ο Πέλκας με κεφαλιά.

76'Κόρνερ για την Εσθονία. Ο Ζενιόφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το σουτ, αλλά ο Παπασταθόπουλος έβαλε την κόντρα παραχωρώντας κόρνερ.

75'Χτύπησε στο πρόσωπο ο Βασίλης Τοροσίδης, αλλά θα συνεχίσει.

71'Καλή στιγμή για την Εσθονιά. Σέντρα από τα δεξιά ο Τοροσίδης κάνει λάθος υπολογισμό της μπάλας και ο Λουτς σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής χωρίς ευτυχώς να βρει στόχο.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Εσθονία και την Εθνική Ελλάδας για την 1η αγωνιστική του Nations League.

71' Ευκαιρία για την Εσθονία, με το σουτ του Λουτς μέσα από την περιοχή. Η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

68' Ανέβασε στροφές η Εθνική μας στο τελευταίο 5λεπτο.
66' Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική μας, με τον Πέλκα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

66' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, στην κλειστή του γωνία έδιωξε ο Ακσάλου.

Το κέρδισε ο Πέλκας, που έκανε εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά. Κίτρινη κάρτα στον Μπαράνοφ.

65' Φάουλ για την Εθνική μας σε εξαιρετικό σημείο, ακριβώς έξω από την περιοχή σε πλάγια θέση.

63' Πρώτη αλλαγή για την Εσθονία. Ο Ζενιόφ παίρνει τη θέση του Ανιέρ.

60' Δεν έχει ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημά μας.

55' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής μας, αλλά οι Εσθονοί δεν βρήκαν καθαρή ευκαιρία.

54' Κόρνερ για την Εσθονία.

50' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Μπακασέτας αντικαθιστά τον τραυματία Μήτρογλου.

50' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μήτρογλου, που έχει πέσει κάτω.
47' Πρόβλημα προέκυψε με τον Μήτρογλου. Γύρισε το πόδι του και έχει πάει στον πάγκο για να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Αν εξαιρέσουμε το διάστημα 30'-40', η Εθνική μας ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό στο πρώτο μέρος.

Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.

Και μια ωραία παρουσία στο γήπεδο που διεξάγεται το ματς...
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική μας προηγείται 1-0 της Εσθονίας με το τέρμα του Φορτούνη από το 14'.

45'+2' Καλή στιγμή για την Εθνική μας. Στην... ο Φορτούνης σέντραρε, ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

45'+1' Κόρνερ για την Εσθονία. Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
45' Κίτρινη κάρτα στον Μετς.

40' Δοκάρι για την Εθνική μας από την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Δεν φαίνεται να βρήκαν την μπάλα ο Μήτρογλου με τον Μανωλά και αυτή σταμάτησε στο δοκάρι.

39' Φάουλ για την Εθνική μας σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
36' Η Εθνική μας δίνει δικαιώματα στην Εσθονία στα τελευταία λεπτά.

33' Κόρνερ για την Εσθονία.

33' Στο τελευταίο 5λεπτο οι Εσθονοί έχουν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

32' 69%-31% υπέρ της Εθνικής μας η κατοχή της μπάλας.

30' Επέστρεψε στο ματς ο Φορτούνης, που συνεχίζει κανονικά.

Ο Φορτούνης βγήκε κουτσαίνοντας από το γήπεδο και δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό επιτελείο της Εθνικής μας.
Σφαδάζει ο μέσος του Ολυμπιακού, που δέχθηκε δυνατή κλωτσιά από τον Μπαράνοφ.

26' Τραυματίστηκε στο πόδι ο Φορτούνης, μπαίνει το ιατρικό επιτελείο της Εθνικής μας στο γήπεδο.

25' Καλή στιγμή για την Εσθονία. Μακρινό σουτ του Βασίλιεφ, έδιωξε ο Μπάρκας.

24' Συνεχίζει σε υψηλό τέμπο η Εθνική μας, που πιέζει για 2ο γκολ.
20' Επικίνδυνη σέντρα του Τοροσίδη στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Μήτρογλου δεν μπόρεσε να κοντρολάρει.

Το... μισό γκολ ανήκει στον Μήτρογλου, που σέρβιρε με κεφαλιά στον Φορτούνη, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και πλάσαρε σωστά.

14' Γκοοοοοολ για την Εθνική μας με τον Φορτούνη!
10' Η πρώτη ευκαιρία για τους Εσθονούς, με τον Λουτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

10' Συμπληρώνεται το πρώτο 10λεπτο του αγώνα, με την Εθνική μας να ελέγχει το ρυθμό.

6' Η Εθνική μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι.

4' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας, με τον Μάνταλο να βγαίνει απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος όμως έδιωξε σε κόρνερ.

Παρεμπιπτόντως, ο Μπουχαλάκης κάνει ντεμπούτο σήμερα με τη φανέλα της Εθνικής.

3' Πρώτο σουτ στο ματς από τον Μπουχαλάκη, η μπάλα άουτ.

3' Η Εθνική μας έχει τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί από τα πλάγια να ανοίξει την άμυνα των Εσθονών.

Ξεκίνησε το παιχνίδι. Η Εθνική μας πήρε τη σέντρα.

Ακούστηκαν και οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών. Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα του ματς.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Σε 8 λεπτά η σέντρα του ματς.

Για την Εσθονία δεν υπολογίζεται ο καλύτερος αμυντικός της, Ράγκναρ Κλάβαν, που είναι τραυματίας.

Διαιτητής του αγώνα ο Ολλανδός Σερντάρ Γκεζουμπουγιούκ.
Στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018: Εσθονία-Ελλάδα 0-2 τον Οκτώβριο του 2016 και Ελλάδα-Εσθονία 0-0 τον Αύγουστο του 2017.

Νωρίτερα, για τον ίδιο όμιλο, η Φινλανδία επικράτησε 1-0 της Ουγγαρίας.

Με 5-4-1 θα ξεκινήσουν οι Εσθονοί: Ακσάλου – Καμς, Μπαράνοφ, Βίχμαν, Μετς, Πικ – Ογιάμα, Ντμιτρίεφ, Βασίλιεφ, Λουτς – Χένρι Ανιέρ

Με 4-2-3-1 θα παραταχθεί η Εθνική μας, που έχει αρκετές εκπλήξεις στην ενδεκάδα της: Μπάρκας – Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Λυκογιάννης – Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης – Μάνταλος, Φορτούνης, Πέλκας - Μήτρογλου

Το ματς διεξάγεται στο Ταλίν και είναι στα πλαίσια του 2ου ομίλου της 3ης κατηγορίας.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Εσθονία-Ελλάδα για την 1η αγωνιστική του Nations League.