Προκριματικά Europa League: Ολυμπιακός - Λουκέρνη 4-0 Τελικό

Προκριματικά  Europa League: Ολυμπιακός - Λουκέρνη 4-0 Τελικό

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Λουκέρνη στο "Γ. Καραϊσκάκης", για τον 3ο προκριματικό του Europa League.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού χειροκροτά τους παίκτες για τη νίκη και την εμφάνιση τους κόντρα στη Λουκέρνη.

90+4'Τέλος αγώνα στο "Γ. Καραϊσκάκης".

90+3'Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

90+1'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά αφήνει τη θέση του στον Τοροσίδη, που αποθεώνεται στην επανεμφάνιση του με τα "ερυθρόλευκα" μετά από μια εξαετία.

89'Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

86'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα σε χειροκροτήματα, ο Φορτούνης άφησε τη θέση του στον Φετφατζίδη.

84'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη ο Βούκοβιτς πήρε την κεφαλιά, ο Ρόντερικ πάλεψε μια χαμένη φαινομενικά φάση, έκλεψε και πήρε την κόντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Γκερέρο και αυτός με καταπληκτικό τσίμπημα προ του Σάλβι έγραψε το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα!

80'Άνοιγμα του Φορτούνη στον Γκερέρο, που πάτησε περιοχή από δεξιά, σούταρε με δύναμη, αλλά ο Σάλβι έσωσε την εστία του!

78'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βρουσάι στη θέση του Χριστοδουλόπουλου, που αποθεώνεται κατά την έξοδο του από τον αγωνιστικό χώρο.

76'Καταπληκτικό κόψιμο του Ποντένσε στον Τσιμίκα, που πάτησε περιοχή και σούταρε με το αριστερό, για να διώξει ο Σάλβι σε κόρνερ!

74'Αλλαγή για τη Λουκέρνη. Ο Ελέκε άφησε τη θέση του στον Ντεμασάι.

73'Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

70'ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Φορτούνης πήρε... κούρσα από δεξιά τον Σίντλερ, πάτησε περιοχή και σούταρε με το δεξί, με τη μπάλα να σταματά στη ρίζα της δεξιάς δοκού του Σάλβι!

69'Η Λουκέρνη έχει περισσότερο τη μπάλα στα πόδια της τα τελευταία λεπτά, με τον Ολυμπιακό να μην έχει την ίδια ενέργεια στη μεσαία γραμμή, φυσιολογικό για τα δεδομένα της εποχής.

64'Ο Καμαρά έδωσε σωστή κάλυψη δεξιά και σταμάτησε μια επικίνδυνη επίσκεψη των Ελβετών προς την περιοχή του Ολυμπιακού.

61'Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη, που "σήκωσε" τον Σούρπφ για να σταματήσει κόντρα των Ελβετών.

60'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Γύρισμα του Τσιμίκα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, πλασέ του Φορτούνη με το αριστερό, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάλβι.

60'Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

58'Διπλή αλλαγή για την Λουκέρνη. Σνόιβλι και Σβέγκλερ έφυγαν από το παιχνίδι, Σουλτζ και Βάργκας αντίστοιχα πήραν θέση στον αγωνιστικό χώρο.

57'Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στην περιοχή και πήρε ύψος, η κεφαλιά του Μιράντα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάλβι.

56'Κίτρινη κάρτα στον Σνόιβλι για φάουλ στον Φορτούνη.

55'ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Τρομερό απευθείας χτύπημα φάουλ του Φορτούνη από πλάγια θέση, η μπάλα σταμάτησε ψηλά στο αριστερό δοκάρι του Σάλβι.

53'Εξαιρετικό κόψιμο του Ρόντερικ στον Ελέκε, που προσπαθούσε από αριστερά να μπει στην περιοχή.

52'Ο Ολυμπιακός έχει τη μπάλα στα πόδια του και χωρίς πολλά ρίσκα ψάχνει ένα ακόμη γκολ στο ματς.

49'Λάθος διώξιμο του Τσιμίκα, ο Σουρπφ με το αριστερό απείλησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε χωρίς να δυσκολευτεί.

46'Κλέψιμο του Χριστοδουλόπουλου στο ύψος της μεσαίας γραμμής, θα παίξει το "1-2" με τον Φορτούνη και θα κοπεί την ύστατη στιγμή, πριν εκτελέσει με το δεξί από το ύψος του πέναλτι.

46'Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ονειρικό το ντεμπούτο του Χριστοδουλόπουλου, με δύο γκολ σε 23 λεπτά (10' - 33').

Ο Ολυμπιακός έχει κάνει εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, εξασφαλίζοντας ένα μεγάλο προβάδισμα. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα διαχειριστούν οι Πειραιώτες το δεύτερο 45λεπτο.

45+2'Ημίχρονο στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

42'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Φοβερή φάση απο τους Πειραιώτες: η μπάλα από τον Ελαμπντελαουί ήρθε στον άξονα, ο Φορτούνης γύρισε στον Τσιμίκα, αυτός έπαιξε το "1-2" με τον Ποντένσε και βγήκε φάτσα με τον Σάλβι αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

37'Κόρνερ για τη Λουκέρνη. Πολύ καλή η κάλυψη του Μπουχαλάκη στον Μιράντα, που είχε βγει στο πλάι να δώσει βοήθεια.

36'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ποντέσε έσκαψε καταπληκτικά τη μπάλα στην κάθετη κίνηση του Φορτούνη, αυτός κέρδισε στο τζαρτζάρισμα τον Σίντλερ, κατέβασε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Γκερέρο για το 3-0 μέσα σε αποθέωση!

33'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Από το γύρισμα του Τσιμίκα, ο Φορτούνης κατέβασε τη μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, κέρδισε τις κόντρες από αντιπάλους και ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την επαναφορά σκοράροντας με το αριστερό από τα πέντε μέτρα.

Επιθετικό φάουλ του Ελέκε, λήξη συναγερμού για την άμυνα του Ολυμπιακού.

31'Κόρνερ για τη Λουκέρνη.

27'Ατομική προσπάθεια και σέντρα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, η κεφαλιά του Φορτούνη κόντραρε στον Άλβες και "σβηστά" κατέληξε στην αγκαλιά του Σάλβι.

23'"Χορευτικό" του Ποντένσε και σουτ με το αριστερό μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο Σάλβι, νέο γύρισμα του Πορτογάλου και σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα κόντραρε στον Γκρέτερ και έφυγε κόρνερ.

Εκτέλεσε ο Τσιμίκας, πρώτος στη μπάλα ο Μιράντα, που όμως δεν μπόρεσε να τη βρει σωστά με αποτέλεσμα αστοχήσει.

21' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

Ο Φορτούνης είναι στο έδαφος αφου έφαγε γεμάτη τη σκαριά του Σμιντ στον μηρό.

19'Κίτρινη κάρτα στον Σμιντ, για φάουλ στον Φορτούνη. Την δέχτηκε αδιαμαρτύρητα.

17'Από την εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Γκρέτερ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βούκοβιτς και έφυγε κόρνερ. Απόλυτος ο Letexier ότι δεν υπήρχε περίπτωση πέναλτι.

16'Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά για επικίνδυνη προβολή. Σωστή η απόφαση του Letexier.

15'Ο Φορτούνης υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, τη στιγμή που κατέβαζε τη μπάλα στην περιοχή για να εκτελέσει με το αριστερό.

14'Ο Ρόντερικ "καθαρίζει" στον αέρα ένα φάουλ - γέμισμα των Ελβετών.

12'Ο Ολυμπιακός απειλεί ξανά, με τον Φορτούνη από αριστερά να γυρίζει στον Γκερέρο, ο Ισπανός έστρωσε στον Ποντένσε, το σουτ του Πορτογάλου με το αριστερό από το όριο της περιοχής μπλόκαρε ο Σάλβι.

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός κέρδισε την μονομαχία στον αέρα και από τη μικρή περιοχή εκτέλεσε τον Σάλβι. "Είναι τρελός ο Λάζαρος", το σύνθημα από τις εξέδρες του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

10'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

9'Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

8'Σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ, χαμηλά από το δεξί δοκάρι του Σάλβι.

6'Σέντρα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, δυνατή στο δεύτερο δοκάρι, δεν μπόρεσε να κάνει το γύρισμα ο Φορτούνης.

5'Σουτ του Σουρπφ από τα 25 μέτρα, κανένα πρόβλημα για τον Γιαννιώτη.

Απομάκρυναν οι Ελβετοί στην εκτέλεση του Φορτούνη.

1' Ατομική προσπάθεια και σουτ του Ποντένσε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

1'Σέντρα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Οι ενδεκάδες των ομάδων τώρα από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

Κώστας Παπανικολάου, Δημήτρης Αγραβάνης, Βαγγέλης Μάντζαρης και Γιώργος Μπόγρης στα επίσημα του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Ένταση στο πέταλο των οργανωμένων και διαπληκτισμοί μεταξύ οπαδών. Οι υπεύθυνοι ασφαλείας με τους ψυχραιμότερους ηρέμησαν την κατάσταση.

ΟΙ υπεύθυνοι του αγωνιστικού χώρου φροντίζουν για τις τελευταίες λεπτομέρειες πριν τη σέντρα της αναμέτρησης. Τα ποτιστικά άνοιξαν για να μαλακώσουν το χόρτο.

H προθέρμανση των ομάδων ολοκληρώθηκε και οι παίκτες έφυγαν για τα αποδυτήρια.

Η ρεβάνς στην Ελβετία είναι προγραμματισμένη για τις 16/9.

Θυμίζουμε ότι σε περίπτωση πρόκρισης κόντρα στη Λουκέρνη, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στα playoffs του Europa League τον νικητή του ζευγαριού Μπασακσεχίρ - Μπέρνλι.

Περίπου 10.000 κόσμος στις εξέδρες, 25 λεπτά πριν τη σέντρα. Η προσέλευση συνεχίζεται.

Διαιτητής: Francois Letexier (FRA)

Βοηθοί: Cyril Mugnier (FRA), Mehdi Rahmouni (FRA)

Τέταρτος: Thomas Leonard (FRA)

Συνεχίζεται η προθέρμανση των δύο ομάδων, μισή ώρα πριν από τη σέντρα του αγώνα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και γνωρίζουν την αποθέωση από τους φίλους των "ερυθρολεύκων".

Αναπληρωματικοί για τους Ελβετούς: Τσίμπουνγκ, Σουλτς, Ντεμασάι, Βάργκας, Ούγκρινιτς, Φέκα, Ροντρίγκεζ.

Η ενδεκάδα της Λουκέρνης: Σάλβι, Γκρέτερ, Άλβες, Σμιντ, Σβέγκλερ, Γκβίλια, Σίντλερ, Βότσα, Σνόιβλι, Σουρπφ, Ελέκε.

Μεριά και Ανδρούτσος έμειναν εκτός 18άδας.

Χουτεσιώτης, Τοροσίδης, Χατζισαφί, Σισέ, Φετφατζίδης, Βρουσάι και Ανσαριφάρντ είναι στον πάγκο για τον Ολυμπιακό.

Εκτός έμεινε ο νεοαποκτηθείς Μπίμπαρς Νάτχο, ο οποίος θα προσπαθήσει να δώσει το παρών στη ρεβάνς. Παράλληλα, έξω έμειναν κι οι Λεονάρντο Κούτρης, Δημήτρης Μάνος, Δημήτρης Μασούρας, Φελίπε Πάρντο και ο Δημήτρης Νικολάου.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο