Μουντιάλ 2018: Η Γαλλία Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

Μουντιάλ 2018:  Η Γαλλία Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

Παγκόσμια πρωταθλήτρια για δεύτερη φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Γαλλία, που επικράτησε 4-2 της Κροατίας σε έναν «μαγικό» τελικό.

Οι «τρικολόρ» ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί και τυχεροί.

Προηγήθηκαν στο 18’ με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς με τους Κροάτρες να «απαντούν» δέκα λεπτά αργότερα με τον Πέρισιτς.

Πριν καλά καλά προλάβουν να χαρούν οι παίκτες του Ντεσάν «χτύπησαν» και πάλι στο 38’ και προηγήθηκαν με πέναλτι του Γκριζμάν.

Με δύο τέρματα σε 6 λεπτά (59’ Πογκμπά-65’ Εμπαπέ) η Γαλλία έφτασε στο 4-1, με τον Μάντζουκιτς να μειώνει σε 4-2 στο 69’ ύστερα από τραγικό λάθος του Γιορίς.

Όσο κι αν προσπάθησαν στο εναπομείναν διάστημα οι Κροάτες, δεν είχαν τον τρόπο να μειώσουν και ως εκ τούτου το τρόπαιο κατέληξε σε γαλλικά χέρια, 20 χρόνια μετά από την παρθενική τους «κούπα».

Το Live του αγώνα

Συγκλονιστικός τελικός, η Γαλλία παίρνει το 2ο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας της.

Τέλος του αγώνα, η Γαλλία επικράτησε 4-2 της Κροατίας και στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια!

Τελευταία δευτερόλεπτα του τελικού.

95' Η Γαλλία θα σηκώσει για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Παγκόσμιο Κύπελλο!

92' Κίτρινη κάρτα στον Βρσάλικο.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Σουτ του Ράκιτιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

87' Σουτ του Φεκίρ, μπλοκάρει ο Σούμπασιτς.

82' Δεύτερη αλλαγή για την Κροατία, με τον Πιάτσα να παίρνει τη θέση του Στρίνιτς.

81' Τρίτη αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Φεκίρ να παίρνει τη θέση του Ζιρού.

80' Επιμένουν οι Κροάτες, που έχουν καταθέσει και την ψυχή τους.

14-7 υπέρ της Κροατίας οι τελικές προσπάθειες.

78' Καλή ευκαιρία για την Κροατία, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι στο σουτ του Ράκιτιτς.

76' Μακρινό σουτ του Βρσάλικο, η μπάλα άουτ.

75' Το παλεύουν όσο μπορούν οι Κροάτες.

73' Δεύτερη αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Τολισό να παίρνει τη θέση του Ματουϊντί.

Ένας τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου που τα έχει όλα!

71' Πρώτη αλλαγή για την Κροατία, με τον Κράμαριτς να παίρνει τη θέση του Ρέμπιτς.

69' Γκοοοολ για την Κροατία! Τραγικό λάθος του Γιορίς, του κλέβει την μπάλα ο Μάντζουκιτς και η Κροατία μειώνει σε 4-2.

Κατέρρευσαν οι Κροάτες, στα... χέρια των Γάλλων το τρόπαιο.

65' Γκοοοοοολ για τη Γαλλία!  Εξαιρετικό σουτ του Εμπαπέ έξω από την περιοχή, δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα ο Σούμπασιτς.

Ο Πογκμπά έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που ανήκει στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και σκοράρει σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου!

62' Το κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκριζμάν, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

61' Ευκαιρία για τη Γαλλία, δεν μπόρεσαν Ζιρού, Γκριζμάν να τη στείλουν στα δίχτυα.

Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια του Εμπαπέ, ο οποίος γύρισε στον Γκριζμάν, που έστρωσε τον Πογκμπά, με τον μέσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ευστοχεί με τη... δεύτερη κι αφού στο πρώτο του σουτ η μπάλα βρήκε στα σώματα των αντιπάλων.

59' Γκοοοοολ για τη Γαλλία!  Σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Κροατίας, ο Πογκμπά σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Σούμπασιτς για να γράψει το 3-1.

58' Σέντρα του Πέρισιτς από τα αριστερά, ωστόσο ήταν δυνατή.

55' Πρώτη αλλαγή για τη Γαλλία, με τον Ενζονζί να παίρνει τη θέση του Καντέ.

Πήρε πίσω την απόφασή του ο Πιτάνα, αφού υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

54' Κόρνερ για την Κροατία.

Ξεκίνησε και πάλι το ματς.

Μίνι διακοπή στον τελικό, αφού είχαμε εισβολή 3-4 φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο.

52' Πολύ καλή στιγμή για τη Γαλλία, με τον Εμπαπέ να χτυπάει στην αντεπίθεση και να σουτάρει, όμως τον Σούμπασιτς να διώχνει με τα πόδια.

Πάντως οι Κροάτες μπήκαν... φουριόζοι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

50' Σουτ του Βρσάλικο, η μπάλα άουτ.

50' Κόρνερ για την Κροατία.

48' Ευκαιρία για την Κροατία, με τον Ρέμπιτς να σουτάρει δυνατά και τον Γιορίς να διώχνει σε κόρνερ.

47' Σουτ του Γκριζμάν έξω από την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του Σούμπασιτς.

46' Σέντρα του Βρσάλικο, βγαίνει ο Γιορίς και μπλοκάρει.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα, δεν υπάρχουν αλλαγές στις δύο ομάδες.

Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου κι ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο ήταν η Ουρουγουάη το 1930!Μακρόν για τελικό Μουντιάλ: Ήρθαμε να πάρουμε το κύπελλο

Μακρόν για τελικό Μουντιάλ: Ήρθαμε να πάρουμε το κύπελλο

Η Γαλλία έχει σημειώσει δύο γκολ έχοντας μόνο μία προσπάθεια εντός στόχου!

Για πρώτη φορά μετά από το 1974 βλέπουμε τουλάχιστον τρία τέρματα σε πρώτο ημίχρονο τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς στο 18', οι Κροάτες απάντησαν με τον Πέρισιτς στο 28', ενώ οι "τρικολόρ" ανέκτησαν το προβάδισμά τους στο 38' με το πέναλτι του Γκριζμάν.

Παρίσι: Άγρια επεισόδια με την αστυνομία πριν τον τελικό. 20 τραυματίες

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη Γαλλία να προηγείται 2-1 της Κροατίας!

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.

45' Κόρνερ για την Κροατία.

Στο έδαφος ο Ουμτιτί που έχει τραυματιστεί.

44' Κι άλλο κόρνερ για την Κροατία.

Η άμυνα των Γάλλων πάντως είναι αρκετά ασταθής στις στημένες φάσεις.

43' Κόρνερ για την Κροατία.

Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 3 γκολ και καλό ρυθμό!

41' Κίτρινη κάρτα στον Ερναντέζ.

Για να δούμε αν οι Κροάτες έχουν τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσουν εκ νέου.

40' Ευκαιρία για την Κροατία, με το σουτ του Ρέμπιτς μέσα από την περιοχή να καταλήγει στον Γιορίς.

Ο Γκριζμάν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία.

38' Γκοοοολ για τη Γαλλία!

Ο Γκριζμάν θα εκτελέσει το πέναλτι.

Ο Πιτάνα πήρε αυτή την απόφαση αφού πρώτα είδε τη φάση στο VAR.

36' Πέναλτι για τη Γαλλία!

Θα ελέγξει τη φάση στο VAR ο Πιτάνα.

Η μπάλα έχει βρει στο χέρι του Πέρισιτς.

34' Ευκαιρία για τη Γαλλία, διαμαρτύρονται οι παίκτες της για πέναλτι.

34' Κόρνερ για τη Γαλλία.

33' Σέντρα του Ρέμπιτς, μπλοκάρει ο Γιορίς.

Τέταρτο σερί ματς που οι Κροάτες βρίσκονται πίσω στο σκορ και ανταποδίδουν!

Ο Πέρισιτς "ζάλισε" τον Πογκμπά και με το αριστερό εκτέλεσε τον Γιορίς για να ισοφαρίσει σε 1-1 σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή των Γάλλων!

28' Γκοοοοολ για την Κροατία!

27' Κίτρινη κάρτα στον Καντέ.

24' Σουτ του Ράκιτιτς μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν πολύ άστοχο.

23' Εξαιρετικό τάκλιν του Βίντα, που έκοψε τον Εμπαπέ στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

21' Ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

21' Φάουλ κέρδισε ο Μόντριτς σε καλό σημείο.

Για να δούμε την αντίδραση της Κροατίας τώρα.

Με αυτογκόλ λοιπόν του Μάντζουκιτς, η Γαλλία προηγήθηκε σχεδόν από το... πουθενά!

Από την εκτέλεση φάουλ του Γκριζμάν, ο Μάντζουκιτς στέλνει την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.

18' Γκοοοοολ για τη Γαλλία!

18' Φάουλ κέρδισε ο Γκριζμάν. Θα το εκτελέσει ο ίδιος γεμίζοντας στην περιοχή.

17' Ο Εμπαπέ προσπάθησε από δεξιά, έδιωξαν οι Κροάτες.

16' Τραυματίστηκε στο πρόσωπο ο Πέρισιτς, αλλά σηκώθηκε.

15' Επικίνδυνη επίθεση από την Κροατία με τον Πέρισιτς, ωστόσο ο Ουμτιτί έδιωξε πάλι.

13' Ισορρόπησε κάπως η Γαλλία, αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις.

Το πρώτο δεκάλεπτο "ανήκει" στην Κροατία, που ελέγχει το ρυθμό.

9' Έδιωξε την μπάλα η άμυνα της Γαλλίας, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ερναντέζ κέρδισε φάουλ από τον Ρέμπιτς.

8' Κόρνερ για την Κροατία, που έχει ξεκινήσει καλύτερα.

Τίποτα σημαντικό δεν έχει συμβεί στα πρώτα 7 λεπτά του τελικού.

Η Κροατία ελέγχει το ρυθμό στο πρώτο πεντάλεπτο.

5' Ωραία σέντρα του Βρσάλικο, διώχνει ο Βαράν προ του Μάντζουκιτς.

4' Ο Πέρισιτς προσπάθησε να επιτεθεί κατά μέτωπο και τελικά κέρδισε πλάγιο.

2' Παιχνίδι... κέντρου στο πρώτο δίλεπτο.

Ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η Κροατία στη σέντρα.

Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα του μεγάλου τελικού.

Θυμίζουμε ότι και οι δύο ομάδες θα παραταχθούν με 4-2-3-1.

Ωραίο στιγμιότυπο με τους προπονητές των δύο ομάδων, Ντεσάν και Ντάλιτς, να αγκαλιάζονται πριν από το ματς.

Έφτασε η ώρα για τους εθνικούς ύμνους των δύο χωρών.

Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Τώρα... εμφανίστηκε και το τρόπαιο στον αγωνιστικό χώρο.

Σε 10 λεπτά η σέντρα του μεγάλου τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου...

Εικόνα από την τελετή λήξης...

Ζάγκρεμπ τώρα...

Παρίσι τώρα...

Πέντε φορές έχουν συναντηθεί συνολικά οι δύο ομάδες, με τη Γαλλία να παραμένει αήττητη σε αυτές (3-2-0)! Μία φορά έχουν αναμετρηθεί σε Παγκόσμιο Κύπελλο: το 1998 στα ημιτελικά, με τη Γαλλία να επικρατεί 2-1.

Η Γαλλία έχει βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις 9 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ η Κροατία βρέθηκε να χάνει και στους 3 προηγούμενους αγώνες της!

Ο στόπερ Βαράν θα γίνει ο πέμπτος Γάλλος στην ιστορία που θα αγωνιστεί την ίδια χρονιά σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου και τελικό Τσάμπιονς Λιγκ!

Η Γαλλία δεν έχει χάσει ποτέ ματς στο οποίο είχε τον Καντέ και τον Πογκμπά μαζί στο αρχικό σχήμα της (14-4-0)!

Στο μεταξύ, έχει ξεκινήσει η τελετή λήξης στο "Λουζνίκι".

Ο Κιλιάν Εμπαπέ γίνεται ο 3ος νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων που θα αγωνιστεί σε τελικό!

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Γαλλίας, Ντιντιέ Ντεσάν, ήταν παρών στους 4 από τους 6 συνολικά τελικούς των "τρικολόρ" σε μεγάλες διοργανώσεις. Στο Μουντιάλ του 1998 και στο EURO 2000 ήταν παίκτης, ενώ ως προπονητής την καθοδήγησε στο EURO 2016 και φυσικά στο εν εξελίξει Παγκόσμιο Κύπελλο!

Παροξυσμός επικρατεί τώρα στην Κροατία!

Η Κροατία φτάνει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης!

Η Γαλλία θα παίξει για 3η φορά στην ιστορία της σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου (1998, 2006, 2018), ενώ κατέκτησε το τρόπαιο το 1998.

Οι Κροάτες έχουν ένα... 90λεπτο παραπάνω στα πόδια τους, αφού στους τρεις αγώνες των νοκ-άουτ έπαιξαν παρατάσεις!

Η Γαλλία απέκλεισε στα ημιτελικά το Βέλγιο (1-0), ενώ η Κροατία προσπέρασε το εμπόδιο της Αγγλίας (2-1 στην παράταση).

Ο τελικός διεξάγεται στο "Λουζνίκι" της Μόσχας. Διαιτητής του αγώνα είναι ο Αργεντινός Νέστορ Πιτάνα.

Από την άλλη, η Κροατία έχει στο αρχικό σχήμα της (4-2-3-1) τελικά τον εξτρέμ Πέρισιτς, ο οποίος δινόταν αμφίβολος. Αναλυτικά: Σούμπασιτς - Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς - Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς - Ρέμπιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς - Μάντζουκιτς

Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα της Γαλλίας, που θα παραταχθεί με σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικά: Γιορίς - Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ - Πογκμπά, Καντέ - Εμπαπέ, Γκριζμάν, Ματουιντί - Ζιρού

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα.

Τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018

Ένα χορταστικό και εξαιρετικά ενδιαφέρον Παγκόσμιο Κύπελλο φτάνει σήμερα στο τέλος του. Στο φινάλε της διαδρομής έμειναν να παλεύουν για το μεγαλύτερο παράσημο που μπορεί να ονειρευτεί ένας ποδοσφαιριστής η Γαλλία με την Κροατία, που κοντράρονται στο «Λουζνίκι» της Μόσχας (18:00).

Οι «τρικολόρ» στοχεύουν στον δεύτερο παγκόσμιο τίτλο στην ιστορία τους είκοσι χρόνια αφότου τα είχαν καταφέρει στην πατρίδα τους. Η «χρβάτσκα» αναμφίβολα δίνει το σπουδαιότερο παιχνίδι στα ποδοσφαιρικά χρονικά της διεκδικώντας κάτι που πολλοί αμφιβάλλουν αν θα ξαναβρεθεί σε θέση να κατακτήσει.

Ο Ντιντιέ Ντεσάν δεν έχει καμία πρόθεση ή λόγο να αλλάξει την πετυχημένη συνταγή των προηγούμενων αγώνων. Άλλωστε και ο τραυματισμός του Μπλεζ Ματουιντί στο φινάλε του ημιτελικού με το Βέλγιο δεν αποδείχτηκε σοβαρός. Ομοίως και ο Ζλάτκο Ντάλιτς δεν θα προχωρήσει (παρά την κόπωση των παικτών του που έχουν βγάλει τρεις σερί παρατάσεις) σε αλλαγές, καθώς και ο Ιβάν Πέρισιτς που ταλαιπωρείται από κάποιες ενοχλήσεις δεν γίνεται να λείψει.

Η παράδοση είναι σαφώς υπέρ της Γαλλίας που δεν έχει χάσει ποτέ σε πέντε συναντήσεις με την Κροατία μετρώντας τρεις νίκες. Η πιο… φημισμένη ήταν στα ημιτελικά του Μουντιάλ του 1998, όταν με τα γκολ του Λιλιάν Τουράμ είχε ανατρέψει το προβάδισμα που είχε δώσει στους φιλοξενούμενους ο Νταβόρ Σούκερ. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί και στους ομίλους του Euro 2004, σε ένα 2-2 στα γήπεδα της Πορτογαλίας, ενώ η πιο πρόσφατη συνάντησή τους ήταν ένα φιλικό το Μάρτιο του 2011 που έληξε 0-0 στο «Σταντ ντε Φρανς».

Η Γαλλία γίνεται η έκτη χώρα που συμμετέχει σε τουλάχιστον τρεις τελικούς Μουντιάλ μετά από Γερμανία (8), Βραζιλία, Ιταλία (6), Αργεντινή (5) και Ολλανδία (3). Αυτός είναι ο έκτος της τελικός σε μεγάλη διοργάνωση, καθώς έχει λάβει μέρος και σε τρία Euro, μετρώντας τρεις νίκες ως τώρα. Οι «τρικολόρ» έχουν χάσει μόνο ένα από τα 14 τελευταία παιχνίδια τους σε νοκ άουτ σε Μουντιάλ εξαιρουμένων παρατάσεων. Ο δε Ντιντιέ Ντεσάν στοχεύει στο να γίνει ο τρίτος που κατακτά το Παγκόσμιο Κύπελλο ως παίκτης και προπονητής μετά τον Μάριο Ζαγκάλο και τον Φραντς Μπεκενμπάουερ.

Η Κροατία είναι η 13η διαφορετική χώρα που φτάνει σε τελικό Μουντιάλ και φιλοδοξεί να γίνει η ένατη διαφορετική παγκόσμια πρωταθλήτρια μετά από Βραζιλία, Γερμανία, Ιταλία, Ουρουγουάη, Αργεντινή, Γαλλία, Ισπανία και Αγγλία. Οι δύο τελευταίες ομάδες που έφτασαν για πρώτη φορά στον τελικό ήταν η Γαλλία το 1998 και η Ισπανία το 2010, όταν και πανηγύρισαν τον τίτλο.