Ημιτελικός Μουντιάλ 2018: Κροατία - Αγγλία 2 - 1 Τελικό

Παρακολουθήστε την αναμέτρηση της Κροατίας με την Αγγλία με έπαθλο το χρυσό εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπελλου όπου περιμένει η Γαλλία.

Τέλος αγώνα, η Κροατία στον τελικό!

104' Φάουλ για την Αγγλία, θα γεμίσει κόσμο η περιοχή της Κροατίας.

Ένα λεπτό απομένει ακόμα...

Συγκλονιστικό παιχνίδι σε εξέλιξη...

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων!

120' Ευκαιρία για την Κροατία, με τον Κράμαριτς να πλασάρει, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

118' Τέταρτη και τελευταία αλλαγή για την Κροατία, με τον Μπάντελι να παίρνει τη θέση του Μόντριτς.

Η Αγγλία θα συνεχίσει με 10 παίκτες καθώς ο Τρίπιερ δεν μπορεί να συνεχίσει.

116' Σουτ του Μπρόζοβιτς, μπλοκάρει ο Πίκφορντ.

116' Τραυματίστηκε ο Τρίπιερ, δεν έχει άλλη αλλαγή η Αγγλία.

115' Τρίτη αλλαγή για την Κροατία, με τον Τσόρλουκα να παίρνει τη θέση του καταπονημένου Μάντζουκιτς.

114' Κόρνερ για την απίστευτη Κροατία.

Το εύστοχο πλασέ του Μάντζουκιτς.

Φουλ επίθεση από την Αγγλία, που πλέον δεν έχει κάτι να χάσει.

112' Τέταρτη και τελευταία αλλαγή για την Αγγλία, με τον Βάρντι να παίρνει τη θέση του Γουόκερ.

Απίστευτες σκηνές στους πανηγυρισμούς των Κροατών, που ζουν ιστορικές στιγμές!

Κοιμήθηκε η άμυνα της Αγγλίας και ο Μάντζουκιτς δεν συγχωρεί μέσα από την περιοχή. Ο επιθετικός της Γιουβέντους σούταρε με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ.

109' Γκοοοοοοολ για την Κροατία με τον Μάντζουκιτς!

108' Καλή στιγμή για την Κροατία, με τον Μπρόζοβιτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα έξω.

107' Κόρνερ για την Κροατία.

Ξεκινάει το δεύτερο τέταρτο της παράτασης.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, Κροατία και Αγγλία στο 1-1

105'+2' Κόρνερ για την Κροατία.

105'+2' Τρομερή ευκαιρία για την Κροατία, με τον Πίκφορντ να σταματάει τον Μάντζουκιτς, πριν γράψει το 2-1.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

101' Δεύτερη αλλαγή για την Κροατία, με τον Κράμαριτς να αντικαθιστά τον κουρασμένο Ρέμπιτς.

99' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία, με την κεφαλιά του Στόουκς να αποκρούεται πάνω στη γραμμή από τον Βρσάλικο.

98' Κόρνερ για την Αγγλία, που είναι πιο... δραστήρια στα πρώτα λεπτά της παράτασης.

97' Τρίτη αλλαγή για την Αγγλία, με τον Ντάιερ να παίρνει τη θέση του Χέντερσον.

96' Κίτρινη κάρτα στον Ρέμπιτς.

95' Πρώτη αλλαγή για την Κροατία, με τον Πίβαριτς να παίρνει τη θέση του τραυματία Στρίνιτς.

93' Στο έδαφος ο Στρίνιτς, που νιώθει ενοχλήσεις και ζήτησε αλλαγή.

Η Κροατία ακόμα δεν έχει κάνει αλλαγή!

Ξεκίνησε η παράταση, η Αγγλία πήρε τη σέντρα.

Πάμε παράταση

Λήξη δευτέρου ημιχρόνου 1-1

92' Κεφαλιά του Κέιν, η μπάλα έξω.

91' Φάουλ για την Αγγλία που θα φέρει κόσμο στην περιοχή της Κροατίας.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα, παρότι παίζεται μια πρόκριση σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η Κροατία πάντως κυριαρχεί απόλυτα στο δεύτερο μέρος.

84' Κι άλλη καλή στιγμή για την Κροατία, με τον Πέρισιτς να πλασάρει σε κενή εστία από δύσκολη γωνία και την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

83' Ευκαιρία για την Κροατία, με τον Μάντζουκιτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Πίκφορντ ήταν και πάλι σε σωστό σημείο.

80' Οι Άγγλοι φαίνεται να τα έχουν... χαμένα, με τον Γουόκερ να κάνει λάθος, αλλά τον Πίκφορντ να προλαβαίνει τον Πέρισιτς.

Η Κροατία σκόραρε για 10ο σερί παιχνίδι Μουντιάλ! Τελευταία φορά που έμεινε άσφαιρη σε Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν το 2006.

77' Ο Λίνγκαρντ στην περιοχή, αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε πέρασε ανεκμετάλλευτη.

74' Πρώτη αλλαγή για την Αγγλία, με τον Ράσφορντ να παίρνει τη θέση του Στέρλινγκ.

73' Καλό σουτ του Μπρόζοβιτς, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

73' Κόρνερ για την Κροατία, που κυριαρχεί.

Τυχερή η Αγγλία, που υπέπεσε σε λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Πέρισιτς, ο οποίος όμως σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Μάντζουκιτς σούταρε, αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε.

72' Δοκάρι για την Κροατία με τον Πέρισιτς!

Στο 1-1 πλέον Κροατία και Αγγλία, νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Σέντρα του Βρσάλικο από τα δεξιά, ο Πέρισιτς πετάχτηκε με προβολή για να νικήσει τον Γουόκερ και τον Πίκφορντ!

68' Γκοοοοολ για την Κροατία!

67' Σουτ του Κέιν από δύσκολη γωνία, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μόλις μία φορά στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου οι ημιτελικοί έληξαν με σκορ 1-0: το 2002, όταν Βραζιλία και Γερμανία απέκλεισαν Τουρκία και Νότιο Κορέα αντίστοιχα.

65' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία, με το σουτ του Πέρισιτς να βρίσκει σε σώματα των Άγγλων κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία του Πίκφορντ.

63' Καλή στιγμή για την Αγγλία, αλλά ο Στέρλινγκ δεν μπόρεσε να εκτελέσει σωστά μέσα από την περιοχή.

61' Σουτ του Ράκιτιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

59' Κόρνερ για την Κροατία.

57' Καλή στιγμή για την Αγγλία. Ωραία σέντρα του Τρίπιερ στην περιοχή, αλλά ο Κέιν δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

56'Βολέ του Λίνγκαρντ εκτός περιοχής, κόντρα στον Λόβρεν και κόρνερ

53'Ένταση μεταξύ Γουόκερ και Πέρισιτς, κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Μάντσεστερ Σίτι

Η Κροατία έχει την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου

48'Κίτρινη κάρτα στον Ρέμπιτς για φάουλ σε εναέρια μονομαχία

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς, Πέρισιτς

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον, Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Γιανγκ, Στέρλινγκ, Κέιν

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Τσακίρ πηγαίνει στα αποδυτήρια και το πέναλτι δεν καταλογίζεται

Ή και όχι! Στην τελευταία φάση, σε γέμισμα από εκτέλεση φάουλ, ο Λόβρεν ανατράπηκε και περιμένουμε το VAR

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

45'Λάθος από την αγγλική άμυνα, η μπάλα φτάνει στον Ράκιτιτς στη μεγάλη περιοχή, αυτός με πλάτη στο τέρμα καθυστερεί και δεν στρώνει στον αμαρκάριστο Μόντριτς, κόβεται

43'Μακρινό σουτ του Βρσάλκο, άουτ

Το τάκλιν του Γιανγκ που έσωσε την κατάσταση νωρίτερα

36'Ευκαιρία για την Αγγλία! Αντεπίθεση των Άγγλων, ο Άλι δίνει δεξιά στον Λίνγκαρντ, που πλασάρει αδύναμα και άουτ

34'Γρήγορη επίθεση της Κροατίας, ο Γιανγκ διώχνει με τάκλιν σε κόρνερ πριν από σουτ του Ρέμπιτς

32'Ευκαιρία για την Κροατία! Σέντρα που κόβει τελευταία στιγμή ο Στόουνς, η μπάλα φτάνει στον Ρέμπιτς που πιάνει ένα πλασαριστό σουτ, αποκρούει ο Πίκφορντ

30'Απίστευτη φάση, με τον Σούμπασιτς να αποκρούει τετ α τετ του Κέιν, τον Άγγλο να παίρνει το ριμπάουντ και να ξανασουτάρει από πολύ διαγώνια θέση αριστερά, την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και στο οριζόντιο δοκάρι και τον βοηθό τελικά να σηκώνει σημαία για οφσάιντ και να "ακυρώνει" τη φάση

Ξέφυγε κι ο Πίκφορντ

23'Νέο μακρινό σουτ του Πέρισιτς, πολύ άουτ

19'Ευκαιρία για την Κροατία! Σουτ του Πέρισιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και στον Γουόκερ και φεύγει λίγο έξω από τα δοκάρια. Ο διαιτητής δεν καταλογίζει κόρνερ

Για πρώτη φορά η Κροατία δεν κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε οκτώ λεπτά το πολύ από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Κόντρα στη Δανία είχε απαντήσει σε δύο λεπτά, κόντρα στη Ρωσία σε οκτώ

Στατιστικό: Δύο Άγγλοι παίκτες έχουν σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Ντέιβιντ Μπέκαμ το 1998 και το 2006 και ο Τρίπιερ απόψε

17' Ελέγχει το ρυθμό του αγώνα η Αγγλία.

14' Κεφαλιά του Μαγκουάιρ, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

14' Κι άλλο κόρνερ για την Αγγλία.

Τα 9 από τα 12 συνολικά τέρματα της Αγγλίας στο εν εξελίξει Παγκόσμιο Κύπελλο έχουν ξεκινήσει από στατικές μπάλες!

12' Κόρνερ για την Αγγλία.

Oι εξαλλοι πανηγυρισμοί των φιλάθλων της Αγγλίας

10' Νευρικοί δείχνουν οι Κροάτες μετά το γκολ που δέχθηκαν.

8' Κόρνερ για την Κροατία.

Ιδανικό ξεκίνημα στο ματς για την Αγγλία, ψάχνει αντίδραση η Κροατία.

7' Βγήκε ο Σούμπασιτς και μπλόκαρε την μπάλα προ του Στέρλινγκ.

Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ, ανήμπορος να αντιδράσει ο Σούμπασιτς και η Αγγλία μπαίνει μπροστά στο σκορ.

5' Γκοοοοολ για την Αγγλία!

4' Φάουλ σε καλό σημείο για την Αγγλία.

2' Προσπαθούν από τα αριστερά οι Κροάτες, αλλά δεν κατάφεραν κάτι.

1' Ξεκίνησε ο αγώνας.

Στη σέντρα η Αγγλία.

Τα πάντα είναι έτοιμα για την έναρξη του παιχνιδιού.

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Eτοιμη δηλώνει η φίλαθλος της Αγγλίας

Το ματς διεξάγεται στο "Λουζνίκι" της Μόσχας.

Διαιτητής του αγώνα ο Τούρκος Τσουνέιτ Τσακίρ.

Σε 14 λεπτά η σέντρα του αγώνα.

Οι Κροάτες βρίσκονται στα ημιτελικά του Μουντιάλ για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και πρώτη από το 1998.

Η Αγγλία επικράτησε 2-0 της Σουηδίας στους "8" και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά από το 1990!

Η Κροατία απέκλεισε στα προημιτελικά την οικοδέσποινα Ρωσία στα πέναλτι και έγινε η πρώτη ομάδα από την Αργεντινή του 1990 που παίρνει δύο διαδοχικές προκρίσεις στα πέναλτι σε νοκ-άουτ αγώνες Μουντιάλ!

Σε 7 συνολικά συγκρούσεις τους, επίσημες και φιλικές, ο απολογισμός είναι 4-1-2 υπέρ των Άγγλων.

Κροατία και Αγγλία δεν έχουν αναμετρηθεί ποτέ σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Εικόνα από τις κερκίδες των Κροατών

Δείτε πως θα παραταχθούν η Κροατία με την Αγγλία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι ενδεκάδες στο Κροατία-Αγγλία

Ετοιμοπόλεμοι δείχνουν ο μπακ Βρσάλικο και ο εξτρέμ Ρέμπιτς, που αντιμετώπιζαν ενοχλήσεις, αλλά τις ξεπέρασαν και βρίσκονται στο αρχικό σχήμα της Κροατίας. Από την άλλη πλευρά, δεν υπάρχουν εκπλήξεις στην ενδεκάδα της Αγγλίας, η οποία θα παραταχθεί με 3-5-2 και πάλι.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κροατία (Ντάλιτς): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς – Μόντριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς – Ρέμπιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς

Αγγλία (Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ – Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ – Τρίπιερ, Ντέλε Άλι, Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Γιανγκ – Στέρλινγκ, Κέιν

Σούκερ: «Όλοι είναι έτοιμοι για τον ημιτελικό»

O Νταβόρ Σούκερ, πριν από είκοσι χρόνια με την Κροατία, κέρδισε μια ιστορική τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1998, αυτό που φιλοξένησε η Γαλλία.

Ο πρώην αστέρας της εθνικής ομάδας και πλέον πρόεδρος της Ομοσπονδίας, ονειρεύεται πως στη Ρωσία θα πράγματα μπορεί να είναι ακόμα καλύτερα:

«Αισθάνομαι ότι όλοι είναι έτοιμοι να παίξουν το επόμενο παιχνίδι, να κερδίσουν και να είναι ανάμεσα στις δύο πρώτες ομάδες στον κόσμο. Το βλέπω στα μάτια τους πως είναι έτοιμοι», τόνισε χαρακτηριστικά o 45χρονος Κροάτης.