Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Σουηδία - Ελβετία 1-0 Τελικό

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Σουηδία - Ελβετία  1-0 Τελικό

Σουηδία κι Ελβετία κοντράρονταιγια τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 και θέλουν να κάνουν το βήμα παραπάνω στη διοργάνωση.

Για πρώτη φορά μετά το 1994 περνά στους "8" η Σουηδία.

97'Τέλος του αγώνα. Η Σουηδία νίκησε 1-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

96'Ο Τοϊβόνεν εκτέλεσε το φάουλ, έδιωξε ο Ζόμερ.

95'Ο Σκόμινα πήρε πίσω την απόφαση για πέναλτι και κόκκινη και καταλογίζει φάουλ στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

95'Ο Σλοβένος ρέφερι κάνει τώρα χρήση του VAR.

94'Ο Σκόμινα έδειξε κόκκινη στον Λανγκ.

93'Πέναλτι για τη Σουηδία.

Η Σουηδία έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση. Ο Κραφτ έδωσε στον Τελίν, αυτός στον Όλσον, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Ζόμερ, έπεσε στην περιοχή σε μαρκάρισμα από τον Λανγκ και ο Σκόμινα καταλόγισε πέναλτι.

91'Σέντρα του Ροντρίγκεθ από αριστερά, κεφαλιά του Σεφέροβιτς, έπεσε και μπλόκαρε ο Όλσεν.

91'Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

90'Αλλαγή για τη Σουηδία. Ο Τελίν αντί του Μπεργκ.

89'Ο Φόρσμπεργκ είναι ο πρώτος Σουηδός που σκοράρει σε νοκ άουτ παιχνίδι Παγκοσμίου Κυπέλλου, ύστερα από αυτό του Χένρικ Λάρσον απέναντι στη Σενεγάλη το 2002.

88'Κόρνερ για τη Σουηδία που κερδίζει χρόνο, το παραχώρησε ο Μπεχράμι.

85'Κλεισμένη στο μισό γήπεδο η Σουηδία.

83'Πολλές μπάλες παίρνει ο αριστερός μπακ της Ελβετίας, Ροντρίγκεθ. Από αυτόν ξεκινούν πολλές επιθέσεις.

81'Αλλαγές για τη Σουηδία. Αντί του Φόρσμπεργκ ο Όλσον και αντί του Λούστιγκ ο Κραφτ.

79'Ο Φόρσμπεργκ αρχικά και ο Γκράνκβιστ ακολούθως απομάκρυναν τη μπάλα μετά την κεφαλιά του Εμπολό.

79'Αυξάνει την πίεση η Ελβετία, ψάχνει τρόπο να διασπάσει τη σουηδική άμυνα.

77'Κόρνερ: 2 η Σουηδία, 8 η Ελβετία.

75'Ο Φόρσμπεργκ δεν είχε κάνει καλό τουρνουά μέχρι σήμερα, σήμερα με το γκολ παίρνει πίσω το... αίμα του.

74'Η Ελβετία είναι πλέον υποχρεωμένη να ρισκάρει. Αν ηττηθεί, μένει εκτός συνέχειας.

73'Αλλαγές για την Ελβετία. Σεφέροβιτς και Εμπολό στον αγώνα, εκτός οι Τζεμαϊλί και Ζούμπερ.

71'Οι πανηγυρισμοί των Σουηδών μετά το γκολ του Φόρσμπεργκ.

69'Σουτ του Έκνταλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

67'Κίτρινη κάρτα στον Τζάκα.

66'ΓΚΟΟΟΛ 1-0 για τη Σουηδία (Φόρσμπεργκ)!

Ο χαφ της Λειψίας σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Ακάντζι, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

64'Εκτέλεση φάουλ από τον Φόρσμπεργκ, η μπάλα στο τείχος.

61'Κίτρινη κάρτα στον Μπεχράμι. Χάνει το επόμενο ματς αν προκριθεί η Ελβετία.

57'Οι δύο ομάδες είναι πολύ προσεκτικές στην άμυνα. Ένα γκολ σίγουρα θα αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης.

Μονομαχία Κλάεσον (δεξιά) - Ροντρίγκεθ.

54'Ενοχλήσεις αντιμετωπίζει ο Έκνταλ.

52'Την αναμέτρηση παρακολουθούν 64,042 θεατές.

51'Τα τελευταία 14 γκολ της Ελβετίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο έχουν σημειωθεί στο δεύτερο μέρος.

49'Σουτ του Τοϊβόνεν μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Η Σουηδία έχει νικήσει και τα τρία τελευταία της παιχνίδια στο Παγκόσμιο Κύπελλο όταν στην ανάπαυλα ήταν ισόπαλη. Η Ελβετία, αντίθετα, έχει μόνο ήττες.

Κατοχή μπάλας μετά τα πρώτα 45 λεπτά: 35% η Σουηδία - 65% η Ελβετία.

45'+1'Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

44'Ένα λεπτό καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.

34'Μακρινό σουτ του Τζάκα με το αριστερό από τον άξονα, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο.

32'Στο 63% η κατοχή μπάλας υπέρ της Ελβετίας.

Ο Σακίρι δεν έχει κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του για την Ελβετία μέχρι στιγμής, αλλά είναι και παίκτης που μπορεί ανά πάσα στιγμή να κάνει τη "ζημιά" στη Σουηδία.

31'Κίτρινη κάρτα στον Λούστιγκ για τράβηγμα στον Ντρμιτς.

28'Μεγάλη ευκαιρία για τη Σουηδία. Σουτ του Μπεργκ μέσα από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε δύσκολα με το δεξί χέρι ο Ζόμερ.

26'Η Ελβετία κυκλοφορεί καλύτερα πλέον τη μπάλα σε σχέση με τα πρώτα λεπτά.

25'Ο Τοϊβόνεν γίνεται σήμερα 32 ετών. Αν σκοράρει, θα γίνει ο 7ος παίκτης που θα το κάνει στο Παγκόσμιο Κύπελλο ανήμερα των γενεθλίων του. Ο τελευταίος παίκτης που είχε βάλει γκολ στα γενέθλιά του ήταν ο Βιεϊρά το 2006 απέναντι στο Τόγκο.

24'Σέντρα του Σακίρι από δεξιά, κεφαλιά του Ζούμπερ, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Μπεργκ και Ακάντζι δίνουν αρκετές μάχες από το ξεκίνημα του ματς.

17'Τοϊβόνεν και Μπεργκ έχουν συνεργαστεί άψογα μέχρι στιγμής. Άλλωστε οι δυο τους παίζουν μαζί από την εφηβική τους ηλικία.

15'Ολοκληρώθηκε το πρώτο 15λεπτο. Οι δύο ομάδες παραμένουν στο 0-0, η Σουηδία είναι πιο απειλητική.

Ο Ζόμερ δεν πλήρωσε λίγο νωρίτερα τη λανθασμένη του απομάκρυνση.

12'Η Σουηδία πιέζει την Ελβετία. Έχει μπει δυνατά στο ματς.

11'Κάθετη μπαλιά του Σακίρι στον Τζεμαϊλί, σε ετοιμότητα ο Όλσεν βγήκε και μπλόκαρε.

9'Απειλεί ξανά η Σουηδία. Λανθασμένη απομάκρυνση του Ζόμερ, ο Μπεγκ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ακάντζι. Ο Έκνταλ εξαπέλυσε νέο σουτ, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

8'Η πρώτη ευκαιρία του ματς. Ο Μπεργκ συνεργάστηκε με τον Τοϊβόνεν, βρέθηκε απέναντι στον Ζόμερ, αλλά το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή και δεξιά ήταν πολύ άστοχο.

5'Ολοκληρώθηκε το πεντάλεπτο δίχως να γίνει άξια αναφοράς ευκαιρία.

3'Η Ελβετία δεν έχει σκοράρει σε νοκ άουτ παιχνίδι σε Μουντιάλ εδώ και 64 χρόνια! Το 1954, όταν είχε διοργανώσει το Παγκόσμιο, είχε ηττηθεί 5-7 από την Αυστρία.

1'Ξεκίνησε το ματς.

Η Σουηδία δεν έχει νικήσει την Ελβετία εδώ και 32 χρόνια σε παιχνίδι που δεν είναι φιλικό. Τελευταία της επικράτηση ήταν στα προκριματικά του Euro '88, 2-0 στη Σόλνα.

Υπενθυμίζεται ότι εκτός για την Ελβετία είναι ο Λιχτστάινερ, λόγω τιμωρίας. Έως σήμερα, ο μπακ της Άρσεναλ έχει λείψει μόλις σε 25 λεπτά από τα 1590 της εθνικής του ομάδας σε μεγάλη διοργάνωση από το Euro του 2008.

Η Ελβετία πέρασε ως 2η στους "16". Πρώτη ήταν η Βραζιλία, τρίτη η Σερβία και τέταρτη η Κόστα Ρίκα.

Η Σουηδία προκρίθηκε ως 1η στον όμιλό της, αφήνοντας δεύτερο το Μεξικό, τρίτη τη Νότια Κορέα και 4η τη Γερμανία.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Σλοβένος Νταμίρ Σκόμινα.

Η διάταξη των δύο ομάδων:

Ο νικητής του σημερινού αγώνα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Κολομβία - Αγγλία.

Η Ελβετία έχει ηττηθεί μόνο μία φορά στα τελευταία 25 ματς. Έχει 17 νίκες και 7 ισοπαλίες. Τελευταία της ήττα ήταν τον Οκτώβριο του 2017, από την Πορτογαλία.

Ο σημερινός θα είναι ο 50ός αγώνας της Σουηδίας σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μόνο το Μεξικό (57) έχει περισσότερα δίχως να έχει κατακτήσει Μουντιάλ.

Για τους Σκανδιναβούς ο Γκούσταβ Σβένσον έχει πάρει τη θέση του τιμωρημένου, Σεμπάστιαν Λάρσον.

Για την Ελβετία, ο Μίκαελ Λανγκ αντικατέστησε τον τιμωρημένο, Στέφαν Λίχτσταϊνερ στο δεξί αμυντικό άκρο, ενώ ο Μάνουελ Ακάντζι παίρνει τη θέση του επίσης τιμωρημένου Φαμπιάν Σερ.

Η ενδεκάδα της εθνικής Σουηδίας: Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον, Έκνταλ, Σβένσον, Φόρσμπεργκ, Μπεργκ, Τόιβονεν.

Η ενδεκάδα της εθνικής Ελβετίας: Ζόμερ, Λανγκ, Τζουρού, Ακάντζι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Μπεχράμι, Τζάκα, Σατσίρι, Τζεμαϊλί, Ζουμπέρ, Ντρμιτς.