Μουντιάλ 2018: Η Κροατία νικά στα πέναλτι την Δανία και περνά στα προημιτελικά

Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί ο Σούμπασιτς έβγαλε τρία, ο Σμάιχελ δύο και κάπως έτσι η χρβάτσκα (που είχε χαμένο πέναλτι στο 116') εξασφάλισε την παρουσία της στην οκτάδα του Μουντιάλ.

Η Κροατία νικά στα πέναλτι 3-2 και παίρνει το εισιτήριο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία.

ΕΥΣΤΟΧΟΣ Ο ΡΑΚΙΤΙΤΣ, ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Η ΚΡΟΑΤΙΑ!

Ο Ράκιτιτς πάνω από τη μπάλα...

Αν ευστοχήσει τώρα η Κροατία, περνάει στα προημιτελικά!

Βγάζει τρίτο πέναλτι ο Κροάτης πορτιέρε!

ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΣΟΥΜΠΑΣΙΤΣ!r

Στα ίσα οι δύο ομάδες, στο 2-2, με δύο άστοχες εκτελέσεις εκατέρωθεν.

Ο Σμάιχελ πέφτει ωραία στη δεξιά γωνία του και βγάζει το δύσκολο πέναλτι του Πίβαριτς.

Τρομερά πράγματα...

ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΣΜΑΙΧΕΛ!

Ευκαιρία τώρα για τους Κροάτες να πάρουν... κεφάλι στη ρώσικη ρουλέτα.

Έπεσε στη δεξιά γωνία του ο Σούμπασιτς και απέκρουσε την αδύναμη εκτέλεση του Σένε!

ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΣΟΥΜΠΑΣΙΤΣ!

2-2 η Κροατία! Ο Μόντριτς σημαδεύει στο κέντρο και νικά αυτή τη φορά τον Σμάιχελ.

2-1 η Δανία! Ωραία εκτέλεση από τον Κρον Ντέλι σημαδεύει στην άλλη γωνία από αυτή που έπεσε ο Σούμπασιτς.

1-1 η Κροατία! Ο Κράμαριτς νικά τον Σμάιχελ και ισοφαρίζει

1-0 η Δανία! Τρομερή εκτέλεση του Κιάερ ψηλά στην εστία!

Κακή εκτέλεση από τον Μπάντελ, το βγάζει με τα πόδια ο Σμάιχελ. Παραμένει το 0-0!

Ο πορτιέρε της Κροατίας ακουμπάει όσο χρειάζεται τη μπάλα και με τη βοήθεια του δοκαριού "βγάζει" την εκτέλεση του Έρικσεν!

Πρώτη θα εκτελέσει η Δανία, ο Έρικσεν θα στήσει τη μπάλα.

Τελευταίες οδηγίες από τον διαιτητή προς τους δύο τερματοφύλακες. Η αγωνία χτυπάει... κόκκινο.

Τέλος και της παράτασης, Κροατία και Δανία έμειναν στο 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο δεύτερο μέρος της παράτασης.

119' Σουτ του Μόντριτς, μπλόκαρε ο Σμάιχελ.

116' Μπλοκάρει ο Σμάιχελ. Χαμένο πέναλτι από τον Μόντριτς.

Με μια απίθανη κάθετη πάσα του Μόντριτς, ο Ρέμπιτς βγήκε μόνος του, πέρασε τον Σμάιχελ και τον ανέτρεψε καθαρά ο Γιόργκενσεν.

114' Πέναλτι για την Κροατία!

113' Υποψία φάσης για τη Δανία, με τον Νικολάι Γιόργκενσεν να αστοχεί από πλάγια θέση.

112' Εξαντλημένοι δείχνουν οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων.

108' Αλλαγή για την Κροατία, με τον Μπάντελ να παίρνει τη θέση του Μάντζουκιτς.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της ημίωρης παράτασης.

106' Αλλαγή για τη Δανία, με τον Σίστο να παίρνει τη θέση του Μπρέιθγουεϊτ.

Τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης, με Κροατία και Δανία να μένουν στο 1-1.

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μέρος της παράτασης.

105' Κι άλλο κόρνερ για την Κροατία.

104' Κόρνερ για την Κροατία.

104' Καμία διάθεση ρίσκου από Κροατία και Δανία.

Όλα δείχνουν πως οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

99' Καλή στιγμή για τη Δανία, με το σουτ του Σένε να φεύγει άουτ.

99' Αλλαγή για τη Δανία, με τον Κρον-Ντέλι να παίρνει τη θέση του Ντιλέινι.

97' Αλλαγή για την Κροατία, με τον Κράμαριτς να παίρνει τη θέση του Πέρισιτς.

Έβδομο κόρνερ στο παιχνίδι, από 3 είχαν οι δύο ομάδες στο 90λεπτο.

95' Κόρνερ για τη Δανία.

Ξεκίνησε η παράταση.

Η Δανία θα έχει τη σέντρα.

Τέλος του 90λεπτου, με Κροατία και Δανία να μένουν στο 1-1 και να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση και ίσως στα πέναλτι.

93' Σουτ του Μπρέιθγουεϊτ, η μπάλα άουτ.

93' Κόρνερ για τη Δανία.

92' Καλό σουτ του Ράκιτιτς, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

86' Κόρνερ για την Κροατία, που έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά και πιέζει.

84' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Πέρισιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

82' Τραυματίστηκε στον ώμο ο Κόβασιτς, μίνι διακοπή στο ματς.

81' Δεύτερη αλλαγή για την Κροατία, με τον Πίβαριτς να αντικαθιστά τον τραυματία Στρίνιτς.r

78' Σουτ του Ρέμπιτς, μπλοκάρει ο Σμάιχελ. Σαν να αφυπνίστηκε κάπως η Κροατία.

77' Σουτ του Μόντριτς έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Δανία προσπαθεί τουλάχιστον να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πετύχει γκολ... πρόκρισης.

Αγνώριστη η Κροατία στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπορεί να κάνει το παιχνίδι της.

72' Καλή στιγμή για τη Δανία, με τον Νικολάι Γιόργκενσεν να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά τον Σούμπασιτς να μπλοκάρει σταθερά.

71' Αλλαγή για την Κροατία, με τον Κόβασιτς να παίρνει τη θέση του Μπρόζοβιτς.

70' Μπαίνουμε στο τελευταίο 20λεπτο με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν το παραμικρό ρίσκο.

66' Δεύτερη αλλαγή για τη Δανία, με τον Νικολάι Γιόργκενσεν να παίρνει τη θέση του Κορνίλιους. Αλλαγή προσώπων, όχι σχήματος για τον Χαρέιντε.

64' Κόρνερ για την Κροατία.

60' Η Δανία έχει ισορροπήσει και δεν έχει επιτρέψει στην Κροατία να κάνει το παιχνίδι της.

56' Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους ανήκει στη Δανία, με τη... στραβοκλωτσιά του Μπρέιθγουεϊτ μέσα από την περιοχή να καταλήγει άουτ.

55' Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

50' Χωρίς κάτι αξιοπρόσεκτο το πρώτο 5λεπτο του δευτέρου μέρους.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Αλλαγή για τη Δανία, με τον Σένε να παίρνει τη θέση του Κρίστενσεν.

Αλλαγή ετοιμάζει ο τεχνικός της Δανίας.

Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο μέρος.

9 τελικές (3 εντός στόχου) για την Κροατία, 5 (2 εντός στόχου) έχει η Δανία.

Δίκαιο κρίνεται το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, αν και η Κροατία είχε ελαφρά υπεροχή.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Κροατία και Δανία στο 1-1.

42' Δοκάρι για τη Δανία σε μια σέντρα-σουτ του Έρικσεν.

39' Καλή στιγμή για την Κροατία, με τον Λόβρεν να παίρνει την κεφαλιά μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, αλλά την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η Κροατία κάνει το παιχνίδι της με ενορχηστρωτή τον Μόντριτς, ωστόσο δεν μπορεί να βρει μεγάλες φάσεις.

37' Δίχως κάτι αξιοσημείωτο κύλησε το τελευταίο πεντάλεπτο.

32' Καλή σέντρα του Έρικσεν, αυτή τη φορά βγήκε ο Σούμπασιτς και καθάρισε τη φάση.

31' Κόρνερ για τη Δανία, η οποία γίνεται επικίνδυνη από τις βαθιές μπαλιές των μέσων της.

29' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Δανίας, με Ράκιτιτς και Πέρισιτς να αστοχούν διαδοχικά.

27' Πολύ καλή στιγμή για τη Δανία, με τον Μπρέιθγουεϊτ να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Σούμπασιτς να διώχνει με τα πόδια.

26' Χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία το ματς, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά επιφυλακτικές μετά από τα δύο γρήγορα γκολ.

23' Πρώτο κόρνερ για τη Δανία.

Σωστή η υπόδειξη του Αργεντινού διαιτητή να μην καταλογίσει πέναλτι, αφού υπήρξε αμοιβαίο κράτημα μεταξύ Μάντζουκιτς-Κνούντσεν.

20' Διαμαρτυρίες των Κροατών για πέναλτι σε πτώση του Μάντζουκιτς στην περιοχή.

64%-36% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Κροατίας.

16' Μετά από ένα... τρελό ξεκίνημα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως.

14' Η Κροατία ελέγχει το ρυθμό του ματς σε αυτό το χρονικό σημείο.

12' Η Κροατία κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

11' Φάουλ σε καλό σημείο για την Κροατία.

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι.

Απίστευτα πράγματα! Με... καραμπόλα σε αμυντικούς των Δανών, η μπάλα στρώθηκε στον Μάντζουκιτς, που δεν συγχωρεί και ισοφάρισε σε 1-1.

4' Γκοοοοολ για την Κροατία με τον Μάντζουκιτς.

Λάθος της άμυνας της Κροατίας στη φάση του γκολ των Δανών., που αδράνησε σε εκτέλεση πλαγίου και ο Ματίας Γιόργκενσεν σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον τερματοφύλακα Σούμπασιτς να μην μπορεί να διώξει.

1' Γκοοοοολ για τη Δανία στην πρώτη φάση του αγώνα.

Ξεκίνησε το ματς.

Η Δανία πήρε τη σέντρα.

Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα της αναμέτρησης.

Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και τώρα θα ακουστούν οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών.

Έτοιμες οι δύο ομάδες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο για τη σέντρα του ματς.

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Η Ρωσία έβγαλε εκτός Μουντιάλ την Ισπανία!

Από μία νίκη μετρούν οι δύο ομάδες σε 3 συνολικά επίσημες συναντήσεις τουςΓια πρώτη φορά στην ιστορία τους θα αναμετρηθούν σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ενδεκάδα της Δανίας (Χαρέιντε): Σμάιχελ – Κνούτσεν, Μ. Γιόργκενσεν, Κιάερ, Ντάλσγκορντ – Ντιλέινι, Έρικσεν, Κρίστενσεν - Πόουλσεν, Μπρέιθγουεϊτ, Κορνέλιους

Η ενδεκάδα της Κροατίας (Ντάλιτς): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς – Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς – Ρέμπιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς - Μάντζουκιτς

.

Το ματς διεξάγεται στο Νίζνι και διαιτητής του αγώνα είναι ο Αργεντινός Νέστορ Πιτάνα.

Η Δανία τερμάτισε δεύτερη στον 3ο όμιλο με απολογισμό 5 πόντων (1-2-0).

Η Κροατία πέρασε ως πρώτη από τον 4ο όμιλο με 3 νίκες σε ισάριθμες υποχρεώσεις.

Όποια ομάδα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Ρωσία, η οποία απέκλεισε νωρίτερα την Ισπανία.

Παρακολουθήστε την αναμέτρηση Κροατία-Δανία για τους "16" του Παγκοσμίου Κυπέλλου.