Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Η Ρωσία έβγαλε εκτός Μουντιάλ την Ισπανία!

Η διοργανώτρια χώρα Ρωσία  με δύο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι του Ακινφέεφ έβγαλε εκτός επόμενης φάσης την Ισπανία και πέρασε  στα προημιτελικά.

Το σκορ στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε 1-1 και τελικά στα πέναλτι οι διοργανωτές αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, φτάνοντας στη νίκη με 4-3.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2010 Ισπανία, είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Σεργκέι Ιγκνάσεβιτς στο 12ο λεπτό), αλλά το χέρι του Πικέ στο 40ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στον Αρτέμ Τζιούμπα να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι στο Στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας.

Στη διαδικασία των πέναλτι εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2018 η Ρωσία, με 4-3, μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Άστοχοι για την Ισπανία ήταν πρώτα ο Κόκε και στη συνέχεια ο Άσπας.

Μετά την Γερμανία και την Αργεντινή  μια ακόμη έκπληξη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας!

Αντίπαλος της Ρωσίας το Σάββατο (7/7), η νικήτρια του Κροατία-Δανία, με φόντο την τετράδα.