Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Σκληρές μάχες για τα προημιτελικά

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Σκληρές μάχες για τα προημιτελικά

Το Σάββατο (30/6) η Γαλλία και η Ουρουγουάη «έκλεισαν» θέση για τα προημιτελικά του 21ου Μουντιάλ της ιστορίας, αφήνοντας εκτός συνέχειας την Αργεντινή και την Πορτογαλία, αντίστοιχα.

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 συνεχίζεται με αμείωτη δράση και την Κυριακή (1/7) ακολουθούν δύο ακόμα «μάχες» για την πρόκριση στα προημιτελικά. Η αρχή γίνεται στις 17:00 στην Μόσχα, όπου η Ισπανία αντιμετωπίζει την διοργανώτρια Ρωσία.

Ακολούθως, στις 21:00 στο στάδιο του Νίζνι είναι προγραμματισμένη η αναμέτρηση της Κροατίας με την Δανία. Οι δύο εκπρόσωποι της Ευρώπης θέλουν να «κλείσουν» θέση για τα προημιτελικά που θα αντιμετωπίσουν τον νικητή από το παιχνίδι της Μόσχας.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018

 Α' ΟΜΙΛΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

14/6

ΜΟΣΧΑ

ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

5-0

15/6 

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

 0-1

19/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ

 3-1

20/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

 1-0

25/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ

 3-0

25/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ

 2-1

 

Β' ΟΜΙΛΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

15/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ

 0-1

15/6

ΣΟΤΣΙ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ

 3-3

20/6

ΜΟΣΧΑ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ

 1-0

20/6

ΚΑΖΑΝ

ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ

 0-1

25/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

 1-1

25/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ

 2-2

 

 Γ' ΟΜΙΛΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

16/6

ΚΑΖΑΝ

ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

 2-1

16/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ

 0-1

21/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

 1-1

21/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ

 1-0

26/6

ΜΟΣΧΑ

ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ

 0-0

26/6

ΣΟΤΣΙ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ

 0-2

 

 Δ' ΟΜΙΛΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

16/6

ΜΟΣΧΑ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ

 1-1

16/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ

 2-0

21/6

ΝΙΖΝΙ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ

 0-3

22/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ

 2-0

26/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

 1-2

26/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ

 1-2

 

 Ε' ΟΜΙΛΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

17/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ

 0-1

17/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

 1-1

22/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

 2-0

22/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

 1-2

27/6

ΜΟΣΧΑ

ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ

 0-2

27/6

ΝΙΖΝΙ

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

 2-2

 

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

17/6

ΜΟΣΧΑ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ

 0-1

18/6

ΝΙΖΝΙ

ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ

 1-0

23/6

ΡΟΣΤΟΦ

Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ

 1-2

23/6

ΣΟΤΣΙ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ

 2-1

27/6

ΚΑΖΑΝ

Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 2-0

27/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ

 0-3

 

 Ζ' ΟΜΙΛΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

18/6

ΣΟΤΣΙ

ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ

 3-0

18/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ

 1-2

23/6

ΜΟΣΧΑ

ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ

 5-2

24/6

ΝΙΖΝΙ

ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ

 6-1

28/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ

 0-1

28/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ

 1-2

 

Η' ΟΜΙΛΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

19/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ

 1-2

19/6

ΜΟΣΧΑ

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ

 1-2

24/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ

 2-2

24/6

ΚΑΖΑΝ

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ

 0-3

28/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ

 0-1

28/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ

 0-1

 

 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

30/6

ΚΑΖΑΝ

Γαλλία - Αργεντινή (49)

 4-3

30/6

ΣΟΤΣΙ

Oυρουγουάη- Πορτογαλία (50)

 2-1

01/07

ΜΟΣΧΑ

Ισπανία - Ρωσία (51)

 

01/07

ΝΙΖΝΙ

Κροατία - Δανία (52)

 

02/07

ΣΑΜΑΡΑ

Βραζιλία - Μεξικό (53)

 

02/07

ΡΟΣΤΟΦ

Βέλγιο - Ιαπωνία (54)

 

03/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Σουηδία - Ελβετία (55)

 

03/07

ΜΟΣΧΑ

Κολομβία - Αγγλία (56)

 

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

06/07

ΝΙΖΝΙ

Γαλλία - Ουρουγουάη (57)

 

06/07

ΚΑΖΑΝ

Νικητής 53 - Νικητής 54 (58)

 

07/07

ΣΑΜΑΡΑ

Νικητής 55 - Νικητής 56 (59)

 

07/07

ΣΟΤΣΙ

Νικητής 51 - Νικητής 52 (60)

 

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

10/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Νικητής 57 - Νικητής 58 (61)

 

10/07

ΜΟΣΧΑ

Νικητής 59 - Νικητής 60 (62)

 

 

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

14/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Ηττημένος 61 - Ηττημένος 62

 

 

ΤΕΛΙΚΟΣ

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

15/07

ΜΟΣΧΑ

Νικητής 61 - Νικητής 62

 

 

cnn

ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO