Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Σερβία - Ελβετία

Σερβία κι Ελβετία μονομαχούν στο Καλίνινγκραντ για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Δείτε την εξέλιξη εδω

81'Αλλαγή για την Σερβία. Εκτός ο Μιλιβόγεβιτς, μέσα ο Ράντονιτς.

77'Υπάρχει και σενάριο τριπλής ισοβαθμίας στους πέντε βαθμούς.

76'Η Σερβία θέλουν νίκη για πρόκριση, ξέροντας ότι ακολουθεί η Βραζιλία και εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα, ειδικά όταν η Ελβετία παίζει με την αποκλεισμένη Κόστα Ρίκα.

Δεν λείπουν τα δυνατά μαρκαρίσματα

73'Αλλαγή για την Ελβετία. Έξω ο Τζεμαϊλί, μέσα ο Εμπολό.

70'Έχουμε μπει στο τελευταίο κρίσιμο 20λεπτο.

68'Παράλληλη μπαλιά από τον Κολάροβ, άουτ κατέληξε η μπάλα, δεν την βρήκε κάποιος συμπαίκτης του.

64'Αλλαγή για την Σερβία. Ο Λιάγιτς στην θέση του Κόστιτς.

Ο άσος της Άρσεναλ σχημάτισε με τα χέρια του τον αλβανικό αετό και πανηγύρισε πολύ έντονα μπροστά στους Σέρβους οπαδούς, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να... ηλεκτριστεί χωρίς ευτυχώς να προκύψει το παραμικρό πρόβλημα

58'Τρομερό αριστερό σουτ του Σατσίρι λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι και κατέληξε άουτ. Θα μπορούσε η Ελβετία να φέρει τούμπα το ματς.

55'Το ματς έχει πάρει φωτιά μετά την ισοφάριση των Ελβετών. Συμπληρωμένα δέκα λεπτά στο β' μέρος.

52'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ (Τζάκα): Τρομερό σουτ του Τζάκα έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Στοΐκοβιτς για το 1-1.

52'Κόρνερ του Τάντιτς, κεφαλιά του Μίτροβιτς και άουτ.

Οι Μίτροβιτς και Ροντρίγκεθ σε προσωπική μονομαχία

50'Απογοητευτικό σουτ του Ροντρίγκεθ και η μπάλα... πλάγιο.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+2'Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Σερβία - Ελβετία 1-0 με το γκολ του Μίτροβιτς στο 5'.

45+2'Κίτρινη κάρτα στον Μάτιτς για φάουλ στον Λιχστάινερ.

45+1'Πολύ καλή στιγμή για την Σερβία, με το αριστερό σουτ του Τάντιτς έξω από την περιοχή να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Ζόμερ.

45'Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

44'Καλή στιγμή για την Σερβία από κόρνερ. Οι Τόσιτς και Μάτιτς δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ.

42'Έχουμε μπει στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους και η Σερβία προηγείται από νωρίς με τον Μίτροβιτς.

39'Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς για μαρκάρισμα από πίσω.

Μια από τις πολλές μονομαχίες του πρώτου μέρους

37'Σουτ του Τάντιτς έξω από την περιοχή με το (κακό του) δεξί πόδι, μπλόκαρε ο Ζόμερ.

36'46%-54% η κατοχή της μπάλας πλέον υπέρ της Ελβετίας.

33'Κίτρινη κάρτα στον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για επικίνδυνο παιχνίδι.

33'Έχει ανεβάσει "στροφές" στα τελευταία λεπτά η Ελβετία και πιέζει.

30'Τρομερή ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Τζεμαϊλί να πλασάρει από κοντά έπειτα από μπαλιά του Ζούμπερ και τον γκολκίπερ της Σερβίας, Στοΐκοβιτς, να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ. Μια ανάσα από το 1-1.

29'Πεσμένος στο χορτάρι ο Μιλιβόγεβιτς, έχει μπει το ιατρικό τιμ της Σερβίας, αλλά δεν έχει κάτι και θα συνεχίσει.

28'39%-61% η κατοχή υπέρ των Ελβετών, αλλά αυτό δεν αποτυπώνεται στην εικόνα των δυο ομάδων στο χορτάρι.

26'Κόρνερ του Ροντρίγκεθ από τα αριστερά, κεφαλιά του Ακάντζι, άουτ η μπάλα.

25'Η Ελβετία που ψάχνει τρόπους να επιτεθεί με αξιώσεις, αλλά δεν βρίσκει πολλούς χώρους.

23'Η Ελβετία καλείται να διαχειριστεί εναντίον της σκορ όπως και με τη σελεσάο. Εκεί ισοφάρισε, να δούμε απέναντι στους Σέρβους.

19'Ψαλιδάκι του ορεξάτου Μίτροβιτς έπειτα από κοντρόλ με το στήθος, άουτ η μπάλα.

16' 5(2)-3(0) οι τελικές για Σερβία και Ελβετία.

16'Διαγώνιο σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.

Η κεφαλιά του Μίτροβιτς στη φάση του γκολ

14'Νέα κεφαλιά του Μίτροβιτς από μακρινή απόσταση, δεν ανησύχησε ο Ζόμερ.

10'Σέντρα του Ροντρίγκεθ από τα αριστερά, ο Τζεμαϊλί έκανε το σουτ με το αριστερό χωρίς να κοντρολάρει, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή στιγμή για την Ελβετία.

8'Τρομερό ξεκίνημα για την Σερβία, να δούμε πώς θα αντιδράσει η Ελβετία.

5'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ (Μίτροβιτς): Υπέροχη κεφαλιά του Μίτροβιτς ύστερα από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά με τον Τάντιτς, ο Ζόμερ δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

5'Πολύ καλή στιγμή για την Σερβία, με τον Μίτροβιτς να πιάνει την κεφαλιά και τον Ζόμερ να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

4'Πρώτο σουτ για τους Ελβετούς με τον Τζάκα, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

3'Δεν έχουμε κάτι ιδιαίτερο ως τώρα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

Για τον Λιχτστάινερ είναι το 9ο παιχνίδι του σε Παγκόσμιο Κύπελλο, που αποτελεί ρεκόρ για Ελβετό.

1'Έναρξη του αγώνα.

Σε λίγο βγαίνουν οι δυο ομάδες και θα έχουμε την ανάκρουση των εθνικών ύμνων και την σέντρα.

Οι 11άδες των δυο ομάδων:

Σερβία (4-2-3-1): Στοΐκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Μιλένκοβιτς, Τόσιτς, Κολάροβ, Μιλιβόγεβιτς, Μάτιτς, Τάντιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κόστιτς, Μίτροβιτς

Ελβετία (4-2-3-1): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκεθ, Μπεχράμι, Τσάκα, Σατσίρι, Τζεμαΐλι, Ζούμπερ, Σεφέροβιτς.

Το παιχνίδι είναι πολύ ισορροπημένο, ανοιχτό σε όλα τα προγνωστικά και τίποτα δεν μπορεί να προεξοφληθεί.

Νωρίτερα, η σελεσάο νίκησε 2-0 την Κόστα Ρίκα, σκοράροντας στο 91' και στο 97' με Κοουτίνιο και Νεϊμάρ.

Οι Σέρβοι είχαν νικήσει στην πρεμιέρα με 1-0 την Κόστα Ρίκα χάρη σε υπέροχη εκτέλεση κόρνερ του Κολάροφ, ενώ οι Ελβετοί απέσπασαν 1-1 από την Βραζιλία.