Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Νιγηρία - Ισλανδία 2-0 Τελικό

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018:  Νιγηρία - Ισλανδία  2-0 Τελικό

Η Νιγηρία κοντράρεται με την Ισλανδία στο Καλίνινγκραντ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Το χέρι δέθηκε και επιστρέφει στο γήπεδο αλλά με μορφασμούς. Κέρδισε πολύ χρόνο η Νιγηρία

Στο έδαφος ο Όμπι Μίκελ με πρόβλημα στον αριστερό καρπό. Πονάει πολύ ο διεθνής μέσος

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

90+1'

Αλλαγή για τη Νιγηρία: Ο Ετέμπο δίνει τη θέση του στον Ιγουόμπι

88'Ευκαιρία για την Ισλανδία! Ο Φινμπόγκασον εντός περιοχής και αριστερά, πιάνει ένα χαμηλό διαγώνιο σουτ, αποκρούει ο Ουζόχο στη γωνία του

87'Αλλαγή για την Ισλανδία: Ο Γκούναρσον δίνει τη θέση του στον Σκούλασον

85'Αλλαγή για τη Νιγηρία: Ο Ιχεανάτσο δίνει τη θέση του στον Ιγκάλο

Ο διαιτητής το καταλογίζει

80'Φάση για πέναλτι για την Ισλανδία! Ο Φινμπόγκασον ανατρέπεται από πίσω από τον Εμπουέχι. Ο διαιτητής δεν το βλέπει, ωστόσο πηγαίνει σε VAR

Το γκολ της Νιγηρίας

75'ΓΚΟΛ Η ΝΙΓΗΡΙΑ! Διώξιμο από την άμυνα και αριστερά, η μπάλα στον Μούσα που παίρνει τα βήματα από τον Άρνασον και μπαίνει στην περιοχή αφήνοντας πίσω τον αντίπαλό του, αποφεύγει τον τερματοφύλακα και κάνει το 2-0

74'ΔΟΚΑΡΙ Η ΝΙΓΗΡΙΑ! Ο Μούσα με στρωμένη μπάλα έξω από την περιοχή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

8 τελικές η Νιγηρία στο 2ο ημίχρονο μέχρι στιγμής, 0 στο 1ο ημίχρονο

72'Ευκαιρία για τη Νιγηρία! Κόρνερ από δεξιά, ο Μπαλόγκουν πιάνει κεφαλιά στο 1ο δοκάρι, λίγο πάνω από την εστία

71'Αλλαγή για την Ισλανδία: Ο Μπόθβαρσον δίνει τη θέση του στον Σιγκούρνταρσον

70'Σέντρα από δεξιά, ο Εκόνγκ που έχει μείνει μπροστά από προηγούμενη φάση σκύβει για να πιάσει μια κεφαλιά, πολύ άουτ

68'Σουτ του Γκίσλασον από μακριά, πάνω από τα δοκάρια

66'Ο Μόουζες μέσα στην περιοχή και δεξιά, σουτάρει, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, με τον Χάλντορσον να μην ανησυχεί

65'Αλλαγή για την Ισλανδία: Ο Ρ. Σίγκουρντσον δίνει τη θέση του στον Ίνγκασον

Στατιστικό: Ο Άχμεντ Μούσα γίνεται ο πρώτος Νιγηριανός που σκοράρει σε δύο διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα. Το 2014 είχε σημειώσει δύο γκολ κόντρα στη Νιγηρία

Σηκώνεται ο Σίγκουρντσον με δεμένο κεφάλι. Θα συνεχίσει τον αγώνα, όμως αλλάζει φανέλα πρώτα λόγω αίματος

Στο έδαφος ο Ισλανδός αμυντικός με αρκετά αίματα στο κεφάλι, δέχεται πρώτες βοήθειες και ράμματα

51'Μετά από το σουτ, ο Μούσα έτρεξε να πανηγυρίσει αλλά στο πρώτο βήμα βρήκε με το γόνατο στο πίσω μέρος του κεφαλιού τον Ράγκναν Σίγκουρντσον

49'ΓΚΟΛ Η ΝΙΓΗΡΙΑ! Αντεπίθεση από δεξιά, ο Μούσα διεκδικεί κεφαλιά πολύ πίσω από το κέντρο και πέφτει κάτω, ο Μόουζες φεύγει, κάνει σέντρα, ο Μούσα έχει προλάβει να φτάσει στην περιοχή, κάνει κοντρόλ και "εκτελεί" για το 1-0

46'Μακρινό σουτ του Μίκελ, το πρώτο της Νιγηρίας στον αγώνα

46'Αλλαγή για τη Νιγηρία: Ο Ιντόβ

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

45'

Ευκαιρία για την Ισλανδία! Φάουλ με γέμισμα από δεξιά, ο Φινμπόγκασον με το σώμα αγγίζει την μπάλα κι αυτή φεύγει λίγο άουτ

Δύο κόρνερ της Νιγηρίας πέρασαν ανεκμετάλλευτα

40'Σέντρα του Μπιάρνασον από αριστερά, η μπάλα περνάει από όλους μπροστά από την εστία της Νιγηρίας και πάει στην άλλη πλευρά

58%-42% η κατοχή της μπάλας

34'Σουτ του Γκούναρσον, κανένα πρόβλημα για τη Νιγηρία

Σε περίπτωση ισοπαλίας στο Νιγηρία - Ισλανδία, η Κροατία θα είναι σίγουρα πρώτη στον όμιλο, γεγονός που μάλλον δεν βολεύει τους Αργεντίνους, αφού οι "βατρένι" θα είναι εντελώς αδιάφοροι απέναντι στους Ισλανδούς την τελευταία αγωνιστική.

21'Σέντρα του Γκούναρσον από δεξιά, ο Ουζόχο αποκρούει, η μπάλα φτάνει στον Μπιάρνασον που σουτάρει, η μπάλα χτυπάει από κοντινή απόσταση στα πλευρά του Μούσα, κόρνερ

Η Νιγηρία παίζει ουσιαστικά ένα 3-5-1-1, με τον Ιχεανάτσο λίγο πιο μπροστά από τον Μούσα. Η Ισλανδία πιέζει σχεδόν στα 3/4 του γηπέδου και το παιχνίδι είναι πολύ κλειστό

4. Νιγηρία 0 (0-2)

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ουζόχο, Μπαλόγκουν, Τροστ Εκόνγκ, Ομερούο, Μόουζες, Εντίντι, Όμπι Μίκελ, Ετέμπο, Ιντόγου, Μούσα, Ιχεανάτσο

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Σάβαρσον, Άρνασον, Σίγκουρντσον, Μάγκνουσον, Γκίσλασον, Σίγκουρντσον, Γκούναρσον, Μπιάρνασον, Φινμπόγκασον, Μπόντβαρσον

Η συνεργασία στην επιχείρησή σου έχει τη μεγαλύτερη αξία για σένα; Με το COSMOTE Business One, επικοινωνείς με τους συνεργάτες σου αξιόπιστα και αποδοτικά. Πραγματοποίησε video κλήσεις και μοιράσου τα αρχεία και την οθόνη σου με τους συνεργάτες σου, όσο μακριά και αν βρίσκεστε. Μάθε περισσότερα.

Ιδού και τα σενάρια πρόκρισης της "αλμπισελέστε"

Ο αγώνας θα κρίνει εν πολλοίς το πόσες ελπίδες θα έχει η Αργεντινή για πρόκριση στην επόμενη φάση. Αν και κανένα αποτέλεσμα αυτήν τη στιγμή δεν την αποκλείει, υπάρχουν κάποια που την κρατούν "ζωντανή" και κάποια που ουσιαστικά την αναγκάζουν να προσεύχεται σε ένα θαύμα

Θα μπορούσε να είναι ένα από τα πιο αδιάφορα παιχνίδια της διοργάνωσης για τους μη μυημένους, ωστόσο εξελίχθηκε σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα, μετά από όσα έγιναν χθες το βράδυ