Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Βραζιλία - Κόστα Ρίκα 2-0 Τελικό

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018:  Βραζιλία - Κόστα Ρίκα 2-0 Τελικό

Βραζιλία και Κόστα Ρίκα αναμετρώνται στην Αγία Πετρούπολη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου, για το παγκόσμιο κύπελλο της Ρωσίας.

Ο Νεϊμάρ έχει ξεσπάσει σε κλάματα στο κέντρο του γηπέδου.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+7'ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Νεϊμάρ)

Συμπληρώθηκαν τα 6 λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4'

Μεγάλη ευκαιρία για την Βραζιλία. Ο Φιρμίνιο μέσα από τη μεγάλη περιοχή σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Νάβας.

90+3'

Τρίτη αλλαγή για τη Βραζιλία. Ο Ζεζούς δίνει τη θέση του στον Φερναντίνιο.

90+1'ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Κουτίνιο)

Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Συμπληρώνονται σε λίγο τα 90 λεπτά.

Συνεχίζεται το παιχνίδι.

89'Σέντρα του Νεϊμάρ ο Καζεμίρο συγκρούστηκε με τον Νάβας.

87'Ο Ντόουγκλας Κόστας άνοιξε στον Καζεμίρο εκείνος σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Νάβας.

Πιέζει η Βραζιλία για να σκοράρει.

85'Μακρινό σουτ από τον Κουτίνιο μπλόκαρε εύκολα ο Νάβας.

84'Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα για καθυστέρηση.

83'Τρίτη αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Ο Γκουζμάν δίνει τη θέση του στον Τεχέδα.

81'Από μία κίτρινη στους Νεϊμάρ και Κουτίνιο για διαμαρτυρία.

Ο διαιτητής βλέπει στο VAR τη φάση και παίρνει πίσω την απόφαση. Δεν υπάρχει πέναλτι για την Βραζιλία.

78'Πέναλτι για την Βραζιλία. Σε αντεπίθεση ο Ζεζούς άνοιξε δεξιά στον Νεϊμάρ, ο Γκονζάλες με το χέρι κράτησε τον σούπερ σταρ της Βραζιλίας και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι.

76'Κι άλλο κόρνερ για την Βραζιλία.

75'Δεύτερη αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Ο Γκαμπόα δίνει τη θέση του στον Κάλβο.

72'Τεράστια ευκαιρία για την Βραζιλία. Ο Κουτίνιο έκανε την κάθετη προς τον Ζεζούς, ο Γκαμπόα στην προσπάθεια του να απομακρύνει τροφοδότησε τον Νεϊμάρ που βρέθηκε απέναντι στον Νάβας, όμως το πλασέ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν άστοχο.

70'Μετά το κόρνερ του Νεϊμάρ ο Τιάγκο Σίλβα πήρε την κεφαλιά πάνω στον Νάβας.

70'Έβδομο κόρνερ για την Βραζιλία.

69'Κι άλλο κόρνερ για την Βραζιλία.

68'Δεύτερη αλλαγή για την Βραζιλία. Ο Φιρμίνιο αντί του Παουλίνιο.

68'Οι παίκτες της Κόστα Ρίκα έπαιξαν βόλεϊ μέσα στην περιοχή της Βραζιλίας, όμως ο Μιράντα απομάκρυνε.

Συνεχίζει να πιέζει η Βραζιλία. Σε λίγο θα μπει και ο Φιρμίνιο στο ματς.

64'Σουτ του Νεϊμάρ με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Νάβας.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο που η Βραζιλία έπαιζε συνέχεια από τα αριστερα χωρίς να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο, τώρα παίζει από τα δεξιά και έχει φτιάξει τρεις καλές στιγμές.

59'Κόρνερ για την Κόστα Ρίκα. Το πρώτο της στο ματς!

58'Κι άλλη καλή στιγμή για την Βραζιλία. Ο Κόστα και πάλι από τα δεξιά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Παουλίνιο με τη μία έστρωσε στον Κουτίνιο που σούταρε πάνω στον Νάβας.

Στατιστικό: Μέχρι το 38' η Βραζιλία δεν είχε κερδίσει κάποιο κόρνερ. Έκτοτε έχει πέντε.

56'Μεγάλη ευκαιρία για την Βραζιλία. Ο Παουλίνιο γύρισε την μπάλα από τα δεξιά ο Νεϊμάρ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή πλάσαρε και ο Νάβας έδιωξε σε κόρνερ.

54'Αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Ο Ουρένια παραχωρεί τη θέση του στον Μπολάνιος

Πιέζει από τα πρώτα λεπτά η Βραζιλία για να σκοράρει.

49'Δοκάρι για τη Βραζιλία.

48'Μετά από φάση διαρκείας ο Νάβας μπλόκαρε προ του Νεϊμάρ που έκανε φάουλ στον τερματοφύλακα της Κόστα Ρίκα.

Δεν αλλάζει κάτι στη διάταξη της σελεσάο αφού ο Κόστα πήγε στα δεξιά εκεί όπου έπαιζε ο Γουίλιαν.

Με αλλαγή ξεκίνησε η Βραζιλία αφού ο Ντόουγκλας Κόστα πέρασε αντί του Γουίλιαν.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Αρκετές προσπάθειες έχει πάρει από τα αριστερά ο Μαρσέλο χωρίς αποτέλεσμα.

Νεϊμάρ και Μαρσέλο διαμαρτύρονται στον διαιτητή και ο Τιάγκο Σίλβα τους απομακρύνει.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Να δούμε πόσα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

42'Σέντρα του Φάγκνερ μπλόκαρε εύκολα ο Νάβας.

41'Σουτ του Μαρσέλο με το δεξί ο Νάβας έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.

Ήρθε η ώρα να απολαύσεις το Παγκόσμιο Κύπελλο! Βραζιλία - Κόστα Ρίκα με 300+ ειδικά στοιχήματα και πλούσιο παιχνίδι στο Stoiximan.gr!

Φτάσαμε και στο 40' με το 0-0 να παραμένει.

38'Πρώτο κόρνερ στο ματς για τη Βραζιλία.

Από τα αριστερά παίζει κυρίως στα τελευταία λεπτά η Βραζιλία με την τριάδα τον Μαρσέλο - Κόουτίνιο και Νεϊμάρ.

Πολλές συστάσεις από τον διαιτητή στους Κοσταρικανούς για τα μαρκαρίσματά τους.

Περίπου δέκα λεπτά απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

34'Σουτ από τον Γουίλιαν η μπάλα άουτ.

Στατιστικό: Η Βραζιλία έχει 68% ποσοστό κατοχής μπάλας στο 32% για την Κόστα Ρίκα.

Πιέζει η Βραζιλία για να σκοράρει πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

30'Κι άλλο σουτ έξω από την περιοχή για την Βραζιλία από τον Κοουτίνιο όμως και αυτό δεν ανησυχεί τον Νάβας.

29'Σουτ από τον Μαρσέλο έξω από την περιοχή και αριστερά με την μπάλα να περνά άουτ.

28'Εξαιρετική μπαλιά του Κοουτίνιο στην πλάτη της άμυνας της Κόστα Ρίκα με τον Νεϊμάρ να κάνει το κοντρόλ, αλλά ο Νάβας βγήκε έγκυρα και πρόλαβε τον παίκτη της Βραζιλίας.

27'Ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ του Γκαμπριέλ Ζεζούς. Ο Μαρσέλο σούταρε η μπάλα έφτασε στον Ζεζούς που κοντρόλαρε και σούταρε όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Μία από τις πολλές προσπάθειες του Νεϊμάρ.

25'Σέντρα του Νείμάρ η μπάλα απευθείας άουτ.

23'Εκτέλεση φάουλ από τον Νεϊμάρ, ο Τιάγκο Σίλβα πήρε την κεφαλιά χωρίς όμως να ανησυχήσει ο Νάβας που άφησε την μπάλα να περάσει άουτ.

Ακόμα ένα φάουλ από την Κόστα Ρίκα.

Αντίθετα, η Κόστα Ρίκα έχει τη μοναδική καλή στιγμή στο ματς με το σουτ του Μπόρχες.

Η Βραζιλία είναι εκείνη που έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορεί να δημιουργήσει τίποτα μπροστά στην εστία του Νάβας.

Φτάσαμε στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Το παιχνίδι δεν έχει ρυθμό.

13'Καλή στιγμή για την Κόστα Ρίκα. Ο Γκαμπόα από τα δεξιά γύρισε ωραία την μπάλα στο ύψος του πέναλτι όπου ο Μπόρχες έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Άλισον.

11' Ο Κασεμίρο βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου αφού άνοιξε η μύτη του.

Αυτό έκανε και η άμυνα της Κόστα Ρίκα απομάκρυνε.

Η μπάλα είναι έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά. Λογικά θα κάνει σέντρα ο Νεϊμάρ.

9'Φάουλ σε καλή θέση για την Βραζιλία. Ο Ντουάρτε έσπρωξε τον Γουίλιαν.

Με εξαίρεση ένα σουτ του Κοουτίνιο δεν έχουμε δει κάτι αξιόλογο στο ματς μέχρι τώρα.

Η Βραζιλία έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να "σπάσει" την άμυνα της Κόστα Ρίκα.

Με εξαίρεση τον Ουρένια που βρίσκεται στο κέντρο όλοι οι άλλοι παίκτες της Κόστα Ρίκα είναι στο δικό τους μισό σε δύο γραμμές άμυνας.

1'Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Η Βραζιλία παίζει με τις μπλε εμφανίσεις, ενώ αρχηγός της είναι ο Τιάγκο Σίλβα. Σε αντίθεση με το πρώτο ματς στο οποίο ήταν ο Μαρσέλο.

Οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων έχουν πάρει ήδη τις θέσεις τους.

Για τους φίλους των στατιστικών η Βραζιλία έχει επικρατήσει στους 9 από τους τελευταίους δέκα αγώνες της απέναντι στην Κόστα Ρίκα. Τελευταία ήττα για τη σελεσάο το 1960 σε φιλικό παιχνίδι!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Βραζιλία (4-2-3-1): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Παουλίνιο, Κοουτίνιο, Ουίλιαν, Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεζούς.

Κόστα Ρίκα (5-4-1): Νάβας, Ακόστα, Γκονζάλες, Ντουάρτε, Οβιέδο, Γκαμπόα, Γκουζμάν, Μπόρχες, Βανέγκας, Μπράιαν, Ουρένια

Η Βραζιλία μετά την ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στην Ελβετία θέλει νίκη για να μην μπλέξει, ενώ η Κόστα Ρίκα αναζητά τους πρώτους της βαθμούς.