Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Ιράν - Ισπανία

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στο Ιράν και την Ισπανία για τη 2η αγωνιστική της Β' ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Δείτε εδώ την εξέλιξη

62' Θα σκοράρει το Ιράν αλλά το γκολ θα ακυρωθεί ως οφσάιντ μετά από τη χρήση του VAR. Υπάρχει οφσάιντ μετά την πρώτη κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στον Εζτολαχί.

60' Σέντρα από τα δεξιά και κεφαλιά του Ταρεμί με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

58' Κερδίζει κόρνερ η Ισπανία από τα αριστερά αλλά εκτελέστηκε με πάσα και η μπάλα χάθηκε.

56' Κερδίζει κόρνερ το Ιράν που πλέον πρέπει να βγει από την άμυνα του. Πέρασε χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ με τον Ντε Χέα να μπλοκάρει εύκολα.

54' ΓΚΟΛΙράν-Ισπανία 0-1 (Ντιέγκο Κόστα). Ο Ντιέγκο Κόστα επιχείρησε να γυρίσει μέσα στην περιοχή, έγινε κόντρα πάνω στο πόδι του και με το γόνατο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

53' Τεράστια ευκαιρία για το Ιράν να ανοίξει το σκορ. Μετά από πλάγιο άουτ και διώξιμο της άμυνας των Ισπανών η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ που έκανε απευθείας το βολέ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία του Ντε Χέα.

52' Ο Ίσκο από το ύψος του πέναλτι θα σουτάρει αλλά και πάλι η μπάλα θα φύγει ψηλά έξω.

50' Ο Σέρχιο Ράμος έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ με τον γκολκίπερ του Ιράν με εντυπωσιακή επέμβαση να διώχνει αρχικά ενώ στη συνέχεια ο Λούκας Βάθκεθ δεν μπόρεσε με την προβολή να βρει τη μπάλα.

49' Κερδίζει κόρνερ η Ισπανία από τα αριστερά. Πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και προβολή στο δεύτερο με τον γκολκίπερ του Ιράν να διώχνει σωτήρια.

366 πάσες έχουν κάνει μέχρι στιγμής οι Ισπανοί έναντι 66 των Ιρανών.

46' Σφύριγμα για την έναρξη του δευτέρου μέρους στο Ιράν-Ισπανία.

Χωρίς αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο 45λεπτο.

45' Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ στο Ιράν-Ισπανία.

45' Σουτ του Σίλβα, η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ, το οποίο θα περάσει ανεκμετάλλευτο.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.

42' Ο Ίσκο από τα αριστερά έκανε ωραία ενέργεια και το γύρισμα προς τον Σίλβα ο οποίος έκανε το κοντρόλ και αμέσως το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

37' Στο έδαφος, εκτός περιοχής, ο Χατζισαφί που δείχνει να έχει τραυματιστεί. Συγκρούστηκε με τον Χοσεϊνί στην εκτέλεση του κόρνερ.

36' Στην επίθεση μετά από ώρα το Ιράν, σέντρα από τα δεξιά με τον Σέρχιο Ράμος να διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ.

33' Τόσο ο Πικέ όσο και ο Ράμος παίζουν πέντε-επτά μέτρα κάτω από την μεσαία γραμμή, δείγμα της πίεσης της Ισπανίας.

30' Η μπάλα μέσα στην περιοχή του Ιράν με τον Σίλβα να κάνει το γυριστό αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από την εστία.

30' Ωραία προσπάθεια του Ινιέστα και ένα-δυο, κερδίζει κόρνερ η Ισπανία, το πρώτο στο ματς μετά από γύρισμα από τα αριστερά.

25' Εκτέλεσε ο Σίλβα αλλά μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Μπεϊρανβάντ παρά το γεγονός ότι η μπάλα κόντραρε και άλλαξε λίγο πορεία.

23' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ισπανία, θα κερδίσει ο Σέρχιο Μπουσκέτς.

20' Συμπληρώσαμε είκοσι λεπτά αγώνα και δεν έχει αλλάξει ούτε η εικόνα του αγώνα, ούτε υπάρχει σκορ.

18' Ο Σίλβα έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να μην πηγαίνει προς την εστία.

17' Ωραία μπαλιά του Ινιέστα προς τον Ντιέγκο Κόστα που δεν μπόρεσε να γυρίσει μέσα στην περιοχή και να σουτάρει προς την εστία του Ιράν.

14' Πρώτο σουτ για το Ιράν από τον Ανσαριφάρντ που όμως ήταν αρκετά άστοχο και δεν ανησύχησε τον Ντε Χέα.

13' Προσπαθεί με κάθε τρόπο η Ισπανία να πάρει προβάδισμα στο σκορ αλλά η άμυνα του Ιράν είναι αποτελεσματική μέχρι στιγμής.

10' Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο και το 0-0 παραμένει στην αναμέτρηση Ιράν-Ισπανία.

Καλή εκτέλεση του Νταβίδ Σίλβα η μπάλα πέρασε από πολλά κεφάλια χωρίς αποτέλεσμα.

9' Φάουλ κερδίζει ο Ίθκο από αριστερά

5' Πρώτη καλή κατεβασιά για το Ιράν που φέρνει ένα φάουλ σαν κοντινό κόρνερ. Το κέρδισε ο Αμιρί.

4' Μακρινό σουτ του Βάσκεθ άουτ

1' Σέντρα αγώνα

Η ενδεκάδα για την Ισπανία: Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Ράμος, Ζόρντι Άλμπα, Σέρχιο, Ινιέστα, Ίθκο, Λούκας Βάσκεθ, Ντιέγκο Κόστα, Σίλβα

H ενδεκάδα για το Ιράν:Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Ομίντ, Ανσαριφάρντ, Αμίρι, Ταρέμι, Χοσέινι, Αζμούν, Ρεζαεγιάν

Για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου η αναμέτρηση διεξάγεται στην Kazan Arena.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Ιράν-Ισπανία.