Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Πορτογαλία – Μαρόκο 1-0 Τελικό

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018:  Πορτογαλία – Μαρόκο 1-0 Τελικό

Η Πορτογαλία αντιμετωπίζει στο Λουζνίκι το Μαρόκο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Πορτογαλία έφτασε τους τέσσερις βαθμούς, αποκλείστηκε το Μαρόκο. Το γκολ του Ρονάλντο στο 4' έφτανε και περίσσευε για να φτάσουν οι Ίβηρες στη νίκη.

95'Λήξη του αγώνα, Πορτογαλία - Μαρόκο 1-0.

95'Ο Γκέντες έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

93'Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Μαρόκο με τον Μπενατιά. Το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό από καλή θέση στην περιοχή, κατέληξε πάνω από το δοκάρι.

92'Κίτρινη κάρτα στον Άντριεν Σίλβα.

Θέλεις να επικοινωνείς με τους συνεργάτες σου, όσο μακριά κι αν βρίσκεστε; Με το COSMOTE Business One, μπορείς. Γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να πραγματοποιείς video κλήσεις και να μοιράζεσαι την οθόνη και τα αρχεία σου με τους συνεργάτες σου, πιο εύκολα και γρήγορα από ποτέ. Μάθε περισσότερα.

90'Μεγάλη ευκαιρία για το Μαρόκο. Αριστερό σουτ του Ζιγιές από καλή θέση, η μπάλα στην πλάτη του Πέπε και κόρνερ.

89'Αλλαγή για την Πορτογαλία. Έξω ο Μοουτίνιο, μέσα ο Άντριεν Σίλβα.

86'Αλλαγή για το Μαρόκο. Έξω ο Ελ Αχμαντί, μέσα ο Φαζρ.

85'Ο Ρονάλντο εκτέλεσε το φάουλ, βρήκε το τείχος, η μπάλα έφτασε στον ίδιο μέσα στην περιοχή, έπεσε έπειτα από ελάχιστη επαφή, ζήτησε πέναλτι, αλλά δεν δόθηκε κάτι.

84'Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, το κέρδισε ο Ρονάλντο. Καλή θέση για να το εκτελέσει.

81'Στην εκτέλεση κόρνερ πριν το σουτ, ο Πέπε προσπάθησε να διώξει, η μπάλα βρήκε και το χέρι του, αλλά θεωρήθηκε ακούσιο και δεν δόθηκε κάτι.

81'Ο Ντιράρ έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

78'Καλή στιγμή για το Μαρόκο. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Μπενατιά προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα περρισσότερο βρήκε την πλάτη του και κατέληξε άουτ.

Πολλές φορές ο Ρονάλντο βρίσκει απέναντι δυο αντιπάλους

75'Αλλαγή για το Μαρόκο. Μέσα ο Καρσελά, έξω ο Μπελχαντά.

72'Έχουμε μπει στο τελευταίο 20λεπτο και το Μαρόκο βλέπει να στενεύει ο κλοιός. Με ήττα μένει εκτός συνέχειας.

70'Αλλαγή για την Πορτογαλία. Έξω ο Ζοάο Μάριο, μέσα ο Μπρούνο Φερνάντες

69'Αλλαγή για το Μαρόκο. Έξωο Μπουταΐμπ, μέσα ο Ελ Καάμπι.

60'Καλύτερο το Μαρόκο στο β' μέρος, κυνηγά με μανία το 1-1. Πιέζονται αρκετά οι Πορτογάλοι.

60'Νέα ευκαιρία για το Μαρόκο, με τον Μπενατιά να σουτάρει με το αριστερό από καλή θέση και τη μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι του Ρούι Πατρίσιο.

59'Αλλαγή για την Πορτογαλία. Μέσα ο Ζέλσον Μαρτίνς, έξω ο Μπερνάρντο Σίλβα.

57'Τρομερή επέμβαση του Ρούι Πατρίσιο στην δεξιά του γωνία έπειτα από κεφαλιά του Μπελχαντά. Μια ανάσα από το 1-1 το Μαρόκο.

55'Δυνατό δεξί σουτ του Μπελχαντά μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε τη μπάλα ο Ρούι Πατρίσιο.

55'Δέκα λεπτά στο β' μέρος, παραμένει το 1-0 για τους Πορτογάλους από το 4ο λεπτό.

51'Απογοητευτικό σουτ του Ρονάλντο με το δεξί μέσα από την περιοχή. Καλή στιγμή για τους Πορτογάλους να κάνουν το 2-0. Ο Γκέντες ήθελε να σουτάρει, αλλά τελικά έκανε καταλάθος πάσα στον CR7.

47'Δεν υπάρχουν αλλαγές για τις δυο ομάδες.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+3'Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Πορτογαλία - Μαρόκο 1-0 (4' Ρονάλντο).

45'+2'Εκτέλεση κόρνερ για το Μαρόκο από τα δεξιά, πρώτη κεφαλιά από τον Μπελαντά, ο Μπενατιά πήγε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν πρόλαβε και αυτή πέρασε άουτ. Καλή στιγμή για τους Αφρικανούς.

45'Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

40 Κίτρινη κάρτα στον Μπενατιά για σκληρό φάουλ.

39'Τεράστια ευκαιρία για την Πορτογαλία. Ο Γκέντες βρέθηκε απέναντι από τον , Χακίμι, Ντα Κόστα, Μπενατιά, Ντιράρ, Ζιγιέκ, έκανε το δεξί σουτ, αλλά με το αριστερό χέρι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση ο Μαροκινός γκολκίπερ.

39'51%-49% η κατοχή της μπάλας για την Πορτογαλία, 4(1)-7(2) οι τελικές στο ματς για το Μαρόκο

32'Δεν είναι καλή η εκτέλεση, η μπάλα χτυπάει στο τείχος.

31'Φάουλ για την Πορτογαλία λίγο έξω από την περιοχή του Μαρόκου, καλή θέση για το δεξί του Ρονάλντο. Θυμίζουμε ότι με φάουλ είχε κάνει το 3-3 με την Ισπανία στην πρεμιέρα.

27'Ο προπονητής του Μαρόκου ήθελε VAR στην φάση με την πτώση του Άμραμπατ στην περιοχή της Πορτογαλίας, ο διαιτητής άφησε το ματς και υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες στον τέταρτο, ρέφερι, γι' αυτό και δέχτηκε τις παρατηρήσεις.

23'Ο Ζιγιάκ σούταρε έξω από την περιοχή με το δεξί, ο Ρούι Πατρίσιο μπλόκαρε στο κέντρο της εστίας του.

20'Το Μαρόκο δεν έχει κλειστεί πίσω, ψάχνει τρόπους να φτάσει στην ισοφάριση, βγαίνει μπροστά.

18'Καλή στιγμή με τον Ζιγιάκ για το Μαρόκο, όταν έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή από αριστερά, αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω σε αντίπαλο.

Πήγε στο Μουντιάλ για να (απο)δείξει ότι είναι ο καλύτερος όλων

Ο Ρονάλντο πανηγυρίζει το γκολ του

13'Παρακολουθούμε ένα πολύ καλό παιχνίδι μέχρι στιγμής. Μακάρι το θέαμα να συνεχίσει να είναι έτσι και στην συνέχεια.

12'Καλή στιγμή για το Μαρόκο, με τον Μπενατιά να πιάνει την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, αλλά ο Ρούι Πατρίσιο έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

O Ρονάλντο άφησε το μουσάκι για να δηλώσει G.O.A.T. Διαβάστε εδώ αναλυτικά.

10'Έφυγε το πρώτο δεκάλεπτο και η Πορτογαλία έχει μπει σε θέση οδηγού από νωρίς με τον συνήθη ύποπτο.

9'Ευκαιρία για την Πορτογαλία. Ο Ρονάλντο πήρε την μπάλα στην περιοχή, έπεσαν πάνω του οι Χακίμι και Ντα Κόστα, πάντως πρόλαβε να κάνει το διαγώνιο σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

7'Εκπληκτικό ξεκίνημα ξανά για την Πορτογαλία, σεληνιασμένος ο Ρονάλντο. Να δούμε πώς θα αντιδράσει το Μαρόκο.

4'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ρονάλντο): Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά με τον Μοουτίνιο, καρφωτή κεφαλιά του Ρονάλντο και η μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Ελ Κατζουί, για το 1-0 των Ιβήρων. Όπως και στο προηγούμενο ματς, έτσι και τώρα σκόραρε στο 4ο λεπτό και έφτασε τα 4 γκολ στο Μουντιάλ!

2'Καλοζυγισμένη σέντρα από τα αριστερά, κεφαλιά του Μπουταΐμπ στο πρώτο δοκάρι και υπό πίεση, η μπάλα πέρασε άουτ. Μπήκε δυνατά το Μαρόκο στο ματς.

1'Έναρξη του αγώνα.

Όρκος νίκης από τους παίκτες των δυο ομάδων λίγο πριν την σέντρα.

Έχουμε μπει στην τελική ευθεία για την σέντρα στην αναμέτρηση.

Να πούμε πως η εξέδρα των Μαροκινών έχει κερδίσει τις εντυπώσεις στον παλμό!

Οι δυο ομάδες ετοιμάζονται να βγουν στο γήπεδο για τους εθνικούς ύμνους και την σέντρα του αγώνα.

Στους 20 βαθμούς κελσίου η θερμοκρασία στη Μόσχα.

Η συνεργασία στην επιχείρησή σου έχει τη μεγαλύτερη αξία για σένα; Με το COSMOTE Business One, επικοινωνείς με τους συνεργάτες σου αξιόπιστα και αποδοτικά. Πραγματοποίησε video κλήσεις και μοιράσου τα αρχεία και την οθόνη σου με τους συνεργάτες σου, όσο μακριά και αν βρίσκεστε. Μάθε περισσότερα.

Ο αγώνας γίνεται στο Λουζνίκι της Μόσχας.

Ο Φερνάντο Σάντος επέλεξε να ξεκινήσει τον Ζοάο Μάριο στο αρχικό σχήμα, ενώ βασικός ξεκινάει και ο πρώην σέντερ μπακ του Ολυμπιακού και νυν της Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ, Μανουέλ Ντα Κόστα, για τους Αφρικανούς, που θα επιδιώξουν την έκπληξη.

Οι συνθέσεις:

Πορτογαλία: Ρούι Πατρίσιο, Πέπε, Γκερέιρο, Φόντε, Σέντρικ, Μοουτίνιο, Ζοάο Μάριο, Μπερνάρντο Σίλβα, Καρβάλιο, Ρονάλντο, Γκέντες.

Μαρόκο: Ελ Κατζουί, Χακίμι, Ντα Κόστα, Μπενατιά, Ντιράρ, Ζιγιέκ, Ελ Αχμάντι, Μπελαντά, Μπουσουφά, Ν. Άμραμπατ, Μπουταΐμπ.