Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Πολωνία – Σενεγάλη 1 - 2 τελικό σκορ

H Πολωνία τίθεται αντιμέτωπη με τη Σενεγάλη για την 1η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Σενεγάλη κάνει την έκπληξη και επικρατεί της Πολωνίας με 2-1.

Τέλος του ματς!

Τέσσερα τα λεπτά του επιπλέον χρόνου

86' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για την Πολωνία! Ο Χριχόβιακ με δύσκολη κεφαλιά ξαναβάζει τους Πολωνούς στο ματς

83' Εκτός παιχνιδιού ο Πίστσεκ, στη θέση του ο Μπερεζίνσκι

82' Σουτ του Ρίμπους από την μικρή περιοχή. Μαζεύει άνετα ο Εντιαγέ

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο

80' Σέντρα του Ρίμπους από τα αριστερά, Ο Κοβνάτσκι κάνει την καρφωτή κεφαλιά με τον Εντιαγέ να μην ανησυχεί

75' Αλλαγή και για τη Σενεγάλη. Ο Νιάνγκ που αντιμετωπίζει ενοχλήσεις αντικαθίστασται από τον Κονατέ

73' Αλλαγή για την Πολωνία. Ο Μίλικ στον πάγκο, στη θέση του ο Κοβνάτσκι

Μουντιάλ 2018: Το αυτογκόλ καραμπόλα που έβαλε μπροστά τη Σενεγάλη

69' Αγγίζει το γκολ η Πολωνία. Ο Πίστσεκ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Μίλικ μπήκε στην πορεία της μπάλας με την προσπάθειά του να περνά λίγο άουτ

62' Αλλαγή για τη Σενεγάλη. Ο Ντιουφ περνά εκτός, ο Εντόι μπαίνει στη θέση του

60' ΓΚΟΛ Πολωνία-Σενεγάλη 0-2 (Νιανγκ). Λάθος γύρισμα του Κριχόβιακ, ο Νιανγκ που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο έτρεξε προς την μπάλα, την τσίμπησε προ του Στσέσνι και στην κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

56'Νέα καλή στιγμή για την Πολωνία. Σέντρα από τα αριστερά με τον Πίστσεκ να έρχεται από την άλλη πλευρά, να πιάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα έξω.

50' Ο Λεβαντόβσκι ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ. Έστειλε τη μπάλα προς το αριστερό γάμα αλλά ο Κ. Εντιάιγ με όμορφη επέμβαση έδιωξε τη μπάλα και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

49' Κίτρινη στον Σανέ. Ο Λεβαντόβσκι έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, πήγε προς την περιοχή, πρόλαβε τον Σανέ ο οποίος τον ανέτρεψε έξω από τη περιοχή και είδε την κίτρινη κάρτα.

48' Με την είσοδο του Μπέντναρεκ η Πολωνία έχει αλλάξει και το σύστημα της καθώς πλέον παίζει με 3-5-2.

46' Στην πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ο Μπέντναρεκ προσπάθησε ενα διώξει τη μπάλα και χτύπησε στο κεφάλι καθώς βρήκε πάνω στον Ντιούφ και έμεινε κάτω για κάποια δευτερόλεπτα με το ιατρικό τιμ να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο.

46' Στη σέντρα η Πολωνία, στην έναρξη του δευτέρου μέρους.

46' Αλλαγή για την Πολωνία. Στο παιχνίδι περνάει ο Μπεντνάρεκ αντί του Μπλαστσικόβσκι ο οποίος είχε δεχτεί ένα χτύπημα στο πρώτο μέρος στον αστράγαλο.

Μακριά από την εστία έχουν μείνει τα δυο βαριά χαρτιά των δυο ομάδων Λεβαντόβσκι και Μανέ που έχουτν κινηθηθεί ελάχιστα εντός περιοχής.

45' Ημίχρονο στην αναμέτρηση με την Σενεγάλη να είναι μπροστά στο σκορ από το 38' και το αυτογκόλ του Τσιόνεκ.

45' Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.

42' Κόρνερ από τα δεξιά για την Σενεγάλη. Ο Σανέ πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος αλλά αυτή ήταν άστοχη.

38' ΓΚΟΛΠολωνία-Σενεγάλη (Τσιόνεκ). Η Σενεγάλη ανοίγει το σκορ με αυτογκόλ του Τσιόνεκ. Ο Γκείγ εκτός περιοχής έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στον Τσιόνεκ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

36' Προσωρινή διακοπήε στο ματς καθώς είναι κάτω ένας παίκτης από κάθε ομάδα.

27' Η μπάλα πάει πάνω-κάτω και από τις δυο ομάδες αλλά χωρίς ουσιαστικά τη μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής.

23' Γυριστό σουτ από τον Λεβαντόβσκι αλλά δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε έξω.

22' Έχουμε συμπληρώσει 22' από τα 45' λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και η κατοχή είναι στο 65-35% υπερ της Πολωνίας.

18'Ωραία επίθεση από τη Σενεγάλη με τον Νιανγκ να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε ένα κακό σουτ και ο γκολκίπερ της Πολωνίας δεν κινδύνεψε.

14' Πρώτο κόρνερ και για την Πολωνία, από τα δεξιά, μετά από παρέμβαση του Κουλιμπαλί.

12' Πρώτη κίτρινη στην αναμέτρηση, θα τη δει ο Κριχόβιακ για φάουλ πάνω στον Νιανγκ.

9' Προσπαθεί να αναπτυχθεί η Πολωνία από τα πλάγια, πότε από τα δεξιά, πότε από τα αριστερά, χωρίς αποτέλεσμα έως τώρα. Πιέζουν αρκετά οι επιθετικοί της Σενεγάλης.

7' Σέντρα σουτ από τον Νιανγκ αλλά ο Στσέσνι έπιαε εύκολα τη μπάλα.

6'Πρώτο κόρνερ στο ματς. Θα το κερδίσει η Σενεγάλη από τα αριστερά αλλά έδιωξε εύκολα η άμυνα της Πολωνίας.

3' Κυκλοφορία της μπάλας από την Πολωνία με τη Σενεγάλη να περιμένει πίσω από τη σέντρα και να κλείνει σωστά τους χώρους σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

1' Σέντρα στο ματς και πρώτη επίθεση για τη Σενεγάλη.

Και τώρα ο ύμνος της Σενεγάλης.

Η ώρα για τους Εθνικούς ύμνους, αρχή με αυτόν της Πολωνίας.

Φυσικά τα αστέρια των δυο ομάδων είναι ο Λεβαντόβσκι για τη Πολωνία και ο Σανέ για τη Σενεγάλη.

Όλα είναι έτοιμα για να βγουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Από την ενδεκάδα της Πολωνίας απουσιάζει ο Γκλικ ο οποίος τραυματίστηκε λίγες μέρες πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο αλλά τελικά παρά τις αρχικές εκτιμήσεις συμπεριλήφθηκε στην αποστολή και δεν αποκλείεται να προσφέρει τις υπηρεσίες του στην διάρκεια του ματς.

Ας δούμε και τις ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στσέσνι, Πίστσεκ, Πάζνταν, Τσιόνεκ, Ρίμπους, Κριχόβιακ, Ζιελίνσκι, Μπλαστσικόβσκι, Μίλικ, Γκροσίτσκι, Λεβαντόβσκι.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Κ. Εντιάιγ, Ουαγκέ, Σανέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Σαρ, Α. Εντιάιγ, Γκέιγ, Νιανγκ, Μανέ, Ντιουφ.