Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Τυνησία - Αγγλία 1 - 2 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης της Τυνησίας με την Αγγλία για την πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πρωταγωνιστής της Αγγλίας ο Χάρι Κέιν, που σκόραρε δύο φορές (11', 91'). Στο 35' ισοφάρισε η Τυνησία με πέναλτι του Σασί.

Τέλος αγώνα, με την Αγγλία να επικρατεί 2-1 της Τυνησίας.

93' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Αγγλία, με τον Ντάιερ να παίρνει τη θέση του Λίνγκαρντ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τρίπιερ, ο Μαγκουάιρ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο αμαρκάριστος Κέιν από τη μικρή περιοχή νίκησε τον τερματοφύλακα της Τυνησίας.

91' Γκοοοοοοολ για την Αγγλία με τον Χάρι Κέιν.

4 τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά.

Στενεύουν τα περιθώρια για την Αγγλία.

88' Καλή στιγμή για την Αγγλία, αλλά ούτε ο Ράσφορντ, ούτε ο Λίνγκαρντ σούταραν μέσα από την περιοχή.

86' Μετά από μίνι καθυστέρηση, συνεχίζεται το παιχνίδι.

85' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Τυνησία, με τον Καλιφά να παίρνει τη θέση του Καζρί.

84' Τραυματίστηκαν ο τερματοφύλακας της Τυνησίας και ο αμυντικός της Αγγλίας, Στόουνς, στη διεκδίκηση της μπάλας μετά από την εκτέλεση κόρνερ.

83' Η Αγγλία κερδίζει κόρνερ.

80' Αλλαγή για την Αγγλία, ο Λόφτους-Τσικ παίρνει τη θέση του Ντέλε Άλι.

79' Άστοχη η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιανγκ.

78' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Αγγλία.

77' Ανεβάζει πάλι την πίεσή της η Αγγλία.

73' Αλλαγή για την Τυνησία, ο χαφ Μπεν Αμόρ παίρνει τη θέση του μέσου Σλιτί

Το δεύτερο ημίχρονο δεν έχει καμία σχέση με το πρώτο, με την Αγγλία να μην βρίσκει χώρους.

69' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ, η μπάλα φεύγει άουτ.

68' Αλλαγή για την Αγγλία, ο Ράσφορντ παίρνει τη θέση του Στέρλινγκ.

66' Ακόμα μία επιθετική προσπάθεια της Αγγλίας χωρίς αντίκρισμα.

Επιθετικά η Τυνησία είναι... ανύπαρκτη, αλλά έχει το αποτέλεσμα που θέλει, αφού παραμένει το 1-1.

60' Η Αγγλία έχει... εγκατασταθεί έξω από την περιοχή της Τυνησίας, αλλά μέχρι εκεί.

58' Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες μέχρι στιγμής το δεύτερο ημίχρονο.

55' Ασφυκτική η πίεση των Άγγλων, δεν επιτρέπουν στην Τυνησία να περάσει το κέντρο του γηπέδου.

51' Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκει στην Αγγλία, με τον Ντέλε Άλι να παίρνει την κεφαλιά, αλλά τον τερματοφύλακα της Τυνησίας να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Πιο συγκεντρωμένοι στο πρώτο 5λεπτο του δευτέρου μέρους οι Τυνήσιοι.

Τα 6 σουτ εντός στόχου που είχαν οι Άγγλοι ήταν τα περισσότερά τους σε πρώτο ημίχρονο αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 1966, αλλά και τα περισσότερα για ομάδα σε πρώτο 45λεπτο στο εν εξελίξει Μουντιάλ!

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

Επιστροφή σε 12-13 λεπτά.

12 τελικές (και δύο δοκάρια) η Αγγλία, 4 έχει η Τυνησία.

Θα λέγαμε ότι αυτό το 1-1 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, με την Αγγλία να κυριαρχεί απόλυτα και να σπαταλά σωρεία ευκαιριών.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

45'+2' Νέος τραυματισμός για παίκτη της Τυνησίας, με τον Μααλούλ να κρατάει τα πλευρά του.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

44' Δοκάρι για την Αγγλία, με τον Λίνγκαρντ να τσιμπάει την μπάλα, αλλά εκείνη δεν του έκανε το χατίρι.

43' Κι άλλη καλή στιγμή για την Αγγλία, με τον Λίνγκαρντ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά την μπάλα να κοντράρει σε πλάτη αμυνόμενου και να φεύγει κόρνερ.

42' Η Αγγλία πιέζει, καθώς θέλει ένα δεύτερο γκολ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Η μπάλα βρήκε μέχρι και στο οριζόντιο δοκάρι, με τους Άγγλους να έχουν τρεις φορές την ευκαιρία να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά να αστοχούν.

39' Τρομερή ευκαιρία για την Αγγλία σε φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή.

Αλλαγή δεδομένων στο ματς, είναι ένα ερώτημα η αντίδραση της Αγγλίας τώρα.

Στο μεταξύ, ο αμυντικός της Αγγλίας, Γουόκερ, πήρε κίτρινη κάρτα για την παράβαση στην οποία υπέπεσε.

1-1 λοιπόν για την Τυνησία σχεδόν από το... πουθενά.

35' Γκολ για την Τυνησία, αφού ο Σασί ευστόχησε στο πέναλτι.

Ο Γουόκερ έπεσε άτσαλα πάνω στον Φαχρεντίν Μπεν Γιουσέφ.

33' Πέναλτι για την Τυνησία.

3 τελικές η Τυνησία-7 έχει η Αγγλία.

27' Καλή στιγμή για την Τυνησία, με το σουτ του Σασί να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

26' 61%-39% υπέρ της Αγγλίας η κατοχή της μπάλας.

25' Πολύ δραστήριοι οι μέσοι και οι επιθετικοί της Αγγλίας, δημιουργούν πολλά προβλήματα στην άμυνα της Τυνησίας.

24' Πολύ καλή στιγμή για την Αγγλία, με τον Λίνγκαρντ να αστοχεί πάλι μέσα από την περιοχή.

23' Σουτ του Σλιτί έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει ψηλά.

23' Κόρνερ για την Τυνησία, με τον Μπρον να κάνει κούρσα από τα δεξιά.

Προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι η Τυνησία.

Η Αγγλία κυριαρχεί απόλυτα στα πρώτα 18 λεπτά, ακίνδυνη η Τυνησία.

18' Σουτ του Χέντερσον, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Τυνησίας.

15' Αναγκαστική αλλαγή για την Τυνησία, με τον τερματοφύλακα Χασέν να αποσύρεται και τον Μπεν Μουσταφά να παίρνει τη θέση του.

13' Όπως φαίνεται, ο τερματοφύλακας της Τυνησίας δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω των ενοχλήσεων στον ώμο.

Ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας της Τυνησίας απέκρουσε και ο Χάρι Κέιν πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

11' Γκολ για την Αγγλία με τον Χάρι Κέιν.

10' Σουτ του Κέιν, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

Ο τερματοφύλακας της Τυνησίας τραυματίστηκε στον ώμο, αλλά προς το παρόν συνεχίζει.

5' Δεύτερη καλή ευκαιρία για την Αγγλία με τον Στέρλινγκ να μπερδεύεται και να στέλνει την μπάλα άουτ ενώ βρέθηκε μόνος του στη μεγάλη περιοχή.

3' Πρώτη καλή στιγμή για την Αγγλία με τον Ντέλε Άλι να σουτάρει, αλλά την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει εκτός γηπέδου.

Ξεκίνησε το ματς.

Στη σέντρα η Αγγλία.

Τα πάντα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.

Η σειρά του εθνικού ύμνου της Αγγλίας.

Τώρα γίνεται η ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Τυνησίας.

Δέκα λεπτά για τη σέντρα του αγώνα.

Μόνο 5 παίκτες της Εθνικής Αγγλίας έχουν εμπειρία από Παγκόσμιο Κύπελλο. Κανείς από αυτούς δεν έχει σκοράρει στη μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου.

Η Τυνησία επιστρέφει σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από 12 χρόνια, ενώ δεν κέρδισε στις 3 προηγούμενες συμμετοχές της (1998, 2002, 2006): 3 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Το 1998, Τυνησία και Αγγλία είχαν συναντηθεί ξανά στην πρεμιέρα του Μουντιάλ, με την Αγγλία να κερδίζει 2-0.

Η Αγγλία δεν έχει χάσει ποτέ από αφρικανική ομάδα σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου (2-4-0).

Νωρίτερα, για τον ίδιο όμιλο, το Βέλγιο επικράτησε 3-0 του Παναμά.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κολομβιανός Βίλμαρ Ρολντάν.

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο Βόλγκογκραντ.

Η ενδεκάδα της Αγγλίας (3-5-2): Πίκφορντ - Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ - Τρίπιερ, Ντέλε Άλι, Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Γιανγκ - Στέρλινγκ, Κέιν

Η ενδεκάδα της Τυνησίας (4-3-3): Χασέν – Μεριάχ, Σ. Μπεν Γιουσέφ, Μπρον, Μααλούλ – Σκιρί, Μπαντρί, Σασί - Φ. Μπεν Γιουσέφ, Καζρί, Σλιτί

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Τυνησία-Αγγλία για την πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.