Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Βραζιλία - Ελβετία 1 - 1

Τέλος του ματς!

Αναμπουμπούλα στην περιοχή, με τον Ρενάτο Αουγκούστο να κάνει το παράλληλο γύρισμα και την άμυνα της Ελβετίας να διώχνει πάνω στη γραμμή!

94' Τελευταία φάση στο παιχνίδι με φάουλ σε καλή θέση για την Βραζιλία

91' Νέα απίθανη ευκαιρία για την Βραζιλία! Ο Μιράντα έκανε το σκαστό σουτ από το ύψος του πέναλτυ με την μπάλα να γλύφει το δεξί δοκάρι του Ζόμερ

90' Μεγάλη ευκαιρία για την Βραζιλία! Ο Φιρμίνο έπιασε την κεφαλιά ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής με τον Ζόμερ να έχει ξανά απάντηση

88' Καρφωτή κεφαλιά του Νεϊμάρ. Μπλοκάρει και πάλι ο Ζόμερ

87' Παραλίγο μπέρδεμα στην ελβετική άμυνα. Πέφτε και μαζεύει ο Ζόμερ

87' Κλείνει τις αλλαγές της η Ελβετία. Ο Λανγκ στο ματς αντί του Λιχτστάινερ

Πέντε λεπτά ως τη συμπλήρωση των 90 λεπτών

82' Σουτ του Φιρμίνο από τα πλάγια, η μπάλα περνά ψηλά άουτ

80' Αλλαγή και για την Ελβετία. Ο Εμπολό περνά στο ματς, με τον Σεφέροβιτς να πηγαίνει στον πάγκο

79' Αλλαγή για την Βραζιλία. Ο Φιρμίνο στο ματς αντί του Ζεσούς

78' Πλασαριστό σουτ του Νεϊμάρ πέφτει και μπλοκάρει ο Σόμερ

77' Σουτ του Φερναντίνιο, η μπάλα στα... πουλιά

73΄ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τη Βραζιλία. Υπάρχει κράτημα από τον Ελβετό αμυντικό, ωστόσο αν δινόταν παράβαση θα ήταν αρκετά αυστηρή

73' Συρτό σουτ του Τζεμαϊλί. Μπλοκάρει με ευκολία ο Άλισον

70' Απαντά στις αλλαγές η Ελβετία. Ο Ζακάρια στη θέση του Μπεχράμι

70' Ευκαιρία για την Βραζιλία! Ο Κοουτίνιο κατέβασε άψογα τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ωστόσο το τελείωμά του δεν ήταν το ιδανικό με τη μπάλα να περνά άουτ

68' Κίτρινη στον Μπεχράμι για φάουλ στον Νεϊμάρ

67' Νέα αλλαγή για τη Βραζιλία. Ο Παουλίνιο εκτός, ο Ρενάτο Αγκούστο στη θέση του

60' Αλλαγή για την Βραζιλία. Ο Φερναντίνιο περνά στο ματς αντί του Παουλίνιο

57' Διπλή προσπάθεια του Νεϊμάρ η οποία σταματά στα σώματα των Ελβετών. Στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος μπήκε από αριστερά στην περιοχή κερδίζοντας το κόρνερ

Φτάσαμε στο 55 λεπτό του ματς

49' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Ελβετία! Απίστευτη αδράνεια της άμυνας της Βραζιλίας, με τον Ζούμπερ να πηδά ολομόναχος στη μικρή περιοχή μετά από κόρνερ του Σακίι και να φέρνει στα ίσια της δύο ομάδες

47' Κίτρινη στον Κασεμίρο για φάουλ στον Τζεμαΐλι

Χωρίς αλλαγές επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος!

Επιστρέφουμε σε περίπου 10 λεπτά για τη συνέχεια

2-1 οι τελικές υπέρ της σελεσάο

44%-56% η κατοχή υπέρ της Ελβετίας στα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Κοουτίνιο με το τρομερό τέρμα που πέτυχε στο 20' έχει διαμορφώσει ως τώρα το σκορ (1-0), δίνοντας το προβάδισμα στην Βραζιλία.

Τέλος του πρώτου μέρους

45' Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Τιάγκο Σίλβα να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Σόμερ

Δύο τα λεπτά του επιπλέον χρόνου

Περίπου πέντε λεπτά ως τη λήξη του πρώτου μέρους

Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά το γκολ.

31' Κίτρινη στον Λιχτστάινερ για φάουλ στον Νεϊμάρ

Ο Βραζιλιάνος κατέβασε τη μπάλα λίγο έξω από την ελβετική περιοχή, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σόμερ και στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό γάμα

20' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑΡΑ από τον Κοουτίνιο!

12' Τρομερή ευκαιρία για την Βραζιλία! Μετά το γύρισμα του Νεϊμάρ, η ελβετική άμυνα μπερδεύτηκε με τον Παουλίνιο να είναι ο τελικός αποδέκτης και το σουτ του να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Σόμερ

4' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για την Ελβετία! Ο Σακίρι από τα δεξιά σέρβιρε στο Ντζεμαΐλι, ο οποίος δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα με την προσπάθεια του να περνά άουτ

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι

Όλα έτοιμα για την έναρξη του παιχνιδιού

Κι αυτό γιατί τέσσερις παίκτες της σελεσάο, οι Νεϊμάρ, Κουτίνιο, Άλισον και Κασεμίρο ηττήθηκαν και αποκλείστηκαν πριν από 9 χρόνια από τους μετέπειτα πρωταθλητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου U17 Ελβετούς, εκ των οποίων τρεις παίκτες είναι και στην τρέχουσα ομάδα (Σεφέροβιτς, Τσάκα, Ρικάρντο Ροντρίγκες).

Στο σημερινό παιχνίδι η Βραζιλία αναζητά μία άτυπη... ρεβάνς από την Ελβετία.

Κατάμεστη είναι φυσικά η Rostov Arena.

Λιγότερο από ένα τέταρτο ως τη σέντρα του ματς

Στην εστία των Ελβετών θα βρίσκεται ο Σόμερ, με την αμυντική τετράδα να αποτελούν οι Λιχτστάινερ, Σαρ, Ακάντζι και Ροντρίγκεζ από δεξιά προς τα αριστερά. Το δίδυμο στα χαφ θα είναι οι Μπεχράμι και Τσάκα που θα έχουν μπροστά τους, τους Σακίρι, Ντζεμαΐλι και Ζούμπερ. Μοναδικός προωθημένος θα είναι ο Σεφέροβιτς.

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Σόμερ, Λίχτστάινερ, Ακάντζι, Σεφέροβιτς, Τσάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκεζ, Ζούμπερ, Ντεμαΐλι, Σάρ, Σακίρι

Ο Άλισον θα βρίσκεται στο τέρμα με τους Τιάγκο Σίλβα και Μιράντα να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Ντανίλο θα είναι στο δεξί άκρο της άμυνας με τον Μαρσέλο στο αριστερό. Κασεμίρο και Παουλίνιο θα είναι τα δυο αμυντικά χαφ. Στο δεξιά της επίθεσης θα είναι ο Γουίλιαν, στο αριστερά ο Νεϊμάρ, ενώ ο Κοουτίνιο θα κινείται στην πλάτη του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Κασεμίρο, Γκαπριέλ Ζεσούς, Νεϊμάρ, Κοουτίνιο, Μαρσέλο, Ντανίλο, Παουλίνιο, Γουίλιαν

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες του ματς

Διάταξη σε 4-2-3-1 έχουν επιλέξει και οι δύο προπονητές.

Το παιχνίδι πρόκειται να διεξαχθεί στο Ροστόφ, ενώ διαιτητής του ματς θα είναι ο Μεξικανός Θέσαρ Ράμος

Από την άλλη οι πολύ σταθεροί Ελβετοί , που έχουν χάσει μόλις μία φορά από τις αρχές του 2016, κι αυτή εκτός έδρας από τους Πορτογάλους τον Σεπτέμβρη με 2-0.

Η σελεσάο είναι αήττητη σε πρεμιέρες Μουντιάλ από το 1934, όταν και είχε ηττηθεί από την Ισπανία με 3-1. Με «μπροστάρη» το Νεϊμαρ ο στόχος είναι ένας: η κορυφή.

Η πέντε φορές Πρωταθλήτρια Κόσμου, Βραζιλία, ξεκινά τις υποχρεώσεις στο Μουντιάλ της Ρωσίας με τον αέρα του φαβορί έχοντας τρομερή ποιότητα στο ρόστερ της.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της Βραζιλίας κόντρα στην Ελβετία, παιχνίδι με το οποίο πέφτει η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής του 5ου ομίλου