Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητή Ελλάδας!

Αυτό το πρωτάθλημα ήταν για τον Παύλο!

Μετά το κλειστό πρώτο ημίχρονο, ο Πασκουάλ έριξε στο τρίτο δεκάλεπτο τον… άσο Νίκο Παππά, ο οποίος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού, για τη νίκη (84-70) επί του Ολυμπιακού, στον πέμπτο τελικό (3-2) και την κατάκτηση του 37ου τίτλου της ιστορίας του.

Μεγάλο ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να εκμεταλλεύονταν –μεταξύ άλλων- την αστοχία των «πράσινων» από τα 6,75μ. (0/7) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (31-35). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά (46-45), αλλά τον διεθνή γκαρντ να παίρνει το «τριφύλλι» στις πλάτες του και να το σπρώχνει αρχικά στο +10 (57-47), ενώ με δικά του καλάθια στην αρχή της τέταρτης μαζί με τον Τζέιμς στο +16 (68-52), στο 32’.

Εκτός από τον Παππά (13π.) και τον Τζέιμς (18π.), πολύ μεγάλη συμβολή στη νίκη του Παναθηναϊκού είχε και ο Σίνγκλετον με 9 πόντους και 17 ριμπάουντ! Από τους Πειραιώτες, ξεχώρισε ο ΜακΛίν με 16 πόντους, με τους Πρίντεζη και Ρόμπερτς να είχαν από 13 και τον Σπανούλη να είχε 11.

Το ματς

Με τους Γκιστ, Σίνγκλετον, Αντετοκούνμπο, Λοτζέσκι και Καλάθη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ενώ από την άλλη η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού αποτελούνταν από τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη. Τη νευρική αρχή των «πράσινων» εκμεταλλεύτηκε ο Πρίντεζης και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 0-4, στα πρώτα δύο λεπτά. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε μέσα από τη ρακέτα με επιθετικά ριμπάουντ και απανωτά κερδισμένα φάουλ (όπου με τρία μαζεμένα χρεώθηκε ο Μιλουτίνοφ), κάνοντας έτσι ένα 8-0 για το δικό του προβάδισμα (8-4). Στη συνέχεια, ακολούθησαν εκατέρωθεν λάθη και κακές επιθέσεις με το σκορ να μένει το ίδιο για περίπου δύο λεπτά, ώσπου ο Γκιστ έκανε το 10-4, στα μισά. Από εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και έχοντας καλή κυκλοφορία στην επίθεση, βρήκαν ελεύθερα τρίποντα και έτρεξαν ένα 9-0 για το +3 (10-13), στο 8’. Με τους Βουγιούκα και Καλάθη, οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά (14-13), αλλά οι δύο βολές του Μπόγρη στο τέλος διαμόρφωσαν το 14-15 της πρώτης περιόδου.

Με συνεχόμενα κλεψίματα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 4-0 (18-15), με τον Ρόμπερτς να ισοφαρίζει (18-18). Με το καλάθι και φάουλ του Τζέιμς, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά (21-20), με τον Αμερικανό γκαρντ του Ολυμπιακού να απαντά αμέσως και το 21-20 να μένει μέχρι τα μισά, καθώς αμφότεροι ήταν άστοχοι, έχοντας κακές επιλογές. Εκεί, ο Σπανούλης έσπασε το… ρόδι (21-22), ωστόσο ο ρυθμός του ματς παρέμενε πολύ αργός, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο και τους δύο να σκοράρουν κυρίως με βολές (24-26), μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο μεταξύ ο Καλάθης χρεώθηκε και εκείνος με τρία φάουλ, με αποτέλεσμα να τεθεί προσωρινά νοκ άουτ. Οι παίκτες του Πασκουάλ εξακολουθούσαν να ήταν άστοχοι και νευρικοί, με τον αρχηγό των «ερυθρόλευκων» να τους παίρνει στις πλάτες τους και να τους στέλνει στο +5 (25-30), στο 18’. Από εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες σίγησαν επιθετικά, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το μπόνους των βολών και από τη γραμμή να κάνουν ένα 6-0 (31-30), για το δικό τους προβάδισμα, στο ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, τα εναπομείναντα δευτερόλεπτα ανήκαν στον Ολυμπιακό, καθώς με τρίποντο του Ρόμπερτς και δύο βολές από τον ΜακΛίν, πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (31-35).

Με εκατέρωθεν τρίποντα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (34-38), με τον Παναθηναϊκό αρχικά να φέρνει το ματς στην ισοπαλία (38-38) και στη συνέχεια κάνοντας απανωτά κλεψίματα, να βγαίνει στον αιφνιδιασμό και να πηγαίνει στο +3 (42-39), στα μισά. Μάλιστα, η διαφορά θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερη, καθώς από τη μία ο Ολυμπιακός έκανε συνεχόμενα λάθη, ενώ οι «πράσινοι» δεν τελείωσαν σωστά κάποιες –φαινομενικά- εύκολα φάσεις. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τον ΜακΛίν, ο οποίος με ατομικές ενέργειες τους κρατούσε κοντά (44-43), με το σκηνικό αυτό να συνεχίζεται μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (46-45). Εκεί, οι παίκτες του Πασκουάλ έπαιξαν πολύ πιο σκληρή άμυνα (στο όριο του φάουλ), οι αντίπαλοί τους αστοχούσαν και έτσι κατάφεραν να κάνουν αρχικά ένα 7-0 που τους έστειλε στο +8 (53-45), ενώ με πρωταγωνιστή τον Παππά έφτασαν ακόμη και στο +10 (57-47), στα 35’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τρίποντο του Σπανούλη έκοψε το σερί των γηπεδούχων (57-50), με το buzzer beater τρίποντο του Τζέιμς από τα 8 μέτρα να διαμορφώνει το 60-50.

Με τις καλές άμυνες του Αντετοκούνμπο και τον «ζεστό» Παππά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +16 (68-52), μέσα δύο λεπτά. Για άλλη μία φορά, ο Σπανούλης σταμάτησε το σερί των «πράσινων», με τον Ρίβερς όμως να απαντά και να τους πηγαίνει στο +17 (72-55), στο 34’. Ο Γουίλτζερ πέρασε στο παρκέ και με ατομικές του ενέργειες μείωσε (72-60), αλλά οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, φτάνοντας στο +18 (78-60), στο 36’. Ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο, το ματς κρίθηκε, καθώς από τη μία ο Παναθηναϊκός έχει βάλει το νερό στο… αυλάκι, ενώ από την άλλη το ποτάμι δεν είχε… γυρισμό για τον Ολυμπιακό. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε πολύ ελεύθερο, με το «τριφύλλι» να κατακτά το πρωτάθλημα με το τελικό 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (17ριμπ.), Γκιστ 11, Λοτζέσκι 12 (1), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 18 (1), Παππάς 13 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Μήτογλου.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 13 (2), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΜακΛίν 16, Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 13 (2), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 5 (1).

Το Live του αγώνα

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ετοιμάζονται να επιστρέψουν στο παρκέ. Η κούπα του πρωταθλήματος είναι ήδη στο κέντρο του παρκέ.

Στήνεται σιγά-σιγά το βάθρο όπου θα στηθούν οι πράσινοι για να παραλάβουν τα μετάλλιά τους και να σηκώσουν το 37ο για τον Παύλο..

Στα αποδυτήρια και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος συνοδευόμενος από τη σύζυγο και τα παιδιά του.

Θα γίνει απόψε η απονομή του πρωταθλήματος. Αδειάζει σιγά-σιγά το παρκέ για να επιστρέψουν οι πρωταθλητές..

Τετ-α-τετ Θανάση Γιαννακόπουλου με Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Αρκετός κόσμος έχει μπει στο παρκέ.

Στα αποδυτήρια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, συγχαίρει τον αδερφό του και τους υπόλοιπους πράσινους.

Πανηγυρίζουν με την ψυχή τους παίκτες και κόσμος του Παναθηναϊκού.

Έχουν μπει μέσα οπαδοί του Παναθηναϊκού, αλλά δεν συμβαίνει το παραμικρό. Αποχωρούν άνετα και δίχως πρόβλημα οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 84-70 του Ολυμπιακού και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 37η φορά στην ιστορία του!

ΤΕΛΟΣ!

84-70 1/2 βολές του Τζέιμς.

83-70 λέι απ του Ρόμπερτς.

60 δευτερόλεπτα απομένουν, ξέρουμε ήδη το νέο πρωταθλητή Ελλάδας!

Έχουν τελειώσει όλα, απομένουν λιγότερα από 2'.

83-68 δίποντο Παπανικολάου.

83-66 τρίποντο Καλάθη!

"Βάλε μέσα τον Μπόγρη" φωνάζει ο κόσμος του Παναθηναϊκού για να... πικάρει.

80-66 βάζει και τις δύο βολές ο Στρέλνιεκς.

Άστοχος σε τρίποντο ο Στρέλνιεκς, φάουλ όμως του Σίνγκλετον και δύο βολές για τον Λετονό.

80-64 εντυπωσιακή ασίστ Τζέιμς και τελείωμα από τον Καλάθη

3' απομένουν για το τέλος του αγώνα.

78-64 βάζει μόνο τη μία ο Πρίντεζης.

Δύο βολές για τον Πρίντεζη από φάουλ του Γκιστ. Βήματα είχε κάνει νωρίτερα ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού.

78-63 Μέσα και οι τρεις βολές του Ρόμπερτς.

Τρεις βολές για τον Ολυμπιακό και δική του κατοχή.

Τεχνική ποινή στον Μάικ Τζέιμς για διαμαρτυρία.

Δύο βολές για τον Ρόμπερτς από φάουλ του Τζέιμς.

78-60 λέι απ του Τζέιμς!

76-60 μέσα οι δύο βολές του Γκιστ, κατοχή για τον Παναθηναϊκό.

Αντιαθλητικό του Πρίντεζη που σταμάτησε αντικανονικά τον Γκιστ.

Κλέψιμο του Γκιστ.

74-60 πολύ δύσκολο drive του Τζέιμς που... περπάτησε στον αέρα!

72-60 ανάποδο λέι απ του Ουίλτζερ, ρίχνει κι άλλο τη διαφορά

Άστοχος για τρεις ο Σίνγκλετον και ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να μειώσει.

5' για το τέλος του αγώνα. Υπάρχει πολύς χρόνος.

72-58 μεγάλο τρίποντο Ουίλτζερ από τα 7,5 μέτρα!

72-55 τρίποντο του Ρίβερς, στο +17 ο Παναθηναϊκός!

69-55 βάζει μόνο τη μία βολή ο Παπανικολάου.

Δύο βολές για τον Παπανικολάου από φάουλ του Παππά. Παραλίγο και να σκοράρει ο "Παπ".

6:10' για τη λήξη του αγώνα

Δεν μπορεί να σκοράρει ο Σπανούλης, όμως η κατοχή μένει σε ερυθρόλευκα χέρια.

Κακή επιλογή και του Τζέιμς τώρα

Κακό τρίποντο του Σπανούλη, airball..

Δεν μπορεί να συγκρατήσει τη μπάλα ο Γκιστ από πάσα του Παππά.

7:14' για τη λήξη στο ΟΑΚΑ.

69-54 βάζει μόνο τη μία ο Παππάς.

Αντιαθλητικό του Καναδού στον Παππά.  Δύο βολές για τον γκαρντ του Παναθηναϊκού και κατοχή.

Άστοχος σε τρίποντο ο Ουίλτζερ.

Άστοχος σε τρίποντο που συνηθίζει να παίρνει ο Τζέιμς με βηματάκι στο πλάι.

Έχει πολύ δρόμο ακόμα ο τελικός. Σχεδόν 8' απομένουν για το τέλος.

68-54 μέσα και οι δύο βολές του V-Span.

Χειροκροτείται ο Θανάσης που έδωσε ενέργεια και πάθος στην ομάδα του.

Δύο βολές για τον Σπανούλη, αποβάλλεται με 5 φάουλ ο Θανάσης.

Κλέβει τώρα ο Σπανούλης και παίρνει το αίμα του πίσω.

Λάθος του Σπανούλη, κάνει δώρο την κατοχή.

68-52 μέσα και η συμπληρωματική βολή.

Ο Παππάς έχει κάνει... step up σήμερα.

Στο +15 ο Παναθηναϊκός, δικαίωμα για μια βολή ο Τζέιμς.

Τάιμ-άουτ στο... κολασμένο ΟΑΚΑ.

67-52 γκολ-φάουλ του Τζέιμς!

Βιαστική επιλογή του Ρόμπερτς, δεν μπορεί να σκοράρει.

65-52 τρίποντο του Παππά, το 'χει πάρει πάνω του!

Άστοχος σε τρίποντο από την κορυφή ο Παπαπέτρου.

62-52 περιπετειώδες κάρφωμα του Παππά στον αιφνιδιασμό

Τάπα του Σίνγκλετον στον Πριντ.

Αστοχεί στη βολή, αλλά ο Πρίντεζης μαζεύει το ριμπάουντ

60-52 παλικαρίσιο γκολ-φάουλ του ΜακΛίν με αντίπαλο τον Θανάση!

Πρώτη κατοχή στην τέταρτη περίοδο για τον Ολυμπιακό

Αυτό είναι το σκορ στο 30' με τον Τζέιμς να ξεσηκώνει το ΟΑΚΑ.

60-50 τρομερό buzzer beater τρίποντο Τζέιμς από τα 7,5 μέτρα!

15'' απομένουν για το φινάλε της τρίτης περιόδου, όλα για τον Παναθηναϊκό.

Ανάσα για τον Ολυμπιακό, βάζει... φρένο στον Παναθηναϊκό.

57-50 τρίποντο Σπανούλη!

Πήδηξε στον... Θεό ο Αντετοκούνμπο και μπλόκαρε το λέι απ του Σπανούλη. Μένει η κατοχή για τον Ολυμπιακό

Τάιμ-άουτ από τον Σφαιρόπουλο, 35'' πριν το τέλος της περιόδου. Στο +10 ο Παναθηναϊκός.

57-47 λέι απ του Παππά στον αιφνιδιασμό μετά το λάθος του Ρόμπερτς.

Λάθος του Ρόμπερτς.

55-47 όμορφο λέι απ του Παππά μετά από ατομική προσπάθεια.

53-47 2/2 από τον ΜακΛίν που κρατά όρθιο τον Ολυμπιακό. 1' για το τέλος της περιόδου.

Δύο βολές για τον ΜακΛίν από φάουλ του Βουγιούκα.

53-45 βάζει και τις δύο βολές ο Σίνγκλετον. 90'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Επιθετικό φάουλ στον Σέρβο για σπρώξιμο στον Σίνγκλετον έδωσαν οι διαιτητές.

Αποβάλλεται ο Μιλουτίνοφ!

Άστοχος σε τρίποντο ο Στρέλνιεκς

Στο παρκέ ο Μιλουτίνοφ που έχει 4 φάουλ. Στον πάγκο είναι ο Καλάθης εξίσου με 4.

ΜακΛίν και Σίνγλετον χρεώθηκαν από ένα φάουλ για αψιμαχία που είχαν. Από 3 φάουλ έχει έκαστος.

Τάιμ-άουτ, 1:43' για το τέλος της τρίτης περιόδου.

51-45 ωραία πάσα του Ρίβερς στην άλλη γωνία και τρίποντο του Λοτζέσκι.

Βιαστική επιλογή του Στρέλνιεκς, δεν βρίσκει στόχο από τα 7 μέτρα.

2' για το τέλος της τρίτης περιόδου.

48-45 επιθετικό ριμπάουντ και λέι απ του Θανάση από άστοχο σουτ του Ρίβερς.

46-45 φοβερό λέι απ του Παπανικολάου, μετά από κακή κυκλοφορία της μπάλας.

46-43 βάζει και τις δύο βολές ο Τζέιμς.

Ο Τζέιμς κερδίζει το φάουλ από τον ΜακΛίν (2ο). Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έπαιξε στο ένας με έναν τον αντίπαλό του, το έκανε με το σώμα ο σέντερ του Ολυμπιακού.

3:20' για το τέλος της τρίτης περιόδου.

44-43 κάνει ζημιά ο ΜακΛίν και δίνει πολύτιμες λύσεις στον Ολυμπιακό.

Δύο βολές για τον ΜακΛίν από φάουλ του Λοτζέσκι. Είχε καλή κυκλοφορία εδώ ο Ολυμπιακός.

Άστοχος για τρεις ο ΜακΛίν, επιθετικό ριμπάουντ ο Παπανικολάου.

44-41 βλέπει τον διάδρομο και σκοράρει με drive ο Λοτζέσκι

42-41 προσπέρασε στα πόδια τον Γκιστ και σκοράρει με λέι απ ο ΜακΛίν.

Επιθετικό φάουλ του Καλάθη, το 4ο του ηγέτη του Παναθηναϊκού. Σωστό, απώθησε τον Παπανικολάου.

Κατοχή για τον Παναθηναϊκό.

Εξαιρετική άμυνα Ρίβερς στον ΜακΛίν, μένει η μπάλα στα χέρια του σέντερ του Ολυμπιακού και εκπνέει το χρονόμετρο.

Ολοκληρώθηκε το τάιμ-άουτ, επιστρέφουν οι δύο πεντάδες στο παρκέ.

Τάιμ-άουτ στο ΟΑΚΑ, 4:39' για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Τρίτο προσωπικό φάουλ του Γκιστ.

42-39 φόλοου του Σίνγκλετον για να σιγουρέψει το σουτ του Ρίβερς.

Βήματα του Σπανούλη που κλείστηκε από την καλή άμυνα του Γκιστ.

40-39 double team Λοτζέσκι-Καλάθη σε ΜακΛίν, λάθος του Αμερικανού και κάρφωμα Γκιστ στον αιφνιδιασμό

Άτσαλο και δύσκολο τελείωμα του Καλάθη, δεν βρίσκει στόχο.

Κλέψιμο του Ρίβερς σε πάσα του Μάντζαρη προς τον Σπανούλη.

Νέα κατοχή για τον Ολυμπιακό

Σηκώνεται για τρεις ο Ρίβερς, αλλά γλίστρησε η μπάλα μέσα από τα χέρια του...

38-39 βάζει τη μία ο ΜακΛίν. 6:35' για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Κακό τρίποντο Σπανούλη, αλλά μαζεύει το ριμπάουντ ο ΜακΛίν που κερδίζει δύο βολές από τον Σίνγκλετον. Παραλίγο και να σκοράρει ο Αμερικανός του Ολυμπιακού.

Σταματά εντυπωσιακά τον Ρίβερς ο Πρίντεζης, κατοχή για τους Πειραιώτες.

38-38 μέσα η βολή.

Μια βολή για τον Λοτζέσκι και κατοχή για το τριφύλλι.

Τεχνική ποινή στον Τόμιτς για διαμαρτυρία.

37-38 τάπα Λοτζέσκι στον Σπανούλη, κάρφωμα Σίνγκλετον στον αιφνιδιασμό

Άστοχος σε τρίποντο ο Καλάθης, χάνει κάρφωμα ο Γκιστ.

Φάουλ του Σπανούλη στον Λοτζέσκι. 3ο προσωπικό του Σπανούλη, όσα και ο Καλάθης.

Καλή άμυνα του Μάντζαρη στον Καλάθη, τζάμπολ λένε οι διαιτητές. Το βελάκι δείχνει Παναθηναϊκό που έχει 10'' στη διάθεσή του.

Χάνει τη μπάλα ο Πρίντεζης, ίσως του έγινε φάουλ από τον Σίνγκλετον.

35-38 1/2 βολές από τον Λοτζέσκι. Χάνει συνεχώς βολές το τριφύλλι

Κακό τρίποντο τώρα του Ρίβερς, ριμπάουντ ο Λοτζέσκι και δύο βολές από φάουλ που του έκανε ο Μάντζαρης.

34-38 "σκοτωμένο" τρίποντο του Πρίντεζη από τη γωνία, στην εκπνοή της επίθεσης!

34-35 τρίποντο Ρίβερς! Το πρώτο αποψινό για τον Παναθηναϊκό.

Νέα πράσινη κατοχή.

Παράβαση 5 δευτερολέπτων από τον Ολυμπιακό στην επαναφορά. Λάθος του Παπανικολάου..

Δίστασε να σουτάρει για τρεις ο Σίνγκλετον, τελικά μπήκε προς τα μέσα και υπέπεσε σε λάθος.

Άστοχος σε τρίποντο από τη γωνία ο Παπανικολάου.

Πρώτη κατοχή για τον Ολυμπιακό

Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Τρία λεπτά προθέρμανση και το παιχνίδι ξαναρχίζει. Ευχή όλων να μην υπάρξει ξανά λόγος για διακοπή.

Τη θέση τους στην άκρη του πάγκου πήραν και οι αδερφοί Αγγελόπουλοι.

Μίνι ζέσταμα τώρα για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος... Υπενθυμίζουμε πως ο Ολυμπιακός προηγείται 35-31.

Επιστρέφουν στο παρκέ οι παίκτες του Ολυμπιακού!

Οι διαβουλεύσεις και οι επαφές συνεχίζονται. Παραμένει στα αποδυτήρια η ερυθρόλευκη αποστολή.

Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού ζήτησαν να απομακρύνθεί ο κόσμος πίσω από τον πάγκο τους. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα συνεχιστεί το ματς σε περίπου 5-10'...

Τετ-α-τετ Θανάση Γιαννακόπουλου με Μάικ Τζέιμς.

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος επιστρέφει στη θέση του στα επίσημα.

Ο ιδιοκτήτης του Παναθηναϊκού ζητά σε απόλυτα ήρεμο και ευγενικό ύφος από τον κόσμο να ηρεμήσει και να επιτρέψει την ομαλή διεξαγωγή του τελικού.

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος κατέβηκε στο παρκέ για να μιλήσει με τους διαιτητές. Μαζί του ο Μάνος Παπαδόπουλος.

Περιμένουμε να δούμε τι θα αποφασίσουν οι αρμόδιοι.

Συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις των ανθρώπων του Ολυμπιακού, τους διαιτητές και την αστυνομία..

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν μείνει στο παρκέ και κάνουν σουτάκια.

Στα αποδυτήρια οι ερυθρόλευκοι...

Ο Βασίλης Σπανούλης πήγε στις court seats και αγκάλιασε τον Θανάση Γιαννακόπουλο, προφανώς εκφράζοντας και από κοντά τα συλλυπητήριά του για την απώλεια του Παύλου Γιαννακόπουλου.

Αποχωρεί η ομάδα του Ολυμπιακού για τα αποδυτήρια... Για να δούμε τι θα συμβεί από 'δω και πέρα.

Οι αφοί Αγγελόπουλου διαμαρτύρονται πως τους έριξαν μπουκάλια με νερό πίσω από τον ερυθρόλευκο πάγκο!

Διαβουλεύσεις των ανθρώπων του Ολυμπιακού με τους διαιτητές!

Πρώτη κατοχή για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος.

Επιστρέφουν στο παρκέ οι παίκτες των δύο ομάδων...

Από 3 φάουλ έχουν Καλάθης και Θανάσης Αντετοκούνμπο, 4 ο Μιλουτίνοφ από την άλλη.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Γκιστ με 7π., από 5 έχουν Λοτζέσκι-Τζέιμς. 10 ριμπάουντ ο Σίνγκλετον. Από πλευράς Ολυμπιακού, 9 έχει ο Πρίντεζης, 8 ο Ρόμπερτς, 7 ο ΜακΛίν.

0/7 τρίποντα ο Παναθηναϊκός(!), 4/9 ο Ολυμπιακός. 13/20 βολές το τριφύλλι, 7/10 οι ερυθρόλευκοι.

Λήξη του πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 35-31 του Παναθηναϊκού, χάρη σε ένα 5-0 στο φινάλε.

31-35 μέσα και οι δύο βολές.

Βολές για τον ΜακΛίν, 3 δέκατα πριν το ημίχρονο.

Νέο χαμένο λέι απ για τον Παναθηναϊκό, αστόχησε ο Λοτζέσκι.

31-33 υποδειγματική προσποίηση του Ρόμπερτς στον Παππά και τρίποντο από την κορυφή!

Τάιμ-άουτ στο ΟΑΚΑ, 55'' απομένουν.

Από μία τεχνική ποινή σε Παππά και Σπανούλη για την αψιμαχία που είχαν.

31-30 βάζει και τις δύο βολές ο Παππάς.

Άνοιξαν... κουβέντα Σπανούλης και Παππάς. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού έκανε νόημα στον κόσμο να ξεσηκωθεί!

Φάουλ κερδίζει από τον Σπανούλη ο Παππάς, κέρδος δύο βολές.

29-30 βάζει τη μία βολή ο Σίνγκλετον, κατοχή για το τριφύλλι, 1' πριν το ημίχρονο.

Ο Μάντζαρης δεν είδε τον Σίνγκλετον που ήρθε από πίσω, έχασε τη μπάλα και υπέπεσε σε αντιαθλητικό.

Κλέψιμο του Σίνγκλετον στον Μάντζαρη και αντιαθλητικό στον γκαρντ του Ολυμπιακού!

28-30 μέσα και οι δύο βολές από τον Λοτζέσκι. 69'' απομένουν για ημίχρονο.

Φάουλ του Μπόγρη στον Λοτζέσκι και δύο βολές για τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού

Νέο ένας με έναν από τον Σπανούλη, αυτή τη φορά δεν βρίσκει στόχο.

26-30 με 1/2 βολές του Παππά.

Δύο βολές για τον Παππά, τέταρτο προσωπικό του Μιλουτίνοφ!

Μπλοκαρισμένος πλήρως ο Παναθηναϊκός, πολύ άστοχος γενικά και ο Πασκουάλ καλείται να διαχειριστεί τα τρία φάουλ του Καλάθη.

25-30 νέο καλάθι από τον Σπανούλη σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό και τάιμ-άουτ.

Βιαστική επιλογή του Λεκαβίτσιους, δεν βρίσκει στόχο από τα 5.5 μέτρα.

25-28 φοβερό καλάθι του Σπανούλη παρά την πίεση!

25-26 1/2 βολές από τον Λοτζέσκι.

Ποστάρει τον Στρέλνιεκς ο Λοτζέσκι και κερδίζει δύο βολές. Ήταν και δεν ήταν..

24-26 2/2 από τον ΜακΛίν.

Τρίτο φάουλ χρεώνεται ο Καλάθης στο 17'!

Παραμένει το 24-24, 3' για ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

Άστοχος ο Λεκαβίτσιους σε υπό πίεση λέι απ.

Άστοχος σε τρίποντο ο Τζέιμς (0/8 από τα 6,75), μαζεύει το ριμπάουντ ο Λοτζέσκι.

Απίστευτη τάπα του Γκιστ στον Ρόμπερτς στον αιφνιδιασμό!

24-24 άτσαλο τελείωμα του Σπανούλη, αλλά ο ΜακΛίν μαζεύει τη μπάλα και σκοράρει.

Ξανά φάουλ του Μήτογλου στον Σπανούλη, λογικά δεν μπορεί να τον παίξει στα πόδια ο φόργουορντ του παναθηναϊκού, μετά τις αλλαγές.

Φάουλ του Μήτογλου για να σταματήσει τον Σπανούλη στο ένας με έναν.

Το φάουλ το έκανε ο Παπαπέτρου, 2ο και γι αυτόν.

Τάιμ-άουτ στο ΟΑΚΑ, 4:44' για ημίχρονο.

23-22 καλάθι και φάουλ από τον Γκιστ που συνεργάστηκε ωραία με τον Λοτζέσκι.

21-22 ωραία προσπάθεια του Σπανούλη, παίζει στα πόδια τον Μήτογλου και σκοράρει με λέι απ.

Πολύ καλή άμυνα Μάντζαρη, κλέβει τη μπάλα από τον Τζέιμς.

Άστοχος σε τρίποντο από τα 8 μέτρα ο Σπανούλης. Κατοχή για τους πράσινους.

Έχει επιστρέψει στο παρκέ ο Σπανούλης για τον ΟΣΦΠ.

Δεύτερο προσωπικό φάουλ του Καλάθη που πηγαίνει στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Μέσα ο Λεκαβίτσιους.

Νέο άστοχο πράσινο τρίποντο, δια χειρός Καλάθη.

Άτυχος ο Καλάθης, αστοχεί σε φαινομενικά εύκολο λέι απ. Το χάνει και ο Παπαπέτρου στην άλλη μεριά του παρκέ.

21-20 πολύ ωραίο καλάθι του Ρόμπερτς που κάνει δουλειά στην επίθεση.

21-18 μέσα και η βολή του Τζέιμς.

20-18 coast to coast από τον Τζέιμς που σκοράρει και παίρνει και το φάουλ από τον Παπαπέτρου. Ίσως δεν υπήρχε φάουλ εδώ.

Τον... μιμείται στην άλλη άκρη του παρκέ ο Παπανικολάου.

Ούτε τώρα βρίσκει στόχο από τα 6,75 ο Παναθηναϊκός, άστοχος ο Καλάθης.

Κακό σουτ του ΜακΛίν από το ύψος των βολών.

Καλή άμυνα του Παπαπέτρου στον Σίνγκλετον, τον αναγκάζει σε λάθος.

18-18 τρίποντο Ρόμπερτς από την κορυφή! 3/6 οι Πειραιώτες από τα 6,75, 0/5 αντίστοιχα οι πράσινοι

Παίρνει το αίμα του πίσω ο Στρέλνιεκς και κλέβει με τη βοήθεια του Μπόγρη.

Δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει μπάλα ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς, τους δύο Παπ και τον Μπόγρη στο παρκέ οι Πειραιώτες.

Εκπληκτική άμυνα του Καλάθη στον Στρέλνιεκς, κατοχή για τον Παναθηναϊκό.

18-15 από τα 5.5 μέτρα σκοράρει ο Τζέιμς. Το... κλασικό σουτ του.

Βήματα του Ρόμπερτς, νέα πράσινη κατοχή.

16-15 κλέψιμο του Τζέιμς, πάσα αμέσως στον Καλάθη και λέι απ του δεύτερου στον αιφνιδιασμό

Double team στον Βουγιούκα που δεν μπορεί να σκοράρει.

14-15 2/2 βολές από τον Μπόγρη και τέλος στο πρώτο δεκάλεπτο.

Βολές για τον Μπόγρη, πέντε δέκατα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το φάουλ από τον Ρίβερς.

14-13 ποστάρει και σκοράρει ο Καλάθης.

Σίδερο βρίσκει ο Πρίντεζης παρά την ωραία προσπάθειά του.

Άστοχος για τρεις ο Σίνγκλετον.

Βήματα του Παπαπέτρου όταν πήρε την πάσα.

Αστοχεί στη βολή ο Βουγιούκας, μένει το 12-13.

Στο παρκέ ο Μπόγρης, που έχει μετατραπεί σε κόκκινο πανί για την πράσινη εξέδρα.

Το φάουλ το έκανε ο Παπανικολάου, δεύτερο και γι' αυτόν.

12-13 γκολ-φάουλ του Βουγιούκα από εξαιρετική ασίστ Καλάθη!

Άστοχος σε τρίποντο ο Παπανικολάου, μαζεύει ακόμη ένα ριμπάουντ ο Σίνγκλετον που κυριαρχεί στους αιθέρες.

Παραλίγο λάθος του Σπανούλη, σώζει την κατοχή ο ΜακΛίν.

Μπαίνει και βγαίνει η μπάλα στη ραβέρσα του Βουγιούκα.

10-13 ωραία επίθεση του Ολυμπιακού, καλάθι του Πρίντεζη και 9-0 σερί

Ακόμα ένα άστοχο λέι απ από τον Παναθηναϊκό. Το επιχείρησε ο Τζέιμς

10-11, έβαλε μόνο τη μία ο ΜακΛίν.

Δεύτερο προσωπικό φάουλ του Γκιστ, νέες βολές για τον ΜακΛίν.

Άστοχος από τη γωνία ο Σίνγκλετον.

10-10 νέο ερυθρόλευκο τρίποντο, από τον Παπανικολάου! Τον είδε ωραία ο Πρίντεζης.

Τάιμ-άουτ, 3:45' για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Λάθος του Γκιστ, δεν μπορεί να βρει τον Λοτζέσκι.

Έβαλε τέλος στο πράσινο σερί (10-0) ο Πρίντεζης που έχει όλους τους ερυθρόλευκους πόντους.

10-7 απαντάει με τρίποντο ο Πρίντεζης!

Είχε προηγηθεί άστοχο τρίποντο Ρίβερς, ριμπάουντ του Σίνγκλετον, άστοχο λέι απ Σίνγκλετον και νέο ριμπάουντ Λοτζέσκι.

10-4 τρομερό κάρφωμα του Γκιστ!

Βγήκε... σχεδόν εκτός παρκέ ο Πρίντεζης, πατώντας τη πλάγια γραμμή, αν και δεν πιεζόταν.

Νέο χαμένο λέι απ για το τριφύλλι, από τον Λοτζέσκι αυτή τη φορά.

Άστοχος σε τρίποντο ο Σπανούλης.

Ωραία προσπάθεια του Καλάθη, αλλά αστοχεί στο ανάποδο λέι απ.

Έχασε και τις δύο βολές ο ΜακΛίν, παρέμεινε το 8-4.

Φάουλ του Γκιστ τώρα, βολές για τον ΜακΛίν.

Φάουλ του Καλάθη στον Σπανούλη. Τέταρτο ομαδικό για το τριφύλλι. Έχει συμπληρώσει πέντε ο Ολυμπιακός.

8-4 με 2/2 του Λοτζέσκι. 6:20' για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Δύο βολές για τον Λοτζέσκι μετά από φάουλ του ΜακΛίν. Έχουν... ανάψει τα αίματα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Τάπα του Σίνγκλετον στον Σπανούλη. Έξυπνη επαναφορά από τον Ολυμπιακό, αλλά ο αρχηγός του δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Πήγε στο ένας με όλους ο Σπανούλης, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Απομένουν 8 δέκατα για το τέλος της ερυθρόλευκης επίθεσης.

Τρίτο προσωπικό φάουλ του Θανάση που πήγε άτσαλα πάνω στον ΜακΛίν.

Δεύτερο προσωπικό φάουλ του Αντετοκούνμπο, το έκανε στον Σπανούλη. Μίνι αψιμαχία του V-Span με τον Σίνγκλετον.

6-4 μέσα οι δύο βολές του Σίνγκλετον.

4-4 αστοχεί στη βολή ο Γκιστ, αλλά ο Μιλουτίνοφ χρεώνεται με τρίτο προσωπικό φάουλ! Σωστή η υπόδειξη, κλείδωσε τον Σίνγκλετον.

Ο Σπανούλης έβαλε προς στριγμήν τις... φωνές στον Μιλουτίνοφ για το φάουλ που έκανε.

Φοβερή προσπάθεια από τον Αντετοκούνμπο που πόσταρε τον Σπανούλη και άδειασε τον Μιλουτίνοφ με εκπληκτική ασίστ που έβγαλε στον Γκιστ.

4-4 κάρφωμα με... μανία από τον Γκιστ που παίρνει και το φάουλ από τον Μιλουτίνοφ!

Τρία δευτερόλεπτα χρεώνεται ο Μιλουτίνοφ που έμεινε πολλή ώρα μέσα στην πράσινη ρακέτα.

2-4 σκοράρει ο Γκιστ εξ επαφής που έμεινε με... κοντό αντίπαλο από τις αλλαγές

Άστοχος ο Πρίντεζης σε... άχαστο.

Έχασε και τις δύο βολές ο Καλάθης, μαζεύει το ριμπάουντ ο Γκιστ και κερδίζει νέο φάουλ από τον Παπανικολάου.

Δύο βολές για τον Καλάθη που πήρε το φάουλ από τον Μιλουτίνοφ μετά από drive που επιχείρησε (2').

0-4 κάρφωμα Πρίντεζη που είδε άδεια την πράσινη ρακέτα.

Άστοχος για τρεις ο Πρίντεζης, ριμπάουντ ο Μιλουτίνοφ.

Αστοχεί από κοντά ο Πρίντεζης, αλλά ο Γκιστ δεν μπορεί να μαζέψει το ριμπάουντ. Νέα ερυθρόλευκη κατοχή.

Σίδερο το τρίποντο του Λοτζέσκι υπό καλές προϋποθέσεις.

0-2 δύσκολο καλάθι του Πρίντεζη που πόσταρε τον Θανάση στην εκπνοή της επίθεσης.

Τζάμπολ στον... τελικό των τελικών, πρώτη κατοχή για τον Ολυμπιακό

Στο παρκέ οι παίκτες και το διαιτητικό τρίο.

Με Σπανούλη, Μάντζαρη, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ η πεντάδα του Ολυμπιακού.

Με Καλάθη, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Γκιστ, Σίνγκλετον θα ξεκινήσει ο Παναθηναϊκός.

"Παύλο Θεέ για πάντα ανάμεσά μας, μια ζωή θα είσαι μέσα στην καρδιά μας" εν χορώ από την εξέδρα για τον εκλιπόντα Παύλο Γιαννακόπουλο.

Έγιναν και οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στα προπονητικά επιτελεία και τους παίκτες.

Η παρουσίαση των δύο ομάδων αυτή την ώρα. Πρώτα του Ολυμπιακού (εν μέσω αποδοκιμασιών), μετά του Παναθηναϊκού (εν μέσω αποθέωσης).

Στο ΟΑΚΑ και πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Βαγγελης Γαλατσοπουλος

Στον πάγκο του Ολυμπιακού έκατσαν οι αδερφοί Αγγελόπουλοι.

Αποθέωση και για τον διοικητικό ηγέτη των πρασίνων. Μάλιστα κατά την άφιξή του, εκείνος αγκαλιάστηκε με τον θείο του, Θανάση με τους δύο άνδρες να συγκινούνται και να ξεσπούν σε δάκρυα.

Στο ΟΑΚΑ και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος

Στο παρκέ μέσα σε αποθέωση και με τον ύμνο της ομάδας στα μεγάφωνα και οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ

Θερμό χειρόκροτημα για τον σουπερ σταρ των Μπακς από τους φίλους των πρασίνων

Συνοδευόμενος από τη σύντροφό του, την μητέρα του και τον αδερφό του Αλέξανδρο

Στο ΟΑΚΑ και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!

Αποδοκιμάσιες κατά την επιστροφή των παικτών του Ολυμπιακού στο παρκέ για ζέσταμα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος που δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα (πέραν των γνωστών εδώ και καιρό με Αγραβάνη και Τιλί) ελπίζει να βρεθούν όπως και στον προηγούμενο τελικό αρκετοί πρωταγωνιστές.

Για να επιστρέψουμε στα αγωνιστικά, οπλισμένος με θάρρος, πίστη κι αυτοπεποίθηση μετά τη νίκη του την Πέμπτη, ο Ολυμπιακός θέλει να ολοκληρώσει την ανατροπή και να κερδίσει για πρώτη φορά το πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ σε πέμπτο ματς.

Είναι η πρώτη φορά που κάποιος διοικητικός παράγοντας, ενός εκ των δύο ομάδων θα δώσουν το παρόν σε εκτός έδρας ματς στη σειρά των τελικών

Ανατροπή της τελευταίας στιγμής με τους αδερφούς Αγγελόπουλους να βρίσκονται στο ΟΑΚΑ, ώστε να παρακολουθήσουν από κοντα το παιχνίδι!

Στις τάξεις του Παναθηναϊκού υπάρχει αποφασιστικότητα για νίκη και πρωτάθλημα που θα αφιερωθεί στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου. Άλλωστε αυτό ήταν και η προτροπή/απαίτηση των οπαδών που πήγαν στη χθεσινή τελευταία προπόνηση της ομάδας στο ΟΑΚΑ.

Στα αγωνιστικά οΤσάβι Πασκουάλ δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα, καθώς ακόμη και ο Τζέιμς Γκιστ έχει αφήσει πίσω του το διάστρεμμα που τον ταλαιπώρησε τις προηγούμενες μέρες. Ο Καταλανός προπονητής περιμένει από τους παίκτες του πάθος, ενέργεια και καθαρό μυαλό σε υψηλότερο επίπεδο από το ματς της Πέμπτης.

Στα αποδυτήρια οι παίκτες και των δύο ομάδων και ενώ απομένει περίπου μισή ώρα ως την έναρξη του μεγάλου ματς

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν, Μπράουν, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον, Ρίβερς, Τζέιμς, Παππάς, Γκιστ, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Λοτζέσκι, Καλάθης, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου

Πάμε να δούμε τις 12αδες των δύο αποψινών αντιπάλων

Συνθήματα υπέρ του Παύλου Γιαννακόπουλου αυτή την ώρα

Στο κλειστό και ο Γιάννης Γκαγκαλούδης

Χωρίς τους αδερφούς Αγγελόπουλους η αποστολή του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ.

Στο κλειστό βρίσκεται και ο Θανάσης Γιαννακόπουλος, ο οποίος απουσίαζε από το 3ο ματς λόγω του θανάτου του αδερφού του, Παύλου.

Κατάμεστες είναι όπως αναμενόταν οι θέσεις των οργανωμένων, με τους φίλους του Παναθηναϊκού να έχουν πάρει από νωρίς τις θέσεις τους.

Μάλιστα ακούει και τα γνωστά πλέον «όλε» στα εύστοχα σουτ του.

Μάλιστα οι αποδοκιμασίες συνεχίστηκαν και εντός του ΟΑΚΑ με τον Μπόγρη να τα... ακούει κατά την είσοδο του στο παρκέ.

Στο ΟΑΚΑ έφτασε πριν λίγα λεπτά η αποστολή του Ολυμπιακού δίχως προβλήματα, αλλά με ένα... απρόοπτο και πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μπόγρη.

Συγκεκριμένα ένας οπαδός του Παναθηναϊκού πλησίασε τον Έλληνα φόργουορντ και του είπε: «Γεια σου κοπελιά, θα περάσεις καλά απόψε!»

Τιμωρία δύο αγωνιστικών και πρόστιμο στον Ολυμπιακό για τα επεισόδια στο ΣΕΦ

Ένα παιχνίδι δίχως αύριο, καθώς ο νικητής στέφεται απόψε πρωταθλητής της Basket League.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό για το 5ο παιχνίδι της σειράς των τελικών της Basket League!