Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Γερμανία - Μεξικό 0-1

Τέλος στο ματς. Γερμανία-Μεξικό 0-1

Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος

89' Δύο μεγάλες ευκαιρίες για τη Γερμανία μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Αρχικά, ο Γκόμεζ από πλάγια θέση προσπάθησε να απειλήσει με τακουνάκι και λίγο μετά με σουτ του Μπραντ.

87' Καλή στιγμή για τη Γερμανία με κεφαλιά του Γκόμεζ από εξαιρετική θέση

87' Αλλαγή για τη Γερμανία. Μπραντ αντί Βέρνερ στο ματς

85' Κίτρινη στον Χούμελς έπειτα από πολύ σκληρό τάκλιν

84' Σουτ του Κρόος, μπλόκαρε ο Οτσόα

Η Γερμανία είναι... όλη μπροστά και το Μεξικό βρίσκει πολλούς κενούς χώρους όταν αποφασίζει να επιτεθεί

82' Σουτ του Λαγιούν έπειτα από αντεπίθεση, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί του Νόιερ

80' Όλα για όλα από τον Λεβ. Ο Γκόμεζ αντί του Πλάτενχαρντ

Πιέζει ασφυκτικά η Γερμανία, χωρίς βέβαια να επιτίθεται ορφόδοξα σε γενικές γραμμές.

77' Ωραία αντεπίθεση για το Μεξικό, με τον Λαγιούν που βρέθηκε μόνος του στο φινάλε να κάνει άστοχο, αλλά καλό σουτ

77' Νέα απειλή από τη Γερμανία. Ο Ντράξλερ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά άργησε λίγο να σουτάρει και πήρε το κόρνερ

76' Πολύ καλή φάση για τη Γερμανία. Ωραίο-κλασικό σουτ Κρόος και η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Οτσόα.

74' Αλλαγή για το Μεξικό. Ο 39χρονος, Ράφα Μάρκες αντί του Κουαδράδο

71' Σουτ του Ρόις από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ

69' Παράπονα από το Μεξικό. Την ώρα που ο Τσιτσαρίτο έβγαινε φάτσα με τον Νόιερ, υπήρξε μαρκάρισμα του Χούμελς και πτώση του έμπειρου επιθετικού μέσα στην περιοχή. Ωστόσο δόθηκε -λανθασμένα- οφσάιντ

Πιέζει πολύ η Γερμανία

68' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία. Ο Βέρνερ έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από γέμισμα, αλλά έκανε κακό σουτ από εξαιρετική θέση, με αποτέλεσμα να μην βρει εστία

67΄ Καλή στιγμή για τη Γερμανία. ο Ντράξλερ ζύγισε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα σε κόρνερ.

67' Αλλαγή για το Μεξικό. Ο Χιμένες αντί του σκόρερ Λοσάνο στο ματς

Είναι αρκετά πιο συχνές οι επισκέψεις της Γερμανίας στην αντίπαλη περιοχή

65' Εντυπωσιακή φάση για τη Γερμανία. Μπαλιά του Μπόατενγκ και ψαλιδάκι του Κίχιμ, που έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Οτσόα.

60' Ρόις αντί Κεντίρα για τη Γερμανία, στην προσπάθεια του Λεβ να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του

58' Αλλαγή για τον Μεξικό. Άλβαρες στη θέση του Βέλα

57' Πολύ καλή στιγμή για το Μεξικό. Τσιτσαρίτο και Βέλα βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση, αλλά ο δεύτερος δεν μπόρεσε να γίνει κάτοχος της μπάλα και ο Κουαδράδο με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νόιερ, στέλνοντας την μπάλα εκτός.

55' Καλή στιγμή για τη Γερμανία. Ο Οζίλ άνοιξε ωραία για τον Ντράξλερ, που με φαλτσαριστό σουτ κέρδισε το κόρνερ

Η Γερμανία έχει κλείσει το Μεξικό στην περιοχή του, αλλά δεν μπορεί να φτιάξει καλές προϋποθέσεις για κάποιο γκολ

53' Σουτ του Κίμιχ εκτός περιοχής, εκτός εστίας η μπάλα

Χωρίς κάποια μεγάλη φάση το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος

48' Σουτ του Πλάτενχαρντ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Οτσόα

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Ημίχρονο στο ματς. Γερμανία-Μεξικό 0-1

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45' Δυνατό σουτ του Βέλα, λίγο δίπλα από την εστία του Νόιερ η μπάλα

59-41% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Γερμανίας

39' Δοκάρι για τη Γερμανία. Πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Κρόος, ο Οτσόα βρήκε λίγο την μπάλα και αυτή κατέληξε στο οριζόντιο

35' Γκολ το Μεξικό, 0-1!

Ύστερα από λάθος των Γερμανών, οι "Τρι" έφυγαν στην αντεπίθεση, Βέλα και Τσιτσαρίτο συνεργάστηκαν καλά και ο δεύτερος έδωσε για τον Λοσάνο, που με ωραία κίνηση βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ και άνοιξε το σκορ

34' Ωραία κάθετη μπαλιά του Βέλα για τον Λαγιούν, που αν έφτανε στην μπάλα θα έβγαινε τετ-α-τετ

29' Σουτ του Λαγιούν εκτός περιοχής, έπεσε χαμηλά και μπλόκαρε ο Νόιερ.

28' Απειλεί ο Βέλα για το Μεξικό, προκαλώντας ρήγμα από τα αριστερά, αλλά δεν ήταν καλό το γύρισμα που έκανε.

27' Σουτ του Λαγιούν εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά.

22' Σουτ του Κρόος εκτός περιοχής, μπλόκαρε ξανά και χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα ο Οτσόα

20' Απειλεί η Γερμανία, με τον Βέρνερ να ελίσσεται ωραία και με χαμηλό σουτ να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Οτσόα.

18' Καλή στιγμή για το Μεξικό, θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αλλά ο Ερνάντες βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως καθυστέρησε και στο τέλος έχασε την μπάλα

16' Απειλεί η Γερμανία και παρ' ολίγον αυτογκόλ με τον Σαλσίδο, αφού δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα ο Κεντίρα.

15' Κεφαλιά του Μορένο από εκτέλεση φάουλ του Λαγιούν, μπλόκαρε ο Νόιερ

10'Μακρινό σουτ του Έκτορ Ερέρα, σε ετοιμότητα ο Νόιερ

8' Εκτέλεση φάουλ του Λαγιούν, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία

7' Σουτ του Χούμελς από το ύψος της περιοχής, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ο Οτσόα

3' Απαντάει με καλή φάση η Γερμανία. Ο Βέρνερ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Τρικυμία και στο κόρνερ για την άμυνα της Γερμανίας, μπλόκαρε ο Νόιερ

1' Ξεκινάει με μεγάλη φάση το Μεξικό. Ο Λοσάνο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μπόατενγκ παραχώρησε κόρνερ την ύστατη στιγμή

Έναρξη στο ματς!

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο Luzhniki Stadium, όπου θα φιλοξενήσει και τον τελικό στις 15 Ιουλίου

Ξεκινάει η ανάκρουση των εθνικών ύμνων των δύο ομάδων

Ξεκινάει εντός ολίγου η αναμέτρηση, στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Οι άλλες δύο ομάδες του ομίλου είναι Σουηδία και Νότια Κορέα, οι οποίες κοντράρονται τη Δευτέρα στις 15:00

Εξίσου εντυπωσιακά, ωστόσο, εξασφάλισε την παρουσία της στα γήπεδα της Ρωσίας και η ομάδα του Χουάν Κάρλος Οσόριο. Διότι προσφάτως μονοπώλησε τη δημοσιότητα για τις εξωαγωνιστικές της δραστηριότητες (με το πάρτι οργίων που διοργάνωσαν αρκετοί διεθνείς) ωστόσο νωρίτερα οι Λατινοαμερικάνοι προκρίθηκαν με μια μόλις ήττα στα 16 ματς των προκριματικών.

Η πρωταθλήτρια κόσμου πήγε Ρωσία με το απόλυτο «10 στα 10» στα προκριματικά, με συντελεστή τερμάτων 43-4.

Ο βασικός αριστερός της Γερμανίας τέθηκε εκτός μάχης για τη Γερμανία λόγω κρυώματος και τη θέση του πήρε ο Πλάτενχαρντ

Διαιτητής είναι ο Αλιρεζά Φαχανί από το Ιράν

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Μεξικό (Χουάν Οσόριο): Οτσόα - Σαλσέδο, Αγιάλα, Μορένο, Γκαγιάρδο - Ερέρα, Γκουαρδάδο – Λαγιούν, Βέλα, Λοθάνο - Τσιτσαρίτο Ερνάντες

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ - Κίμιχ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Πλάτενχαρντ - Κεντίρα, Κρόος - Οζίλ, Μίλερ, Ντράξλερ - Βέρνερ

Οπότε, η πορεία της ομάδας ανανεωμένης Nationalmannschaft για την υπεράσπιση του τίτλου που κατέκτησε το 2014 στη Βραζιλία, ξεκινάει σήμερα κόντρα σε μια (πάντα) υπολογίσιμη ομάδα

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Γερμανία-Μεξικό, για την πρώτη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Μουντιάλ.