Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Γαλλία - Αυστραλία 2 - 1 τελικό σκορ

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018:  Γαλλία - Αυστραλία 2 - 1 τελικό σκορ

Η Γαλλία αντιμετωπίζει την Αυστραλία στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μπείτε στο live.

95' Τέλος του αγώνα. Η Γαλλία επικράτησε, έστω και δύσκολα, 2-1 της Αυστραλίας και άρχισε ιδανικά το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Πιέζουν οι Αυστραλοί για την ισοφάριση.

Γαλλία και Αυστραλία κέρδισαν από ένα πέναλτι και αυτό είχε να συμβεί σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 2002.

91' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ερνάντεθ.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος.

87' Κίτρινη κάρτα στον Μπέχιτς για φάουλ στον Φεκίρ.

Η Γαλλία έχει πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και κυνηγάει το τρίτο γκολ για να "κλειδώσει" τη νίκη.

84' Αλλαγή για την Αυστραλία. Ο Κρούζε εκτός, ο Αρζάνι εντός.

80' ΓΚΟΟΟΛ για τη Γαλλία (Πογκμπά)! Ο Ζιρού συνεργάστηκε υπέροχα με τον Πογκμπά, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μπέχιτς, πέρασε πάνω απ' τον Ράιαν, χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε τη γραμμή για το 2-1!

Η Γαλλία κυκλοφορεί την μπάλα και αναζητά χώρους για το δεύτερο γκολ.

78' Αλλαγή για τη Γαλλία. Ο Ματουιντί στη θέση του Τολισό.

Λίγα πράγματα από τους Γάλλους.

Δεν έχουν βοηθήσει, προς το παρόν, οι Ζιρού και Φεκίρ.

76' Κίτρινη κάρτα στον Τολισό.

H Αυστραλία διαχειρίζεται εξαιρετικά το αποτέλεσμα και δεν απειλείται από τους Γάλλους.

72' Σουτ στην κίνηση του Παβάρ, η μπάλα ψηλά άουτ.

71' Αλλαγή για την Αυστραλία. Ο Ίρβαϊν αντί του Ρόγκιτς.

70' Διπλή αλλαγή για τη Γαλλία. Οι Ζιρού, Φεκίρ στη θέση των Γκριεζμάν, Ντεμπελέ.

Πολλά λάθη απ' τους παίκτες της Γαλλίας.

Ο Ντεσάμπ ετοιμάζει διπλή αλλαγή με Zιρού και Φεκίρ να παιρνούν στον αγωνιστικό χώρο.

Η Αυστραλία απαντάει άμεσα με το ίδιο νόμισμα. Ανόητη ενέργεια από τον Ουμτιτί στη φάση του πέναλτι.

Αλλαγή για την Αυστραλία. Ο Γιούριτς στη θέση του Νάμπουτ.

ΓΚΟΟΟΛ για τη Γαλλία (Γκριεζμάν)!

57'
Κίτρινη κάρτα στον Ρίσντον.

56'
ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Γαλλία! Ο Κούνια είδε το video και έκρινε πως υπάρχει πέναλτι του Ρίσντον στον Γκριεζμάν μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Ο Ουρουγουανός βλέπει το VAR.

54'
Οι Γάλλοι διαμαρτύρονται για ανατροπή του Γκριεζμάν μέσα στην μεγάλη περιοχή, ύστερα από τρομερή κάθετη του Πογκμπά, αλλά ο Κούνια έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Φωνές από τον Ντιντιέ Ντεσάμπ στους παίκτες του.

53'
Επικίνδυνη σέντρα του Λέκι από τα δεξιά, αλλά ο Βαράν προλαβαίνει τον Νάμπουτ πριν απειλήσει την εστία του Λορίς.

Η Γαλλία, όπως και στο πρώτο μέρος, έχει μπει πιο δυνατά, αλλά δεν βρίσκει χώρους προς την εστία του Ράιαν.

Εξαιρετικός ο Λούκας Ερνάντεθ στο πρώτο μέρος. Είχε 7/7 επιτυχημένες μονομαχίες.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι παίκτες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος.

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Αυστραλούς, εκμεταλλευόμενη την τριάδα των Γκριεζμάν, Ντεμπελέ και Εμπαπέ, αλλά μετά το 10' η ομάδα του Φαν Μάρβαϊκ ισορρόπησε το ματς και δεν κινδύνεψε ουσιαστικά.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.

45' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Μπέχιτς, η μπάλα δίπλα απ' το αριστερό δοκάρι του Λορίς.

43' Τρομερή προβολή του Σέινσμπουρι, προτού φανεί επικίνδυνος ο Γκριεζμάν.

Γενικότερα η μεσαία γραμμή της Γαλλίας δεν είναι σε καλή ημέρα, αφού ούτε ο Τολισό βοηθάει στον επιθετικό κομμάτι.

O Πολ Πογκμπά δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, με αποτέλεσμα να μην έχει βοηθήσει καθόλου τη Γαλλία στο πρώτο μέρος.

33' Συρτό σουτ του Ερνάντεθ, ο Μίλιγκαν έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ κυκλοφορεί την μπάλα και ψάχνει χώρους προς την εστία του Ράιαν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η Γαλλία, μετά το 15', έχει ρίξει ρυθμούς, καθώς οι Αυστραλοί έχουν κλείσει τους χώρους.

O Κιλιάν Εμπαπέ είναι ο νεότερος Γάλλος στην ιστορία που αγωνίζεται σε Παγκόσμιο Κύπελλο ή Euro. Είναι 19 ετών και έξι μηνών.

17'
Tεράστια ευκαιρία για την Αυστραλία! Ο Μούι εκτέλεσε το φάουλ, ο Τολισό έβαλε το πόδι του, αλλά ο Λορίς με τρομερή επέμβαση αποσόβησε το αυτογκόλ κι έστειλε την μπάλα κόρνερ!

Στο γήπεδο και ο πρώην πρόεδρος της Γαλλίας, Νικολά Σαρκοζί.

14'
Ο Μούι παραχωρεί κόρνερ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν.

13'
Κίτρινη κάρτα στον Λέκι για φάουλ στον Ερνάντεθ.

13'
O Μούι εκτέλεσε το φάουλ, ο Λέκι πήρε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

8' O Εμπαπέ εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, ο Γκριεζμάν πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ράιαν μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

"Πολιορκία" των Γάλλων στην περιοχή του Ράιαν.

6' Ωραίο σουτ στην κίνηση του Γκριεζμάν έξω από τη μεγάλη περιοχή, ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Πογκμπά, η μπάλα στην αγκαλιά του Ράιαν.

5'Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πογκμπά, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ράιαν.

Φάουλ σε καλή θέση για τη Γαλλία. Οι Πογκμπά και Γκριεζμάν πάνω στην μπάλα.

Η Γαλλία έχει αναλάβει απ' τα πρώτα λεπτά τα ηνία του αγώνα και ψάχνει ένα γρήγορο γκολ.

2'Ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Εμπαπέ μπήκε απ' τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Ράιαν παραχώρησε κόρνερ!

1'Έναρξη του αγώνα.

Διαιτητής είναι ο Αντρές Κούνια από την Ουρουγουάη.

Θέλεις να επικοινωνείς με τους συνεργάτες σου, όσο μακριά κι αν βρίσκεστε; Με το COSMOTE Business One, μπορείς. Γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να πραγματοποιείς video κλήσεις και να μοιράζεσαι την οθόνη και τα αρχεία σου με τους συνεργάτες σου, πιο εύκολα και γρήγορα από ποτέ. Μάθε περισσότερα.

Η Γαλλία είναι το απόλυτο φαβορί του ομίλου και θέλει να κάνει μία επιβλητική εμφάνιση απέναντι στην Αυστραλία

Αντίθετα, η Αυστραλία, Νο40 στην κατάταξη της FIFA, θα συμμετάσχει για τέταρτη φορά σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Γαλλία, Nο7 στην κατάταξη της FIFA, αγωνίζεται για 14η φορά στην ιστορία της σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου (14/17 μέχρι σήμερα).

Η Γαλλία και η Αυστραλία βρίσκονται στον 3ο όμιλο μαζί με Περού και Δανία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντεθ, Πογκμπά, Τολισό, Καντέ, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ, Εμπαπέ.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Μίλιγκαν, Μπεχίτς, Ρίσντον, Σέινσμπερι, Μούι, Γέντινακ, Ρόγκιτς, Λέκι, Κρούζε, Νάμπουτ.