Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Μαρόκο - Ιράν 0-1 Τελικό

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018:  Μαρόκο - Ιράν 0-1 Τελικό

Το Μαρόκο των Καρσελά και Ντα Κόστα αντιμετωπίζει το Ιράν των Μασούντ, Ανσαριφάρντ και Χατζισαφί στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Τέλος αγώνα

Το αυτογκόλ του Μπουχαντούζ

90+5'ΓΚΟΛ ΤΟ ΙΡΑΝ! Κόρνερ από αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Ταρεμί πάει για κεφαλιά και ο Μπουχαντούζ για να διώξει, ο αμυντικός του Μαρόκου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και κάνει το 0-1

Σπρωξίματα μεταξύ παικτών μετά από αυτήν τη φάση, ωστόσο οι δύο προπονητές επεμβαίνουν και ηρεμούν τα πνεύματα

90+2'Ο Ανσαριφάρντ τραβάει φανέλα αντιπάλου και δέχεται κίτρινη κάρτα

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

Το Μαρόκο έχει κλείσει τους Ιρανούς στο γήπεδό τους στα τελευταία λεπτά, αλλά χωρίς να δημιουργεί ευκαιρίες

83'Στο έδαφος και ο Τζαχανμπάκς, με κράμπα

82'Αλλαγή για το Μαρόκο: Ο Χαρίτ δίνει τη θέση του στον Ντα Κόστα

80'Ευκαιρία για το Μαρόκο! Ο Ζιγές κάνει το σουτ εκτός περιοχής, αποκρούει σε κόρνερ ο Μπεϊρανβάντ

79'Αλλαγή για το Ιράν: Ο Εμπραχιμί δίνει τη θέση του στον Μονταζέρι

77'Στο έδαφος ο Εμπραχιμί, με πόνο στα πλευρά μετά από κατά λάθος κλοτσιά που δέχθηκε σε τάκλιν που έκανε νωρίτερα

77'Αλλαγή για το Μαρόκο: Ο Ελ Κααμπί δίνει τη θέση του στον Μπουχαντούζ

76'Αλλαγή για το Μαρόκο: Ο Νορντίν Αμραμπάτ δίνει τη θέση του στον αδερφό του, Σοφιάν Αμραμπάτ

Οι συμπαίκτες του τρέχουν να τον συνεφέρουν και τον ανασηκώνουν λίγο. Ο παίκτης της Λεγανές ζαλίζεται πολύ και όταν τον σηκώνουν οι γιατροί, δεν μπορεί να σταθεί όρθιος

73'Άσχημη πτώση του Αμραμπάτ με το κεφάλι στο έδαφος, μοιάζει να χάνει τις αισθήσεις του

Ο μέσος της ΑΕΚ προσπαθεί να φορέσει το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Χατζισαφί και δυσκολεύτηκε για κάποια δευτερόλεπτα, αλλά τα κατάφερε προτού φύγει εκτός γηπέδου

67'Αλλαγή για το Ιράν: Ο Μασούντ δίνει τη θέση του στον Ταρεμί

64'Τώρα ήταν η σειρά του Ζιγές να πέσει δυνατά στον Χατζισαφί. Την ίδια ώρα, ο Ελ Αχμαντί δείχνει τη σκισμένη κάλτσα του, απόρροια άλλου μαρκαρίσματος. Χάνεται ο έλεγχος στον αγώνα

63'Ο Μπελχαντά κλοτσάει τρεις φορές τον Μασούντ, τον πατάει κι εν τέλει ο διαιτητής δίνει φάουλ κατά του Ιρανού!

Το παιχνίδι έχει χάσει τον ρυθμό του και οι δύο ομάδες κάνουν αρκετά λάθη στο κέντρο

Το Ιράν παραμένει μία χώρα που η πρόσβαση των γυναικών στα γήπεδα είναι προβληματική στις εγχώριες διοργανώσεις. Οι διαμαρτυρίες έχουν φτάσει μέχρι το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσία

Στατιστικό: Το Ιράν έφτασε τα έξι σερί παιχνίδια δίχως γκολ σε 1ο ημίχρονο αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου

49'Σέντρα από δεξιά, ο Χαρίτ κάνει ένα εναέριο πλασέ, πολύ άουτ η μπάλα

47'Κίτρινη κάρτα στον Τζαχανμπάκς για πάτημα σε αντίπαλο

Δυστυχώς οι βουβουζέλες δεν λείπουν από αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, και όχι μόνο από τους Αφρικανούς φιλάθλους

ΜΑΡΟΚΟ: Ελ Κατζουί, Αμραμπάτ, Μπενατιά, Σαΐς, Χακιμί, Ελ Αχμαντί, Ζιγές, Μπουσουφά, Μπελχαντά, Χαρίτ, Ελ Κααμπί

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Τσεσμί, Πουραλιγκαντζί, Χατζισαφί, Εμπραχιμί, Τζαχανμπάκς, Μασούντ, Αμίρι, Ανσαριφάρντ, Αζμούν

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

45'Εκτέλεση φάουλ από τον Χατζισαφί από τα 35 μέτρα, πάνω από την εστία του Μαρόκου

43'Ευκαιρία για το Ιράν! Κλέψιμο πίσω από το κέντρο, πάσα στον Αζμούν που τρέχει αλλά χάνει το κοντρόλ, πλασάρει χωρίς ισορροπία στο τετ α τετ, ο Ελ Κατζουί αποκρούει και στη συνέχεια αποκρούει νέο σουτ σε κόρνερ

Επιστρέφει στο γήπεδο ο επιθετικός της Ρούμπιν Καζάν

36'Ο Αζμούν πατάει άσχημα τρέχοντας να μαρκάρει και πέφτει στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού

34'Κίτρινη κάρτα στον Ελ Αχμαντί για τρικλοποδιά στον Αζμούν

Η συνεργασία στην επιχείρησή σου έχει τη μεγαλύτερη αξία για σένα; Με το COSMOTE Business One, επικοινωνείς με τους συνεργάτες σου αξιόπιστα και αποδοτικά. Πραγματοποίησε video κλήσεις και μοιράσου τα αρχεία και την οθόνη σου με τους συνεργάτες σου, όσο μακριά και αν βρίσκεστε. Μάθε περισσότερα.

30'Διαγώνιο σουτ του Χαρίτ από αριστερά κι εντός περιοχής, στα χέρια του Μπεϊρανβάντ

24'Κακό σουτ του Αζμούν μέσα από την περιοχή, η μπάλα πλάγιο

Η μεγάλη ευκαιρία του Μαρόκου

19'Ευκαιρία για το Μαρόκο! Ο Ζιγές σουτάρει σκαστά από αριστερά, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς, ο Ελ Κααμπί δεν μπορεί να σουτάρει, αλλά εκείνη καταλήγει στον Μπελχαντά, νέα κόντρα, νέο σουτ από τον Μπενατιά, ξανά κόντρα και η μπάλα καταλήγει κόρνερ

Στατιστικό: Ο Σοτζέι Μασούντ γίνεται ο πρώτος Ιρανός στην ιστορία με συμμετοχή σε τρία Παγκόσμια Κύπελλα (2006, 2014, 2018)

10'Κίτρινη κάρτα στον Μασούντ για δυνατό τάκλιν στον Μπουσουφά

9'Κακό διώξιμο τον Ιρανών, η μπάλα στον Ελ Κααμπί, αλλά το σουτ περνάει άουτ

4'Ευκαιρία για το Μαρόκο! Ο Αμραμπάτ αποφεύγει τον Χατζισαφί, βγάζει μια σέντρα, στο 1ο δοκάρι, ο Μπελχαντά πιάνει κεφαλιά, άουτ

3'Ευκαιρία για το Μαρόκο! Κόρνερ από αριστερά με κομπίνα, η μπάλα φτάνει στον αμαρκάριστο Ζιγές πίσω από το πέναλτι, αλλά δεν μπορεί να πιάσει σουτ και στο γέμισμα που ακολούθησε, η μπάλα κατέληξε κόρνερ

2'Απομάκρυνση της μπάλας από τους Ιρανούς, ο Χαρίτ πιάνει ένα εναέριο με εξωτερικό φάλτσο, άουτ

Σέντρα στην αναμέτρηση

Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση του εθνικού ύμνου των δύο χωρών

Το Μαρόκο γνώρισε μία μουντιαλική αποτυχία πριν αρχίσει η διοργάνωση. Συγκεκριμένα, δύο ημέρες νωρίτερα, έχασε στην ψηφοφορία για την ανάληψη της διοργάνωση το 2026 από τη συνυποψηφιότητα ΗΠΑ - Καναδάς - Μεξικό

Το Ιράν έχει 4 συμμετοχές στο παρελθόν, αλλά ποτέ δεν έχει προκριθεί από τον 1ο γύρο

Αυτή είναι η 5η συμμετοχή του Μαρόκου στη διοργάνωση, με μεγαλύτερη επιτυχία την πρόκριση στη φάση των 16 το 1986

Η αναμέτρηση της "σφαιρομαχίας" αφορά τον 2ο όμιλο, εκεί όπου το βράδυ αναμετρώνται Ισπανία και Πορτογαλία

ΜΑΡΟΚΟ: Ελ Κατζουί, Αμραμπάτ, Μπενατιά, Σαΐς, Χακιμί, Ελ Αχμαντί, Ζιγές, Μπουσουφά, Μπελχαντά, Χαρίτ, , Ελ Κααμπί

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Τσεσμί, Πουραλιγκαντζί, Χατζισαφί, Εμπραχιμί, Τζαχανμπάκς, Ανσαριφάρντ, Μασούντ, Αμίρι, Αζμούν

Στον αντίποδα, στον πάγκο του Μαρόκου υπάρχει ο Μεχντί Καρσελά που άρχισε τη σεζόν στον Ολυμπιακό και τελείωσε στη Σταντάρ Λιέγης και ο Μανουέλ ντα Κόστα που πέρυσι μεταγράφηκε από τον Ολυμπιακό στην Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

Τρεις που τελείωσαν το περσινό πρωτάθλημα, βρίσκονται στη βασική ενδεκάδα του Ιράν. Ο αρχηγός του, Σοτζέι Μασούντ, που έπαιξε με Πανιώνιο και ΑΕΚ, και ο Καρίμ Ανσαιρφάρντ που φόρεσε τη φανέλα του Ολυμπιακού με τον Εχσάν Χατζισαφί που άρχισε στον Πανιώνιο και κατέληξε στον Ολυμπιακό

Ίσως το αυξημένο ελληνικό ενδιαφέρον να έγκειται στους παίκτες που υπάρχουν στην Αγία Πετρούπολη αυτήν τη στιγμή, αφού υπάρχουν πέντε που έχουν σχέσεις με τη Super League