Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Ρωσία - Σαουδική Αραβία 5 - 0 τελικό

Τέλος αγώνα

90+5' ΓΚΟΛ Η ΡΩΣΙΑ! Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκολόβιν, στην κλειστή γωνία του Αλ Μαϊού και 5-0

90+3' Κίτρινη κάρτα στον Αλ Τζασίμ για μαρκάρισμα στον Κουζιάεβ

Το καταπληκτικό γκολ του Τσερίσεβ

90+1' ΓΚΟΛ Η ΡΩΣΙΑ! Η Ρωσία κυνηγάει ένα τελευταίο γκολ στην ανοιχτή άμυνα των Αράβων, ο Τσερίσεβ με το εξωτερικό και από αριστερά στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Αλ Μαϊού, γράφοντας το 4-0 με εξαιρετικό τρόπο
19:50
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

88'Κίτρινη κάρτα στον Γκολόβιν επειδή ανέκοψε αντεπίθεση

86'Εκτέλεση φάουλ από αριστερά με γέμισμα, διώχνει σε κόρνερ ο Ομάρ αλ Χαουσαουί

84'Αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία: Ο Αλ Σαχλαουί δίνει τη θέση του στον Ασίρι

Στατιστικό: Ο Τζιούμπα χρειάστηκε 89 δευτερόλεπτα για να σκοράρει από τη στιγμή που μπήκε αλλγή

73' Αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία: Ο Αλ Σέχρι δίνει τη θέση του στον Αλ Καϊμπρί

73'Ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία! Σουτ με το δεξί του Αλ Νταουσαρί εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ

Το γκολ του Τζιούμπα

71' ΓΚΟΛ Η ΡΩΣΙΑ! Σέντρα του Γκολόβιν από δεξιά μετά από ομαδικό παιχνίδι, πολύ ωραία κεφαλιά του Τζιούμπα γυρίζοντας το σώμα του και 3-0

70' Αλλαγή για τη Ρωσία: Ο Σμόλοβ δίνει τη θέση του στον Τζιούμπα

68' Ευκαιρία για τη Ρωσία! Ο Σμόλοβ εφορμά στην αντίπαλη περιοχή από δεξιά, μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει συρτά, αποκρούει ο Αλ Μαϊούφ, χάνει την μπάλα, αλλά τελικά απομακρύνουν οι Σαουδάραβες

37,6%-62,4% η κατοχή της μπάλας, ρεκόρ για τη Σαουδική Αραβία σε Παγκόσμιο Κύπελλο

65'Σέντρα για το κεφάλι του Τσερίσεβ, πιάνει μια ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, στην αγκαλιά του Αλ Μαϊούφ

64'Αλλαγή για τη Ρωσία: Ο Σαμέντοβ δίνει τη θέση του στον Κουζιάεβ

64'Αλλαγή για τη Σαουδική Αραβία: Ο Οταΐφ δίνει τη θέση του στον Αλ Μουαλάντ

58'Ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία! Ο Αλ Τζασίμ εκτελεί φάουλ με γέμισμα από αριστερά, ο Αλ Φαράτζ πιάνει την κεφαλιά, λίγο άουτ

56'
Σέντρα από δεξιά του Αλ Σεχρί, ο Αλ Σαχλαουί και ο Αλ Τζασίμ δεν προλαβαίνουν να σπρώξουν την μπάλα στην εστία

52' Πιέζουν οι Ρώσοι για τρίτο γκολ, η μπάλα φτάνει στον Σαμέντοβ εκτός περιοχής, που σουτάρει με το δεξί, ψηλά η μπάλα

50'Γέμισμα στον Σμόλοβ που βρίσκεται στη μεγάλη περιοχή αλλά χωρίς στήριγμα, κακό κοντρόλ, ωστόσο κερδίζει το κόρνερ

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ, Γκασίνσκι, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ, Τζαγκόεβ (24' Τσερίσεβ), Γκολόβιν, Σμολόβ

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλ Μαϊούφ, Αλμπουραΐκ, Ομ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Σαχρανί, Αλ Νταουσαρί, Οταΐφ, Αλ Φαράτζ, Αλ Τζασίμ, Αλ Σεχρί, Αλ Σαχλαουί

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

Οι ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο

43' ΓΚΟΛ Η ΡΩΣΙΑ! Καταπληκτικό γκολ των οικοδεσποτών. Αντεπίθεση από δεξιά, ο Γκολόβιν βρίσκει αριστερά μόνο του τον Τσερίσεβ, αυτός σηκώνει την μπάλα πάνω από δύο τάκλιν Σαουδαράβων, πλασάρει από κοντά και κάνει το 2-0

42'Ο Τσερίσεβ μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, καθυστερεί με ντρίμπλες και δεν καταφέρνει να βρει τον Σμόλοβ στο πέναλτι, άουτ η μπάλα

35'Κλέβει ο Σμολόβ και μπαίνει στην περιοχή, μαρκάρισμα του Οσάμα αλ Χαουσάουι, πέφτει στο έδαφος ο Ρώσος, ο διαιτητής κάνει νόημα να συνεχιστεί το παιχνίδι

31'Εκτέλεση φάουλ με γέμισμα από δεξιά, ο Αλ Σαχράνι πιάνει την κεφαλιά, αρκετά ψηλά

28'Μακρινό σουτ του Αλ Νταουσαρί, πολύ άουτ

24' Αλλαγή για τη Ρωσία: Ο Τζαγκόεβ δίνει τη θέση του στον Τσερίσεβ

23'Ο Τζαγκόεβ τρέχει στο κέντρο του γηπέδου χωρίς την μπάλα και πιάνει τον αριστερό οπίσθιο μηριαίο. Δύσκολα θα συνεχίσει

Από εδώ θα παρακολουθήσει το κοινό στο "Λουζνίκι" τις φάσεις στις οποίες θα επέμβει ο VAR αν χρειαστεί

21'Ευκαιρία για τη Σαουδική Αραβία! Ο Αλ Σεχρί από αριστερά φεύγει στην κόντρα, κεφαλιά του Αλ Σαχλάουι, διώχνει σε κόρνερ ο Ακινφέεβ

20' Ο Σαμέντοβ από αριστερά, βγάζει κάθετη στο ύψος του πέναλτι, δύο Ρώσοι συγκρούονται και η μπάλα περνάει ανάμεσά τους

Αμέσως μετά από το γκολ, ο Πούτιν απολογήθηκε στον Σαουδάραβα ομόλογό του και στη συνέχεια του έδωσε το χέρι

15' Ευκαιρία για τη Ρωσία! Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους Ρώσους, ο Τζαγκόεβ μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, βγάζει κάθετη στον Φερνάντες (οφσάιντ), αυτός "κόβει" στο πέναλτι όπου ο Σμολόβ προσπαθεί να σουτάρει, αλλά με εμπόδιο κι έναν Σαουδάραβα, στέλνει την μπάλα άουτ

12' ΓΚΟΛ Η ΡΩΣΙΑ!  Κόρνερ από αριστερά, η μπάλα απομακρύνεται και φτάνει στα πόδια του Γκολόβιν ξανά από αριστερά, κάνει μία "ζυγισμένη" σέντρα και ο Γκαζίνσκι κάνει το 1-0

11' Ευκαιρία για τη Ρωσία! Αντεπίθεση των Ρώσων, ο Ζόμπνιν κλέβει και τρέχει μπροστά, βγάζει κάθετη στον Τζαγκόεβ που κάνει κοντρόλ, αλλά ο Οσάμα αλ Χασαουί διώχνει σε κόρνερ

9'Κλέβουν οι Ρώσοι με τον Σαμέντοβ που κάνει κούρσα από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, πάνω στα σώματα, στη συνέχεια η Ρωσία κερδίζει κόρνερ

Η Σαουδική Αραβία έχει αναλάβει τον έλεγχο του αγώνα με τη Ρωσία να περιορίζεται σε προσπάθειες για κόντρα

3'Κόρνερ του Ζιρκόβ από αριστερά, διώχνουν οι Σαουδάραβες