Η Ρεάλ κέρδισε για 3η χρονιά το Champions League

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για τρίτη συναπτή χρονιά στέφθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, αφότου επικράτησε στον τελικό του Κιέβου της Λίβερπουλ με 3-1.

Η «βασίλισσα» δεν το… κουνάει από τον θρόνο της. Η Ρεάλ, χάρις και στον τραγικό Κάριους γονάτισε (3-1) στον τελικό του Champions League τη Λίβερπουλ, που έχασε στο 31’ τον Σαλάχ και έκανε το threepeat.

Καθοριστικής σημασίας στην έκβαση του αγώνα αποδείχτηκαν δύο μεγάλα λάθη στα οποία υπέπεσε ο νεαρός τερματοφύλακας της Λίβερπουλ, Λορίς Κάριους, ο οποίος στο 50 και στο 83 λεπτό ουσιαστικά χάρισε δύο γκολ στην «Βασίλισσα».

Θερμός εναγκαλισμός του Ζιντάν με τον πρόεδρο της Ρεάλ, Φλορεντίνο Πέρεθ.

Ένας ένας οι παίκτες της Ρεάλ, οι πρωταθλητές Ευρώπης, παραλαμβάνουν τα μετάλλιά τους.

Εμφανές απογοητευμένοι οι "κόκκινοι".

Σειρά των παικτών της Λίβερπουλ που χειροκροτούνται απ' τους παίκτες της Ρεάλ.

Οι διαιτητές είναι οι πρώτοι που παραλαμβάνουν τα μετάλλιά τους.
H απονομή γίνεται σε ειδική σκηνή εντός γηπέδου κι όχι στα επίσημα όπως τα προηγούμενα χρόνια.

Ο Αντρέι Σεβτσένκο φέρνει το τρόπαιο του Champions League.

Ο Γερμανός χάνει δεύτερο τελικό Champions League, ύστερα απ' το 2013 όταν η Μπάγερν επικράτησε 2-1 της Ντόρτμουντ.

O Γιούργκεν Κλοπ παρηγορεί τους παίκτες του.
Η Ρεάλ κατέκτησε το τρίτο σερί Champions League και το 13ο Κύπελλο Πρωταθλητριών της ιστορία της.

Κοντράστ συναισθημάτων, με τους παίκτες της Ρεάλ να πανηγυρίζουν κι αυτούς της Λίβερπουλ να είναι πεσμένοι στον αγωνιστικό χώρο

Ο Γκάρεθ Μπέιλ παρηγορεί τον Κάριους, ο οποίος φέρει ευθύνη στα 2 απ' τα 3 γκολ που δέχθηκε η Λίβερπουλ

93' Τέλος του αγώνα. ΛΗΞΗ του αγώνα κα;ι νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1 επί της Λίβερπουλ στον τελικό του Champions League

Ένας οπαδός εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που ο Ρονάλντο είχε μπει στην μεγάλη περιοχή, αλλά τον πρόλαβαν οι σεκιούριτι και τον έβγαλαν εκτός γηπέδου.

Οι φίλοι της Λίβερπουλ τραγουδούν το "You'll never walk alone".

92' Ο Φαν Ντάικ παραχωρεί κόρνερ σε επικίνδυνο γύρισμα του Ασένσιο.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Πλέον, μόνοι οι φίλοι της Ρεάλ ακούγονται στο "Ολιμπίνσκι".

89' Άλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ασένσιο στη θέση του Μπενζεμά.

Η Λίβερπουλ είναι φανερά επηρεασμένη απ' το 3-1 και δεν δείχνει ικανή να αντιδράσει στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα.

86' Διαδοχικά κόρνερ για τη Ρεάλ.

83' ΓΚΟΟΟΛ για τη Ρεάλ (Μπέιλ)!

83' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Εμρέ Τζαν στη θέση του Μίλνερ.

Η πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα.

82' Κίτρινη κάρτα στον Μανέ για φάουλ στον Ράμος.

Τελικές: 11(4) - 11(2)

82' Ο Μπέιλ έκανε τη σέντρα, ο Μπενζεμά έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Κάριους απομάκρυνε την μπάλα!

Η Λίβερπουλ είναι η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Champions League που βλέπει τρεις παίκτες της να σημειώνουν 10+ γκολ στη διοργάνωση.

O Γκάρεθ Μπέιλ χρειάστηκε μόλις 122 δευτερόλεπτα για να σκοράρει.

Οι "μερένγκες" έχουν ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και "ροκαρίζουν" τον χρόνο.

Η Ρεάλ επιχειρεί να "χτυπήσει" στην κόντρα επίθεση.

Συνεχίζει να ψάχνει χώρους η Λίβερπουλ, αλλά οι σέντρες είναι εύκολη λεία για τους παίκτες της Ρεάλ.

75' Ο Μπέιλ υποδεικνύεται σωστά σε οφσάιντ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κρόος.

Νωρίτερα ο Φιρμίνο διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Καζεμίρο, αλλά δεν υπήρχε παράβαση.

74' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Ρονάλντο βρέθηκε απέναντι στον Κάριους, αλλά ο Ρόμπερτσον με τρομερή προβολή αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Κόρνερ για τη Ρεάλ.

70' ΔΟΚΑΡΙ για τη Λίβερπουλ (Μανέ)! Ο Μανέ έκανε το συρτό σουτ έξω απ' την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Νάβας!

Έδιωξε με γροθιές ο Νάβας.

69' Ο Ράμος προλαβαίνει τον Μανέ και παραχωρεί κόρνερ.

Κατοχή: 66% - 34%

Ο Γιούργκεν Κλοπ φωνάζει στους παίκτες του για να τους εμψυχώσει.

Ο Ζιντάν δεν το πιστεύει. Μάλλον το συγκρίνει με το δικό του τέρμα από το 2002

Οι παίκτες του Ζιντάν έχουν την κατοχή και προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ.

Απίθανη εκτέλεση απ' τον Ουαλό σταρ που πέρασε στον αγωνιστικό μόλις τρία λεπτά νωρίτερα.

64' ΓΚΟΛΑΡΑ για τη Ρεάλ (Μπέιλ)! Ο Μαρσέλο σέντραρε απ' τα αριστερά, ο Μπέιλ έκανε το ανάποδο ψαλίδι απ' το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1!
Η είσοδος του Άνταμ Λαλάνα δεν έχει βοηθήσει μεσοεπιθετικά τη Λίβερπουλ. Είναι φανερή η απουσία του Μοχάμεντ Σαλάχ.

61' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ίσκο εκτός, ο Μπέιλ εντός.

61' Ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Νάτσο έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Ίσκο κατέβασε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το σουτ, αλλά ο Κάριους παραχώρησε κόρνερ.

Η Ρεάλ έχει αναλάβει τα ηνία του αγώνα και ψάχνει ένα δεύτερο γκολ.

Το 1-1 της Λίβερπουλ:

Άμεση αντίδραση και απάντηση των "κόκκινων".
55' ΓΚΟΟΟΛ για τη Λϊβερπουλ (Μανέ)! Ο Μίλνερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λόβρεν πήρε την κεφαλιά, ο Μανέ που καλύπτεται, έκανε την προβολή και ισοφάρισε σε 1-1!

55' Ο Βαράν παραχωρεί κόρνερ.

Το 1-0 της Ρεάλ:

Τραγικό λάθος απ' τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ.

Στο "Άνφιλντ" βλέπουν τον αγώνα

51' ΓΚΟΟΟΛ για τη Ρεάλ (Μπενζεμά)! Ο Κρόος έκανε την κάθετη στον Μπενζεμά, ο οποίος δεν ακολούθησε τη φάση επειδή ήταν ο οφσάιντ. Ο Κάριους την μπλόκαρε, πήγε να δώσει στη συνέχεια στο παιχνίδι, ο Μπενζεμά έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0!

Η Ρεάλ έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ψάχνει το γκολ.

Το δοκάρι του Ίσκο:

Τεράστια ευκαιρία για τους "μερένγκες" να ανοίξουν το σκορ.

48' ΔΟΚΑΡΙ για τη Ρεάλ (Ίσκο)! Ο Λαλάνα έδιωξε άτσαλα την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Ίσκο, αλλά το σουτ του Ισπανού μέσα απ' την μεγάλη περιοχή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κάριους!

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ώρα... τελικού! Ρεάλ Μαδρίτης και Λίβερπουλ κοντράρονται στο Κίεβο με φόντο την κούπα του Champions League. Παρακολουθήστε την εξέλιξη της μεγάλης αναμέτρησης ...

Ημίχρονο στο Κίεβο! Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ 0-0

45+3' Σουτ του Σαλάχ εκτός περιοχής, λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

45' Σουτ του Νάτσο με τη μια, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά ων διχτύων

43' Η μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τη Ρεάλ! Ο εκτεθειμένος Ρονάλντο έπιασε κεφαλιά και νικήθηκε από τον Κάριους, με τον Μπενζεμά να νικάει τον γκολκίπερ της Λιβέρπουλ στη συνέχεια

Χειροκρότημα από τον κόσμο της Λίβερπουλ για τον μπακ της Ρεάλ

36' Αναγκαστική αλλαγή και για τη Ρεάλ. Νάτσο αντί του Καρβαχάλ

Τρομερό! Στο έδαφος και ο Καρβαχάλ, κλαίει κι αυτός!

Σουτ του Μπενζεμά στα σώματα

31' Εκτός ο Σαλάχ, μέσα ο Λαλάνα

Κλαίει ο Σαλάχ! Δειτε βιντεο στο τελος

Ετοιμάζει τον Λαλάνα ο Κλοπ

Θα είναι πολύ κρίμα και άδικο να χάσει τον τελικό μετά από τέτοια σεζόν που έχει κάνει!

Δύσκολα τα πράγματα για τον Σαλάχ! Πέφτει και πάλι στο έδαφος, δείχνει ότι πονάει πολύ

Φάουλ στον Νάβας

Κόρνερ για τη Λίβερπουλ

Αγωνία στη Λίβερπουλ! Έχει πέσει άσχημα στο έδαφος ο Σαλάχ και πιάνει τον ώμο του.

23' Σουτ του Φιρμίνο στα σώματα από το ύψος του πέναλτι, δυνατό σουτ του Άρνολντ στη συνέχεια μπλόκαρε ο Νάβας.

22' Επικίνδυνη επίθεση από τη Λίβερπουλ, αλλά με ανοργάνωτη και πολύ ψηλά την αντίπαλη άμυνα, ο Φιρμίνο έκανε δυνατή πάσα με το κεφάλι στον Μανέ

18' Κεφαλιά του Φαν Ντάικ, που πρόλαβε την έξοδο του Νάβας, η μπάλα εκτός.

15' Απειλεί η Ρεάλ. Ο Ρονάλντο μπήκε από τα δεξιά και επέλεξε να μην γυρίσει την μπάλα, που μετά το δυνατό του σουτ, έφυγε ελάχιστα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Είναι καλύτερη η Λίβερπουλ, δίχως να έχει τη μεγάλη ευκαιρία έως τώρα

Πίεση διαρκείας από τη Λίβερπουλ στα αντίπαλα καρέ, με τους Μανέ, Σαλάχ και Φιρμίνο, να μην προλαβαίνουν για λίγο να εκτελέσουν

11' Πρώτη τελική για τη Ρεάλ. Ο Μαρσέλο πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, αλλά το συρτό του σουτ ήταν αρκετά άστοχο

8' Πολύ ωραία ο Νάβας προλαβαίνει μπροστά από τον Αρνολντ

7' Απειλεί η Λίβερπουλ. Ο Φιρμίνο λίγο έλειψε να βγάλει φάτσα με το τέρμα τον Μανέ, αλλά ο Βαράν τον έκοψε την τελευταία στιγμή. Στο... τσακ.

Η Λίβερπουλ μπήκε κάπως γκαζωμένη και η Ρεάλ προσπαθεί να παγώσει τον ρυθμό

3' Ωραία επίθεση της Λίβερπουλ, με αποδέκτη τον Βαϊνάλντουμ, που καθυστέρησε να... απασφαλίσει και τον πρόλαβε η άμυνα της Ρεάλ

Έναρξη στον τελικό!

Σχεδόν όλα έτοιμα για την έναρξη του ματς

Σε εξέλιξη η τελική έναρξης του τελικού, με την τραγουδίστρια Dua Lipa να βρίσκεται στη... σκηνή

Για να βρεθούν στο Κίεβο, Ρεάλ και Λίβερπουλ άφησαν εκτός Μπάγερν Μονάχου και Ρόμα αντιστοίχως.

Η Λίβερπουλ στοχεύει στο έκτο, που αν το πάρει θα είναι το πρώτο μετά το 2005 και το ΕΠΟΣ της Πόλης στον τελικό με τη Μίλαν.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάει για το 13ο τρόπαιο της ιστορίας της και το τρίτο σερί μετά τις νίκες με Ατλέτικο Μαδρίτης και Γιουβέντους

Φυσικά, είναι εκτός ο φετινός άτυχος της Λίβερπουλ, Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν

Διαιτητής είναι ο Μίλοραντ Μάζιτς από τη Σερβία, με τους συμπατριώτες του, Μίλοβαν Ρίστιτς και Ντάλιμπορ Τζούρτζεβιτς βοηθούς του. Επιπρόσθετοι οι Νέναντ Τζόκιτς και Ντανίλο Γκρούτζιτς. Τέταρτος ο Κλέμεντ Τούρπιν.

Σε αυτόν της ομάδας του Κλοπ: Μινιολέ, Κλάιν, Κλάβαν, Μορένο, Λαλάνα, Τζάν και Σολάνκε.

Στον πάγκο των Ισπανών: Κασίγια, Νάτσο, Μπέιλ, Τεό Ερνάντεθ, Βάθκεθ, Ασένσιο, Κόβατσιτς

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο, Μπενζεμά, Κριστιάνο Ρονάλντο

Πάμε να τις θυμηθούμε...

Οι ενδεκάδες έχουν γίνει γνωστές και επισήμως.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελικού του Champions League ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Λίβερπουλ, που θα διεξαχθεί στο «Ολιμπίσκι» του Κίεβου.