Super League: Ολυμπιακος - Κερκυρα 5 - 1 τελικό σκορ

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Κέρκυρα, για την 27η αγωνιστική της Super League.

Τέλος στο ματς. Ολυμπιακός-Κέρκυρα 5-1

Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα σε κόρνερ

Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος

87' Γκολ ο Ολυμπιακός, 5-1!

Ύστερα από κάθετη μπαλιά, Βρουσάι βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε ωραία τον Γιαννακόπουλο.

85' Κίτρινη στον Αρτυματά

83' Καλή στιγμή με τον Τουράμ για την Κέρκυρα, με τον Βραζιλιάνο να μην βρίσκει, ωστόσο, εστία από θέση βολής, αφού βρήκε στον Νικολάου η μπάλα.

82' Απειλεί η Κέρκυρα. Ωραίο σουτ του Μυτίδη από τα αριστερά, έδιωξε ο Προτό.

79' Αρτυματάς αντί Επστάιν στο ματς για την Κέρκυρα

78' Εκτός ο Μιραλάς, μέσα ο Βρουσάι

74' Ανδρούτσος αντί Ελαμπντελαουί στο ματς

73' Τουράμ αντί Γεωργίου στο ματς

73' Κίτρινη στον Μπαλάφα.

71' Γκολ ο Ολυμπιακός, 4-1!

70' Μάρτινς αντί Ταχτσίδη στο ματς για τον Ολυμπιακό

69' Σουτ του Μιραλάς εκτός περιοχής, δεν ανησύχησε τον Γιαννακόπουλο

65' Δυνατό σουτ του Επστάιν, μπλόκαρε ο Προτό

64' Κάρτα στον Ρομαό για φάουλ στον Γεωργίου

63' Κεφαλιά του Μυτίδη, χωρίς ισορροπία, η μπάλα εκτός.

Τραυματισμός για τον Ένχελς και διακοπή. Πιθανόν να σφίξει τα δόντιά του, δεν υπάρχει στόπερ στον πάγκο.

55' Ιωάννου αντί Σιόντη στο ματς για την Κέρκυρα.

55' Δυνατό σουτ του Φορτούνη, η μπάλα έφυγε ψηλά.

50' Γκολ ο Ολυμπιακός, 3-1!

Πανέμορφο τέρμα από τους ερυθρόλευκους. Ο Μιραλάς συνεργάστηκε ωραία με τον Ανσαριφάρντ, που έδωσε με τη μια για τον Φορτούνη, ο οποίος με προβολή νίκησε τον Γιαννακόπουλο.

50' Πολύ καλή στιγμή για την Κέρκυρα! Ωραία κεφαλιά του Μυτίδη, που έμεινε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, εξαιρετική επέμβαση από τον Προτό.

48' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ωραία κίνηση του Μάριν, παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή και σουτ με το αριστερό, έδιωξε ο Γιαννακόπουλος.

Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Ημίχρονο στο Καραϊσκάκη. Ολυμπιακός-Κέρκυρα 2-1

Μέτριοι οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο μέρος, καλός βαθμός για τους φιλοξενούμενους που παίρνουν καλό βαθμό για την παρουσία τους στο πρώτο μέρος. Ανσαριφάρντ (12') και Μιραλάς (45+2') τα γκολ των Πειραιωτών, είχε ισοφαρίσει ο Επστάιν (27')

45+2' Γκολ ο Ολυμπιακός, 2-1!

Μιραλάς από... τα παλιά. Εξαιρετική κίνηση του Βέλγου από τα αριστερά και φαλτσαριστό σουτ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

45' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Ανσαριφάρντ άφησε ωραία για τον Μάριν μετά την μπαλιά του Ταχτσίδη και ο Γερμανός άδειασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά δεν βρήκε εστία.

44' Σουτ του Μάριν εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί του Γιαννακόπουλου.

41' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ βρήκε με το κεφάλι τον Μιραλάς, που έδωσε "μάχη" με τον Γρομητσάρη, που κατάφερε να τον βγάλει από την πορεία του, με αποτέλεσμα ο Βέλγος να χάσει τον έλεγχο της μπάλας.

38' Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ μετά το κόρνερ, η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον αντίπαλο πορτιέρε.

37' Εξαιρετική κίνηση του Ανσαριφάρντ που ξεκίνησε εκτός περιοχής, αλλά όταν βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο έδιωξε σε κόρνερ ο Γρομητσάρης

36' Σουτ του Σιόντη, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά

32' Κίτρινη στον Σιόντη για φάουλ στον Μάριν

32' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ και διώξιμο των φιλοξενούμενων, ο Τατχσίδης έπαιξε με τη μια για τον Μάριν που βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ κακό και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

30' Φάουλ του Γεωργίου που προσπάθησε να βγάλει την ομάδα του στην κόντρα και κίτρινη στον παίκτη της Κέρκυρας.

27' Γκολ η Κέρκυρα, 1-1!

Έπειτα από ωραία κάθετη μπαλιά του Ρόλε και με την άμυνα του Ολυμπιακού να είναι αλλού για αλλού (είχε προηγθεί λάθος πάσα του Νικολάου), ο Επστάιν βρέθηκε φάτσα με τον Προτό και πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδιά του. Όλες οι φάσεις των φιλοξενούμενων έχουν ξεκινήσει από τον Αργεντινό

23' Κίτρινη στον Ταχτσίδη για σκληρό φάουλ στον Μπαλάφα. Λίγο πριν ο Κούτρης βρέθηκε στο έδαφος, αλλά επέστρεψε μετά τις πρώτες βοήθειες και φαίνεται ότι θα συνεχίσει

Πάνο με αφορμή τη μαύρη επέτειο της τραγωδίας της Λίβερπουλ (96 θύματα) στο Καραϊσκάκη

18' Ο Ανσαριφάρντ νίκησε με κεφαλιά τον Γιαννακόπουλο έπειτα από σέντρα του Μάριν, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τον Ολυμπιακό. Υποδείχθηκε (ορθώς) σε αντικανονική θέση

Ο Μάριν βρήκε τον Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σπίνουλας τον έκοψε την ώρα που ήταν έτοιμος να βγει σε τετ-α-τετ με τον Γιαννακόπουλο

Πρόκειται για το 15ο τέρμα του Ιρανού που έπιασε τον Πρίγιοβιτς στην κορυφή της σχετικής λίστας

12' Γκολ ο Ολυμπιακός, 1-0!

Ωραία κάθετη στον κενό χώρο του Φορτούνη που εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η αντίπαλη άμυνα ήταν ψηλά, ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε φάτσα με τον Γιαννακόπουλο και άνοιξε το σκορ

9' Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό. Ύστερα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας εκτός περιοχής, ο Φορτούνης γέμισε από τον άξονα για τον Ανσαριφάρντ και με το κεφάλι έστειλε δεν μπόρεσε να βρει εστία

Ο Φορτούνης πήγε να βγει στην πλάτη της άμυνας της Κέρκυρας, αλλά τον πρόλαβε ο Γιαννακόπουλος

Έχει μπει καλύτερα η Κέρκυρα και πιέζει ψηλά τον Ολυμπιακό

4' Πολύ καλή στιγμή για την Κέρκυρα! Ο Επστάιν -μετά από μπαλιά του Ρόλε- βρέθηκε μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια, καθώς τον έχασε εντελώς η άμυνα του Ολυμπιακού και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Προτό.

3' Πρώτο σουτ στο ματς και είναι από την Κέρκυρα. Ο Ρόλε βρήκε τον Μυτίδη με μακρινή μπαλιά, αλλά το δυνατό σουτ του Έλληνα επιθετικού ήταν πολύ άστοχο.

Έναρξη στο ματς

Σε σουίτα του Καραϊσκάκη βρίσκεται και ο Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος θα αναλάβει τον Ολυμπιακό μετά το τέλος της σεζόν

Δεν είναι πολύς ο κόσμος στο Καραϊσκάκη αυτήν τη στιγμή, αλλά συνεχίζεται η προσέλευση στο φαληρικό γήπεδο

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος. Βοηθοί: Κωνσταντίνος Κωνστάντιος, Αντώνιος Σινιοράκης Τέταρτος Διαιτητής: Γεώργιος Λάμπρου

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Κουτζαβασίλης, Αρτυματάς, Τουράμ, Ζορμπάς, Μενσά, Αναστασίου, Ιωάννου

Στον πάγκο των γηπεδούχων: Χουτεσιώτης, Τζούρτζεβιτς, Χατζισαφί, Μάρτινς, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Πάρντο

Κέρκυρα (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Σπίνουλας, Μπαλάφας, Σιόντης, Ρόλε, Επστάιν, Γεωργίου, Μυτίδης

Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Ένχελς, Ελαμπντελαουί, Ρομάο, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...

Εκκρέμει φυσικά και η απόφαση του Διαιτητικού για το Ολυμπιακός-ΑΕΚ και η εκδίκαση έχει οριστεί για τις 18 Απριλίου

Από την άλλη, η Κέρκυρα γνωρίζει ότι έχει δύσκολο ματς μπροστά της, αλλά δεν μπορεί να… ξεγράψει κανένα παιχνίδι, καθώς είναι εντός της επικίνδυνης ζώνης και αν ηττηθεί η διαφορά της θα είναι στο -5 από Λαμία και Απόλλων Σμύρνης, που βρίσκονται από πάνω της.

Από τη μια οι «ερυθρόλευκοι» (51 βαθμούς) θέλουν τη νίκη για να διατηρήσουν απόσταση ασφαλείας από τον Ατρόμητο ώστε να σιγουρέψουν την τρίτη θέση, αλλά και για να παραμείνουν ζωντανοί για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Κέρκυρα, για την 27η αγωνιστική της Super League, που είναι προγραμματισμένη για τις 19:30.