Έκανε το πρώτο βήμα για το Final 4 η ΑΕΚ!

Με την δύναμη 12.000 οπαδών τους, οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 78-69 της Στρασμπούρ, για το πρώτο ματς των προημιτελικών του BCL και πάει στο Στρασβούργο (04/04, 21:30) για την πρόκριση.

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα έπαιξαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα καλό μπάσκετ και κινδύνεψαν μόνο στην 3η περίοδο, που οι Γάλλοι είχαν το πάνω «χέρι».

Καταλυτική η παρουσία των Βασιλόπουλου-Ξανθόπουλου στο τέλος, ξεχώρισαν Χάρις, Γκριν και Σάκοτα.

Ράιτ (15π., 7ρ., 6ασ.), Λαμπεϊρί (15π., 6ρ.) και Ράντολφ (12π., 6ρ.) ήταν αυτοί που έκαναν ζημιά στην ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και δεν επέτρεψε στην Στρασμπούρ να την βλάψει πολύ. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά πόντων (14-2, 5′), παίζοντας καλή άμυνα, και κράτησαν προβάδισμα στο δεκάλεπτο (23-15, 10′). Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +13 με τον Ξανθόπουλο (28-15, 12′), ο Ράντολφ, όμως, αποδείχθηκε επικίνδυνος και μέτρησε 12 πόντους για τους Γάλλους, οι οποίοι μείωσαν στο -6 (35-29, 18′). Με μικρό σερί 4-0 η ΑΕΚ έφτασε στο 39-29 (19′), για να κάνει ο Γκριν το 41-33 στο 20′ και τον Χάρις να μετρά 10 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, η Στρασμπούρ άρχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με την ΑΕΚ να μην είναι καλά επιθετικά και αμυντικά. Το επιμέρους 14-24 υπέρ των Γάλλων τους έδωσε προβάδισμα στο 30′ (55-57), με τον Ράιτ να μεγαλουργεί για την ομάδα του.

Στην τελευταία περίοδο ο Λόγκαν έκανε το 60-64 (32′), με την ΑΕΚ να κάνει αντεπίθεση. Ο Βασιλόπουλος με την είσοδό του έδωσε ώθηση, ενώ ο Ξανθόπουλος έκλεψε δύο φορές σερί την μπάλα από τους αντιπάλους, για να δώσει πάσες σε Πάντερ και Σάκοτα, που έφτασαν στο 68-64 (34′) με έμμεσο και κανονικό τρίποντο, αντίστοιχα. Με το σκορ στο 75-66 (37′) δεν έλειψαν και οι εντάσεις, αφού οι Λαμπεϊρί και Τζέιμς μανούριασαν, ενώ στην ένταση μπλέχτηκαν και οι Ίνγκλις, Πάντερ και Ξανθόπουλος, αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμότερων η κατάσταση ηρέμησε. Ο Μποστ ήταν αυτός που επισφράγισε το τελικό σκορ (78-69), με 1/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε την στήριξη 12.000 οπαδών! Πέρα από αυτό, με οδηγό την καλή άμυνα στο τέλος, ανέτρεψε την κατάσταση, ενώ υπερείχε σε δίποντα και τρίποντα των αντιπάλων της και πήρε 43 πόντους από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Βασιλόπουλος και Ξανθόπουλος ήταν αυτοί που έκαναν καθοριστικές κινήσεις στην 4η περίοδο! Ο πρώτος μέτρησε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ ο δεύτερος έδωσε 4 ασίστ κι έκανε 3 κλεψίματα. Αμφότεροι έπαιξαν καλή άμυνα και ώθησαν την ΑΕΚ στη νίκη. Ο Σάκοτα επίσης μέτρησε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, μετά από 12 ημέρες αγωνιστικής απραξίας.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Πάντερ είχε 15 πόντους και ο Χάρις 12.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λελούπ σε περίπου 15′ έμεινε άποντος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο σερί κλεψίματα του Ξανθόπουλου, που οδήγησαν σε έμμεσο τρίποντο του Πάντερ και κανονικό του Σάκοτα για το 68-64, με την ΑΕΚ να παίρνει πάλι προβάδισμα και ψυχολογία για τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το κακό τρίτο δεκάλεπτο και η Στρασμπούρ την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η… αυτοθυσία του Λαρεντζάκη!

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69.

Πηγή: gazzetta.gr