Ολυμπιακός - ΑΕΚ για το Κύπελλο Ελλάδας: Τέλος με λευκή ισοπαλία

Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο Καραϊσκάκη στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στις 7 Φεβρουαρίου στο ΟΑΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι αλλά δεν αξιοποίησαν όσες φάσεις έφτιαξαν και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Τέλος αγώνα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού πηγαίνουν στις κερκίδες και ανταποδίδουν το χειροκρότημα των φιλάθλων. Χειροκρότημα κι από τον Όσκαρ Γκαρθία

Μανόλο Χιμένεθ: "Παίξαμε πολύ καλά απέναντι σε μία ομάδα που τα έδωσε όλα. Τα δώσαμε όλα κι εμείς. Θα προτιμούσα μια ισοπαλία με περισσότερα γκολ, όμως όλα καλά και τώρα"

Όσκαρ Γκαρθία: "Κάναμε ένα πολύ καλό 1ο ημίχρονο, με πάρα πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Είχαμε τουλάχιστον τέσσερις ξεκάθαρες ευκαιρίες. Ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, στο ότι δεν βάλαμε κάποιο από αυτά τα γκολ για να μπορέσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι"

Η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου στις 19:30. Την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου, οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" για τον αγώνα της Super League Σουρωτή

Αψιμαχίες μεταξύ Λόπες και Φιγκέιρας

90+4' Ο Λόπες περνάει τον Φιγκέιρας από αριστερά, σεντράρει, ο Μποτία με τάκλιν διώχνει έξω από τη μικρή περιοχή του Ολυμπιακού

Ένταση μεταξύ του Γαλανόπουλου και των φίλων του Ολυμπιακού, που γιουχάρουν έντονα καθώς πηγαίνει προς τα αποδυτήρια

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90'Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Γαλανόπουλος δίνει τη θέση του στον Σιμόες

88'Κίτρινη κάρτα στον Σισέ

88'Ο Γαλανόπουλος δίνει κεφαλιά πάσα στον Μασούντ, αλλά ο Σισέ πέφτει πάνω του με δύναμη και τον χτυπάει στον αυχένα με το χέρι. Ο Έλληνας μέσος τραντάζεται αρκετά και μένει στο έδαφος
Η ΑΕΚ προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα για να κρατήσει το 0-0, ο Ολυμπιακός πιέζει για να βρει το γκολ

85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Κούτρης δίνει τη θέση του στον Νικολάου

84' Ο Κούτρης έχει τραυματιστεί εδώ και δύο λεπτά, ωστόσο προσπαθεί να συνεχίσει. Δεν τα καταφέρνει

84' Σουτ του Μπακάκη εκτός περιοχής, πολύ άουτ

83' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Χριστοδουλόπουλος δίνει τη θέση του στον Μασούντ

79'Αντεπίθεση από αριστερά με τον Μιραλάς, αυτός ανοίγει στην περιοχή για τον Φορτούνη, καθυστερεί ο Έλληνας μέσος και δίνει πιο δεξιά στον Ανδρούτσο, που με τη σειρά του κάνει πάσα, αλλά κόβουν οι "κιτρινόμαυροι"

77'Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Λιβάγια δίνει τη θέση του στον Μπακασέτα

76'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Μάριν δίνει τη θέση του στον Ανδρούτσο

Η ΑΕΚ έχει εγκατασταθεί στο γήπεδο του Ολυμπιακού στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά δεν απειλεί με τελικές προσπάθειες

67' Κράτημα του Λιβάγια στον Ρομαό για να ανακόψει αντεπίθεση, κίτρινη κάρτα

51%-49% η κατοχή της μπάλας

63'Κόρνερ από αριστερά, ο Τσιγκρίνσκι στέλνει την μπάλα άουτ, αγγίζοντας πολύ λίγο την μπάλα με το κεφάλι

197/286 - 186/280 οι μεταβιβάσεις

61'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μάριν ψάχνει χώρο έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, τον βρίσκει, σουτάρει με το δεξί και φάλτσο, λίγο άουτ

59'Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο

59'Κίτρινη κάρτα στον Μιραλάς

59'Μιραλάς και Αραούχο τσακώνονται καθώς πηγαίνουν προς την εστία, πέφτουν μαζί στο έδαφος, ο Βέλγος πιάνει για λίγο κεφαλοκλείδωμα τον Αργεντινό

59' Σουτ του Μιραλάς με φάλτσο από πλάγια αριστερά, στην αγκαλιά του Μπάρκα

9-1 οι τελικές προσπάθειες, 2-1 οι εύστοχες

56'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Συρτό γύρισμα του Μιραλάς προς τον αμαρκάριστο Φορτούνη που από το ύψος του πέναλτι πιάνει ένα πλασέ με τη μία, πάνω από τα δοκάρια

56'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Σεμπά δίνει τη θέση του στον Μιραλάς

54'Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Λάθος της ΑΕΚ, ο Φορτούνης κλέβει δεξιά, σεντράρει χαμηλά, ο Σεμπά πιάνει σουτ στην κίνηση, η μπάλα δίπλα στο αριστερό δοκάρι του Μπάρκα

54'Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες

54'Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά

Ο Σεμπά πάει να πάρει μπάλα για να εκτελέσει ένα φάουλ, ο Σιμόες δεν του δίνει την μπάλα και ο Βραζιλιάνος τον σπρώχνει και τον ρίχνει στο έδαφος, οι παίκτες των δύο ομάδων επεμβαίνουν, αλλά η κατάσταση δεν ξεφεύγει περαιτέρω

Πίεση στα 3/4 του γηπέδου και από τις δύο ομάδες

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, ωστόσο οι Μιραλάς και Ανδρούτσος έχουν σηκωθεί για ζέσταμα. Αποθέωση για τον Βέλγο από τις κερκίδες. Ζέσταμα και για τον Μπακασέτα από πλευράς ΑΕΚ

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

Ημίχρονο στον αγώνα

45+1' Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από αριστερά, ο Ζιλέ διώχνει με το κεφάλι

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

44' Σλάλομ του Γαλανόπουλου ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους, δίνει δεξιά στον Χριστοδουλόπουλο που κάνει τη σέντρα, διώχνει με κεφαλιά ο Φιγκέιρας προ του Αραούχο

Στο έδαφος ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ που έπεσε άτσαλα, αλλά θα συνεχίσει κανονικά μετά από τις πρώτες βοήθειες

37' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Φάουλ με γέμισμα από δεξιά του Μάριν, ο Σισέ κερδίζει τον Μπάρκα που συγκρούεται με τον Μπακάκη στην έξοδό του, η μπάλα λίγο άουτ

6-2 οι τελικές προσπάθειες, 2-1 οι εύστοχες

34' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Σισέ προσπαθεί να διώξει με το κεφάλι, ωστόσο ουσιαστικά στρώνει στον Τσιγκρίνσκι, αυτός σουτάρει πάνω στον Προτό

33' Δυνατό φάουλ του Ρομαό στον Αραούχο, κίτρινη κάρτα

31' Ο Κονέ χάνει την μπάλα ενώ αυτή είναι στον αέρα και τρέχει να την προλάβει, πέφτει πάνω στον Ρομαό με το σώμα, ο διαιτητής δίνει κίτρινη κάρτα

30' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Μπάρκας διώχνει, η μπάλα στον Μάριν που από το ύψος της μεγάλης περιοχής πιάνει ένα βολέ, πολύ ψηλά

26' Κόντρα για τον Ολυμπιακό, ο Φορτούνης προωθεί για τον Τζούρτζεβιτς, που αριστερά στην περιοχή και με κακή ισορροπία πιάνει ένα βολέ, πάνω από τα δοκάρια

25' Σέντρα του Μπακάκη για τον Λιβάγια, αυτός στοπάρει με το στήθος, αλλά βρίσκεται σε θέση οφσάιντ

63%-37% η κατοχή της μπάλας

21' Στο έδαφος ο Τζούρτζεβιτς μετά από μαρκάρισμα του Λαμπρόπουλου, το παιχνίδι συνεχίζεται και παραλίγο να γίνει λάθος πίσω πάσα στον Μπάρκα

4-0 οι τελικές προσπάθειες, 2-0 οι εύστοχες

Λιβάγια και Μποτία τραβούν ο ένας τη φανέλα του άλλου, σε μία από τις δυνατές μονομαχίες μέχρι στιγμής

12' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη περίπου 6-7 μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ, υπό τον έλεγχο του Μπάρκα

Μικρή διακοπή για να απομακρύνει ο Μποτία τα γάντια που είχε πετάξει στον αγωνιστικό χώρο ο Φορτούνης σε προηγούμενη φάση
Ο Μπάρκας έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα φέτος στο 0-0 με την ΑΕΛ προ ημερών και τώρα συνεχίζει σε μεγάλη φόρμα

9' Η ΑΕΚ απαντά με εκτέλεση φάουλ με σέντρα από δεξιά του Χριστοδουλόπουλου, δεν υπάρχει κανείς συμπαίκτης του να πάρει την μπάλα, πλάγιο από την άλλη πλευρά

7' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ με γέμισμα του Φορτούνη περίπου 15 μέτρα μακριά από την περιοχή και λίγο αριστερά, τρεις παίκτες του Ολυμπιακού μένουν τελείως μόνοι τους στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, ο Ζιλέ βάζει το πόδι του, αλλά ο Μπάρκας με καλά αντανακλαστικά αποκρούει εξ επαφής

6' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα από δεξιά του Μάριν, ο Τσιγκρίνσκι πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω όμως, ο Τζούρτζεβιτς κάνει τάκλιν, διώχνει με το αριστερό πόδι ο Μπάρκας, πολύ μεγάλη στιγμή

Ο Ολυμπιακός έχει κατοχή μπάλας και έχει κρατήσει τους φιλοξενουμένους μακριά από την περιοχή του Προτό

2' Πρώτο σφύριγμα, ένα φάουλ του Φιγκέιρας στον Αραούχο, στη διεκδίκηση μιας ψηλής μπαλιάς. Το πόδι του Πορτογάλου στη μέση του Αργεντινού, φάουλ

Σέντρα στην αναμέτρηση

Το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ δεσπόζει ανάμεσα στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος που θα διεξαχθούν την Τετάρτη και ο Εστέμπαν Καμπιάσο που βρίσκεται στην Ελλάδα θα βρεθεί στο Γ. Καραϊσκάκης για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση.
Oλυμπιακός και ΑΕΚ κοντράρονται για το εισιτήριο που οδηγεί στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, σε μία διασταύρωση που μας έχει συνηθίσει σε αγώνες που ξεχειλίζουν από πάθος, ένταση και συγκινήσεις!

Οι δύο ομάδες μάχονται 3 φορές σε διάστημα 2 εβδομάδων (Κύπελλο και Πρωτάθλημα) με τα αποτελέσματα να κρίνουν πολλά για το μέλλον και των δύο.

Η αυλαία ανοίγει σήμερα Τετάρτη (24/01) στο γήπεδο "Γ. Καραϊσκάκης", όπου ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να πάρει σαφές προβάδισμα με "όπλο" την ανεβασμένη αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Οι Πειραιώτες, προερχόμενοι από την άνετη επικράτησή τους στο Πρωτάθλημα επί της Ξάνθης (3-0), θα υποδεχτούν την ΑΕΚ με ανεβασμένη ψυχολογία, ωστόσο ο Όσκαρ Γκαρθία πιθανότατα δεν υπολογίζει στους τραυματίες Ελαμπντελαουί και Οφόε.

Από την άλλη, η ΑΕΚ έχασε πολύτιμους βαθμούς στον αγώνα με τη Λάρισα (0-0) και ο Μανόλο Χιμένεθ προσανατολίζεται σε διαφοροποιημένο σχήμα για το ματς στο Φάληρο, χωρίς να αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών. Οι κιτρινόμαυροι πάντως έχουν δείξει φέτος πως ξεπερνούν εύκολα τις "γκέλες" καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις, μετά από κάθε απώλεια βαθμών ακολουθεί θετικό αποτέλεσμα.
ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ... ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟ

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως φέτος, είναι η τέταρτη συνεχόμενη χρονιά που Ολυμπιακός και ΑΕΚ διασταυρώνονται στο Κύπελλο, με το σκορ των προκρίσεων μέχρι σήμερα να είναι 2-1 υπέρ της Ένωσης.

Παράλληλα, η παράδοση θέλει τον νικητή μεταξύ των δύο στη φάση των 8 να σηκώνει και την κούπα. Είναι χαρακτηριστικό πως τις προηγούμενες 4 φορές που Ολυμπιακός και ΑΕΚ συγκρούστηκαν στους προημιτελικούς του Κυπέλλου, ένας εκ των δύο χαμογέλασε και μετά τη λήξη του τελικού. (Ολυμπιακός 1965, 2015 – ΑΕΚ 1983, 2000).

Ο Ισπανός τεχνικός αποφάσισε να μην ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα τον Κέβιν Μιραλάς και τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, ενώ δίπλα στον Παπέ Σισέ δεν θα βρίσκεται ο Μπγιορν Ένγκελς αλλά ο Αλμπέρτο Μποτία.

Συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Σίλβιο Προτό. Ο Ντιόγο Φιγκέιρας θα είναι στο δεξί άκρο, ο Λεονάρντο Κούτρης στο αριστερό και οι Σισέ και Μποτία στο κέντρο της άμυνας.

Στην μεσαία γραμμή, οι Αλεξί Ρομαό και Γκιγιόμ Ζιλέ θα είναι οι δύο «κόφτες», έχοντας τον Κώστα Φορτούνη πιο μπροστά τους σε επιτελικό ρόλο. Στα δεξιά θα είναι ο Μάρκο Μάριν, ο Σεμπά θα πάει στα αριστερά και στην κορυφή της επίθεσης θα είναι ο Ούρος Τζούρτζεβιτς.

Έγινε γνωστή η ενδεκάδα της ΑΕΚ για τον πρώτο αγώνα στα προημιτελικά του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό στο Γ. Καραϊσκάκης (19.30). Εκτός έμεινε ο Σιμόες, δείτε τις επιλογές του Μανόλο Χιμένεθ.

Εκτός ενδεκάδας για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο έμεινε ο Αντρέ Σιμόες. Ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε τους Κονέ - Γαλανόπουλο για τη μεσαία γραμμή.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Γαλανόπουλος, Κονέ, Λόπες, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο.