Κύπελλο Ελλάδας: Πανιώνιος - Λαμία 1-0 Τελικό

O Πανιώνιος υποδέχεται τη Λαμία στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Οδεύουμε προς τη συμπλήρωση των τριών λεπτών.

90+2'

Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Παπαγεωργίου περνά αντί του Μασούρα.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90'Ο Κόρμπος έχει χτυπήσει στο πρόσωπο μετά από αγκωνιά του Όμο. Δεν είδαν κάτι ο διαιτητής και οι βοηθοί του.

Φτάνουμε στη συμπλήρωση των 90 λεπτών στο ματς.

87'Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Ντουρμισάι άνοιξε ωραία δεξιά στον Κόρμπο εκείνος με τη μία πάσαρε στον Σαββίδη που τσίμπησε την μπάλα προ του Μελισσά, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

80'Τρίτη αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης μπήκε αντί του Ακόστα.

Μετά το γκολ των γηπεδούχων η Λαμία έχει ανοιχτεί και προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση.

76'Μαρκάρισμα ορισμός της κίτρινης κάρτας του Σιώπη που κράτησε από το χέρι τον Ακόστα δεν την έδειξε όμως ο Θάνος και έχουμε διαμαρτυρίες από τη Λαμία.

75'Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Ακόστα κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε όμως κακό πλασέ με τον Κοτνίκ να μπλοκάρει.

71'Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Σπιριντόνοβιτς παραχωρεί τη θέση του στον Σαββίδη.

70'ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ (Μασούρας): Πανέμορφο γκολ για τον Πανιώνιο. Ο Σιώπης από τον άξονα προς τα δεξιά στο Βλάχο εκείνος πριν σκάσει η μπάλα κάτω με τη μία έκανε τη σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Μασούρας με τη μία έκανε το 1-0!

Σε λίγο θα έχουμε δεύτερη αλλαγή για το

67'Σέντρα από δεξιά του Μπούτνικ, διώχνει ο Μπανανά σε κόρνερ.

66'Δυνατό μαρκάρισμα του Σαραμαντά πάνω στον Βάντερον και σωστή κίτρινη κάρτα.

Κακή εκτέλεση από τον Σπιριντόνοβιτς με την μπάλα να σταματά πάνω στο τείχος.

65'Φάουλ σε καλή θέση για τον Πανιώνιο.

Ο Δημήτρης Θάνος έχει αφήσει κάποια σκληρά μαρκαρίσματα χωρίς κάρτες και αυτό μπορεί να το βρει μπροστά του στη συνέχεια του ματς αφού υπάρχουν παράπονα εκατέρωθεν.

Πιέζει ο Πανιώνιος.

Ακόμα μία καλή εκτέλεση από τον Σπιριντόνοβιτς με τους αμυντικούς της Λαμίας να απομακρύνουν.

61'Σέντρα του Σαραμαντά ο Ασίγκμπα πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια προ του Μασούρα παραχωρώντας το κόρνερ.

Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα από τους παίκτες των δύο ομάδων.

Ένταση υπάρχει στον πάγκο του Πανιώνιου. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για κάποιες αποφάσεις του διαιτητή και ο τέταρτος απειλεί ότι θα αποβάλει ανθρώπους από τον πάγκο των γηπεδούχων αν συνεχίσουν.

Μικρή διακοπή στο ματς με τον Βασιλαντωνόπουλο να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Έχει καλύτερο ρυθμό το δεύτερο ημίχρονο μέχρι τώρα.

54'Ο Κόρμπος πάτησε την μπάλα στον Μασούρα ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

54'Κίτρινη κάρτα στον Όμο για την προηγούμενη φάση.

53'Φάουλ του Όμο στον Σπιριντόνοβιτς σε καλό σημείο στον άξονα περίπου 10 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

51'Δεύτερη αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος δίνει τη θέση του στον Βάντερσον.

Και πάλι εκτέλεση στο πρώτο δοκάρι με τον Αναστασιάδη να απομακρύνει.

50'Ο Ασίγκμπα παραχωρεί το κόρνερ μετά από προσπάθεια του Σπιριντόνοβιτς.

49'Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Σαραμαντά έδιωξαν με τη δεύτερη οι αμυντικοί της Λαμίας.

47'Ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Καραγιάννης έστρωσε την μπάλα στον Μπλάζιτς, εκείνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής και λίγο αριστερά έκανε το σουτ αστοχώντας για λίγο.

46'Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Ο Βλάχος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά με τον Μελίσσα να μπλοκάρει εύκολα.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Αυτή είναι η στατιστική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Το εκτέλεσε ο Μπραχίμι χαμηλά με τον Αναστασιάδη να απομακρύνει.

45+1'

Φάουλ σε καλή θέση, σαν κοντινό κόρνερ, για τον Πανιώνιο

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.

45'Κίτρινη κάρτα στον Μπλάζιτς. Σωστή υπόδειξη από τον Θάνο αφού στην προσπάθεια του να ανακόψει την αντεπίθεση του Πανιωνιου ανέτρεψε τον Σιώπη ο μέσος της Λαμίας.

Έπεσε πάλι ο ρυθμός του αγώνα φτάνοντας στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Σε λίγο θα μάθουμε και πόση θα είναι η καθυστέρηση.

40'Σέντρα του Βλάχου από τα δεξιά η μπάλα περνά από όλους όμως ο Σπιριντόνοβιτς την τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε να τη γυρίσει προς την εστία του Μελίσσα.

Νωρίτερα ο Ντουρμισάι άνοιξε στον Σπιριντόνοβιτς που έκανε το σουτ, όμως σωστά όπως έδειξε το ριπλέι υποδείχτηκε οφσάιντ.

36'Πρώτη αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραγιάννης μπαίνει αντί του Κουτρουμάνου που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Κουτρουμάνος και σύντομα θα έχουμε αλλαγή για τη Λαμία.

34'Φανταστική ενέργεια από τον Ντουρμισάι ο οποίος "χόρεψε" τον Αναστασιάδη και στη συνέχεια έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής χωρίς να βρει στόχο.

31'Από τα δεξιά ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή και με ένα σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Μελίσσα ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.

30'Πρώτο κόρνερ στο ματς και για τη Λαμία. Ο Ακόστα το εκτέλεσε με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να απομακρύνουν εύκολα.

28'Νέα καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Ο Μασούρας συνέκλινε στον άξονα και άνοιξε στα δεξιά στον Σπιριντόνοβιτς. Εκείνος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ.

27'Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Από το φάουλ που εκτέλεσε ο Μπραχίμι ο Μασούρας στο ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

26'Φάουλ του Ασίγκμπα στον Ντουρμισάι και ευκαιρία για γέμισμα από τα αριστερά στην περιοχή της Λαμίας.

Ο Μπραχίμι, ο οποίος είναι επιφορτισμένος με την οργάνωση του παιχνιδιού για τον Πανιώνιο, είναι κλεισμένος ανάμεσα στους Όμο και Μπλάζιτς με αποτέλεσμα να γυρνά πίσω για να γίνει αποδέκτης της μπάλας.

Κακή εκτέλεσε από τον Μπλάζιτς απομάκρυνε εύκολα ο Βλάχος.

17'Φάουλ από τον Σταυρόπουλο λίγο κάτω από το κέντρο στον Ακόστα και ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να πατήσουν την περιοχή του Κότνικ.

Ο Πανιώνιος είναι η μοναδική ομάδα στο γήπεδο που προσπαθεί να δημιουργήσει και να φτάσει με αξιώσεις στην εστία της Λαμίας. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούν την μπάλα μόνο στο δικό τους μισό και μόλις περνούν το κέντρο κάνουν λάθος.

13'Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Σπιριντόνοβιτς εκείνος έδωσε στον Μασούρα που έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή χωρίς όμως να απειλήσει τον Μελίσσα.

12'Μασούρας και Σιώπης συνεργάστηκαν από τα αριστερά έδιωξαν όμως πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί της Λαμίας.

Φτάσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και με εξαίρεση το σουτ από τον Σιώπη στο πρώτο λεπτό δεν έχουμε δει τίποτα άλλο αξιόλογο.

Ο Τεννές ζητά από τους παίκτες του να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους αφού στα πρώτα λεπτά δεν το έκαναν.

7'Μετά από μία διεκδίκηση της μπάλας με τον Βασιλαντωνόπουλο ο Σαραμαντάς έδειξε να έχει ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού, όμως συνεχίζει κανονικά.

Δύο πανό υπάρχουν στη θύρα των οργανωμένων του Πανιωνιου με τις μετακινήσεις των οπαδών να είναι στο επίκεντρο.

Το πρώτο γράφει: "Παράνομες οι εκδρομές, έγκλημα το καπνογόνο", ενώ το δεύτερο αναφέρει "Γήπεδο όπως το θέλετε στα όνειρα σας μόνο".

Ο Πανιώνιος είναι αυτός που έχει μπει καλύτερα στο ματς μέχρι στιγμής με τη Λαμία να έχει δώσει μέτρα στο γήπεδο.

1'Μακρινό σουτ από τον Σιώπη χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Μελίσσα.

1'Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Όλα είναι έτοιμα σιγά σιγά για τη σέντρα του αγώνα.

Οι παίκτες των δύο ομάδων είναι έτοιμοι να μπουν στον αγωνιστικό χώρο.

Να υπενθυμίσουμε ότι στις 7.30 υπάρχει και ο αγώνας του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ, ενώ στις 21.45 παίζουν ο ΠΑΟΚ με τον Ατρόμητο. Το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων της προημιτελικής φάσης ολοκληρώνεται αύριο με το ματς του ΠΑΣ Γιάννινα με τη Λάρισα στις 7.30.

Φυσικά, το κρύο που υπάρχει παίζει και αυτό το ρόλο του στην προσέλευση των φιλάθλων.

Να αναφέρουμε ότι δεν υπάρχει αρκετός κόσμος στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης για την αναμέτρηση.

Στο μοναδικό ματς των δύο ομάδων - για τη Super League Σουρωτή, η Λαμία νίκησε τον Πανιώνιο στο ΔΑΚ Λαμίας.

Με 4-2-3-1 αναμένεται να παίξουν και οι δύο ομάδες.

Η ρεβάνς της αναμέτρησης είναι προγραμματισμένη για τις 7/2, 21.45 στη Λαμία.

Η ενδεκάδα της Λαμίας: Μελίσσας, Κουτρομάνος, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Όμο,  Μπλάζιτς,Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος, Ακόστα, Μπούντνικ.

Η ενδεκάδα του Πανιώνιου: Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Μπραχίμι, Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι.

Η Λαμία από την πλευρά της προσπέρασε τον Παναθηναϊκό. Στο πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη στην έδρα της η Λαμία επιβλήθηκε με 4-1, ενώ στη ρεβάνς παρά την ήττα με 1-0 κατάφερε να προκριθεί.

Για να προκριθεί στα προημιτελικά ο Πανιώνιος απέκλεισε στην προηγούμενη φάση τον ΟΦΗ αφού επικράτησε στο πρώτο ματς με 2-0 στη Νέα Σμύρνη, ενώ στο Ηράκλειο επιβλήθηκε και πάλι με 1-0.