Κύπελλο Ελλάδος: Ολυμπιακός - Πλατανιάς 2-0 Τελικό

Με τους Μιραλάς και Χατζισαφί να βρίσκονται στη διάθεση του Όσκαρ Γκαρθία, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Πλατανιά στη ρεβάνς των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας

Μανουέλ Ρόκα: "Δεν έπρεπε να το κάνει ο Μπούντνικ. Έπαιξαν παιδιά από την Κ20 που δεν έχουν χρόνο στη Super League και έδειξαν ότι η ομάδα έχει ψυχή. Με αυτή την ενδεκάδα που κατέβασα, νόμιζαν ότι θα δεχτούμε πολλά γκολ. Παλέψαμε όμως. Κάναμε καλή εμφάνιση".

MVP ο Ούρος Τζούρτζεβιτς.

94'Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

93'Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπούντνικ για σκληρό τάκλιν στον Χατζισαφί, αποβλήθηκε ο Ουκρανός, που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή.

92'ΓΚΟΟΟΛ 2-0 για τον Ολυμπιακό (Τζούρτζεβιτς)!

Ο Αγγελόπουλος έκανε λανθασμένο γύρισμα στον Κοκκαλά, ο Βρουσάι πρόλαβε να "τσιμπήσει" τη μπάλα, την έστρωσε στον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα προ κενής εστίας.

90'Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

89'Η εκτέλεση του Ταχτσίδη πέρασε ανεκμετάλλευτη.

88'Ο Φιγκέιρας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή σε μαρκάρισμα του Μαλσά.

85'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βρουσάι αντί του Μιραλάς.

84'Ο Τζούρτζεβιτς κατέβασε με εξαιρετικό τρόπο τη μπάλα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κοκκαλάς έδιωξε σε κόρνερ.

84'Ο Μιραλάς θα γίνει αλλαγή εντός ολίγων λεπτών.

83'Σειρά του Μαλσά να νιώχνει ενοχλήσεις.

82'Ψηλοκρεμαστό σουτ του Τζούρτζεβιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

80'Σουτ του Σεμπά ύστερα από συνεργασία με Χατζισαφί και Τζούρτζεβιτς, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

79'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ταχτσίδης αντί του Ζιλέ.

77'Τον Ταχτσίδη θα περάσει στο ματς ο Όσκαρ Γκαρθία.

Έκρηξη του Σέρβου μετά το γκολ που σημείωσε.

75'Εκτέλεση φάουλ από τον Χατζισαφί, έπεσε και έδιωξε ο Κοκκαλάς.

74'Κίτρινη κάρτα στον Ντουαλά.

70'Ο Όσκαρ Γκαρθία γύρισε το σχήμα 4-2-3-1. Αριστερά έχει πάει ο Μιραλάς και πίσω από τον Τζούρτζεβιτς ο Μάριν.

69'Ο Μάριν αντί του Σεμπά για τον Ολυμπιακό.

68'ΓΚΟΟΟΛ 1-0 για τον Πλατανιά (Τζούρτζεβιτς)!

Ο Ανδρούτσος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τζούρτζεβιτς έκανε την προβολή, η μπάλα πήγε πάνω στον Κοκκαλά, αλλά ξαναβρήκε τον Σέρβο που σκόραρε εξ' επαφής.

66'Κίτρινη στον Μπούντνικ.

65'Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά.

62'Κίτρινη κάρτα στον Ουές.

61'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μπούντνικ αντί του Ζίκο.

59'Ο Ρενάτο Ζίκο αναμένεται να γίνει αλλαγή λόγω ενοχλήσεων που αντιμετωπίζει.

58'Σέντρα του Σεμπά, πλασέ του Χατζισαφί από κοντά, έδιωξε δύσκολα ο Κοκκαλάς.

55'Σουτ του Ουές μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.

55'Πιέζει ο Ολυμπιακός, αλλά η εστία του Κοκκαλά δεν έχει παραβιαστεί.

54'Σουτ του Ζιλέ από κοντά, η μπάλα κόντραρε.

51'Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.Ο Μιραλάς μπήκε στην περιοχή από αριστερά ύστερα από πάσα του Σεμπά, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

48'Το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Πλατανιά πήρε ο Βάντερσον μετά την αντικατάσταση του Καρυπίδη.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

46'Με δύο αλλαγές ο Πλατανιάς. Ο Βάντερσον αντί του Κοροβέση και ο Ντουαλά αντί του Καρυπίδη.

Υπενθυμίζεται ότι στο πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 2-0 στα Χανιά.

Στο πρώτο μέρος οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι, αλλά η υπεροχή τους δεν μετουσιώθηκε σε γκολ.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

45'Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο Φάληρο.

Δραστήριος στο πρώτο μέρος ο αγαπημένος των φίλων του Ολυμπιακού, Κέβιν Μιραλάς.

45'Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

44'Κίτρινη στον Κοροβέση για μαρκάρισμα στον Μιραλάς.

41'Εκτός αγώνα ο Αντώνης Πετρόπουλος για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Χτύπησε στο κεφάλι.

Δύο από τα τρία νέα αποκτήματα του Ολυμπιακού, Μιραλάς και Χατζισαφί.

38'Στο 63% το ποσοστό κατοχής μπάλας για τον Ολυμπιακό.

Ψάχνει το γκολ ο Ούρος Τζούρτζεβιτς, μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να βρει δίχτυα.

36'Σουτ του Τζούρτζεβιτς μέσα από την περιοχή, ο Κοκκαλάς έδιωξε. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

Ο Χατζισαφί με τα "ερυθρόλευκα". Ντεμπούτο κάνει ο Ιρανός μπακ.

Ο Μιραλάς προσπαθεί να ξεπεράσει τον Αγγελόπουλο

33'Κεφαλιά του Ζιλέ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ.

30'Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Πλατανιά αλλά ύστερα από μισή ώρα αγώνα δεν το έχει καταφέρει.

Ο Μιραλάς ανταποδίδει το χειροκρότημα των οπαδών του Ολυμπιακού

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος παρακολουθεί το ματς με τον Κριστιάν Καρεμπέ.

27'Σουτ του Στόιτσεφ έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

25'Φάουλ του Πριντέτα στον Τζούρτζεβιτς, ο διαιτητής χαρίστηκε στον Ουκρανό και δεν του έδειξε κίτρινη κάρτα.

23'Ο Τζούρτζεβιτς κατέβασε έξοχα, πέρασε τον Αγγελόπουλο, μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοκκαλά.

23Μακρινό σουτ από τον Σισέ, η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι.

19'Επανέναρξη του αγώνα.

18'Εχει χτυπήσει ο Κοκκαλάς. Προσωρινή διακοπή.

17'Σέντρα του Σεμπά από αριστερά, ο Μιραλάς δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

17'Αποθεώνεται σε κάθε του επαφή με τη μπάλα ο Κέβιν Μιραλάς.

16'Εξαιρετικές ντρίμπλες του Μιραλάς, κέρδισε το κόρνερ ο Βέλγος.

14'Ο Ολυμπιακός ελέγχει το παιχνίδι. Έχει τη μπάλα υπό την κατοχή του και προσπαθεί να ανοίξει το σκορ.

12'Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Μιραλάς, ο Κοκκαλάς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ με το ένα χέρι.

11'Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Τζούρτζεβιτς από τον Μαλσά.

9'Οι δύο προπονητές, Μανουέλ Ρόκα και Όσκαρ Γκαρθία, συνδέονται με φιλία. Είναι συμπατριώτες και φίλοι.

7'Μακρινό σουτ του Πριντέτα, δεν είχε καμία τύχη και πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι.

Ο νέος τεχνικός του Ολυμπιακού, Όσκαρ Γκαρθία, κοουτσάρει για πρώτη φορά τους Πειραιώτες.

4'Ο Τζούρτζεβιτς βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Πλατανιά σε μονομαχία με τον Αγγελόπουλο, αλλά σύμφωνα με τον διαιτητή δεν υπήρξε αντικανονικό μαρκάρισμα.

Μποτία και Βούκοβιτς ήταν στην 22άδα για τον Ολυμπιακού, αλλά τελικά δεν συμπεριλήφθησαν στη 18άδα.

1'Ξεκίνησε το παιχνίδι.