Κύπελλο Ελλάδας : Πλατανιάς - Ολυμπιακός 0-2 Τελικό

Για την φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Πλατανιάς υποδέχεται στα Χανιά τον Ολυμπιακό.

93'Λήξη του αγώνα, Πλατανιάς - Ολυμπιακός 0-2

92'Κίτρινη κάρτα στον Μπούτνικ.

90'Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87'Κίτρινη κάρτα στον Ζίκο για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Νικολάου.

85'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Μάριν, μέσα ο Ταχτσίδης.

84'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Ένχελς, μέσα ο Βούκοβιτς.

84'Δοκάρι για τον Πλατανιά.

82'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Μέσα ο Ζίκο, έξω ο Αγγελόπουλος.

80'Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση για φάουλ στον Φιγκέιρας.

78'ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό (Ανσαριφάρντ): Ο Τζούρτζεβιτς έκανε το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, ο γκολκίπερ του Πλατανιά απέκρουσε, ο Ιρανός μπήκε στην φάση και μέσα από τη μικρή περιοχή από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

77'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Έξω ο Παπανικολάου, μέσα ο Πατράλης

75'Ο Ολυμπιακός δεν εντυπωσιάζει, αλλά παίρνει αυτό που θέλει, που δεν είναι άλλο από τη νίκη που βάζει "θεμέλια" πρόκρισης για την 8άδα.

72'Κίτρινη κάρτα στον Ουές για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ανδρούτσο.

69'Kίτρινη κάρτα στον Αγγελόπουλο.

67'Με σύστημα 3-5-2 πλέον ο Ολυμπιακός.

66'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Πάρντο, μέσα ο Ανσαριφάρντ.

63'Να δούμε πώς θα μπορέσει να αντιδράσει ο Πλατανιάς μετά το γκολ που δέχτηκε.

59'Εκτέλεση φάουλ για τον Πλατανιά, γυριστή κεφαλιά του Παπανικολάου, άουτ η μπάλα.

57'ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό (Μποτία): Ο Ισπανός αμυντικός έκανε ψαλιδάκι από το ύψος της μικρής περιοχής του Πλατανιά σε μια φάση που ξεκίνησε από κόρνερ και κεφαλιά-πάσα του Ένχελς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 των Πειραιωτών.

54'Αλλαγή για τον Πλατανιά. Έξω ο Γκρζέλτσακ, μέσα ο Μπούτνικ.

51'Kαλή στιγμή για τον Πλατανιά, με τον Ενσικουλού να ελίσσεται από τα αριστερά, να κάνει το γύρισμα, αλλά ο Γκρζέλτσακ δεν κατάφερε να κάνει την προβολή, ενώ ούτε ο Χουτεσιώτης βρήκε την μπάλα.

50'Τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτά τα πρώτα λεπτά του β' μέρους.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Υπάρχει και μια ένταση ανάμεσα σε Τζούρτζεβιτς και Βάντερσον, η οποία έχει ξεκινήσει από μερικά λεπτά πριν και συνεχίστηκε μετά το σφύριγμα του ρέφερι για το φινάλε του πρώτου μέρους.

45'+1'Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Πλατανιάς - Ολυμπιακός 0-0

45'Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

41'Ο Γκζέλτσακ έκανε το σουτ με το αριστερό από κοντινή απόσταση έπειτα από γύρισμα που έγινε από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Μια ακόμη καλή στιγμή για τον Πλατανιά.

40'Καλή στιγμή για τον Πλατανιά, με τον Ενσικουλού να πλασάρει με το αριστερό από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και τον Χουτεσιώτη να αποκρούει εντυπωσιακά με το πόδι και να μπλοκάρει στην συνέχεια στην δεξιά του γωνία.

39'Φωνάζει για χέρι του Καρυπίδη ο Ολυμπιακός σε σουτ του Μάριν, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι το επιλήψιμο.

34'Κίτρινη κάρτα στον Καρυπίδη για κράτημα στον Τζούρτζεβιτς.

33'Σουτ του από τον  Ζιλέ έξω από την περιοχή, η μπάλα μακριά άουτ.

32'45%-55% η κατοχή υπέρ του Ολυμπιακού και από μια τελική για τις δυο ομάδες.

30'Μισάωρο στα Περιβόλια και δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Δεν έχει ιδιαίτερο ρυθμό το παιχνίδι και ο Πλατανιάς στέκεται καλά απέναντι στον Ολυμπιακό.

27'Δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με τους παίκτες του ο Τάκης Λεμονής.

25'Συρτό σουτ του Τζούρτζεβιτς έξω από την περιοχή με το δεξί, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Πλατανιά.

24'Πολύ ωραία βαθιά μπαλιά από την άμυνα για τον Παπανικολάου στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, βγήκε και μάζεψε ο Χουτεσιώτης.

22'Eπιθετικό φάουλ του Ντικαμονά σε προσπάθειά του να πάρει την κεφαλιά προ του Μποτία.

19'Ισορροπημένο παιχνίδι στα Χανιά, παραμένει η λευκή ισοπαλία ανάμεσα σε Πλατανιά και Ολυμπιακό.

Να πούμε πως ο Κούτρης έχει μπει στην αποστολή του Ολυμπιακού, από την στιγμή που ο Σεμπά δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί και πήρε την θέση του ο Μάριν.

15'Οι Πειραιώτες προσπαθούν να ανεβάσουν "στροφές" στα τελευταία λεπτά.

12'Ο Τζούρτζεβιτς έπεσε στην περιοχή του Πλατανιά, ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα από τον Κοροβέση, αλλά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Φαίνεται να υπάρχει μια επαφή χαμηλά στα πόδια, όμως ο ρέφερι είχε αντίθετη άποψη.

10'Πεσμένος στο χορτάρι ο Μάρτινς, έχει μπει μέσα το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού για τις πρώτες βοήθειες. Θα συνεχίσει ο Πορτογάλος μέσος.

10'O Oλυμπιακός δεν έχει κάνει κάτι το ιδιαίτερο σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, έχουν μπει καλύτερα οι γηπεδούχοι.

7'Γυριστό σουτ του Ντικαμονά από το ύψος της περιοχής μετά την εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Χουτεσιώτη.

6'Κίτρινη κάρτα στον Φιγκέιρας. Σήκωσε ψηλά το πόδι ο Πορτογάλος για να διώξει την μπάλα και βρήκε στο λαιμό τον Κοροβέση.

2'Λάθος υπόδειξη του επόπτη για οφσάιντ του Γκζέλτσακ που έβγαινε με καλές προϋποθέσεις απέναντι στον Χουτεσιώτη.

Η διάταξη του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο:

Η διάταξη του Πλατανιά στον αγωνιστικό χώρο:

Οι καιρικές συνθήκες στα Χανιά:

1'Σέντρα στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίων.

Πρόβλημα για τον Σεμπά στο ζέσταμα, ο Μάριν παίρνει την θέση του στην ενδεκάδα των Πειραιωτών.

Κασωτάκης, Μπούντνικ, Πριντέτα, Πατράλης, Ζίκο, Στόιτσεφ και Στάμου στον πάγκο των αναπληρωματικών για τον Πλατανιά.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (ΕΠΣ Ηπείρου).

Βοηθοί: Βασίλειος Νικολακάκης (ΕΠΣ Λασιθίου), Εμμανουήλ Βλάσσης (ΕΠΣ Λασιθίου).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Ουές, Ντικαμονά, Καρυπίδης, Βάντερσον, Δημούτσος, Αγγελόπουλος, Ενσικουλού, Κοροβέσης, Γκζέλτσακ, Παπανικολάου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένχελς, Νικολάου, Ζιλέ, Μαρτίνς, Πάρντο, Ανδρούτσος, Σεμπά, Τζούρτζεβιτς.

Για τον Ολυμπιακό, ο Τάκης Λεμονής μετά την γνωστή τετράδα (Καπίνο, Ζντιέλαρ, Καρσελά, Μίλιτς) δεν μπορούσε να έχει στην διάθεση του ούτε τον Μπεν (τέθηκε επίσης εκτός ομάδας, οδεύει προς Ερυθρό Αστέρα) για το σημερινό ματς, ενώ ο Σισέ προφυλάχθηκε εξαιτίας ενός μικροτραυματισμού στην αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Μανουέλ Ρόκα είναι στην ευχάριστη θέση να υπολογίζει ξανά στις υπηρεσίες των Κοροβέση, Μπούτνικ, Ενσικουλού που έχασαν το τελευταίο ματς, αντίθετα εκτός αποστολής έμεινε ο Ντεβέσα που αναμένεται να αποχωρήσει από την ομάδα, όπως και ο Στάθης.

Η σέντρα του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 17:15.