Champions League: Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 2-0 απ' τη Γιουβέντους

Με απολογισμό μια ισοπαλία, αυτή με την Μπαρτσελόνα, και πέντε ήττες, ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός την παρουσία του στο Champions League, καθώς την 6η και τελευταία αγωνιστική ηττήθηκε στο γήπεδο Καραϊσκάκη με 2-0 από τη Γιουβέντους, χάρη σε γκολ του Κουαδράδο στο 15' και του Μπερναρντέσκι στο 90'. Έτσι, από τον 4ο όμιλο, όπου η ελληνική ομάδα πήρε την 4η θέση, η Γιουβέντους προκρίθηκε ως 2η, πίσω από τον Μπαρτσελόνα.

Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 2-0 απ' τη Γιουβέντους και ολοκλήρωσε τον όμιλο με έναν βαθμό. Απ' την άλλη πλευρά, οι "μπιανκονέρι" τερμάτισαν στη 2η θέση και πήραν την πρόκριση στους "16" του Champions League.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού αποχωρεί απογοητευμένος απ' το "Γ. Καραϊσκάκης".

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' ΓΚΟΛ για τη Γιουβέντους (Μπερναρντέσκι). Ωραίο ατομική προσπάθεια του Μπερναρντέσκι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Προτό για το 2-0.

87' Δυνατό σουτ του Μπερναρντέσκι από μακρινή απόσταση, ο Προτό απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα!

86' Σουτ του Ντόουγκλας Κόστα μέσα απ' την μεγάλη περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
Ο Ολυμπιακός έφτασε μία ανάσα απ' το 1-1, αλλά το δοκάρι δεν του έκανε το χατίρι.

84' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Μπερναρντέσκι στη θέση του Κουαδράδο.

82' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό (Μπεν)! Ο Κούτρης έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' τον Μάριν, ο Μπεν προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στον Ρουγκάνι και κατέληξε στη συμβολή των δοκών!

81' Σουτ του Κουαδράδο, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατάληξε στην αγκαλιά του Προτό.

78' Επικίνδυνη σέντρα του Άλεξ Σάντρο, ο Κουαδράδο δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.
Η είσοδος του Κώστα Φορτούνη έχει βελτιώσει στο δημιουργικό κομμάτι του Ολυμπιακού.

Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά, με τον Ολυμπιακό να αναζητά το γκολ της ισοφάρισης.

74' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν, στο τείχος η μπάλα.

73' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό, ύστερα από φάουλ του Ντόουγκλας Κόστα στον Ταχτσίδη.

70' Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Ο Μπεν στη θέση του Τζούρτζεβιτς.

70' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Μπαρτζάλι εκτός, ο Ρουγκάνι εντός.

68' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Τζούρτζεβιτς.
Ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί την μπάλα και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν βρίσκει χώρους, αφού η Γιουβέντους είναι καλά κλεισμένη.

Με βάση τα αποτελέσματα αυτή την στιγμή, η Γιουβέντους τερματίζει στη 2η θέση και η Σπόρτινγκ στην 3η.
Την ίδια ώρα, η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ κόντρα στην Σπόρτινγκ με τον Πάκο Αλκάθερ.

62' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Πιάνιτς στη θέση του Ντιμπάλα.

62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης στη θέση του Οφόε.

60' Ο Πάρντο κέρδισε κόρνερ απ' τον Άλεξ Σάντρο.

58' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κάθετη του Ταχτσίδη στον Μάριν, ο οποίος πλάσαρε τον Στσέσνι, αλλά ο γκολκίπερ της Γιουβέντους απέκρουσε την μπάλα!

55' Κίτρινη κάρτα στον Νικολάου για χέρι.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, παραμένει το 0-0 μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Σπόρτινγκ.

Ο Μαροκινός στόπερ δείχνει πως δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα.

52' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μπενατιά, ύστερα από διεκδίκηση της μπάλας με τον Τζούρτζεβιτς.

Ο Ολυμπιακός θέλει να αναλάβει τα ηνία του αγώνα και να απειλήσει την εστία του Στσέσνι, αλλά η Γιουβέντους είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις

49' Κίτρινη κάρτα στον Μπενατιά για φάουλ στον Ρομαό.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει απόψε (21:45) τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τη Γιουβέντους, στο Καραϊσκάκη.

45'
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Γιουβέντους προηγείται με 1-0 του Ολυμπιακού χάρη σε γκολ του Χουάν Κουαδράδο.

Πίεση ψηλά απ' τους παίκτες του Ολυμπιακού που δυσκολεύουν την ανάπτυξη των "μπιανκονέρι".

43'
Κίτρινη κάρτα στον Τζούρτζεβιτς επειδή έπιασε την μπάλα με το χέρι πριν βγει απ' τον αγωνιστικό χώρο.

Πολύ κοντά στο 1-1 οι Πειραιώτες.

41'
Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Σεμπά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νικολάου πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Τζούρτζεβιτς τη δεύτερη, αλλά ο Στσέσνι απέκρουσε με το αριστερό πόδι!
Ο Ολυμπιακός επιτίθεται κυρίως απ' τα δεξιά με τους Φελίπε Πάρντο και Ομάρ Ελαμπντελαουί.

Τελικές: 1(1) - 4(2)

37'
Ο Ντιμπάλα γύρισε στον Ιγκουαΐν, ο οποίος έκανε το σουτ απ' το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Νικολάου και κατέληξε κόρνερ.
Η Γιουβέντους διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και ψάχνει κι άλλο γκολ.
Δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση ο Οτζίτζα-Οφόε. Πολλά λάθη απ' τον Βέλγο μέσο.

32'
Κίτρινη κάρτα στον Κούτρη.

O Oύρος Τζούρτζεβιτς δεν έχει τροφοδοτηθεί απ' τους μεσοεπιθετικούς του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να είναι ακίνδυνος.

28'
Ο Ντόουγκλας Κόστα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπενατιά πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

28'
Ο Ντόουγκλας Κόστα κέρδισε κόρνερ απ' τον Νικολάου.

26'
Ο Ντε Σίλιο παραχώρησε κόρνερ σε προσπάθεια του Σεμπά.

25'
Eυκαιρία για τη Γιουβέντους. Κάθετη του Ιγκουαΐν στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά ο Προτό βγαίνει γρήγορα και μπλοκάρει την μπάλα.

Αρκετά λάθη απ' τους "ερυθρολεύκους" στο χώρο του κέντρου.
O Ολυμπιακός προσπαθεί να ξεπεράσει την ψυχρολουσία και επιχειρεί να ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο για να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Πρώτο γκολ του Χουάν Κουαδράδο στο φετινό Champions League, ύστερα από πέντε συμμετοχές.

Εντυπωσιακή ανάπτυξη απ' τους "μπιανκονέρι" που παίρνουν προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι.

15'
ΓΚΟΛ για τη Γιουβέντους (Κουαδράδο). Ο Ματουιντί έβγαλε όμορφη πάσα στον Άλεξ Σάντρο,ο οποίος μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Κουαδράδο κι αυτός με πλασέ απ΄το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Προτό για το 1-0.

14'
Σέντρα του Κουαδράδο, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στην αγκαλιά του Προτό.

11'
Μακρινό σουτ του Ελαμπντελαουί, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Στσέσνι.

Ιδιαίτερα δραστήριος ο Πάουλο Ντιμπάλα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.
Η Γιουβέντους έχει αναλάβει τα ηνία του αγώνα, κυκλοφορεί την μπάλα και αναζητά χώρους προς την εστία του Βέλγου τερματοφύλακα.

7'
Ευκαιρία για τη Γιουβέντους! Ο Ντιμπάλα απέφυγε υπέροχα τον Νικολάου, έκανε το πλασέ απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Προτό απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους "ερυθρολεύκους".

4'
Ο Μπενατιά παραχωρεί κόρνερ ύστερα από σέντρα του Πάρντο.

Σηκώθηκε ο Κολομβιανός μεσοεπιθετικός.

3'
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Κουαδράδο.
Μπήκαν δυνατά οι παίκτες του Ολυμπιακού και πιέζουν ψηλά.

1'
Έναρξη του αγώνα.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν απ' την έναρξη του αγώνα.

Οι παίκτες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

O Ολυμπιακός τίμησε τον Τζίτζι Μπουφόν, με τον αντιπρόεδρο της ΠΑΕ Σάββα Θεοδωρίδη να δίνει πλακέτα στον θρυλικό Ιταλό γκολκίπερ, ο οποίος πήρε το ζεστό χειροκρότημα των φίλων του Ολυμπιακού.

Πάνω από 30.000 εισιτήρια διέθεσε ο Ολυμπιακός για το ματς, αλλά δύσκολα θα βρεθούν τόσοι στις κερκίδες. Περίπου 20.000 κόσμος αυτή τη στιγμή στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Θυμίζουμε ότι οι Μπουφόν και Πιάνιτς είναι εκτός μάχης για την Γιουβέντους.

Πάβελ Νέτβεντ και Ντάρκο Κοβάτσεβιτς είχαν ένθερμη χειραψία μπροστά από τους πάγκους.

Οι παίκτες των ομάδων πραγματοποιούν το ζέσταμα τους εδώ και λίγα λεπτά.

Πινσίγκλιο, Μάντζουκιτς, Πιάνιτς, Μαρκίζιο, Ασαμόα, Ρουγκάνι και Μπερναρντέσκι στον πάγκο για την Γιουβέντους.

Χουτεσιώτης, Μποτία, Ζιλέ, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Μάριν και Μπεν οι εναλλακτικές λύσεις του Τάκη Λεμονή για τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Διαιτητής: David Fernández Borbalán (ESP)
Βοηθοί: Raúl Cabanero (ESP), Diego Barbero Sevilla (ESP)
Επιπρόσθετοι βοηθοί: Javier Estrada (ESP), Juan Martinez Munuera (ESP)
Τέταρτος διαιτητής: Miguel Martínez (ESP)

Νωρίτερα ο Πιάνιτς είχε βγει για ζέσταμα συνοδεία δύο γυμναστών της Γιουβέντους. Ο Βόσνιος δεν είναι στην ενδεκάδα των "μπιανκονέρι".

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένχελς, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Σεμπά, Οτζίτζα, Πάρντο, Τζούρτζεβιτς.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Μπαρτζάλι, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα, Ματουϊντί, Ντόουγκλας Κόστα, Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες κι από το άλλο ματς του ομίλου (Μπαρτσελόνα - Σπόρτινγκ):
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Νέλσον Σεμέντο, Πικέ, Βερμάλεν, Ντιν, Αντρέ Γκόμες, Ράκιτιτς, Αλέις Βιδάλ, Ντένις Σουάρεθ, Λουίς Σουάρες, Πάκο Αλκάθερ.
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Ριστόβσκι, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Μπατάγλια, Μπρούνο Φερνάντες, Ακούνια, Μπρούνο Σέζαρ, Άλαν Ρουίς.

Οι "μπιανκονέρι" οπαδοί έχουν πάρει τη θέση τους στην εξέδρα του γηπέδου:

Μια ακόμη φωτογραφία που μαρτυρά τις συμπλοκές έξω από το "Γ. Καραϊσκάκης":

Οι εργαζόμενοι καθαριότητας μαζεύουν τα "αποτυπώματα" των συμπλοκών στο γήπεδο του Φαλήρου, λίγη ώρα πριν από την έναρξη της αναμέτρησης:

Και η άφιξη της αποστολής της Γιουβέντους:

Η άφιξη της αποστολής του Ολυμπιακού στο "Γ. Καραϊσκάκης":

Τα... νέα δεν έχουν βγει εκτός συνόρων μέχρι στιγμής, με αποτέλεσμα τόσο ιταλικά ΜΜΕ όσο και η UEFA να περιμένει "εμφυλίους" μεταξύ των Μαροκινών Καρσελά και Μπενατιά και μεταξύ των Κροατών Μίλιτς και Μάντζουκιτς

Οι συνθήκες δεν είναι οι καλύτερες δυνατές, αφού μόλις πριν από μερικές ώρες έγινε γνωστό ότι οι Στέφανος Καπίνο, Μεχντί Καρσελά, Χρβόγιε Μίλιτς και Σάσα Ζντιέλαρ δεν υπολογίζονται από την ομάδα πλέον

Ο Ολυμπιακός έχει περιοριστεί στον πόντο που πήρε από την Μπαρτσελόνα στο ίδιο γήπεδο, πριν από δύο αγωνιστικές. Μετράει άλλες 4 ήττες και κινδυνεύει να ολοκληρώσει τη σεζόν με τη χειρότερη βαθμολογική συγκομιδή στην ιστορία του στους ομίλους

Στον αγώνα του Τορίνο στον 1ο γύρο, ο Ολυμπιακός είχε αντέξει για περίπου μία ώρα, ωστόσο η Γιουβέντους νίκησε με 2-0

Στατιστικό: Τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός έχασε εντός έδρας από τη Γιουβέντους ήταν το 2003, όταν ο Πάβελ Νέντβεντ είχε σημειώσει και τα δύο τέρματα της νίκης 2-1

Παρά την απουσία τριών βασικών παικτών, η "γηραιά κυρία" θέλει οπωσδήποτε βαθμό, ώστε να κρατάει την τύχη στα χέρια της, αφού δεν έχει εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση. Σε περίπτωση που χάσει και η Σπόρτινγκ νικήσει την αδιάφορη Μπαρτσελόνα στο "Καμπ Νόου", τότε οι Πορτογάλοι προκρίνονται και οι Ιταλοί συνεχίζουν στο Europa League

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έχει ενημερώσει ήδη για την ενδεκάδα που θα παρατάξει στο φαληρικό γήπεδο. Σε αυτήν δεν περιλαμβάνεται ο αρχηγός Τζιανλουίτζι Μπουφόν, που βρίσκεται στον πάγκο για ξεκούραση, ο υπαρχηγός Τζιόρτζιο Κιελίνι που έμεινε εκτός αποστολής λόγω στομαχικών διαταραχών και ο Μάριο Μάντζουκιτς, που προέρχεται από τραυματισμό στον αγώνα με τη Νάπολι κι έμεινε στον πάγκο

Η σύνθεση της Γιουβέντους (4-2-3-1): Στσέσνι, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Μπαρτζάλι, Σάντρο, Κεντίρα, Ματουιντί, Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Κόστα, Ιγκουαΐν

"Ακούσαμε την έκρηξη από ορισμένα βεγγαλικά και μία ομάδα φιλάθλων προσπάθησε να επιτεθεί στην ομάδα μας. Χάρη στην παρέμβαση της αστυνομίας καταφέραμε να ξεφύγουμε", δήλωσε ένας φίλαθλος της Γιουβέντους στο "Sky Sport 24" για τα επεισόδια στο "Καραϊσκάκης"

Η βραδιά δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού οπαδοί του Ολυμπιακού επιτέθηκαν σε οπαδούς της Γιουβέντους, σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ, έξω από το γήπεδο των "ερυθρολεύκων". Δείτε ΕΔΩ τα video από τις συμπλοκές

Πρόκειται για αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Champions League, την τελευταία της ελληνικής ομάδας στην Ευρώπη για φέτος

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Γιουβέντους στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης"