Super League: Πλατανιάς - Ατρόμητος 1 - 3 τελικό σκορ

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Πλατανία με τον Ατρόμητο. Mπείτε στο live της αναμέτρησης με την οποία ολοκληρώνεται η 13η αγωνιστική της Super League. Χθες η ΑΕΚ νίκησε τον Λεβαδειακο με 2 - 0 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Σήμερα το μεσημέρι εγινε η κλήρωση για τη φάση των 16 του κυπελλου.

Ρόκα: "Είναι δύσκολη αυτή η στιγμή. Είχαμε τρεις ευκαιρίες για το 2-0 και μετά βρεθήκαμε 1-3. Κάναμε φοβερό ματς, είμαστε ζωντανοί. Παρά το γεγονός ότι έχουμε έξι βαθμούς, δείξαμε ότι έχουμε ψυχή και να μην νομίζουν ότι θα πέσουμε εύκολα. Δεν θα το αφήσουμε εύκολα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Παίξαμε έναν αντίπαλο, όπως είναι ο Ατρόμητος, στα ίσα".

Κάναντι: "Συνολικά όλη η ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε κοιμισμένοι. Στο δεύτερο είχαμε την απόκρουση του Γιαννιώτη, ανακάμψαμε ύστερα και πήραμε τη νίκη. Το χειροκρότημα των φίλων του Πλατανιά δείχνει κάτι για την απόδοσή μας".

Τελικό αποτέλεσμα. Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-3

90'+2'
Ωραία κίνηση του Ντιγκινί από τα αριστερά, έβγαλε στον Μένσα. Ο Γκανέζος καθυστέρησε χαρακτηριστικά. Σε τέτοιο χρονικό σημείο και με τη νίκη "κλειδωμένη" επιτρέπονται και τα λάθη και οι περιττές ενέργειες.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ματς.

90'
Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ουάρντα δίνει τη θέση του στον Μένσα.

Μοιάζει (εδώ και ώρα για την ακρίβεια) να έχει παραιτηθεί από τη διεκδίκηση του ματς ο Πλατανιάς.

88'
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Αμντούλ Ουές Ραχμάν στη θέση του Ντικαμονά.

84'
Ο Ντικαμονά θα αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο.

83'
Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μάντσον δίνει τη θέση του στον Καρασαλίδη.

82'
Σέντρα του Παπανικολάου από τα δεξιά, ο Μπούτνικ πιάνει την κεφαλιά. Εύκολη υπόθεση για τον Γιαννιώτη.

Με τη διαφαινόμενη αυτή νίκη, ο Ατρόμητος θα βρεθεί ξανά σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή της Super League Σουρωτή.

80'
Φάουλ του Γιαννούλη στον Παπανικολάου.

Ένα ημίχρονο (το δεύτερο) αρκούσε στον Ατρόμητο

78'
Κίτρινη κάρτα στον Παπανικολάου.

76'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο (Βασιλακάκης) και Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-3: Γκολάρα κι αυτό από τον Βασιλακάκη! Ο Γιαννούλης κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ντικαμονά απομακρύνει με το κεφάλι, ο Βασιλακάκης είναι εκτός περιοχής, κάνει το κοντρόλ και πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ. Η μπάλα ξανά στα δίχτυα του Κοκκαλά.

76'
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Παπανικολάου στη θέση του Δημούτσου.

75'
Τραυματίστηκε ο βοηθός, Βασίλης Λάμπρου. Τη θέση του παίρνει ο τέταρτος, Άγγελος Ευαγγέλου.

72'
Κίτρινη κάρτα για τον Ουάρντα. Ο σκόρερ έβγαλε τη φανέλα του και πήρε μία άλλη στην οποία υπήρχε μήνυμα με το περιεχόμενο: "Atromitos is family".

71'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο (Ουάρντα) και Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-2: Κάθετη πάσα του Ντάουντα, μπερδεύονται ο Στάμου με τον Σκαρντοβέλι, ο Αιγύπτιος παίρνει την μπάλα και με εξαιρετικό πλασέ με το δεξί στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

70'
Κόρνερ για τον Ατρόμητο.

69'
Ο Ντιγκινί τροφοδοτεί τον Ντάουντα, φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά κάνει κακό σουτ υπό την επιτήρηση του Ντικαμονά.

69'
Σε θέση οφσάιντ ο Ντάουντα, υποδεχόμενος την μπαλιά του Μπουσουλάτζιτς. Σωστή απόφαση.

Αδυνατεί να συνέλθει ο Πλατανιάς, σε παθητικά αμυντικό ρόλο.

Πρώτο γκολ για τον Θοδωρή Βασιλακάκη με τη φανέλα του Ατρομήτου.

66'
Σουτ του Ενσικουλού εκτός περιοχής, ο Γιαννιώτης μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

65'
Απευθείας εκτέλεση του Ουάρντα, ο Κοκκαλάς απομακρύνει την εκτέλεση του Αιγυπτίου.

65'
Φάουλ για τον Ατρόμητο. Έξω από την περιοχή και ελαφρώς πλάγια αριστερά.

64'
Ο Χατζηισαΐας κουβαλά την μπάλα στην αριστερή πλευρά, προσπαθεί να περάσει τον Στάθη, αλλά δεν τα καταφέρνει.

63'
"Ψυχρολουσία" για τον Πλατανιά.

61'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο (Βασιλακάκης) και Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-1: Γκολάρα για την ακρίβεια, σίγουρα το καλύτερο της 13ης αγωνιστικής. Ο Ντάουντα παραλαμβάνει την μπάλα στην περιοχή, κινείται προς τα δεξιά αποφεύγοντας τον Στάμου, κάνει τη σέντρα (από τα δεξιά) και ο Βασιλακάκης με ανάποδο ψαλίδι από το κέντρο της περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κοκκαλά.

58'
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Στανισάβλιεβιτς μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ντίντακ.

57'
Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Κοροβέσης φεύγει ταχύτατα στην αντεπίθεση από τα αριστερά, ο Ενσικουλού κάνει την κίνηση προς τα μέσα και παρασύρει μαζί του τον Ρισβάνη, έτσι ο Μπούτνικ που μένει μόνος στη δεξιά πλευρά όπως επιτίθενται οι γηπεδούχοι κάνει το σουτ, αλλά ο Χατζηισαΐας βάζει την κόντρα και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

Ο Ατρόμητος είναι καλύτερος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αδυνατεί, ωστόσο, να απειλήσει τον Πλατανιά.

56'
Φάουλ του Στάμου στον Μπουσούλατζιτς.

55'
Σουτ του Δημούτσου από θέση πλάγια δεξιά, η μπάλα έξω.

54'
Φάουλ του Μάντσον στον Στάθη. Έχει πολλά νεύρα ο Βραζιλιάνος.

52'
Ο Ουάρντα από τα αριστερά αλλάζει το παιχνίδι στα δεξιά, ο Κιβρακίδης με τη μία βγάζει στον Ντάουντα. Ο Νιγηριανός πιάνει το σουτ από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

50'
Σουτ του Μάντσον, δεν απειλεί τον Κοκκαλά.

50'
Ο Ντίντακ σηκώνει ψηλά το πόδι και και κάνει φάουλ στον Γιαννούλη.

49'
Κίτρινη κάρτα στον Μάντσον.

49'
Ο Μάντσον κόβει με φάουλ τον Ενσικουλού.

48'
Ο Γιαννιώτης εκτινάχθηκε και έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπούντνικ.

47'
Κίτρινη στον Ρισβάνη για το μαρκάρισμά του.

47'
Πέναλτι για τον Πλατανιά. Ο Ρισβάνης ανέτρεψε ξεκάθαρα τον Ενσικουλού.

46'
Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπουσούλατζιτς αντί του Ουμπίντες.

46'
Ξεκίνησε το β' μέρος.

Ημίχρονο στα Περιβόλια. Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-0. Ο Ενσικουλού το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

45'+3'
Κίτρινη κάρτα σε Γιαννούλη, Ενσικουλού, αλλά και τον Αγγελόπουλο (ο τρίτος για διαμαρτυρίες).

45'+2'
Νεύρα ανάμεσα σε Γιαννούλη κι Ενσικουλού. Ο δεύτερος κάνει κίνηση να χτυπήσει τον πρώτο, ο οποίος ξεκίνησε την αψιμαχία.

Τρία τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου στο πρώτο ημίχρονο. Διανύουμε το δεύτερο εξ' αυτών.

45'+1'
Κίτρινη κάρτα στον Μπούτνικ.

45'
Φάουλ του Μπούτνικ, ο οποίος πήγε με καθυστέρηση στον Ντιγκινί και πήρε μόνο πόδια και καθόλου μπάλα.

45'
Ο Κοροβέσης προσπαθεί να μπει από τα αριστερά, αλλά κόβεται.

43'
Κίτρινη κάρτα στον Γάλλο αμυντικό του Ατρομήτου.

43'
Επιθετικό φάουλ του Ντικαμονά.

42'
Σέντρα του Δημούτσου, ο Μάντσον απομακρύνει με κεφαλιά σε κόρνερ.

41'
Παράπονα του Κάναντι στον Μάντσον. Ο Βραζιλιάνος είναι μακριά από την καλή του απόδοση - όπως τον έχουμε συνηθίσει - σήμερα.

39'
Απίθανος ο Ισπανός που το ζει με μεγάλη ένταση το ματς! Λέει στον Κοροβέση: "Μην τρέχεις άσκοπα πάνω-κάτω. Θα μείνεις από μπαταρία".

37'
Ο Ενσικουλού νιώθει ενοχλήσεις. Ο Μανουέλ Ρόκα φωνάζει στον παίκτη του να πέσει κάτω για να σταματήσει η φάση!

36'
Εκτελεί ο Ούμπιδες, ο Ντιγκινί πιάνει την κεφαλιά στο κέντρο της γηπεδούχου άμυνας, καθώς ο Σκαρντοβέλι πήδηξε σε λάθος χρόνο, ο Κοκκαλάς είναι σε ετοιμότητα.

35'
Φάουλ του Σκαρντοβέλι στον Κιβρακίδη. Ο δεύτερος "άδειασε" με προσποίηση τον πρώτο στη δεξιά πλευρά όπως επιτίθεται ο Ατρόμητος.

34'
Φάουλ του Ενσικουλού στον Μάντσον. Αψιμαχία ανάμεσα στους δύο ποδοσφαιριστές.

33'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Ενσικουλού από τα δεξιά, τροφοδοτεί εντός περιοχής με κοντινή πάσα τον Ντίντακ, εκείνος κάνει το διαγώνιο σουτ και ο Γιαννιώτης παραχωρεί το κόρνερ. Η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται.

32'
Σε θέση οφσάιντ ο Ντάουντα.

30'
Ο Ουάρντα περνά δυο αντιπάλους του εκτός περιοχής, τροφοδοτεί στα αριστερά εντός περιοχής τον Ούμπιδες, εκείνος προλαβαίνει τον Ντικαμονά, με τακουνάκι προσπαθεί να δώσει έτοιμο γκολ στον Βασιλακάκη, ο οποίος αργεί ενώ κι ο Κοκκαλάς έχει αντιληφθεί τη φάση και μπλοκάρει.

Είναι το πρώτο γκολ του Πλατανιά στα "Περιβόλια" μετά τις 20 Αυγούστου! Είχε σκοράρει ο Κοροβέσης (ύστερα από ασίστ του Ενσικουλού) απέναντι στον Παναθηναϊκό για την πρεμιέρα της Super League Σουρωτή.

27'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Ρισβάνης φαίνεται ότι ελέγχει την μπάλα, αλλά στην πραγματικότητα δεν την ελέγχει. Ο Ενσικουλού ταχύτατα κι πανέξυπνα, μπαίνει μπροστά του κατά την κάθοδο της μπάλας, την παίρνει, κάνει και το σουτ από πλάγια αριστερά στην περιοχή του Ατρομήτου, η μπάλα έξω.

26'
Ο Ουάρντα από τα αριστερά, συγκλίνει προς το κέντρο, "σπάει" την μπάλα παράλληλα στον Ούμπιδες, ο Αργεντινός κάνει το σουτ, η μπάλα έξω. Δεν ανησυχεί τον Κοκκαλά.

24'
Με υψωμένες γροθιές πανηγύρισε το γκολ ο Ισπανός τεχνικός του Ατρομήτου, Μανουέλ Ρόκα.

23'
Να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση του Ατρομήτου.

22'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Πλατανιά (Ενσικουλού) και Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-0: Ο Ντάουντα αργεί και χάνει την μπάλα, ο Ντίντακ την παίρνει, την κουβαλά αρκετά στο χώρο του κέντρου, ο Ρισβάνης χάνει τα μαρκαρίσματα, ο Ισπανός δίνει την μπάλα αριστερά στον Ενσικουλού κι ο Αφρικανός πλασάρει εύστοχα μέσα από την περιοχή σε θέση πλάγια αριστερά τον Γιαννιώτη για να ανοίξει το σκορ.

21'
Σουτ του Ουάρντα κεντρικά έξω από την περιοχή, απελπιστικά απογοητευτική η πορεία της μπάλας.

20'
Σουτ του Αγγελόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιαννιώτη.

19'
Ο Αγγελόπουλος δίνει ωραία στον Μπούτνικ, αλλά ο Ουκρανός καθυστερεί χαρακτηριστικά και το σουτ που επιχείρησε κόντραρε. Ο Μπούτνικ κυνήγησε τη φάση και πήρε το φάουλ από τον Ούμπιδες.

19'
Κόρνερ για τον Ατρόμητο. Ωραία ανάπτυξη από τους Περιστεριώτες.

16'
Ο Κιβρακίδης δεν προλαβαίνει την μπάλα και κόβει αντικανονικά τον Κοροβέση.

16'
Σε θέση οφσάιντ ο Ρισβάνης.

14'
Ο Μπούτνικ καταλαβαίνει ότι ο Γιαννιώτης πάει να κάνει την προσποίηση, αλλά η κόντρα δεν τον ευνοεί. Λανθασμένη εκτίμηση του γκολκίπερ του Ατρομήτου, δεν κόστισε στους φιλοξενούμενους.

12'
Σέντρα σουτ του Κοροβέση από τα αριστερά, ο Μπούτνικ κάνει την προβολή προ του Χατζηισαΐα στο κέντρο της άμυνας του Ατρομήτου, η μπάλα πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

12'
Βρέχει στα Περιβόλια από την έναρξη του ματς.

10'
Σέντρα του Κιβρακίδη από τα δεξιά, σύγκρουση ανάμεσα στον Στάθη και τον Ουάρντα στο αριστερό άκρο (δεν υπάρχει παράβαση), ο Βασιλακάκης προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τη σύγχυση, αλλά οι κόντρες δεν τον ευνοούν.

9'
Φάουλ για τον Ατρόμητο, λίγο πιο μπροστά από τη μεσαία γραμμή κι ελαφρώς δεξιά.

8'
Καλά κλεισμένοι χώροι από τον Πλατανιά σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

6'
Πιο επιθετικός ο Πλατανιάς. Η σέντρα του Σκαρντοβέλι από τα αριστερά, κοντράρει στον Κιβρακίδη και καταλήγει στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.

O Πλατανιάς δεν έχει νίκη στα Περιβόλια ακόμη. Έχει δύο ισοπαλίες (με Παναθηναϊκό και Κέρκυρα) και ήττες (από Ξάνθη, Παναιτωλικό, ΑΕΛ και Αστέρα).

4'
Στο έδαφος ο Κοροβέσης, ύστερα από τη σύγκρουση με τον Ουάρντα.

4'

3'
Ο Κοροβέσης εκτελεί από τα αριστερά, ο Μπούτνικ πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Γιαννιώτη.

2' Ο Ενσικουλού μπαίνει από τα αριστερά, ταχύτατος ως είναι περνά τον Μάντσον και ο Βραζιλιάνος τον ανατρέπει με φάουλ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Η διάταξη του Ατρομήτου, έτσι όπως μεταδόθηκε από το συνδρομητικό κανάλι (NOVA):

Η διάταξη του Πλατανιά, έτσι όπως μεταδόθηκε από το συνδρομητικό κανάλι (NOVA):

Σε 12 ματς ο Ατρόμητος έχει συγκεντρώσει 21 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση, ο Πλατανιάς μόλις 6 και βρίσκεται στην τελευταία (16η) της κατάταξης.

Στον πάγκο για τον Ατρόμητο είναι οι: Μίρκοβιτς, Μπουσούλατζιτς, Νάτσος, Καρασαλίδης, Λαζαρίδης, Μενσά, Κυριακίδης

Στον πάγκο των γηπεδούχων είναι οι: Κασωτάκης, Παπανικολάου, Καρυπίδης, Στανισάβλιεβιτς, Πατράλης, Ουές, Ζίκο

Ατρόμητος (Κάναντι): Γιαννιώτης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Ούμπιντες, Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Μάτσον, Ντάουντα, Κιβρακίδης, Ουάρντα

Πλατανιάς (Ρόκα): Κοκκαλάς, Βάντερσον, Αγγελόπουλος, Κοροβέσης, Στάθης, Ντεβέσα, Δημούτσος, Μπούτνικ, Ενσικουλού, Ντικαμονά, Στάμου