Super League: Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης 3 - 1 τελικό σκορ

Να συνεχίσει το σερί νικών του ψάχνει ο Ολυμακός υποδεχόμενος τον Απόλλωνα Σμύρνης στο "Γ. Καραϊσκάκης" για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η εξέλιξη της αναμέτρησης LIVE.

Ο τεχνικός του Απόλλωνα Σμύρνης, Ζόραν Βούλιτς, υποστήριξε: "Θα θέλαμε να κερδίσουμε, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια νίκη".

"Δεχόμαστε κάτι γκολ, δεν μπορώ να πω καν να σκεφτώ. Κάνουμε καλό ξεκίνημα και δεχόμαστε γκολ από το πουθενά. Δεν φοβήθηκα στο ημίχρονο και τους είπα θα το γυρίσουμε με τρία τέσσερα γκολ", τόνισε ο Τάκης Λεμονής.

Τέλος στην αναμέτρηση. Ολυμπιακός - Απόλλων 3-1.

90'+4'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό και Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης 3-1: O Φορτούνης κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ανσαριφάρντ νικά τον Παπάζογλου και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

90'+2'
Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Τσόβιτς.

90'+2'
Κίτρινη κάρτα στον Προτό για καθυστερήσεις.

Είναι τέσσερα τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου. Διανύουμε το δεύτερο εξ' αυτών.

90'+1'
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Κιταμπαλά στη θέση του Κονέ.

90'
Ωραία κίνηση από τον Πάρντο, διαδοχικές ντρίμπλες και προσποιήσεις, σουτ με το αριστερό, η μπάλα έξω.

88'
Κάρτα στον Μενδρινό για κάρτα στον Πάρντο.

88'
Ο Μάριν βγάζει για τον Κούτρη, ο δεύτερος κάνει το σουτ, αλλά ο Τσόβιτς τον νικά.

87'
Δυνατή η πάσα του Κοντοέ για τον Κονέ. Πολύ δυνατή.

86'
Ο Ανσαριφάρντ έβγαλε στον Φορτούνη, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

84'
Αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Μενδρινός στη θέση του Ανιέτε.

83'
Κίτρινη κάρτα στον Κολομβιανό εξτρέμ.

83'
Φάουλ του Πάρντο στον Κούρο.

82'
Πάει για το 3-1 ο Ανσαριφάρντ, αλλά τον νικά ο Τσόβιτς. Όπως νικά και τον Φορτούνη στη συνέχεια.

Έβγαλε τη φανέλα του και την κράτησε α λα Μέσι ο Ιρανός. Δέχθηκε την κίτρινη κάρτα επειδή την έβγαλε.

80'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Ανσαριφάρντ) και Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης 2-1: O Πάρντο μπαίνει από τα δεξιά, κάνει τη σέντρα κι ο Ιρανός με προβολή νικά τον Τσόβιτς.

Στο 78' είδε την κίτρινη κάρτα και ο Κοντοές.

79'
Λάθος κοντρόλ από τον Πάρντο.

77'
Φάουλ του Ρομαό στον Ανιέτε.

77'
Ωραία σέντρα του Κούτρη, ωραία γυριστή κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, ο Τσόβιτς μπλοκάρει.

76'
Με γροθιές σε κόρνερ ο Τσόβιτς.

76'
Φάουλ του Κονέ στον Μάριν.

75'
Επέστρεψε ο Κοντοές.

75'
Δεν πρόλαβε να γυρίσει την μπάλα πριν περάσει άουτ ο Πάρντο.

74'
Στο έδαφος ο Κοντοές. Μπήκε με καθυστέρηση - μέχρι να δείξει τις κίτρινες ο Τζοβάρας - το φορείο.

Σύγχυση στην προηγούμενη φάση. Κύργιας, Ντάσιος, Μάριν και Κονέ οι εμπλεκόμενοι. Αψιμαχίες, ο διαιτητής έβγαλε κίτρινη σε Κονέ και Μάριν.

73'
Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.

73'
Κίτρινη κάρτα στον Μάριν.

73'
Γκρινιάζει ο Μάριν, τη "λέει" σε Κοντοέ και Ντάσιο.

72'
Φάουλ του Μάριν στον Κοντοέ. Έπεσε με κεκτημένη ταχύτητα, ο Γερμανός.

71'
Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μαασί στη θέση του Αλμπάνη.

71'
Ο Μάριν προσπαθεί να περάσει τον Ντάσιο. Δεν κερδίζει ούτε τη μονομαχία, ούτε το κόρνερ.

70'
Ο Ανιέτε προσπαθεί να βγάλει μόνο του τον Αλμπάνη, ανεπιτυχώς ωστόσο.

70'

69'
Φάουλ του Κούρου στον Πάρντο.

69'
Ο Κύργιας επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.

69'
Σε θέση οφσάιντ ο Ελμπάζ. Σωστή απόφαση.

68'
Ζαλίζεται ο Κύργιας (συγκρούστηκε με Αλμπάνη και Σισέ), λαμβάνει τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου της ομάδας του.

67'
Σκοράρει ο Ένχελς, αλλά το γκολ σωστά δεν μετρά. Η πρώτη κεφαλιά, πριν η μπάλα φθάσει στον Βέλγο, έγινε από τον εκτεθειμένο Σισέ.

66'
Αλλαγή (τρίτη και τελευταία) για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο στη θέση του Σεμπά.

66'
Κίτρινη κάρτα στον Χουάρες.

66'
Φάουλ του Χουάρες στον Μάριν.

65'
Μπορεί να μην του βγαίνουν οι προσπάθειες του Αλμπάνη, αλλά κάνει πολλή δουλειά από τα αριστερά. Κρατά πάντα πίσω τον Ελαμπντελαουί, προσπαθεί να πλαγιοκοπήσει από εκείνη την πτέρυγα.

64'
Σε θέση οφσάιντ ο Κούτρης. Οριακά σωστή απόφαση.

Μάριν και Ταχτσίδης συζητούν:

62'
Αλλαγή (δεύτερη) για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Τζούρτζεβιτς.

62'
Ο Μάριν έχει διεκδίκηση με τον Κονέ, ο διαιτητής υποδεικνύει φάουλ ξανά στον Γερμανό γιατί έπιασε την μπάλα με το χέρι. Εκτός εαυτού ξανά ο Μάριν.

60'
Σε θέση οφσάιντ ο Τζούρτζεβιτς. Σωστή απόφαση.

59'
O Παπάζογλου κόβει την πάσα του Ρομαό για τον Σεμπά.

57'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική προσπάθεια από τον Φορτούνη, εξαιρετική μπαλιά στη δεξιά πλευρά από τον Έλληνα διεθνή μέσο, ο Σεμπά κάνει το κοντρόλ, βγάζει μόνο του τετ-α-τετ τον Τζούρζτεβιτς, αλλά ο Τσόβιτς με το πόδι απομακρύνει σε κόρνερ.

56'

56'
Ο Αλμπάνης βγαίνει από τα αριστερά, αλλά καθυστερεί τόσο, που ο Ένχελς τον πρόλαβε.

Εξαιρετικός ο Αξέλ Χουάρες για τον Απόλλωνα. Πανταχού παρών ο Αργεντινός αμυντικός μέσος.

54'
Ο Μάριν περνά για τον Κούτρη, αλλά η μπαλιά του Γερμανού ήταν δυνατή.

52'
Ο Μάριν εκτελεί, ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά στο κέντρο της φιλοξενούμενης άμυνας, ο Τσόβιτς μπλοκάρει.

52'
Συστάσεις σε Ρομάο και Χουάρες από Τζοβάρα.

52'
Ο Κούρος απομάκρυνε άτσαλα την εκτέλεση του Φορτούνη. Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

51'
Φάουλ στον Σεμπά από τον Κούρο.

50'
Στο έδαφος ο Μάριν. Ο Τζοβάρας δίνει φάουλ εις βάρος του Γερμανού, επειδή έπιασε την μπάλα με το χέρι.

49'
Ο Τζούρτζεβιτς βγαίνει από τα δεξιά, κάνει και το σουτ, αλλά ο Τσόβιτς δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

46'
Ευκαιρία στα 17 δευτερόλεπτα από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για τον Απόλλωνα. Ο Ελμπάζ γυρίζει, αλλά η προβολή του Αλμπάνη είναι κακή.

46'
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ένχελς στη θέση του Μποτία, ο οποίος αισθάνθηκε πρόβλημα στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο.

46'
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Ημίχρονο στο Φάληρο. Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης 1-1.

Ενοχλήσεις αντιμετωπίζει ο Μποτία. Προθερμαίνεται ο Ένχελς για κάθε ενδεχόμενο.

Προσπαθεί να αποφύγει τις κάρτες ο διαιτητής της αναμέτρησης, Γιώργος Τζοβάρας.

44'
Σουτ του Σεμπά, η μπάλα άουτ.

44'
Κόρνερ παραχωρεί ο Ντάσιος.

42'
Κίτρινη κάρτα στον Τσόβιτς για διαμαρτυρίες.

42'
Φάουλ για τον Ολυμπιακό. Ο Χουάρες έκοψε με το χέρι τη σέντρα που επιχείρησε ο Φορτούνης.

41'
Κόρνερ (τέταρτο) για τον Ολυμπιακό. Το κέρδισε ο Ρομάο που επέμεινε και κυνήγησε μια φάση, γυρίζοντας την μπάλα.

40'
Ο Ταχτσίδης αργεί χαρακτηριστικά, κάνει τη σέντρα, αλλά ο Παπάζογλου απομακρύνει με δεύτερη προσπάθεια.

Έχει κενά η άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Ελμπάζ είναι ταχύτατος, τεχνίτης κι έξυπνος ώστε να κυνηγά όλες τις φάσεις. Ακόμη κι αυτές που δεν "μυρίζουν" ευκαιρία.

38'
Ο Χουάρες κόβει με φάουλ τον Μάριν.

37'
Νέο λάθος του Σισέ, ο Ελμπάζ βγαίνει, κάνει και το σουτ. Η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Προτό.

Σε ένα όμορφο στιγμιότυπο, ο Σισέ έσκυψε στο έδαφος και προσευχήθηκε στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Σενεγαλέζος ήταν αυτός που έκανε τη λάθος πάσα στο γκολ του Ελμπάζ.

35'
Ο Ταχτσίδης προσπαθεί να βγάλει τον Κούτρη στα αριστερά, αλλά η βαθιά μπαλιά του ήταν δυνατή.

34'
Ο Τζούρτζεβιτς σταματά με το χέρι την απομάκρυνση του Κονέ.

31'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό (Ελαμπντελαουί) και Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης 1-1: O Ρομαό βρίσκει με εξαιρετική πάσα τον Νορβηγό, εκείνος κάνει το κοντρόλ και με σουτ νικά τον Τσόβιτς.

31'
O Κύργιας απομακρύνει σε πλάγιο προ του Τζούρτζεβιτς.

30'
Πολύ δυνατή η μπαλιά του Κοντοέ, αδύνατον να την προλάβει.

29'
Κόρνερ για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Σισέ κόβει την προσπάθεια του Αλμπάνη.

29'
Δυνατή μπαλιά για τον Σεμπά, βγαίνει ο Τσόβιτς και μπλοκάρει.

Σταθερά από τα δεξιά η ανάπτυξη του Ολυμπιακού. Στο όριο του οφσάιντ ο Τζούρτζεβιτς, δεν έχει δικαιωθεί με τις μέχρι τώρα κινήσεις του (σχεδόν σε όλες οφσάιντ).

27'
Σέντρα του Ελαμπντελαουί, σουτ με το αριστερό στην κίνηση από τον Σεμπά, η μπάλα έξω.

26'
Φάουλ του Ντάσιου, ο οποίος κρατά από τη φανέλα τον Σεμπά. Συστάσεις από Τζοβάρα.

25'
Σε θέση οφσάιντ ο Τζούρτζεβιτς. Στο όριο, ελάχιστα εκτεθειμένος. Οριακά σωστή απόφαση.

23'
ΓΚΟΟΟΛ για τον Απόλλωνα Σμύρνης και Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης 0-1: O Σισέ κάνει λάθος πάσα προς τα πίσω, ο Ελμπάζ παίρνει την μπάλα, "ζαλίζει" τον Μποτία με διαδοχικές προσποιήσεις - ντρίμπλες, "σκάβει" προ του Προτό κι ανοίγει το σκορ με ένα πανέμορφο γκολ.

22'
Σε θέση οφσάιντ ο Ανιέτε μετά την εξαιρετική πάσα του Κονέ. Δεν ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ισπανός, λανθασμένη απόφαση.

21'
Σε θέση οφσάιντ ο Σεμπά. Σωστή η απόφαση.

20'
Προφανώς οι φιλοξενούμενοι θα ψάξουν Ελμπάζ (κυρίως) και Ανιέτε στην αντεπίθεση.

19'
Φάουλ του Ελμπάζ στον Ρομαό.

18'
Ο Ελμπάζ τα "έψαλλε" στους συμπαίκτες του πριν, τώρα ο Βούλιτς τα "ψέλνει" στον Ισραηλινό.

17'
Ο Ρομαό κόβει με φάουλ τον Ελμπάζ. Συστάσεις στον Αφρικανό από τον Τζοβάρα.

17'
Ο Μάριν βγάζει για τον Ελαμπντελαουί, απογοητευτικά άστοχη η σέντρα του Νορβηγού.

16'
Σε θέση οφσάιντ ο Ούρος Τζούρτζεβιτς. Σωστή απόφαση.

14'
Παράπονα έχει από τους συμπαίκτες του ο Ελμπάζ όσον αφορά στη λανθασμένη τροφοδότησή του.

13'
Συνεχίζει ο παίκτης του Απόλλωνα.

12'
Στο έδαφος ο Κοντοές. Αισθάνεται ενοχλήσεις.
Μπορεί η μεγαλύτερη φάση του Ολυμπιακού και της αναμέτρησης να προήλθε από ανάπτυξη εξ' αριστερών, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" προτιμούν να αναπτύσσονται από τα δεξιά.

12'
Πάσα του Μάριν για τον Τζούρτζεβιτς, δυνατή για να την προλάβει ο Σέρβος.

11'

10'
Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Το εκτέλεσε ο Μάριν, ο Τζούρτζεβις πιάνει άστοχο σουτ.

Ο Έλι Ελμπάζ αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης του Απόλλωνα.

8'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης φεύγει ταχύτατα από τα αριστερά, γυρίζει παράλληλα, ο Φορτούνης κάνει το σουτ, αλλά ο Τσόβιτς με εκπληκτική προσπάθεια απομακρύνει σε κόρνερ.

7'
Σε θέση οφσάιντ ο Ανιέτε, υποδεχόμενος την κάθετη του Κοντοέ. Καλυπτόταν από τον Σισέ ο Ισπανός φορ του Απόλλωνα.

6'
Νέα πλαγιοκόπηση και σέντρα από τον Ελαμπντελαουί, νέα απομάκρυνση από τον Κύργια.

5'
Μακρινό σουτ του Κούτρη, χωρίς τύχη. Δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον Τσόβιτς.

4'
Κόρνερ παραχωρεί ο Παπάζογλου.

4'
Πάσα του Ελαμπντελαουί για τον Τζούρτζεβιτς, κόβει ο Κύργιας.

2'
Λάθος από τον Κούρο στην αριστερή πλευρά, ο Φορτούνης πήρε την μπάλα, έδωσε στον Τζούρτζεβιτς, αλλά ο Σέρβος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε στην κίνηση,

1'
Έναρξη της αναμέτρησης.

Η διάταξη του Ολυμπιακού, έτσι όπως τη μετέδωσε το συνδρομητικό κανάλι (NOVA):

Ο Απόλλων προσδοκά σε ο,τι καλύτερο για να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Τώρα βρίσκεται στην 14η.

Τουλάχιστον μέχρι αύριο, καθώς η ΑΕΚ δοκιμάζεται στη Λιβαδειά.

Με νίκη ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή.

Αυτή είναι η διάταξη του Απόλλωνα Σμύρνης, έτσι όπως τη μετέδωσε το συνδρομητικό κανάλι (NOVA):

Διαιτητής ο Γιώργος Τζοβάρας, βοηθοί του οι Ανδρέας Φωτόπουλος, Γεώργιος Κουντουρέλης. Τέταρτος, ο Γιώργος Μιχαηλίδης.

Στον πάγκο οι Χουάντερσον, Κιταμπαλά, Μαασί, Μενδρινός, Καστιγέχος, Καλλέργης και Μπαρτολίνι.

O Κροάτης τεχνικός της Ελαφράς Ταξιαρχίας, Ζόραν Βούλιτς, ξεκινά στο αρχικό σχήμα με τους: Τσόβιτς, Κούρο, Παπάζογλου, Κύργια, Ντάσιο, Κοντοέ, Χουάρες, Αλμπάνη, Ανιέτε, Κονέ, Ελμπάζ.

Εκτός αποστολής έμειναν επίσης οι Καρσελά, Ανδρούτσος, Νικολάου, Βούκοβιτς και Ζντιέλαρ, ο τιμωρημένος Οτζίτζα Οφόε και οι προερχόμενοι από τραυματισμό Εμενίκε και Μίλιτς.

Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά και Τζούρτζεβιτς είναι οι παίκτες που επέλεξε ο Τάκης Λεμονής για το βασικό σχήμα των "ερυθρολεύκων".

Στο "Γ. Καραϊσκάκης", ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε live της τελευταίας (τρίτης) χρονικά αναμέτρησης της πρώτης ημέρας (Σαββάτου) της 13ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή.