Κύπελλο Ελλάδας : ΟΦΗ - Πλατανιάς 1-0 Τελικό

Ο ΟΦΗ φιλοξενεί στο "Γεντί Κουλέ" τον Πλατανιά (17:15) στον κρητικό εμφύλιο για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Συμπληρώθηκαν και τα τέσσερα λεπτά...

Δύο λεπτά απομένουν ακόμα και ο ΟΦΗ κρατάει εύκολα μέχρι στιγμής το υπέρ του αποτέλεσμ

Τέσσερα τα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

Στατιστικό: 46 φάουλ έχουν γίνει στο ματς.

Ένα λεπτό απομένει μέχρι τη συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Τέλος οι αλλαγές και για τους δύο προπονητές.

87'Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί δίνει τη θέση του στον Λεάλ.

Λογικά ο Πλατανιάς θα προσπαθήσει να πιέσει στα τελευταία λεπτά μήπως και φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης αφού τα χρονικά περιθώρια στενεύουν.

79'Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Παπαστεριανού μπαίνει ο Ρούσσος.

78'Τρίτη αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γκρζέλτσακ μπαίνει στη θέση του Ουες.

74'Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Κουσκουνάς έστρωσε στον Χαντί ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πλατανιά.

73'Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μάρτος δίνει τη θέση του στον Ογκμπόε

71'Καλή στιγμή για τον Πλατανιά. Ο Μπούτνικ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με τον Στρέτζο να διώχνει την μπάλα δύσκολα.

Φάουλ σε καλή θέση για τον Πλατανιά. Περίπου επτά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά να δουν και κάτι οι περίπου 3.500 φίλοι του ΟΦΗ που έχουν βρεθεί στο "Γεντί Κουλέ". Σίγουρα μία νίκη στο πρώτο επίσημο ματς θα τους ικανοποιούσε, αλλά το θέαμα που έχουν δει δεν είναι και το καλύτερο δυνατό.

Για να δούμε αν θα "ζωντανέψει" καθόλου το παιχνίδι γιατί μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει τίποτα το εξαιρετικό από τις δύο ομάδες.

68'Μακρινό σουτ από τον Δημούτσο η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

67'Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Μάρτος και Χαντί έπαιξαν το 1-2 ο πρώτος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πλατανιά.

66'Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κομεσίδης με σέντρα βρήκε τον Κουσκουνά, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι προσπάθησε να νικήσει τον Κοκκαλα, αλλά ο τερματοφύλακας του Πλατανιά μπλόκαρε εύκολα.

Έχει κερδίσει μέτρα και πάλι στο γήπεδο ο ΟΦΗ και ψάχνει το δεύτερο γκολ. Ωστόσο το ματς παραμένει χωρίς κάτι το αξιόλογο.

57'Κίτρινη κάρτα στον Πλιάτσικα. Δυνατό μαρκάρισμα από τον παίκτη του Πλατανιά και σωστή η κίτρινη.

Πολλά νεύρα στο ματς στα τελευταία λεπτά.

Δείχνει διάθεση να πιέσει ψηλά ο Πλατανιάς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

46'Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Με διπλή αλλαγή ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς. Ο Ζίκο έδωσε τη θέση του στον Κοροβέση και ο Κρος μπήκε αντί του Καρυπίδη.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+2'

Από μία κίτρινη σε Κουσκουνά και Παπανικολάου. Διαδοχικά σπρωξίματα ανάμεσα στους δύο παίκτες σε προσπάθεια να πάρουν καλύτερη θέση και ο διαιτητής του "κιτρίνισε" αμφότερους.

45+1'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Ζιαμπάρης έκανε λάθος κοντρόλ, ο Παπανικολάου του έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ α τετ με τον Στρέτζο όμως ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε με το αριστερό πόδι.

Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.

45'Πρώτη τελική για τον Πλατανιά. Από μακριά ο Στανισάβλιεβιτς προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος.

Ένα λεπτό απομένει για το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου. Σίγουρα θα έχουμε και καθυστερήσεις.

Χωρίς φάσεις το παιχνίδι σε αυτό το πρώτο ημίχρονο.. Με πάρα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Καλύτερη η εικόνα του ΟΦΗ με τον Πλατανιά να έχει κερδίσει μέτρα στα τελευταία λεπτά κι ενώ οδεύουμε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στα τελευταία λεπτά ο Πλατανιάς προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από τα δεξιά, όμως όλες οι σέντρες σταματούν στο κέντρο της άμυνας του ΟΦΗ.

31'Κίτρινη κάρτα στον Στανισάβλιεβιτς (Πλατανιάς). Σωστή και αυτή από τον διαιτητή αφού ο Στανισάβλιεβιτς κράτησε από τη φανέλα τον αντίπαλο του.

Συμπληρώθηκαν 30 λεπτά παιχνιδιού και ο ΟΦΗ προηγείται δίκαια με 1-0. Ο Πλατανιάς ψάχνει να βρει τρόπους να γίνει απειλητικός χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα.

27'Κίτρινη κάρτα στον Κοιλιάρα (ΟΦΗ). Δευτερόλεπτα αργότερα ο Κοιλιάρας έκανε εκείνος το φάουλ στον Ουές διαμαρτυρήθηκε έντονα και είδε την κίτρινη κάρτα.

27'Κίτρινη κάρτα στον Ουές (Πλατανιάς). Επικίνδυνο παιχνίδι από τον παίκτη των φιλοξενούμενων που σήκωσε ψηλά το πόδι του μπροστά από τον Κοιλιάρα και σωστή η κάρτα που πήρε.

Η μοναδική καλή στιγμή στο ματς πέρα από το γκολ ανήκει στον ΟΦΗ ο οποίος προσπαθεί στα τελευταία λεπτά να εκμεταλλευθεί το γεγονός ότι η άμυνα του Πλατανιά παίζει αρκετά ψηλά.

24'Δοκάρι για τον ΟΦΗ (Ορτέγκα): Ωραία αντεπίθεση για τον ΟΦΗ ο Ορτέγκα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με εξωτερικό φάλτσο πλάσαρε και η προσπάθεια του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πλατανιά. Στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Χαντί που σούταρε με τη μία με τον Κοκκαλά να διώχνει σε κόρνερ.

Εξακολουθεί να παραμένει ακίνδυνος για την άμυνα του ΟΦΗ ο Πλατανιάς.

Ο ΟΦΗ συνεχίζει να πιέζει, έχει κερδίσει δύο κόρνερ και είναι εκείνος που ψάχνει το δεύτερο γκολ. Αντίθετα ο Πλατανιάς δεν έχει απειλήσει καθόλου μέχρι τώρα.

Στην πρώτη τελική στον αγώνα ο ΟΦΗ κατάφερε να προηγηθεί εκμεταλλευόμενος δύο λάθη στην άμυνα του Πλατανιά. Αρχικά, οι μέσοι της ομάδας δεν σταμάτησαν τον Ορτέγκα ο οποίος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και έστρωσε αριστερά στον Κοιλιάρα και στη συνέχεια κανένας από τους κεντρικούς αμυντικούς δεν ακολούθησε τον Χαντί ο οποίος ανενόχλητος έκανε το 1-0.

9'ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ (Χαντί): Σέντρα από τα αριστερά του Κοιλιάρα ο Χαντί από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ στην κίνηση και έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ.

Πολλά λάθη στο ξεκίνημα του ματς από τις δύο ομάδες.

Σε κάκιστη κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος στο "Γεντί Κουλέ". Οι παίκτες των δύο ομάδων θα δυσκολευτούν αρκετά αφού σε πολλά σημεία η μπάλα αναπηδά και είναι δύσκολο να την ελέγξει κανείς.

1'Σέντρα στο παιχνίδι.

Βγήκαν οι παίκτες των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Η διάταξη της ομάδας του Πλατανιά

Η διάταξη της ομάδας του ΟΦΗ

Δεν έχουν μπει ακόμα οι παίκτες των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Στον πάγκο για Πλατανιά οι: Κασωτάκης, Στάθης, Γκριέζλακ, Πατράλης, Κρός, Σκουλουδάκης, Κοροβέσης.

Στον πάγκο για τον ΟΦΗ βρίσκονται οι: Δερμιτζάκης, Ρούσσος, Λεάλ, Πλευράκης, Πουρτουλίδης, Κοντογιάννης, Ογκμποε.

Η τετράδα των διαιτητών του αγώνα

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορίνθου)

Βοηθοί: Βλάσσης (Λασιθίου), Πάγκαλος (Λασιθίου)

4ος Διαιτητής:  Σωτηριάδης (Λασιθίου)

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Μάρτος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Παράσχος): Κοκκαλάς, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου, Ζίκο, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ουές Αμπντούλ, Καρυπίδης, Μπούντνικ.

Έχουμε στα χέρια μας τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

Ο Πλατανιάς στην πρώτη αγωνιστική επιβλήθηκε με 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ ο ΟΦΗ δεν έπαιξε με τον Ηρακλή.

Σε περίπου 15 λεπτά θα έχουμε τη σέντρα στην αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Πλατανιά για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου.