Ριέκα - Ολυμπιακός 0 - 1, τελικό. Ο Ολυμπιακός στους ομίλους του Champions League

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Ριέκα στην Κροατία και θέλει να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Μπείτε στο LIVE.

Η κλήρωση είναι την Πέμπτη στις 19:00 και ο Ολυμπιακός θα βρίσκεται στο 3ο γκρουπ δυναμικότητας.

Ο Ολυμπιακός παίρνει και δεύτερη νίκη επί της Ριέκα και προκρίνεται στους ομίλους του Champions League.

Τελειώνει ο αγώνας

90'+3
Σουτ του Γκαβράνοβιτς μέσα από την περιοχή, δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο η μπάλα.

90'+2
Σε θέση οφσάιντ ο Καρσελά

90'
Εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς, κεφαλιά του Έμπερ, ελάχιστα πάνω από την εστία του Καπίνο η μπάλα.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

89'
Κίτρινη κάρτα στον Καρσελά, που κλοτσάει την μπάλα μακριά

87'
Σε θέση οφσάιντ ο Ματέι

86'
Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά για χτύπημα στον Κβρζιτς

86'
Σουτ του Έμπερ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία του Καπίνο

83'
Ο Μπεν βγαίνει απέναντι από τον Πρσκάλο, αλλά νικιέται από τον αντίπαλο τερματοφύλακα

80'
Ο Φορτούνης στη θέση του Ρομαό

79'
Λάθος υπολογισμός του Βούκοβιτς και ο Ματέι βγαίνει μόνος του με τον Καπίνο, αλλά ευτυχώς πλασάρει εντελώς άστοχα αντί να πασάρει δίπλα του στον Έμπερ.

77'
Ο Ματέι στη θέση του Μπράνταριτς

73'
Προσπάθεια του Μάλες να "κρεμάσει" από μακριά τον Καπίνο, χωρίς αποτέλεσμα

11 οι τελικές των Κροατών, 7 του Ολυμπιακού

Τρελός ρυθμός στο ματς στα τελευταία λεπτά

68'
Κίτρινη κάρτα στον Μίσιτς για μαρκάρισμα στον Καρσελά

66'
Ο Σεμπά στη θέση του Μάριν

65'
Ο Μάριν πασάρει αριστερά στον Φιγκέιρας, που πλασάρει, αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δοκάρι του Πρσκάλο

64'
Φάουλ του Ρομαό στον Γκαβράνοβιτς

Κόπασε η "καταιγίδα" των Κροατών, ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσες

Στο 63% η κατοχή μπάλας για τη Ριέκα

61'
Ο Φιγκέιρας στη θέση του Κούτρη

61'
Ο Κβρζιτς στη θέση του Γκόργκον

59'
Κίτρινη κάρτα στον Καπίνο για καθυστέρηση

58'
Πάλι από δεξιά με τον Γκόργκον η Ριέκα, σουτάρει ο Αυστριακός, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

55'
Μακρινό σουτ του Μάλες, πολύ μακριά η μπάλα.

54'
Τεράστια ευκαιρία για τη Ριέκα. Ο Γκόργκον αποφεύγει τον Κούτρη, πασάρει στον Γκαβράνοβιτς, που πλασάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Καπίνο αποκρούει εντυπωσιακά!

54'
Φάουλ του Οφόε στον Μάλες

53'
Λάθος του Κούτρη, η μπάλα φτάνει στον Μίσιτς, που σουτάρει ψηλά.

52'
Σε θέση οφσάιντ ο Γκαβράνοβιτς

51'
Ο Πρσκάλο στη θέση του Σλούγκα

Ο τερματοφύλακας της Ριέκα αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα τραυματισμού από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

50'
Πιθανότατα δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σλούγκα

49'
Μπαλιά του Μάριν για τον Μπεν, που επιχειρεί ένα δύσκολο σουτ έξω από την περιοχή, μακριά η μπάλα.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

Στα άλλα ματς της βραδιάς, στο ημίχρονο:

Μάριμπορ - Χαποέλ Μπερ Σεβά 1-0 {1-2}
Σεβίλλη - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 0-1 {2-1}
Νις - Νάπολι 0-0 {0-2}

* Σε αγκύλη το σκορ του πρώτου αγώνα

Οι Κροάτες χρειάζονται δύο γκολ για να στείλουν το ματς σε παράταση, ενώ με ένα δεύτερο γκολ, ο Ολυμπιακός "καθαρίζει" την πρόκριση, αφού μετά η Ριέκα θα θέλει τέσσερα γκολ για να τον αποκλείσει!

Ο Ολυμπιακός έχει πάρει αυτό που έψαχνε, δηλαδή ένα γκολ, κι έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση.

Ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο

44'
Φάουλ του Ζούπαριτς στον Μπεν

"Παγώνει" το ρυθμό ο Ολυμπιακός, για να πάει με το 1-0 στα αποδυτήρια

39'
Σε θέση οφσάιντ ο Μπεν

38'
Κίτρινη κάρτα στον Μάρτιτς για μαρκάρισμα στον Μάριν

36'
Μακρινό σουτ του Γκαβράνοβιτς, εντελώς άστοχο

Στο 52% η κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό

35'

32'
Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Βούκοβιτς μετά από γύρισμα του Ρέτσου. Ωστόσο, η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, αφού έχει δοθεί οφσάιντ νωρίτερα στον Μπεν.

31'
Εξαιρετικό πλασέ του Μάριν έξω από την περιοχή, διώχνει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία ο Σλούγκα

25'
ΓΚΟΛ! 1-0 ο Ολυμπιακός
Κλέψιμο του Καρσελά στο κέντρο, ο Οφόε γίνεται κάτοχος της μπάλας, κερδίζει αρκετά μέτρα και την κατάλληλη στιγμή πασάρει αριστερά στον Μάριν, που πλασάρει εύστοχα τον Σλούγκα.

24'

21'
Γλίστρημα του Βούκοβιτς, ο Γκαβράνοβιτς παίρνει την μπάλα και μοιράζει δεξιά στον Έμπερ, που σεντράρει προς το δεύτερο δοκάρι, καρφωτή κεφαλιά του Γκόργκον, δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο η μπάλα.

20'
Ωραία ενέργεια του Οφόε από αριστερά, σεντράρει προς τον Μπεν, που παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα περνά παράλληλα με την εστία της Ριέκα.

18'
Υπέροχη κάθετη του Μάριν για τον Ρομαό, που όμως δεν προλαβαίνει την μπάλα και μπλοκάρει ο Σλούγκα.

17'
Φάουλ του Βέσοβιτς στον Καρσελά

14'
Μακρινό σουτ του Μίσιτς, μακριά από την εστία του Καπίνο

13'
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Ριέκα, με τον Γκαβράνοβιτς (από θέση οφσάιντ) να αποφεύγει τον Καπίνο και να πλασάρει προς την εστία, αλλά ο Ρέτσος διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Βαθιές μπαλιές από τους Κροάτες, που δεν απειλούν τον Ολυμπιακό προς το παρόν.

Ο Αυστριακός έφευγε προς την εστία του Καπίνο και έπραξε σωστά ο Τογκολέζος του Ολυμπιακού.

9'
Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό για μαρκάρισμα στον Γκόργκον

6'
Σε θέση οφσάιντ ο Έμπερ

6'
Δυνατό φάουλ του Μάριν στον Μάρτιτς

4'
Δύο καίριες επεμβάσεις από τον Ρέτσο μέσα σε ένα λεπτό

Αρχίζει ο αγώνας

Κοινώς, όλα είναι έτοιμα για το σπουδαίο παιχνίδι, που θα καθορίσει το ευρωπαϊκό μέλλον του Ολυμπιακού.

Ακούγεται ο ύμνος του Champions League και το σεντόνι κουνιέται

Την τρίτη τους εμφάνιση, την κατακόκκινη, φορούν οι παίκτες του Ολυμπιακού. Κίτρινη η φανέλα του Καπίνο.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ετοιμάζονται να βγουν στον αγωνιστικό χώρο

Η ενδεχόμενη πρόκριση του Ολυμπιακού στους ομίλους, θα του αποφέρει σημαντική αύξηση στα έσοδα, καθώς οι Πειραιώτες θα εισπράξουν σχεδόν 31.000.000 ευρώ!

Το Δεκέμβριο του 1998 απέσπασαν ισοπαλία 1-1, με γκολ του Στέλιου Γιαννακόπουλου, και προκρίθηκαν στους "8" του Champions League, ενώ πριν δύο χρόνια, με γκολ του Ιντέγε, πήραν τη νίκη με 1-0, στο τρίτο ματς της φάσης των ομίλων.

Η παράδοση του Ολυμπιακού στην Κροατία είναι ιδιαίτερα καλή, αφού οι "ερυθρόλευκοι" έχουν αντιμετωπίσει την τελευταία εικοσαετία δύο φορές την Ντίναμο Ζάγκρεμπ και είναι αήττητοι.

Σχεδόν ένα 20άλεπτο απομένει για το πρώτο σφύριγμα του Ολλανδού διαιτητή Ντάνι Μάκελι.

Θυμίζουμε πως η κλήρωση είναι το απόγευμα της Πέμπτης στις 19:00, εκεί όπου ελπίζουμε να είναι παρών ο Ολυμπιακός, που αν προκριθεί, θα βρίσκεται στο 3ο γκρουπ δυναμικότητας.

Τα ματς της Τετάρτης:

Κοπεγχάγη - Καραμπάγκ
Σλάβια Πράγας - ΑΠΟΕΛ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Γιουνγκ Μπόις
Λίβερπουλ - Χόφενχαϊμ
Στεάουα - Σπόρτινγκ

Αύριο θα γίνουν γνωστές και οι 32 ομάδες των ομίλων του Champions League, καθώς απομένουν άλλα πέντε ζευγάρια.

Τα άλλα ματς της βραδιάς:

Νις - Νάπολι
Σεβίλλη - Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ
Μάριμπορ - Χαποέλ Μπερ Σεβά

Όπως ήταν αναμενόμενο, δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν ένα τόσο βαρύ σκορ, αλλά παρηγορήθηκαν με το νικηφόρο 4-3.

Η βραδιά των playoffs του Champions League άνοιξε νωρίτερα σήμερα, με την Αστάνα να υποδέχεται τη Σέλτικ, στη ρεβάνς του 5-0 των Σκωτσέζων.

Έτσι, επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες και βρίσκεται πλέον στην 3η θέση, στο -4 από την πρωτοπόρο Ντίναμο Ζάγκρεμπ.

Το Σάββατο, για την 6η αγωνιστική του κροατικού πρωταθλήματος, η Ριέκα έκανε στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ αυτό που έπαθε από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με τον Μπράνταριτς στο 81' και τον Ματέι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έφτασε στη νίκη με 2-1.

​Στον πάγκο οι: Πρσκάλο, Πούντσετς, Κβρζιτς, Ματέι, Τζόκοβιτς, Γέλιτς, Τσελίκοβιτς

Επομένως, ο Κεκ αρχίζει με τους: Σλούγκα, Μάρτιτς, Ζούπαριτς, Έλεζ, Βέσοβιτς, Μπράνταριτς, Μάλες, Γκόργκον, Μίσιτς, Έμπερ, Γκαβράνοβιτς.

Μόλις μία αλλαγή και στην κροατική ενδεκάδα, με τον Μάρτιτς να παίρνει τη θέση του Ζούτα, που αποβλήθηκε στο "Καραϊσκάκης".

Στον πάγκο του Ολυμπιακού θα κάθονται οι: Γιαννιώτης, Φορτούνης, Ανσαριφάρντ, Ζντιέλαρ, Φιγκέιρας, Πάρντο, Σεμπά.

Το οποίο σημαίνει πως ο Ρομαό ανεβαίνει στα χαφ, μαζί με τον Ζιλέ, ενώ μπροστά τους θα βρίσκεται ο Οφόε.

Η μόνη διαφορά σε σχέση με τον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων, είναι η χρησιμοποίηση του Βούκοβιτς στη θέση του Σεμπά.

Ο Μπέσνικ Χάσι επέλεξε τους: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρέτσο, Βούκοβιτς, Κούτρη, Ρομαό, Ζιλέ, Οφόε, Μάριν, Καρσελά, Μπεν

Ουσιαστικά, ο Ολυμπιακός θέλει να αποφύγει την ήττα με 1-0 ή με περισσότερα γκολ διαφορά, ενώ ένα ενδεχόμενο 2-1 των πρωταθλητών Κροατίας οδηγεί σε παράταση.

Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν το υπέρ του 2-1 του "Καραϊσκάκης", σκορ που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Ρομαό και τους δίνει ένα αβαντάζ σε σχέση με τους Κροάτες.

Σε περίπου 45 λεπτά, ο Ολυμπιακός δίνει τη δεύτερη μάχη του με τη Ριέκα για τα playoffs του Champions League, προκειμένου να βρεθεί στους ομίλους της κορυφαίας διοργάνωσης.

Καλησπέρα

Νωρίτερα την ευκαιρία να χαλαρώσουν, λίγες ώρες πριν τον τελικό με την Ριέκα, είχαν οι παίκτες του Μπέσνικ Χάσι.

Όπως συμβαίνει στις εκτός έδρας αναμετρήσεις, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, άδραξαν την ευκαιρία, το πρωί της Τρίτης (22/8) και έκαναν βόλτα στους δρόμους της Ριέκα.

Σε λίγη ώρα, στις 21:45 οι Πρωταθλητές Ελλάδας αντιμετωπίζουν τους Πρωταθλητές της Κροατίας και θέλουν ένα θετικό αποτέλεσμα, προκειμένου να «κλειδώσουν» την επιστροφή τους στους ομίλους του Champions League.