Super League : Ατρόμητος - Απόλλων 1- 1 τελικό

94' Λήξη του αγώνα.

86' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα (Ελμπάζ): Μόλις μπήκε στο ματς, ο Ελμπάζ ανέλαβε εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή ως μετρ στις εκτελέσεις και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-1. Δικαίωσε απόλυτα τον Άκη Μάντζιο για την επιλογή του.

86' Αλλαγή για τον Απόλλων. Μέσα ο Ελμπαζ, έξω ο Ντάσιος.

85' Ετοιμάζει αλλαγή, ο Απόλλων, θέλοντας να κάνει μια τελευταία προσπάθεια για την ισοφάριση.

82' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη.

Σε 3-5-2 μεταβάλλεται η διάταξη του Ατρομήτου.

81' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Νάτσος στη θέση του Μανούσου.

79'Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάατσεν κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Καστιγιέχος με κεφαλιά την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μίρκοβιτς.

78'Ανιέτε και Βασιλακάκης ένιωσαν ενοχλήσεις, αλλά συνεχίζουν κανονικά. Τις ξεπέρασαν.

74'Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κοντοές βρίσκει τον Μάατσεν, ο Ολλανδός από τα δεξιά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μίρκοβιτς απομακρύνει σε κόρνερ.

70' Σέντρα του Μανούσου από τα δεξιά, ο Ντιγκινί κάνει το σουτ στην κίνηση, η μπάλα στα χέρια του Τσόβιτς.

69'Σουτ του Ντάσιου, ο Μίρκοβιτς μπλοκάρει.

68'Κεφαλιά από τον Βασιλακάκη στο κέντρο της άμυνας του Απόλλωνα, η μπάλα έξω.

67' Κίτρινη κάρτα στον Ντάσιο.

67'Φάουλ (σκληρό) του Ντάσιου στον Ντιγκινί.

Το περιβραχιόνιο του αρχηγού πηγαίνει στον Κυριακίδη.

66'Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Κυριακίδης στη θέση του Ούμπιδες.

65'Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη.

65' Φάουλ του Γιαννούλη στον Αλμπάνη.

Ετοιμάζει αλλαγή ο Νταμίρ Κάναντι.

63'Φάουλ του Μπαρτολίνι στον Βασιλακάκη.

60'Προσπάθεια του Ντιγκινί αφού ο Ντάουντα του έστρωσε την μπάλα με το κεφαλι, η μπάλα έξω.

58'Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Καστιγιέχος επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μίρκοβιτς.

57'Ο Ατρόμητος, εκμεταλλευόμενος το προβάδισμα, έχει δώσει μέτρα στον Απόλλωνα.

55'Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάνης στη θέση του Μαασί.

53'Ο Κονέ βγάζει για τον Σιατραβάνη, ο δεύτερος αφήνει την μπάλα να αναπηδήσει και χάνει το κοντρόλ

50'Κόρνερ για τον Απόλλωνα μετά την απομάκρυνση του Χατζηισαΐα.

48'Ο Καστιγιέχος προσπαθεί να απειλήσει για τον Απόλλωνα.

47'ΓΚΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο (Κιβρακίδης) και Ατρόμητος - Απόλλων 1-0: Ο Μανούσος με σέντρα βρίσκει τον Βασιλακάκη, ο Κοντοές βάζει την κόντρα στο σουτ του, η μπάλα φθάνει στη δεξιά πλευρά στο Κιβρακίδη κι εκείνος με εξαιρετικό σουτ νικά τον Τσόβιτς.

46'Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο Περιστέρι.

Ημίχρονο στο Περιστέρι. Ατρόμητος - Απόλλων 0-0.

Στο Περιστέρι και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Μίχαελ Σκίμπε, συνοδευόμενος από τον Κώστα Τσάνα. Χθες, ήταν στο ΟΑΚΑ.

45'Σουτ του Ούμπιδες, η μπάλα κοντράρει στο Κοντοέ και καταλήγει κόρνερ.

Μοναδική φορά που έπαιξαν σε πρεμιέρα πρωταθλήματος Ατρόμητος και Απόλλων ήταν το 1980. 2-1 στη Ριζούπολη (Πετρινιώτης, Γεωργάρας - Κάπουας)

43'Φάουλ του Βασιλακάκη στον Κοντοέ.

42'Σε θέση οφσάιντ ο Ντάουντα.

42'Επιθετικό φάουλ του Καστιγιέχος. Τα έχει βρει δύσκολα ο Αργεντινός φορ.

39'Δεν περνά ούτε τώρα το σουτ του Ντιγκινί.

37'Ο Ντιγκινί δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου.

Τέσσερις καλές ευκαιρίες κι ένα οριζόντιο δοκάρι (πέμπτη) για να σκοράρει ο Ατρόμητος. Δικαιούται το γκολ, δεν το έχει βρει.

35'Φάουλ του Χατζηισαΐα στον Ανιέτε.

34'Οριζόντιο δοκάρι για τον Ατρόμητο (Κιβρακίδης). Σέντρα του Ούμπιδες, ο Ντάουντα κάνει πλασέ... αμυντικού από κοντά. Απίθανη χαμένη διπλή ευκαιρία για τους Περιστεριώτες.

34'Ο Μαασί διώχνει σε κόρνερ πριν ο Κοντοές βρεθεί σε θέση βολής.

33'Κίτρινη στον Σιατραβάνη.

33'Ο Σιατραβάνης κόβει με φάουλ τον Γιαννούλη.

32'Σουτ του Ντάουντα, δεν ανησυχεί τον Τσόβιτς.

30'Πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή. Ειδικά από τους φιλοξενούμενους.

28'O Ούμπιδες δεν μπορεί να κάνει τη σέντρα ενώπιον του διπλού μαρκαρίσματος (από Κούρο και Καστιγιέχος).

Η μοναδική φορά που νίκησε εκτός έδρας πρεμιέρα του ο Απόλλων ήταν στις 29 Σεπτεμβρίου 1970, 2-0 στο Αιγάλεω (γκολ Κυριακού, Παπαγεωργίου).

Από το 1990 έχει να κερδίσει το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι του για τη μεγάλη κατηγορία ο Απόλλων. 1-0 τη Λάρισα στην 2η αγωνιστική τότε.

Ο Ατρόμητος δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε πρεμιέρα Α΄Εθνικής στην έδρα του.

Ο Κάναντι είναι ο 4ος προπονητής του Ατρομήτου που κάνει ντεμπούτο με αντίπαλο τον Μάντζιο. Αναστόπουλος, Μπάγεβιτς, Γρηγορίου είχαν νικήσει.

25'O Ολλανδός έχει κερδίσει δύο κάρτες αντιπάλων του σε ένα μόλις λεπτό.

24'Κίτρινη κάρτα στον Μαασί.

24'Φάουλ του Ούμπιδες στον Μαασί.

23'Κίτρινη κάρτα στον Μανούσο.

23'Ο Μανούσος επιχειρεί να κουτουλήσει τον Μαασί.

Τρεις τελικές προσπάθειες για τον Ατρόμητο.

21'Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Μανούσος με εξαιρετικό ελιγμό κι ενέργεια (πήρε την μπάλα από τα δεξιά και συνέκλινε στο κέντρο) κάνει και το σουτ, αλλά ο Τσόβιτς με εξαιρετική ενέργεια απομακρύνει σε κόρνερ.

19'Επιθετικό φάουλ από τον Καστιγιέχος.

18'Ο Μανούσος έχει έρθει στη δεξιά πλευρά γιατί ο Βασιλακάκης βρήκε εμπόδια εκεί.

Μανούσος και Κούρος διεκδικούν την μπάλα:

15'Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Μανούσος κινείται από τα δεξιά, κάνει το γύρισμα, ο Ντιγκινί έξω από την περιοχή με σουτ, στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσόβιτς.

14'Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" έχει πάρει μέτρα και κυκλοφορεί την μπάλα.

Στο γήπεδο φίλοι και του Απόλλωνα Σμύρνης. Ωραία ατμόσφαιρα στο Περιστέρι.

11'Κόρνερ για τον Απόλλωνα. Περνά ανεκμετάλλευτο.

10'Κινητικός ο Μαασί, σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά.

8'Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σέντρα του Ντιγκινί από τα αριστερά, ο Ντάουντα στην κίνηση πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστία του Τσόβιτς.

6'Ο Γιαννούλης κινείται από τα αριστερά, κάνει και τη σέντρα, ο Τσόβιτς είναι σε ετοιμότητα και μαζεύει.

5'Σε πόδια γηπεδούχων η πρωτοβουλία των κινήσεων.

3'Δυνατή μπαλιά για τον Μανούσο, αδύνατον να την προλάβει.

1'Σε θέση οφσάιντ ο Καστιγιέχος.

21:31

Και η διάταξη του Απόλλωνα:

Η διάταξη του Ατρόμητου

1'Έναρξη του ματς στο Περιστέρι.

Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στη Βαρκελώνη.

Στον πάγκο για τον Απόλλωνα: Ζαρόπουλος, Μπαμπιάρεζ, Μάατσεν, Κύργιας, Ελμπάζ, Αλμπάνης, Μενδρινός

Στον πάγκο για τον Ατρόμητο: Θεοδωράκης, Ζησόπουλος, Βασιλείου, Κυριακίδης, Μπαστακός, Νάτσος, Μενσά

Η 11άδα του Απόλλωνα: Κόβιτς, Κοντοές, Ντάσιος, Μάατσι, Σιατραβάνης, Ανιέτε, Καστιγέχος, Παπάζογλου, Κούρος, Μπαρτολίνι, Κονέ

Η 11άδα του Ατρόμητου: Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Ούμπιδες, Μανούσος, Ντιγκινί, Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Μάντσον, Ντάουντα, Γιαννούλης