Παναθηναϊκός - Άλκμααρ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στην Λεωφόρο την Άλκμααρ στην πρόβα τζενεράλε πριν τις Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις έχοντας για πρώτη φορά στη σύνθεση του τους Λουτσιάνο, Καμπέσας.

Δείτε εδώ Live την εξέλιξη του αγώνα

50'Ο Άλτμαν εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά, ο Κουλιμπαλί θα πάρει την κεφαλιά και θα στείλει την μπάλα λίγο έξω.

48' Η μπάλα έφτασε στον Άλτμαν ο οποίος σούταρε με τη μια αλλά αρκετά άστοχα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα.

Βγήκαν για το δεύτερο μέρος οι πράσινοι, φορώντας την μαύρη φανέλα και χωρίς αλλαγές στη σύνθεση τους.

Να σημειώσουμε ότι την ίδια ώρα η Καμπάλα νικάει 1-0 τη Γιαγκελόνια εκτός έδρας και έχει πάρει το προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ο Παναθηναϊκός όπως και στα προηγούμενα φιλικά έχει καλή αμυντική συνοχή ενώ βρίσκει και κάποιες φάσεις στην επίθεση που βγαίνουν μέσα από τις προπονήσεις του τριφυλλιού. Καλή εικόνα σε αυτό το πρώτο 45λεπτο για τους πράσινους.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0. Πολύ ζεστό χειροκρότημα στον Ουζουνίδη κατά την αποχώρηση του από τον αγωνιστικό χώρο.

45' ΓΚΟΛ Παναθηναϊκός-Άλκμααρ 1-0 (Άλτμαν)

Νέα όμορφη επίθεση του Παναθηναϊκού με τον Χατζηγιοβάνη να δίνει στον Κουλιμπαλί, αυτός παίρνει τα μέτρα που είχε μπροστά του και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Άλτμαν ο οποίος έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε και στην πλάτη ενός αμυντικού των Ολλανδών, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

44' Νέα καλή επίθεση του Παναθηναϊκού με τον Άλτμαν να βγαίνει ως δεξί εξτρέμ και να κάνει τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι με τον Χατζηγιοβάνη να βγαίνει στη πορεία της μπάλας και να πλασάρει άστοχα όμως.

42' Ο Παναθηναϊκός βγήκε πολύ ωραία στην επίθεση. Η μπάλα έφτασε στον Χατζηγιοβάνη ο οποίος είχε πανεύκολη πάσα δεξιά στον Κουλιμπαλί. Δεν του έδωσε τη πάσα και σούταρε με τον Ουζουνίδη να του τα χώνει για την ενέργεια του.

40'Τρομερή ενέργεια του Στενχς ο οποίος έκανε και ένα πλασέ το οποίο μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος. Όλη η ενέργεια πλην του σουτ ήταν εξαιρετική όμως.

37' Κερδίζει κόρνερ ο Παναθηναϊκός. Διώχνει η άμυνα των Ολλανδών, νέο κόρνερ.

36' Καθαρό πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε τράβηγμα του Μολίνς από τον Σταν ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Ευαγγέλου έδωσε λανθασμένα συνέχεια στο παιχνίδι.

35' Πρώτη αλλαγή για την Άλκμααρ. Ο Αλιρέζα δεν μπορεί να συνεχίσει μέσα ο Σάντος Ντάμπνει.

33΄Ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε πολύ σωστά τη μπάλα η οποία έφτασε στον Λουντ ο οποίος άργησε να σουτάρει και έπεσε στο έδαφος.

30'Ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να απειλήσει με τον Κουλιμπαλί να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά προς τον Μολίνς αλλά έδιωξε η άμυνα της Άλκμααρ.

29' Καλή προσπάθεια από την Άλκμααρ και σέντρα από τα αριστερά αλλά μάζεψε ο Βλαχοδήμος.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίζει και στο σημερινό φιλικό πρόβλημα στην επιθετική του ανάπτυξη καθώς ενώ κυκλοφορεί σωστά την μπάλα οι όποιες προσπάθειες σταματάνε έξω από την περιοχή.

24' Χωρίς κάποια φάση το τελευταίο πεντάλεπτο.

18' Η Άλκμααρ παίζει με δέκα παίκτες καθώς ο Σταν που είχε χτυπήσει έκανε κάποια ράμματα και τώρα μπήκε στο ματς.

17' Ο Χατζηγιοβάνης θα κλέψει την μπάλα, θα πάει και στο ένας εναντίων ενός θα σουτάρει με το δεξί αλλά η μπάλα θα περάσει έξω από την εστία.

16' Τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού, οι Μόλινς, Μολέντο και Κουτρουμπής συγκρούστηκαν με έναν αμυντικό της Άλκμααρ με αποτέλεσμα να είναι και οι τέσσερις στο έδαφος.

15' Πολύ καλό σουτ του Λουντ ο Μπιζότ θα πέσει στην αριστερή του γωνία και θα διώξει σε κόρνερ.

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι στα πρώτα δέκα λεπτά οι οργανωμένοι φίλοι του Παναθηναϊκού ανέβασαν τρία πανό κατά της διοίκησης του Γιάννη Αλαφούζου και των συνεργατών του ενώ για δέκα λεπτά με σύνθημα που τραγουδούσαν τα έβαζαν με τον ισχυρό άνδρα της πράσινης ΠΑΕ.

10' Πολύ καλή στιγμή για την Άλκμααρ να ανοίξει το σκορ αλλά ο Ματς που βγήκε τετ α τετ πλάσαρε άστοχα.

9'Κόρνερ για την Άλκμααρ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

6' Απαντάει η Άλκμααρ με τον Φλαρ να κάνει το σουτ και τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει.

5' Δυνατό σουτ του Χατζηγιοβάνη, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω,

4' Πρώτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό σε προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

1' Η Άλκμααρ στη σέντρα και στη πρώτη επίθεση.

Οι δυο ομάδες έχουν βγάλει τις απαραίτητες φωτογραφίες και όλα είναι έτοιμα να ξεκινήσει το ματς.

Στην αποστολή της Αλκμάαρ, βρίσκεται ο νεαρός Χατζηδιάκος, ο οποίος αγωνιζόταν στην ακαδημία του Παναθηναϊκού.

Οι τρεις εμφανίσεις του Παναθηναϊκού παρουσιάστηκαν χτες το βράδυ: η πράσινη, η άσπρη και η μαύρη.

Στο σημερινό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός θα φορέσει για πρώτη φορά τη νέα φανέλα του.

Λίγοι θεατές στις εξέδρες του γηπέδου της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους.

Στα τρία φιλικά που έδωσε ο Παναθηναϊκός στην Ολλανδία, έφερε ισοπαλία 0-0 με την Ολεξάντρια και νίκησε 2-1 την Κορτράικ και 1-0 την Γκενσλέρ.

Διαιτητής είναι ο Άγγελος Ευαγγέλου, βοηθοί είναι οι Αντώνης Καρατζίκας και Ιορδάνης Απτόσογλου και τέταρτος είναι οι Ανδρέας Γαμάρης.

Αναπληρωματικοί είναι οι Κουτίνιο, Έιντεν, Χατζηδιάκος, Τιλ, Χέλμερ, Σάντος, Βαϊντάλ, Φραϊντέι, Όπνταμ, Κόπμεϊνερς.

Για την Αλκμάαρ αρχίζουν οι Μπιζό, Σβένσον, Βλάαρ, Γιαχάνμπακς, Οβερέεμ, Βέκχορστ, Βεΐνοβίτς, Σότγιενς, Ουβεγιάν, Στενγκς, Βούιτενς.

Αναπληρωματικοί είναι οι Κότσαρης, Ρέις, Δώνης, Καμπέσας, Λουτσιάνο, Ρινάλντι, Τελάντερ, Κολοβέτσιος, Στάικος, Εμμανουηλίδης, Ευαγγέλου, Μπουζούκης, Πίσπας.

Για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν οι Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Χατζηγιοβάνης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Λουντ, Άλτμαν, Μολίνς.

Είναι το τελευταίο φιλικό παιχνίδι πριν από τα δύο ματς του γ' προκριματικού γύρου του Europa League.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Αλκμάαρ, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι επί ελληνικού εδάφους.